Autor Wątek: Nowe zasady przyznawania awansow od 2014  (Przeczytany 55707 razy)

Michał9988

  • Gość
Odp: Nowe zasady przyznawania awansow od 2014
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 10, 2013, 16:52:15 »
Witam, czy nie sadzicie ze i dowódca zastępu powinien być stanowiskiem oficerskim. Chodzi mi o to ze np. dowódcy zastępu mają w zakresie obowiązków pełnić służbe jako dowódca zmiany podczas nieobecności jego i zastępcy. Może coś wkoncu na korzysc dla tych funkcjonariuszy. Przecież to pion dowódczy!!Trochę niesprawiedliwe bo czemu maja być stratni. A nie jeden zapewne by skorzystał gdyby taka zmianę wprowadzić. Dowodcy zastepu coraz glosniej zaczynaja walczyć jak nie o wiekszy dodatek to  o inne pioruństwo.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Nowe zasady przyznawania awansow od 2014
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 10, 2013, 17:12:31 »
Cytuj
czy nie sadzicie ze i dowódca zastępu powinien być stanowiskiem oficerskim
a jak nie ma oficerów na zmianie i aspirantów? i co obsadzić podział trzeba, robią to podoficerowie, ale o stanowisku wyższym od starszego ratownika to tylko pomarzyć... Niech jest aspiranckie , albo nawet oficerskie, ale pod warunkiem możliwości szkolenia się i awansowania tych, co robią to teraz bez etatu.

Offline fire-worker

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 105
Odp: Nowe zasady przyznawania awansow od 2014
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 28, 2013, 09:26:31 »
Człowiek pracuje na stanowisku st.ratownika, lata już są (na d-ce zastępu), miejsce za rok się zwalnia i ...dupa. Po nowym roku podoficer do końca kariery na tylnej ławeczce. Szkoda. Zapał, nauka, umiejetności, pewność siebie, a ktoś podcina skrzydła. Tym bardziej, że aspirantów brak na jednostce. O miejscu na SA też tylko pomarzyć. Warszawa.  :straz:

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Odp: Nowe zasady przyznawania awansow od 2014
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 28, 2013, 10:06:45 »
Cytuj
czy nie sadzicie ze i dowódca zastępu powinien być stanowiskiem oficerskim


A niby dlaczego? bez sensu, dojdziemy do sytuacji że i dyspozytor PA musi być oficerem, że specjalista musi być oficerem i w końcu że każdy strażak musi być oficerem.
A co z tym idzie w parze: ograniczanie awansów po cywilnych, ograniczanie awansów po cywilnym sgsp, a młodymi kwiatami polskiego pożarnictwa nie zapełnimy wszystkich etatów.

A niby dlaczego  ogniomistrz z wieloletnim doświadczeniem nie może być dowódca zastępu...? 

Chciałbym usłyszeć długofalowy plan i wizję autora.
Obyśmy się wszyscy w końcu nie obudzili z ręką w nocniku....

ps. co do zastępowania d-cy zmiany / po to powstał etat zastępcy dowódcy zmiany, żeby skoordynować funkcjonowanie zmian, ew dow. sekcji w zastępstwie. Ale to już rola 11 i 12 żeby tak zorganizować prace żeby było dobrze

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Nowe zasady przyznawania awansow od 2014
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 28, 2013, 13:08:32 »
emer a jak myślisz dlaczego schodzą tak nisko ze stopniem oficerskim? Ja sobie tłumaczę tym, że naprodukowano możliwości zdobycia gwiazdek przy pominięciu faktu, że wiele miejsc pracy przestało istnieć (zakłady pracy, jednostki wojskowe ) na przełomie kilku lat. No i oto taki efekt, że ktoś dostał gwiadki a zajmował stanowisko ratownika bo d-cą zastępu był już podoficer (zresztą jeszcze miesiąc wcześniej kolega z korpusu).
Już parę lat temu zaczynały pojawiać się takie kwiatki, że oficerowie musieli podejmować pracę na podziale nie z powodu konieczności odpowiedniego wstępu do pracy ale z konieczności, że na stanowiskach oficerskich (z dopuszczeniem aspiranckim ) zasiadywali aspiranci. Podobnie było z aspirantami, którzy po przyjściu po szkole musieli zadowolić się na minimum 5 lat etatem ratownika bo etaty aspiranckie ( z dopuszczeniem podoficerskim) zajmowali podoficerowie. Już wtedy nasi włodarze powinni myśleć a teraz to faktycznie obudziliśmy się z ręką w nocniku i szukamy winnych nie w poprzednich władzach ale w najbliższych kolegach , którzy mieli to szczęście że zaczęli pracowac kilka miesięcy a nawet dni przed nami.

