Autor Wątek: Nowe zasady przyznawania awansow od 2014  (Przeczytany 55780 razy)

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Nowe zasady przyznawania awansow od 2014
« Odpowiedź #75 dnia: Marzec 04, 2013, 09:26:41 »
pomijając już okoliczność, że w niektórych województwach było praktykowane odbywanie przez absolwentów staży adaptacyjnych w JRG, trwających od roku do lat trzech, i dopiero po takim "opierzeniu" byli oni kierowani do jednostek docelowych; złe to nie było...
a wracając do tematu wątku - zasady przeszeregowań i nadawania kolejnych stopni służbowych (również pierwszych w danym korpusie) się nie zmieniły; tzn. nie zmieniły się przepisy; faktem jest jednak, że w zeszłym roku było kilka nominacji na pierwszy stopień oficerski strażaków, którzy nie zajmowali w chwili nominacji i składania wniosku awansowego stanowiska przypisanego w przepisie kwalifikacyjnym do korpusu oficerskiego; stanowiło to odstępstwo od utrwalonej wykładni stosownych przepisów i osobiście jestem ciekaw, czy to odstępstwo się przyjmie;
ale faktem jest, że z końcem 2013 roku wygasa zał. nr 6 do przepisu kwalifikacyjnego, który znacznie utrudni awans w grupie podoficerom - koniecznym stanie się uzyskanie tytułu technik pożarnictwa (nie jest to tożsame z posiadaniem stopnia w korpusie aspiranckim, chociaż z reguły zbieżne); tytuł technika pożarnictwa można zdobyć kończąc kwalifikacyjne kursy zawodowe prowadzone przez szkoły PSP (dostęp reglamentowany), zdając egzaminy eksternistyczne potwierdzające posiadanie kwalifikacji w zawodzie "technik pożarnictwa" (konieczne wykazanie się dwuletnim okresem wykonywania tego zawodu, czyli w praktyce temat dotyczy tylko tych strażaków, którzy pełnią służbę na stanowiskach co najmniej aspiranckich, tzn. takich, na których co do zasady wymagane jest posiadanie kwalifikacji w zawodzie technik pożarnictwa lub inż. pożarnictwa - zgodnie z zasadą agregacji zawodów) lub w drodze uznania dyplomu "zagranicznego";
aspirantów ta okoliczność dotyczy w mniejszym stopniu, gdyż w znakomitej większości posiadają oni kwalifikacje do zajmowania stanowisk oficerskich, przynajmniej tych niezwiązanych z kierowaniem działaniami ratowniczymi na poziomie taktycznym i strategicznym; w odniesieniu do tego korpusu skończy się jedynie możliwość mianowania na stanowisko d-cy JRG i z-cy d-cy JRG; ale problem ten jest w mojej ocenie marginalny, gdyż jak można zaobserwować, d-cami JRG i ich zastępcami już od dawna zostają praktycznie strażacy już będący w korpusie oficerskim;
uprzedzając pragnę również podkreślić, że wymóg posiadania na stanowiskach oficerskich związanych z kierowaniem działaniem ratowniczym przeszkolenia, o którym mowa w art. 53 ust. 2 pkt 2 lit. a) (chodzi o studia podyplomowe SPF - nie SPO), nie dotyczy stanowisk oficerskich, których zajmowanie nie uprawnia do kierowania taktycznego i strategicznego; te poziomy kierowania rozpoczynają się dopiero od stanowiska z-ca d-cy JRG; nie do pogodzenia z zasadą racjonalnego prawodawcy byłoby przyjęcie tezy, że z-ca dowódcy zmiany w JRG, aspirant (czyt. technik pożarnictwa) z wyższym wykształceniem, po otrzymaniu nominacji na pierwszy stopień oficerski traci nagle uprawnienia do kierowania na poziomie interwencyjnym, a tym samym nie mógłby objąć w przyszłości stanowiska d-cy zmiany bez ukończenia przeszkolenia, o którym mowa w art. 53 ust. 2 pkt 2 lit. a); potwierdzeniem mojej opinii niech będzie cytat z opisu tych studiów (SPF) zamieszczonego na stronie tej szacownej uczelni:
Cytuj
Celem studiów jest przygotowanie strażaków Państwowej Straży Pożarnej do zajmowania stanowisk oficerskich, na których wymagane jest wypełnianie dwóch funkcji. Pierwszą z nich jest organizacja i kierowanie akcjami ratowniczymi na poziomie taktycznym i strategicznym w ramach struktur Państwowej Straży Pożarnej, w tym w ramach krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, natomiast drugą - realizowanie zadań administracyjnych jako kierownik jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej.
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

