Autor Wątek: Ochotnicy Potrzebują Waszego Wsparcia  (Przeczytany 3216 razy)

Offline młody prezes

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 300
Ochotnicy Potrzebują Waszego Wsparcia
« dnia: Styczeń 13, 2006, 09:17:03 »
Witam
otóż panowie koledzy mamy następującą sprawe na tym forum w dziale "Forum ochotników" założyliśmy temat "OSP - jak przyszłość" i stwierdziliśmy wspólnie ze powinniśmy mieć swoją ustawę tj. np. GOPR
chcieli byśmy to puścić przez "Inicjatywę Obywatelską" w sprawie lepszego rozeznania zapraszamy do udzialu w dyskusji   http://www.strazak.pl/forum/index.php?showtopic=1988

Pozdrawiamy :)  
Strażak to taki człowiek, który jest przygotowany na wszystko to na co inni ludzie nie są przygotowani...

Offline dyzio

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Ochotnicy Potrzebują Waszego Wsparcia
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 31, 2006, 23:45:41 »
:( Trafiłem tu przez przypadek na tą stronke ale widze że koledzy z PSP mają większe problemy niż ustawa dla OSP.Wielka szkoda :(  

Offline leszek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Ochotnicy Potrzebują Waszego Wsparcia
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 01, 2006, 16:20:26 »
niestety macie rację dla nas strażaków PSP ważniejsze jest nie nawet reformowanie samej PSP (zamiast całego systemu ratownictwa OSP, TOPR, GOPR, WOPR, PSP i POGOTOWIA RATUNKOWEGO razem) ale samo opluwanie się nawzajem.
dla prawdziwych a nawet jedynych strażaków z pierwszej linii, wszyscy którzy nie są na zmianach służbowych na wozach bojowych są ich wrogami - wszyscy inni to złodzieje oszuści i karierowicze nawet ich osobiście wybrani przedstawiciele związkowi.
jestem strażakiem psp i śledzę dyskusję na forum zawodowców z wielkim przerażeniem.
zastanawiam się czy kiedykolwiek wszyscy strażacy będą jedną rodziną.

wszyscy powinniśmy się wspierać i współtworzyć dobre przepisy pozwalające tworzyć naszą wspólną bezpieczną Polskę.

Pozdrawiam

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Ochotnicy Potrzebują Waszego Wsparcia
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 01, 2006, 16:58:28 »
Leszku ! zastanów się co piszesz , albo niewiesz o czym piszesz bo trafiłeś tu przypadkiem  nikt z poawżnych ludzi nie bedzie z toba polemizował.
A tak na marginesie jeżeli by chodziło o zmiane statusu OSP należało by zmienić ustawę o o chronie p.poż.
Polecam lekture ustawy.  :ph34r:  
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline azotox

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 394
Ochotnicy Potrzebują Waszego Wsparcia
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 01, 2006, 18:26:27 »
@mirek1
popieram 100%

Offline strażakL

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 90
Ochotnicy Potrzebują Waszego Wsparcia
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 01, 2006, 18:55:31 »
mirek1 - więc chyba czas najwyższy się tym zająć? a może jesteś wielbicielem PSL-u i pana Waldemara P.?????????

Offline dyzio

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Ochotnicy Potrzebują Waszego Wsparcia
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 01, 2006, 19:09:03 »
Mirek1 nie chodzi nam o zmiane statusu lecz o nową ustawe dla OSP. :D  

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Ochotnicy Potrzebują Waszego Wsparcia
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 01, 2006, 19:14:33 »
Strazaku L- nie jestem zwolennikiem żadnej opcji politycznej, ale to  :angry: że kojarzy się OSP z PSL to wynkia z dawnych układów politycznych na górze; PSL wieś - 80 % jednostek osp to przecież jednostki ze wsi i tam też szukało poparcia PSL i dlatego mają takiego prezesa zg jakiego mają.  
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Ochotnicy Potrzebują Waszego Wsparcia
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 01, 2006, 19:19:06 »
Dyziu - jeżeli by spreparować ustawę tylko o OSP należało by równocześnie zmienić ustawę O ochronię p.poż, jak też kilka rozpożądzeń MSWiA. Ale z tym myślę niebyło by problemu - mam nadzieje . S :ph34r: am też jestem działaczem OSP i pewne żeczy mnie bolą. Ale to już inna sprawa.
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline dyzio

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Ochotnicy Potrzebują Waszego Wsparcia
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 01, 2006, 22:44:24 »
Tych bolączek jest bardzo dużo :( Aż za dużo mirku1 :(





           Pozdrawiam :)  