Offline fire-worker

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 105
Odp: Nowe zasady przyznawania awansow od 2014
« Odpowiedź #30 dnia: Luty 28, 2013, 14:17:03 »
Abstrahując, wszyscy oficerowie, aspiranci skazani są na dowodzenie?  :gwiazdki: Na 40tu ludzi 3ech oficerów w podziale (d-cy zmian), w 2014 na kociec roku 4 d-ców zastępu z JRG idzie na emkę i co? Już widzę jak aspiranci i oficerowie pchają się z zewnątrz na stanowisko d-cy zastępu. Życie.

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Odp: Nowe zasady przyznawania awansow od 2014
« Odpowiedź #31 dnia: Luty 28, 2013, 16:24:39 »
officer: no właśnie sam się zastanawiam nad motywacją autora, czy przyczyną jest "nadprodukcja" oficerów.... nie wiem, wydaje mi się że nie, to raczej kwestia braku racjonalizacji "rozmieszczenia" oficerów, bo sa jednostki gdzie na całą jrg jest ich jeden może dwóch a są takie że po kilku za zmianie, i tu jest problem. Co do samego przyznawania stopnia, nie szukajmy sobie złośliwości w kolegach. bo nie zależnie od tego na jakim to będzie szczeblu, każdy z nas gdy będzie miał szanse to z niej skorzysta, bo dokąd są tak sformułowane przepisy to dotąd ludzie będą  z nich korzystać.
Mnie zastanawia jedno, dlaczego ogniomistrz z kilkunastoletnim stażem nie może być dowódcą zastępu...?

Offline fire-worker

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 105
Odp: Nowe zasady przyznawania awansow od 2014
« Odpowiedź #32 dnia: Luty 28, 2013, 16:27:40 »
Mnie zastanawia jedno, dlaczego ogniomistrz z kilkunastoletnim stażem nie może być dowódcą zastępu...?

Świetne pytanie.  :straz:

Offline wolt

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
  • "wy macie racje - my karabiny" - MAO
Odp: Nowe zasady przyznawania awansow od 2014
« Odpowiedź #33 dnia: Marzec 01, 2013, 13:09:17 »
Cytuj
Zlikwidować SGSP !

Kudłaty masz rację w 100%

Ścieżka powinna być taka.
1. Przychodzisz do JRG z ulicy.
2. Idziesz na kurs JEDEN iluś tam ( to trzeba ustalić w ramowych wytycznych)  miesięczny.
3. Po skończeniu tego kursu idziesz do służby w JRG.
4. Cały czas ( jeżeli chcesz awansować w stanowisku) SAM podnosisz swoje kwalifikacje, w oparciu o jasne ramowe wytyczne.
5. Jeżeli ZWALNIA się stanowisko, stajesz do PAŃSTWOWEGO egzaminu, który jest przeprowadzany przez niezależną komisję. ( oprócz Ciebie może w nim uczestniczyć KAŻDY strażak).
6. Ten kto osiągnie NAJLEPSZY wynik w egzaminie awansuje na wolne stanowisko.
7. Jeżeli zwalnia się następne wyższe stanowisko, znowu idziesz na egzamin kwalifikujący Ciebie na to stanowisko.

Takie rozwiązania wykluczają ludzi przypadkowych, którzy często jako plecaki dostają stanowiska. Nie można też kogoś blokować, bo np. nie lubi go d-ca JRG lub komendant.

I na koniec.....
 CAŁKOWITA likwidacja stopni służbowych.
Najważniejsze powinno być stanowisko jakie zajmujemy w straży, nie stopień.
Dziś d-cą zmiany jest asp. z 15 letnim stażem a na wózku ma TRZECH kpt. z od 4 do 8 lat stażu.
I co z tego, że oni są oficerami jak mają szefa o niższym stopniu?

pozdrawiam.

st. kpt WOLT. 26 lat służby.

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Nowe zasady przyznawania awansow od 2014
« Odpowiedź #34 dnia: Marzec 01, 2013, 13:32:18 »
Wolt to może też zlikwiduj WAT- niech tam na generała armii awansuje żołnierz z "UlicY",  Szkołę policyjną w Szczytnie- Też niech policjant zaczyna od ulicy. Zlikwiduj też Akademie Medeczne- niech pielęgniarka po zdawaniu egzaminów zostanie lekarką i zlikwiduj jakiekolwiek studia wyższe- wystarczy, że człowiek po ogólniaku po obraniu sobie zawodu będzie piął się do góry po zdawaniu egzaminów konkursowych. Troszeczkę kolego przesadziłeś.
Jeśli już podoba Ci się taki sposób awansowania (konkursy) to może zacznijmy od konkursu na komendantów.