dominikmak

  • Gość
Odp: Nowe zasady przyznawania awansow od 2014
« Odpowiedź #76 dnia: Marzec 04, 2013, 09:40:07 »
a czy w mysl tych nowych przepisów co maja wejść w życie czy aspirant który bedzie zajmował stanowisko dowódcy zastępu kończąc SGSP otrzyma awans na pierwszy stopień oficerski???? bo chyba w myśl tych nowych przepisów pierwszym stanowiskiem oficerskim bedzie zastępca dowódcy zmiany.

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Nowe zasady przyznawania awansow od 2014
« Odpowiedź #77 dnia: Marzec 04, 2013, 09:54:49 »
xwidmox- i tu jest właśnie problem!!! Dotychcasowi "dowódcy" nie mogą znieść, że przyszedł młody oficer i zastąpi ich miejsce, które należy się mu jak buda psu. Więc co robią? Zamiast pomóc wejść do służby młodemu to kopią pod nim dołki, a nóż się uda i młodego pogonią. W moim przypadku było podobnie tyle tylko, że nie pogonili. Pamiętam swoje pierwsze wyjazdy jak ze stresu zapominałem zgłosić wyjazd itd., śmiech z boku , nabijanie , jak to nie uczą na Sorbonie warszawskiej itd. Pajacowali podoficerowie i aspiranci (fachowcy, wielcy dowódcy) ale jak przyszedł wyjazd do wyciekającego amoniaku z zakładu pracy to mało się nie posr..... Wtedy moja wiedza im się przydała. Potrafiłem im to wygarnąć zaraz po powrocie z akcji. Efekt jaki był? Do dnia dzisiejszego tylko jeden ma ciągle coś do powiedzenia, coś mu nie pasuje, uważa się za pępek świata i to właśnie tacy użalają się na forum.
Jak ktoś kończył szkołę w Warszawie to może pamięta st. ogn. Wronkę. To był wzór podoficera, ale oczywiście pozostałem to nie pasowało. 

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Nowe zasady przyznawania awansow od 2014
« Odpowiedź #78 dnia: Marzec 04, 2013, 14:35:32 »
młody oficer/aspirant nie powinien się oburzać, że w początkowej fazie kariery przypadnie mu funkcja ratownika czy "kontrolowanego dowódcy".

A o co się tu oburzać? znam ludzi, którzy w stopniu st. kpt. po 10 latach na PB siadali z tyłu, bo z przodu siedział dowódca zmiany (mł. bryg. a czasem aspirant), a jednostka mała i ludzi tylko na 1 wózek do obsadzenia. W tej samej jednostce z-ca dowódcy JRG siadał na wóz jako d-ca i ganiał do śmietników czy trawy jak ludzi było mało na zmianie.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline wolt

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
  • "wy macie racje - my karabiny" - MAO
Odp: Nowe zasady przyznawania awansow od 2014
« Odpowiedź #79 dnia: Marzec 04, 2013, 15:16:14 »
Cytuj
xwidmox- i tu jest właśnie problem!!! Dotychcasowi "dowódcy" nie mogą znieść, że przyszedł młody oficer i zastąpi ich miejsce, które należy się mu jak buda psu.

oficer już sądziłem, że jesteś inny............

Każdemu oficerowi należy się stanowisko?
Czyli tak jak pisałem wcześniej.
zacytuję Józefowicza z ulubionej komedii moich dzieci Poranek Kojota
"naczytałeś się głupot i teraz na siłę usiłujesz tym zainteresować innych"
Stanowisko powinno należeć się NAJLEPSZEMU  nie temu z najwyższym, stopniem. Czasami jedno idzie w parze z drugim, ale znacznie częściej niestety się mija.
Czy uważasz, że jak zrobię egzamin, na jasno określonych zasadach na stanowisko np. dowódcy zmiany to dostanie je tylko oficer?
Czy podczas egzaminów np z ratownictwa medycznego, które każdy przechodzi co trzy lata, zawsze najlepiej wypada oficer?

Cytuj
Zamiast pomóc wejść do służby młodemu to kopią pod nim dołki, a nóż się uda i młodego pogonią.

Tu masz rację w 100% Takie zachowanie jest nie tylko niedopuszczalnie, ale wręcz powinny być wyplenione ze straży. Tu trzeba POMAGAĆ jak tylko często się da, a nie rzucać kłody pod nogi.