Offline leszek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Ochotnicy Potrzebują Waszego Wsparcia
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 02, 2006, 09:58:45 »
dobrze wiem co napisałem i widzę że odniosło to niezły skutek
na forum ochotników temat zmian w OSP jest jednym z bardziej że tak powiem rozgrzewających - tam każdy ma jakieś zdanie na ten temat - co prawda jest to najczęściej użalanie się nad brakiem naboru młodych do tej organizacji (nawiasem mówiąc jedynej prawdziwie społecznej w Polsce) oraz nad tym że stary beton jest niereformowalny
rzadko zaglądam na obydwa fora i jeszcze rzadziej zabieram głos
ucieszył mnie jednak temat osp na forum dla zawodowców. niestety z początku temat był całkowicie pomijany. po miesiącu ktoś nawet się pożalił, że nikogo to nie obchodzi.
zabrałem więc głos. chciałem poruszyć tych którzy zajrzą tu chociażby przez przypadek.
ktoś napisał że nie wiem o czym piszę. czy na pewno on wie o czym pisze? czy coś do niego dociera? czy on widzi co wokół niego się dzieje?
moim zdaniem tacy uczestnicy forum mają przysłowiowe klapki na oczach.
czy źle oddałem atmosferę większości dyskusji?
to polecam lekturę tematu "ślepy kwatermistrz powiatowy?"
wzajemne opluwanie się strażaków tak to należy nazwać a na pewno nie dyskusja!
podziwiam kolegę Osmyckiego - stara się jak może wychodzi wręcz z siebie aby wyjaśnić każdy problem, podaje fakty, cytuje przepisy - i co go spotyka ??? obelgi i kolejne pomówienia!
co to ma wspólnego z dyskusją ?
zadany temat powinien być zachętą do dyskusji nad całokształtem ochrony przeciwpożarowej a właściwie nad przyszłością systemu ratownictwa w Polsce!
zastanówcie się czy tworzenie kolejnych ustaw oddzielnie regulujących fragmenty dziedzin ratownictwa to dobry kierunek zmian?
czy nie powoduje to jeszcze większego utrwalenia podziału na my, wy i oni?
przecież wszyscy i tak spotykamy się przy nieomalże każdym zdarzeniu!


- poza tym - znam obie ustawy i kilka innych też

pozdrawiam i zachęcam do poważnej wymiany zdań

leszek

Offline dyzio

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Ochotnicy Potrzebują Waszego Wsparcia
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 02, 2006, 21:09:26 »
Dlaczego leszku uważasz że GOPR czy TOPR może mieć swoją ustawe a OSP może pozostać stoważyszeniem.Przeciez my też narażamy swe życie tracimy czas choć w dobrej wierze niejednokrotnie bez żadnego wynagrodzenia.Nie chodzi tu o rewolucje w całym systemie ppoż.Jest pare braków które mogły by być wreszcie uregulowane.Jak czytałeś na forum ochotników ten temat to wiesz o co chodzi :blink: ?


   Pozdrawiam  :D !

Offline leszek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Ochotnicy Potrzebują Waszego Wsparcia
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 03, 2006, 11:46:02 »
No właśnie ten egoizm i chęć dodania sobie rangi, powagi czy nie wiem jeszcze czego! Każdy chce mieć swoją ustawę (PSP,GOPR,TOPR,WOPR,POGOTOWIE RATUNKOWE itp.) może każdy zechce mieć jeszcze swojego ministra? a potem ministra w randze wicepremiera?
W tym właśnie jest całe polskie zło! Każdy chce sam! Każdy jest ważniejszy (za takiego się uważa).
Nikt nawet nie dopuszcza myśli, że można sprawę ratownictwa wszelkich branży i systemów organizacyjnych uregulować kompleksowo!

Kolego "dyzio" po pierwsze nie czytasz uważnie - nie pisałem że zależy mi na zmianie jakiegoś statutu. Wręcz przeciwnie uważam, że jest to sprawa drugorzędna. Po drugie skąd wiesz że TOPR czy GOPR ma własną ustawę - ja o takiej nawet nie słyszałem. Jeśli się mylę to bądź tak dobry i podaj dziennik w którym ta ustawa jest opublikowana.
Według mojej wiedzy wszystkie ...OPR-y działają na podstawie rozporządzenia ministra, a to zostało wydane na podstawie delegacji ustawy o kulturze fizycznej.
Oto szczegóły:
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 6 maja 1997 r. w sprawie szczegółowego zakresu obowiązków i uprawnień specjalistycznych organizacji ratowniczych oraz wysokości świadczeń przysługujących ratownikom górskim i wodnym.
Na podstawie art. 55 ust. 3 ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. Nr 25, poz. 113 i Nr 137, poz. 639) zarządza się, co następuje:
§ 1. Rozporządzenie określa szczegółowy zakres obowiązków i uprawnień:
1) Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego jako specjalistycznego stowarzyszenia kultury fizycznej o zasięgu ogólnokrajowym, zwanego dalej „GOPR”,
2) Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, zwanego dalej „TOPR”, w zakresie ratownictwa górskiego na obszarze Tatr i pasma Gubałowsko-Spiskiego,
3) Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego jako specjalistycznego stowarzyszenia kultury fizycznej o zasięgu ogólnokrajowym, zwanego dalej „WOPR”.
Pozdrawiam leszek