Zrobił się u mnie wakat na naczelnika wydziału operacyjnego.
Służyło w nim DWÓCH starszych kapitanów. Razem skończyli SGSP. Byli dobrymi kumplami. Byli...........
Jak doszło do wyboru na tego naczelnika podpierda....li się jeden przed drugim. Na szczęście 01 był po chorążówce i zaocznej SGSP.
Na to stanowisko mianował.............. Oficera z PB czyli dowódcę zastępu.

już chyba co niektórzy wiedzą gdzie służę.

pozdrawiam

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Nowe zasady przyznawania awansow od 2014
« Odpowiedź #80 dnia: Marzec 04, 2013, 20:19:17 »
TAK WOLT- Właśnie należy mu się jak psu buda np.  bezpośrednio po szkole, bo po to szkołę kończył aby objąć takie właśnie stanowisko. To samo z aspirantem kończy szkołę i też mu się należy dane stanowisko. No chyba , że uważasz, że aspirant lub oficer będzie czekał 10-15 lat aż łaskawie podoficer zwolni stanowisko. Podane są minimalne stanowiska na które po szkole powinien każdy absolwent być kierowany i kropka, a brak takiego stanowiska i odsyłanie na niższe świadczy, że dany komendant nie powinien sprawować takiej funkcji.
A co do Twojego komendanta to widzę, że poszedł na łatwiznę ale to tak mają chorążowie po zaocznych SGSP. :'(

Offline Liberty

  • advocatus diaboli
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 263
  • dubito ergo cogito
Odp: Nowe zasady przyznawania awansow od 2014
« Odpowiedź #81 dnia: Marzec 04, 2013, 22:50:32 »
Podane są minimalne stanowiska na które po szkole powinien każdy absolwent być kierowany i kropka, a brak takiego stanowiska i odsyłanie na niższe świadczy, że dany komendant nie powinien sprawować takiej funkcji.

Po pierwsze nie ma czegoś takiego jak minimalne stanowiska, a po drugie, jak podchorąży wiedział, że w danej komendzie nie ma szansy na akces na maksymalne stanowisko z wysługą w służbie stałej równą ZERO, to mógł sobie poszukać innej komendy, a nie beczeć że mu się należy. Wszyscy działamy w ramach jednej pragmatyki służbowej jako równi wobec niej. Niektórym jak widać to nie w smak i chcieli by być równiejsi.
"Demokracja to ustrój, w którym dwóch meneli spod budki z piwem przegłosowuje profesora uniwersytetu"

Offline Kapitan Bomba

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Nowe zasady przyznawania awansow od 2014
« Odpowiedź #82 dnia: Marzec 05, 2013, 00:57:40 »
Witam.
To może i ja dorzucę swoje 3 grosze :)
Postanowiłem się w końcu zarejestrować na forum i nie wypowiadać się jako "gość" :)

Widzę, że poza standardowym konfliktem podział - biuro, dochodzi do konfliktu oficer po SGSP i oficer po innych studiach.
Będzie to trwało do momentu, aż (jak się tutaj koledzy wcześniej wypowiadali) nie będzie jasnej ścieżki awansów od ZERA. 
Tylko, że ta ścieżka powinna być jasna i nie dająca możliwości różnych interpretacji.
W większości przypadków jest niestety tak jak pisze dr. Kudłaty: (według mnie to jest sedno całego problemu)

Są w służbie ludzie o szerokim wykształceniu. Ogromnej wiedzy "przydatnej" w strukturach. Są ludzie stabilni emocjonalnie i logicznie myślący, ALE bez "poparcia" swoich przełożonych (różnego szczebla).

i dopóki dalej "wujkowie" będą mieli decydujące głosy to się nic nie zmieni. Jedni będą promowani mimo, iż się nie za bardzo nadają a Ci nadający się będą pomijani. Poza wujkami wchodzi w grę "wazelina" i "donos"  :) Przełożeni poczynając od  dowódcy JRG wzwyż  powinni być wysyłani na jakieś kursy typu "Jak nie ulec wazelinie" :)
Podoficerem można zostać tylko w jeden sposób, iść na kurs podoficerski. Nie ma tu cywilnych kursów podoficerskich czy innych wynalazków, wydawało by się, że zasady ją jasne. Widzimy jednak, że nie zawsze to dobrze działa. Przychodzi gość do straży i zaraz po kursie podstawowym idzie na podoficerkę a starsi koledzy mogą sobie jeszcze poczekać ze 2 albo 3 lata.
Pozostaje jeszcze jeden problem jak wyłonić tych którzy się nadają (do awansu) i czy to zawsze będzie ten z  wyższym stopniem?
No nie, to będzie ten co się bardziej "spodoba" przełożonemu. A co temu przełożonemu się podoba? Czy jest to fakt, że gość radzi sobie dobrze przy akcji (jako dowódca) i ma poparcie załogi? czy może będzie to gość, co nikt z nim nie chce jeździć na wozie ale robi wiele innych pozytywnych rzeczy w oczach przełożonego?
Jak widzimy niesnaski są na wszystkich szczeblach.
Jak to jeden gość mawiał "gdzie zaczynają się służby mundurowe tam kończy się logika"

Jeszcze jedna sprawa tak ma marginesie:
My chyba zapominamy o naszych podstawowych celach? Czy my przypadkiem nie powinniśmy POMAGAĆ ludziom?  Czy ktoś to może pamięta:
UROCZYŚCIE ŚLUBUJĘ
Być ofiarnym i mężnym w ratowaniu zagrożonego życia
ludzkiego i wszelkiego mienia - nawet z narażeniem życia.

Niestety "system" gdzieś gasi i odsuwa na dalszy plan te nasze młodzieńcze ideały, dla których zostaliśmy (przynajmniej ja zostałem) strażakami.

Pozdrawiam

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Nowe zasady przyznawania awansow od 2014
« Odpowiedź #83 dnia: Marzec 05, 2013, 10:31:50 »
Liberty nie ma minimalnych stanowisk po szkołach????  a ja myślałem, że najniższe stanowisko oficerskie to minimalne przysługujące po skończeniu danej szkoły :klol: Już rozumię lekarz po studiach ma robić zastrzyki w szpitalu, a inżynier po budownictwie po przyjściu do firmy budowlanej ma się zająć stanowisko przy betoniarce bo akurat w danej chwili nie ma stanowiska. Powtórzę się dobry komendant i chcący mieć u siebie danego pracownika potrafi odpowiednio a przede wszystkim zgodnie z prawem znależć stanowisko. Ja np. po szkole zaczęłem pracować prawie rok na podziale a ze względu na brak wolnego stanowiska na podziale (wówczas mogłem dostać d-cę sekcji) dostałem mł. oficera (stanowisko biurowe KM) a nie starszego ratownika (było by to niezgodne z prawem).

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.384
Odp: Nowe zasady przyznawania awansow od 2014
« Odpowiedź #84 dnia: Marzec 05, 2013, 11:05:58 »
Już rozumię lekarz po studiach ma robić zastrzyki w szpitalu, a inżynier po budownictwie po przyjściu do firmy budowlanej ma się zająć stanowisko przy betoniarce bo akurat w danej chwili nie ma stanowiska.
A widzisz i tu cie mam  oficerku otórz zdaradze ci pewna tajemnice o której nie wiedziałeś widocznie aczkolwiek jest ogolnodostepna i zapewne zachwieje twoim światopoglądem:
Po budownictwie bez doswiadczenia nie jesteś jaśnie panem kierownikiem budowy gdyż nie masz odpowiedniego przygotowania zawodowego czyli dwóch lat na budowie min. przy betoniarce
W przypadku lekarza "bez specjalizacji" to pracuje on na oddziale prawie jak pielegniarka..... (niektóre specjalizacje trwaja nawet 6 lat)
Wiec czemu twoim zdaniem student po SGSP bez przygotowania zawodowego nie musi posiadac doswiadczenia zawdowego???
Pechowo dobrałeś zawody bo znam je z autopsji :D
« Ostatnia zmiana: Marzec 05, 2013, 11:09:04 wysłana przez Eqinox »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline kruger

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: Nowe zasady przyznawania awansow od 2014
« Odpowiedź #85 dnia: Marzec 05, 2013, 12:11:13 »
Nie ma czegoś takiego jak stanowiska minimalne, są za to stanowiska maksymalne tj. dla mł. asp po szkole starszy ratownik, a dla mł. kpt. dowódca sekcji.

Co do tej betoniarki to lepiej się tego nie nauczy niż przy pracy od podstaw. Na tym przykładzie jak od razu zostanie kierownikiem takim jednopalczastym, to będzie jeb...ł tego przy betoniarce że za wolno miesza, a jak porobi chwile przy betoniarce to zobaczy że to nie taka prosta sprawa i zrozumie tych ludzi.