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Ochotnicy Potrzebują Waszego Wsparcia
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 03, 2006, 12:13:22 »
No już czytać tych bzdur to ja spokojnie nie mogę.

Jaki egoizm? Człowieku zastanów się co piszesz. Rangi? Skąd takie opinie?

Każdy chce miać swoją ustawę? - i wymieniasz w tym m.in. PSP, przecież oni swoją ustawę mają.
Ministra? Wicepremiara? Aleś się zagalopował.

Uważasz że OSP powinno być dalej stowarzyszeniem, czyli uważasz że powinno być tak jak jest, że nam ochotnikom żadna reforma nie jest potrzebna. Jeżeli tak uważasz to znaczy że takie coś jak np: pijani strażacy przy akcjach, podpalanie po to żeby potem gasić, dziurawe buty na nogach i ubrania cywilne, zastępy dwuosobowe, odmowa wyjazdu bo nie ma kierowcy, naczelnik co nie umie radiostacji obsłużyć itd.; jest według Ciebie właściwe i tak powinno być dalej.

Owszem, chcemy ustawy. Ale jakby się pojawiło zamiast niej rozporządzenie, to byśmy byli również usatysfakcjonowani. Najważniejsze dla nas jest to aby rozwiązać te problemy.

Jeżeli OSP będzie dalej stowarzyszeniem, to naczelnik będzie wybierany w dalszym ciągu przez dół (po naszemu to znaczy: będzie nim ten, kto lepiej stawia).

Ps. te klapki na oczach to najpierw sobie zdejmij.
« Ostatnia zmiana: Luty 03, 2006, 12:16:21 wysłana przez SenseY »

Offline firetom

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 310
Ochotnicy Potrzebują Waszego Wsparcia
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 03, 2006, 13:21:01 »
Panowie, tylko spokój nas może uratować. Kłótnie, jeszcze nigdy nie doprowadziły do konstruktywnych działań (patrz ostatnie wydarzenia polityczne).
To, że w sprawie Ochotniczych Straży Pożarnych coś trzeba zrobić, nie ulega chyba kwestii. Nikt nie lubi bałaganu, a w szczególności myślę o funkcjonariuszach PSP, którzy co tu wiele mówić są na współpracę z nami „skazani wyrokiem” ustawy o ochronie p.poz. Dla nich OSP, to na co dzień jednostka operacyjno techniczna, dla władz OSP to na co dzień orkiestry dęte, konkursy pożarnicze i święcenie tablic pamiątkowych. Że nie jestem gołosłowny, niech świadczy fakt powołania regulaminów dla JOTów ochotniczych, które zamiast wspomóc działanie – wprowadzają kolejne wymogi. Cierpliwość nie jest z gumy i nie można jej rozciągać do nieskończoności. W pewnym momencie wielu ludzi doświadczonych i oddanych straży po prostu odejdzie. My nie zarabiamy w straży na życie, nie odnosimy z tego powodu żadnych osobistych korzyści materialnych, więc dlaczego mam mieć jeszcze gorzej?
O co chodzi?
Między innymi o to, że jako KAR ponoszę odpowiedzialność taką samą jak funkcjonariusz PSP. OK, można się na to zgodzić, ale dlaczego Tamten może się ubezpieczyć od nieprawidłowo podjętej decyzji a ja nie? Próbowałem wszędzie, Towarzystwa Ubezpieczeniowe robią wielkie oczy.
Panowie funkcjonariusze PSP z pewnością nie raz ściągani z wolnego do pracy musieli wysłuchać tylko narzekań żony na temat rozpirzenia planów rodzinnych, bo pracodawca siłą rzeczy za powyższe zapłacił. Jak to się ma z ochotnikami – chyba nie muszę mówić. Przykładów jest wiele.
Generalnie chodzi o to, by w naszym stowarzyszeniu wyodrębnić wreszcie i rozdzielić działalność OSP i działalność JOT. PSP i wszystkich zainteresowanych (czyt. poszkodowanych) nie interesują trąbki, bębenki i inna działalność kulturalna – ale umiejętności i sprzęt jakim OSP dysponuje. I to wreszcie trzeba uregulować, wraz z dyspozycyjnością strażaków OSP, szkoleniami, badaniami, oraz rekompensatami. Czy dodatek do emerytury dla człowieka który poświęcił ileś tam lat swego życia dla społeczeństwa, to takie wielkie obciążenie dla budżetu państwa? I nie mówimy przecież o kilkuset tysiącach ludzi – w JOTach ochotniczych działa ich pewnie zaledwie tysięcy kilkadziesiąt.
Myślicie, że taki wabik nie ściągnął by do mojej jednostki wartościowych ludzi? Ba, podejrzewam, że mógłbym w końcu wybierać między kandydatami!
O to między innymi chodzi nam, tym, którzy nie chcą aby ogólnie rozumiana STRAŻ, kojarzyła się ludziom z niekompetencją i ignorancją. I tylko o to.
Chociaż powiem, że pomysł z ministrem był zajefajny  :P  pierwszy raz dzisiejszego dnia się uśmiechnąłem. :lol:  
Doświadczenie jest czymś, co zdobywamy, kiedy nie zdobywamy tego, co chcemy zdobyć