Co do komendanta który będzie chciał mieć akurat tego pracownika to znajdzie mu stanowisko :gwiazdki:. Za co będzie chciał mieć tego pracownika - za ładne oczy czy za to że ojciec jest dobrym pracownikiem. Daje mu stanowisko takie jak akurat ma i jak się sprawdzi dostaje wyższe - nic się nie należy jak psu buda.

Rozwiązać problem z myśleniem officera:
Przychodzi mł. kpt. po szkole dostaje dowódcę sekcji. Na zmianie jest jeden oficer dowódca zmiany reszta aspiranci z najwyższym asp. sztab. dowódcą sekcji (25 lat służby). Przychodzi "młody" na pierwszą służbę i siedzi na dowódcy na drugim wyjeździe asp. sztab. dowódca na pierwszym, jadą sekcją do pożaru i wychodzi że młody dowodzi starym bo tak wychodzi ze stanowisk. Tak będzie dla ciebie lepiej bo jak to może być tak że "aspirant dowodzi oficerem".
OSTRY HAJC - lejesz wode a to h... daje

Offline sEB-q

  • JRG
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 68
Odp: Nowe zasady przyznawania awansow od 2014
« Odpowiedź #86 dnia: Marzec 05, 2013, 14:15:29 »
Witam pozwolę sobie na pewną refleksję gdyz  coś mnie nurtuje. Widzę tutaj wielki wysyp pyszałkowatości i zadufania wśród absolwentów SA i SGSP .  Wychodzi na to że strażak zaczynający od dołu NIE MA PRAWA osiągnąc ich poziomu wykształcenia zawodowego a najlepiej żeby takich w ogóle nie przyjmowali do straży. Trochę to zatrważające biorąc pod uwagę że to ci absolwenci za klilka lat będą decydowac o losie strażaków z korpusu podoficerskiego. Świadczy to też o tym ,że może nabyli oni wiedzę ale z kulturą i ludzkim spojrzeniem na bliźniego ma to niewiele wspólnego.

 A teraz uderzcie się Panowie Aspiranci i Oficerowie w pierś i przypomnijcie jak dostaliście się do tych szkół, zapewne wszyscy jesteście z "ulicy" a nawet z "urzedu pracy".......... niestety nieraz przyjęcie się od zera jest jedyną możliwością pracowania w ulubionym zawodzie. Czy tylko z tego względu ktoś nie może "zostać " oficerem, aspirantem?  Czy żyjemy w Indiach gdzie funkjonuje segregacja kastowa??

Niestety patrząc na poziom jadu i zadufania w sobie twierdzę że powinni zlikwidować system dzienny na ww szkołach . Każdy strażak powinien zaczynac od zera i swoją postawą i słuzbą dowieść tego że wart jest zainwestowania w niego i dania mu szansy dalszej edukacji.

Pozdrawiam i mam nadzieję że niektórzy chociaż przez chwilę przemyślą swoje wcześniejsze wypowiedzi
Wielkie przyjaźnie zawiązują się w pogoni za jakimś ideałem, w obronie jakiejś sprawy, w trudach poszukiwań...

Offline wolt

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
  • "wy macie racje - my karabiny" - MAO
Odp: Nowe zasady przyznawania awansow od 2014
« Odpowiedź #87 dnia: Marzec 05, 2013, 18:17:55 »

Cytuj
TAK WOLT- Właśnie należy mu się jak psu buda np.  bezpośrednio po szkole, bo po to szkołę kończył aby objąć takie właśnie stanowisko. To samo z aspirantem kończy szkołę i też mu się należy dane stanowisko. No chyba , że uważasz, że aspirant lub oficer będzie czekał 10-15 lat aż łaskawie podoficer zwolni stanowisko. Podane są minimalne stanowiska na które po szkole powinien każdy absolwent być kierowany i kropka, a brak takiego stanowiska i odsyłanie na niższe świadczy, że dany komendant nie powinien sprawować takiej funkcji.

Niestety oficer mylisz się i to nie wiesz jak bardzo.
Szwagier skończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Lądowych.
Wiesz jak jest w wojsku?

Przed promocją ogłoszono, że prymusi dostają awans na pod porucznika. Wybierają jednostkę i tak idą.
Reszta ma sobie jechać w Polskę i szukać wolnych etatów. Jak znajdzie to promocję ma zapewnioną. Jak nie to do momentu znalezienia etatu zachowuje stopień jaki  miał na studiach.
Jemu się nie należy jak piszesz stanowisko? A no nie :tuba: :tuba: :tuba:
Jeżeli nie ma stanowiska nie ma też stopnia. PO latach dostał stanowisko, ale tylko porucznika, nie może ( mimo wysłużonych lat) awansować na kapitana.
Może wprowadzić to w straży?
Kończysz SGSP i jak nie masz wolnego stanowiska nie dostajesz stopnia? bo i PO CO?????????



Cytuj
A co do Twojego komendanta to widzę, że poszedł na łatwiznę ale to tak mają chorążowie po zaocznych SGSP. :'(

Nie uważam, że to łatwizna.Trzeba dojeżdżać, szukać zakwaterowania, zostawiać rodzinę. Podchorążowie o nic się nie martwią. Zresztą skoro uważasz, że skończenie SGSP jest łatwizną, to już wiem jaki tam teraz jest poziom.

Przestań wreszcie porównywać  strażaka do lekarza.
Lekarz np chirurg zanim zostanie ordynatorem, musi się DUUUŻŻŻŻŻOOOO wykazać wiedzą i umiejętnościami. Asystuje najpierw, później robi podstawowe operacje ( jak wycięcie wyrostka robaczkowego) a dopiero później transplantacje lub operacje na otwartym sercu. Ty byś chciał, żeby oficer po SGSP dostał co najmniej z-cę d-cy JRG.






Offline kinder

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
Odp: Nowe zasady przyznawania awansow od 2014
« Odpowiedź #88 dnia: Marzec 05, 2013, 18:19:15 »
Święte słowa :straz: zadufani w sobie panowie aspiranci i oficerowie z wielkimi plecakami:) przepraszam tych, którzy dostali się sami:) a Garbusy myśleć to nie boli!!!!!!!!!!!!

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.384
Odp: Nowe zasady przyznawania awansow od 2014
« Odpowiedź #89 dnia: Marzec 05, 2013, 22:41:22 »
Święte słowa :straz: zadufani w sobie panowie aspiranci i oficerowie z wielkimi plecakami:) przepraszam tych, którzy dostali się sami:) a Garbusy myśleć to nie boli!!!!!!!!!!!!
Fajnie piszesz... Ale jest wielka grupa ludzi tu dyskutujacych która nie zaczęła od szkól tylko po matulku od poczatku  .... Swoje gwiazdki dostała wiec z całym szacunkiem Panie Kindler prosze nie mierzyc wszystkich swoja miarą! Bo jest jedna rzecz której najbardziej nie lubie nie znając swojego rozmówcy mówi sie mu że miał garba a może wrzód na du@ie a nie garba.(przepraszam moda za słowo)
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline kinder

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
Odp: Nowe zasady przyznawania awansow od 2014
« Odpowiedź #90 dnia: Marzec 05, 2013, 23:18:42 »
Eqinox. sorki ale ja nie mam gwiazdek i nie mam garba a swoje obowiązki wykonuje sumienie i bez zastrzeżeń.  pozdrawiam

Offline sEB-q

  • JRG
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 68
Odp: Nowe zasady przyznawania awansow od 2014
« Odpowiedź #91 dnia: Marzec 06, 2013, 07:58:37 »
Kolego Equinox , w dyskusji wielokrotnie było powtarzane ze chodzi o absolwentów SA i SGSP dziennych, tych młodych, butnych, dwudziestoparoletnich którzy nie nabrali jeszcze ogłady w życiu i szacunku dla ludzi niższych stopniem.... ( żeby nie było ,nie chodzi tez o wszyskich dziennych , bo przecież dużo trafia się też fajnych normalnych chłopaków)
Wielkie przyjaźnie zawiązują się w pogoni za jakimś ideałem, w obronie jakiejś sprawy, w trudach poszukiwań...