Offline leszek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Ochotnicy Potrzebują Waszego Wsparcia
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 07, 2006, 09:02:23 »
Dzięki firetom za uznanie - chciałem sprowokować rzeczową dyskusję, w jakim kierunku powinny iść zmiany. Jednak dalej uważam że rozdrabnianie się na poszczególne rodzaje ratownictwa.
Jednak podzielam twoje uwagi dotyczące zakresu funkcjonowania OSP. OSP to także zasłużeni działacze - chluba i fundament jej tradycji, to także orkiestry dęte, zespoły folklorystyczne, izby tradycji, muzea itp. Rzeczywiście nie tylko dla PSP ale dla powszechnych oczekiwań społeczeństwa to jednostka operacyjno techniczna.
Masz rację że najwyższy czas aby ktoś na górze zrozumiał, że obowiązkiem państwa jest zapewnienie bezpieczeństwa swoim obywatelom. To państwo musi zorganizować system bodźców aby takich ludzi jak ty, ja - MY, było dużo więcej. Zawodowe służby ratownicze to sprawdzony system w dużych aglomeracjach (myślę o conajmniej 100 tysięcznych), ale w terenie bez szeregu wolontariuszy nie ma szans na skuteczny system ratownictwa. I najlepiej wyposażony CPR z pomocą równie dobrze wyposażonej JRG niewiele zrobi. Po prostu w terenie jesteśmy skazani na współpracę JRG-PSP z JOT-OSP. Jednak to nie może pozostać w sferze wytycznych poleceń i nakazów. Trzeba przede wszystkim stworzyć system zachęt.
Niewątpliwie jedną z nich byłoby np. dodatek do emerytury, czy jakiś system wcześniejszych emerytur, albo może jakieś zwolnienia podatkowe, a może wszystkiego po trochu. Jedno jest pewne to musi być system uzależniający jego funkcjonowanie od aktywności konkretnego wolontariusza (celowo używam takiego określenia, bo ja ciągle wieżę że jest możliwe przygarnięcie pod jeden parasol wszystkich ludzi dobrej woli działającej w zakresie ratownictwa) - nie może to być związane z samą przynależnością do OSP czy innej organizacji o takim charakterze!
Ale nie samo OSP jest ustawione w problematycznej sytuacji.
Zgodnie z tą nieszczęsną ustawą oraz ustawą samorządową ochrona przeciwpożarowa jest zadaniem własnym gminy.
Co to tak naprawdę znaczy? Jaki zakres tej ochrony jest zadaniem wójta, burmistrza lub prezydenta? Jakie standardy bezpieczeństwa dla obywateli muszu zapewnić? Jakie w związku z tym koszty ponoszą ? - jak na razie to jest wolna amerykanka.
Jak myślicie w jakim zakresie zadanie własne pt. ochrona przeciwpożarowa realizuje gmina 5 czy 25 tysięczna, a w jakim gmina 100 i więcej tysięczna?
Ile kosztuje gminę to zadanie ?
Przypuszczam że te małe gminy ponoszą koszty związane z ochroną przeciwpożarową w wysokości ok 2% swojego budżetu (różnie to oczywiście bywa, ale taką średnią można przyjąć), a ile to samo zadanie własne kosztuje gminy duże (żeby nie być gołosłowny np. Poznań, Wrocław, Warszawę czy Kraków) ???
Przypuszczam że nic - przecież tam są JRG-PSP finansowane przez budżet państwa nie gminy a więc przez całą Polskę!
Wiem że w tym co napisałem jest trochę kontrowersyjnych spraw, ale chcę sprowokować dyskusję!
Pozdrawiam leszek