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Nowe zasady przyznawania awansow od 2014
« Odpowiedź #92 dnia: Marzec 06, 2013, 09:56:13 »
Eqinox czy forum dla Ciebie to wyłapywanie z koteksu całej wypowiedzi zdań w celu dokopania osobie która ma inne zdanie? Przestań pisać takie właśnie głupoty, że po skończeniu studiów budowlanych absolwent zaczyna pracę od mieszania betoniarki, a lekarz robi to co pielęgniarka. Podejrzewam, że i Ty i kolejni forumowicze wiecie o czym piszę no ale lepiej jest coś przekręcić, dodać , ubarwnić i już osobę dołujecie. Nie będę się odnosił do podanych przykładów o lekarzach, budowlańcach itd. bo i tak będziecie brnąć ku swojemu.
Brak minimalnych stanowisk po szkołach? A co to za stanowisko oficerskie: d-ca sekcji, zastępu Dyż. Stan. Kier. ,st. specjalista???!!! To są właśnie stanowiska dla oficera bez wymaganego stażu służby i to zgodnie z prawem jest minimalne stanowisko jakie po szkole można ( a raczej powinno) się otrzymać czy się to komuś podoba czy nie. Identycznie jest dla aspirantów.
Panowie może przed swoim wpisem podajcie jaki korpus posiadacie i w jaki sposób go otrzymaliście a mi wtedy łatwiej będzie zrozumieć wasze wpisy.
Kariera najlepsza od zera???!!! TAK?  Tu patologii i garbusostwa nie zauważacie. A moim zdaniem to więcej takich garbusów jest aniżeli na szkołach. Przez kilka lat mam doczynienia i widzę jak to się przetacza. Kto przyjmowany do pracy. Dobry kandydat z doświadczeniem w OSP , wysportowany itd. w 1 etapie nie do doścignięcia a w 2 podczas ROZMOWY KWALIFIKACYJNEJ okazuje się że jest kiepski. Lepszy jest serdel co ledwo 1 na drążku się podniósł, prawko C ma odebrane 1 dzień przed ofertą pracy i o dziwo jest ochotnikiem ze wszelkimi papierami a ja chłopa na oczy przy działaniach nie widziałem. Co potem ? Okazuje się, że ten to bratanek starosta, tamten to chrześniak d-cy, tamten to syn radnego itp. Niestety tak jest i co uważacie, że ten który psim swędem , dostał się do PSP ma lepsze noty do awansu od tych garbusów!!!
O dziwo z kolei jak po szkole przychodzą chłopaki czy to aspirant, oficer to nie widzę i nie słyszę aby był to syn jakiegoś komendanta, radnego wójta itp. Najzwyczajni chłopacy dla mnie a dla Was to zapewne garbusy bo przecież na szkołach to tylko tacy. Pod względem początkowej pracy to mój komendant, którego nazbyt nie okrywam sympatią, w przypadku młodego absolwenta szkoły (aspirant, oficer) akurat zachowuje się wg mojego toku myślenia (może ja go przekonałem :rofl:). Dostaje taki minimalne stanowisko dla swojego wykształcenia i pozostali mu pomagają a nie kopią. Dla przykładu- młody oficer zazwyczaj dostaje d-cę zastępu (pozostają ciągle w wakacie takie stanowiska), rozpisany jest na dany wóż i jak jest konieczność to wyjeżdza jako d-ca a niezbędnej pomocy jeśli tego trzeba sytuacja udziela siedzący z tyłu podoficer z 20 letnim stażem służby, który defakto też jest d-cą i nie ma z tym problemu. Defakto tak jest bo ten owy podoficer to jeden z moich wychowanków.
Pozdrawiam zawsze pokrzywdzonych

Offline gomez32

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Nowe zasady przyznawania awansow od 2014
« Odpowiedź #93 dnia: Marzec 06, 2013, 10:00:43 »
Ludzi z niespełnionymi aspiracjami powinno się eliminować !! Jesteśmy strażakami a nie płaczkami !! Jak ktoś przyszedł do straży dla kariery to później są takie dywagacje. PB to praca zespołowa i poleganie na sobie a nie walka o stanowiska. Żal tego słuchać jak takie PIP...Y !!

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Nowe zasady przyznawania awansow od 2014
« Odpowiedź #94 dnia: Marzec 06, 2013, 10:21:31 »
gomez 100% racji

Offline sEB-q

  • JRG
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 68
Odp: Nowe zasady przyznawania awansow od 2014
« Odpowiedź #95 dnia: Marzec 06, 2013, 13:07:46 »
Kariera najlepsza od zera???!!! TAK?  Tu patologii i garbusostwa nie zauważacie. A moim zdaniem to więcej takich garbusów jest aniżeli na szkołach. Przez kilka lat mam doczynienia i widzę jak to się przetacza.
Widocznie każdy widzi to co chce....
kariera od zera czemu nie......precież do szkół szli by tylko najlepsi po WIELOLETNIEJ służbie a nie jednorazowej weryfikacji.
Cytuj
O dziwo z kolei jak po szkole przychodzą chłopaki czy to aspirant, oficer to nie widzę i nie słyszę aby był to syn jakiegoś komendanta, radnego wójta itp.
Widocznie każdy słyszy to co chce .........być może za mało zgłębiałeś temat

poza tym coś się tak czepił tych stanowisk, mówimy tylko że człowiek zaczynający z dołu też powinien mieć prawo  dojścia do korpusu aspiranckiego czy nawet oficerskiego jeżeli na to zasłużył podczas kilkunastoletniej służby , mówimy o tym że nie powinno się skreślać człowieka i traktować go jako gorszego tylko dlatego że przyjął się od zera. I tak na koniec kto wg ciebie lepiej ogarnie sytuację na miejscu akcji aspirant bez doświadczenia czy po 10 latach służby na wozie ?

Wielkie przyjaźnie zawiązują się w pogoni za jakimś ideałem, w obronie jakiejś sprawy, w trudach poszukiwań...

ono85

  • Gość
Odp: Nowe zasady przyznawania awansow od 2014
« Odpowiedź #96 dnia: Marzec 06, 2013, 13:15:52 »
w nowym systemie powinni wszyscy zaczynać od strażaka że by mógł  ktoś przejść wszyskie szczeble służby i dopiero szkoły a nie pokończą jeden zdrugim szkoły i zachowują się jak by wszystkie rozumy pozjadali nakładą im kitu w te głowy a nie mają pojęcia o prawdziwych wartościach  :wall:

Offline Kasper

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 281
Odp: Nowe zasady przyznawania awansow od 2014
« Odpowiedź #97 dnia: Marzec 06, 2013, 14:15:26 »
Pomijając fakt szybkiego awansowania z cywilnym wyższym, chcę zauważyć, że to cywilne wyższe jest często przemyślane: chemia, budownictwo, inżynieria środowiska, idt.

Niewątpliwie SP nie poradzi sobie bez specjalistów cywilnych. A odwrotnie - tak.

Bo jak zachęcić specjalistów cywilnych do służby? Przykład świetnego specjalisty medycyny ratunkowej, który pracował z grupą zaszeregowania w korpusie oficerskim. Niestety nie otrzymywał dodatków przewidzianych dla funkcjonariuszy. Zarabiał mniej niż st. strażak... Pomijając inne czynniki, wpływające na decyzję odejścia ów specjalisty, wynagrodzenie nie zachęcało do pracy.

Prestiż stopnia oficerskiego i pochodne do uposażenia jest aspektem niepodważalnym. Nadto, jeśli PSP chce być na najlepszym poziomie, angażowani do służby specjaliści, czy to chemii, fizyki, medycyny i innych dziedzin, mają swoją cenę. Na ten koszt wpływa nie tylko comiesięczny wpływ na konto ale prestiż służby. Jedno bez drugiego nie jest kompletne.

Odnosząc się do startu od zera.
W rzemiośle było to powszechną praktyką. Każdy kandydat na majstra musiał terminować u mistrza zanim wypracował sobie samodzielność.
Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare. Cyceron.

Oceniając człowieka pomyśl, co byłby wart, gdyby nie był na stanowisku. Oscar Wilde

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Nowe zasady przyznawania awansow od 2014
« Odpowiedź #98 dnia: Marzec 06, 2013, 15:07:42 »
w nowym systemie powinni wszyscy zaczynać od strażaka że by mógł  ktoś przejść wszyskie szczeble służby i dopiero szkoły a nie pokończą jeden zdrugim szkoły i zachowują się jak by wszystkie rozumy pozjadali nakładą im kitu w te głowy a nie mają pojęcia o prawdziwych wartościach  :wall:

To może na początek chociażby szkoła podstawowa. Żeby później na studia pożarnicze nie wypychać tych strażaków z doświadczeniem zawodowym co prawda, ale całkowitą nieznajomością zasad pisowni języka ojczystego.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Nowe zasady przyznawania awansow od 2014
« Odpowiedź #99 dnia: Marzec 06, 2013, 15:31:35 »
"kariera od zera czemu nie......precież do szkół szli by tylko najlepsi po WIELOLETNIEJ służbie a nie jednorazowej weryfikacji." - Kogo ty zaliczasz do najlepszych? Tych co ścieżka do pracy w PSP polegała na ROZMOWIE KWALIFIKACYJNEJ? Takich wieloletnia służba= wazelina dzielona przez znajomość.
I na koniec
oficer=absolwent dziennych lub zaocznych studiów SGSP
aspirant= absolwent dziennych lub zaocznych szkół aspiranckich
I żadne inne odchyły od tej ścieżki.
Pozdrawiam