Offline bolo75

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 126
Odp: Nowe zasady przyznawania awansow od 2014
« Odpowiedź #35 dnia: Marzec 01, 2013, 13:53:26 »
A oto nowe informacje z narady z KG.
Odnosząc się do systemu szkolenia KG stwierdził,że będą szli w kierunku posiadania przez wszystkich oficerów przeszkolenia SGSP/z tego co zrozumiałem nie będzie możliwości  nadania pierwszego stopnia oficerskiego bez ukończenia naszej Alma mater.
Przeszkolenia ruszają w marcu i na jesieni 2 razy po 90 osób.Jeśli chodzi o nadanie pierwszego stopnia oficerskiego Kg powiedział ,że podejmą decyzję na jesieni.kursy mają być jednoetapowe i trwać 95 dni ,wcześniej 129.
Informacja pochodzi od jednego z Przewodniczących Związkowych.
bolo75

Offline wolt

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
  • "wy macie racje - my karabiny" - MAO
Odp: Nowe zasady przyznawania awansow od 2014
« Odpowiedź #36 dnia: Marzec 01, 2013, 14:16:31 »
oficer może mnie nie zrozumiałeś, może ja nie potrafiłem wytłumaczyć. Moja wina.

Nie chodzi o to, aby strażacy nie mieli wyższego wykształcenie. Wręcz przeciwnie :rofl:
Chodzi o to, aby KAŻDY kto chce awansować SAM się kształcił na uczelni, która jest przydatna( wiem że dziwnie to brzmi i nie chodzi tu o listę która gdzieś krąży) w PSP.
Jezeli strażak chce zostać np. d-cą zmiany to MUSI ukończyć uczelnię którą jest na tej liście! ( np. cywilną inżynierię bezpieczeństwa poż .tylko czy koniecznie musi to być SGSP??? ) Bez studiów wyższych taki awans byłby niemożliwy.

Co do pielęgniarek to przesadziłeś. Powiedz jaki stopień ma lekarz po ukończeniu AKADAMI MEDYCZNEJ?? mł. konował? awansuje po latach na konowała? Lekarz chcą awansować MUSI dalej się dokształcać, ale ZAWSZE awansuje TYLKO w stanowisku. ( moja żonka jest lekarzem to wiem co piszę)
Lekarz jest lekarz i niech tak zostanie. Pielęgniarka to nie lekarz.
Natomiast Strażak to Strażak.
Powiedz co może zrobić oficer po sgsp, a czego nie może zrobić aspirant z wyższym wykształceniem?
Czy obydwaj mogą być np. prewentystą lub naczelnikiem wydziału operacyjnego?
Czy do tego potrzebna jest TYLKO SGSP?
Czy mogą jeździć na jednym wózku z tyłu?
Strażak czy to oficer, aspirant czy podoficer na wózku z tyłu robi DOKŁADNIE TO SAMO!!! Czy może w Twojej JRG podoficer sprząta ulice po wypadku a Oficer siedzi w ciepłym aucie?
Wiem, że to tylko moja subiektywna opinia. Wyrobiłem ją sobie po latach służby.
Widzę jak przychodzi oficer op SGSP i jest zawiedziony, że nie został co najmniej z-ca d-cy JRG, a siedzi na wózku i słucha aspirantów.
Później zaczynają się podchody. Ten doniesie, tamten podliżę, żeby tylko wskoczyć wyżej, bo ja jestem po TEJ uczelni i mam ** więc MUSZĘ awansować.

Oficer, pozdrawiam.

Offline dr.Kudłaty

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 709
Odp: Nowe zasady przyznawania awansow od 2014
« Odpowiedź #37 dnia: Marzec 01, 2013, 14:33:33 »
kolego @wolt,
Źle mnie zrozumiałeś. Ja nie jestem za zlikwidowaniem SGSP.  :szalony:

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.368
Odp: Nowe zasady przyznawania awansow od 2014
« Odpowiedź #38 dnia: Marzec 01, 2013, 15:55:56 »
Wolt to może też zlikwiduj WAT- niech tam na generała armii awansuje żołnierz z "UlicY",  Szkołę policyjną w Szczytnie- Też niech policjant zaczyna od ulicy.
Jeśli już podoba Ci się taki sposób awansowania (konkursy) to może zacznijmy od konkursu na komendantów.
Po pierwsze konkurs na komendantów to dobry pomysł...
 A skoro tak mówisz to wskaż uczelnie wyższa (mowa o 4 letnich studiach oficerskich dziennych bądz zaocznych) kształcącą oficerów Straży Granicznej i oficerów Służby Więziennej to z nimi powinniśmy sie równac z uwagi na nasza liczebnośc a nie ze 100 tysiecznymi formacjami zbrojnymi!!!
 A może wskażesz czy w policji jest jakas szkoła która przez 4 lata uczy z cywila do oficera.... Albo kształci aspirantów  przez 4 lata....
A i na koniec nich ktoś mi powie czy jakakolwiek formacja ma 5 szkół.... i wiele ośrodków szkolenia??
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline pisak10

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 96
Odp: Nowe zasady przyznawania awansow od 2014
« Odpowiedź #39 dnia: Marzec 01, 2013, 17:54:22 »
Wolt to może też zlikwiduj WAT- niech tam na generała armii awansuje żołnierz z "UlicY",  Szkołę policyjną w Szczytnie- Też niech policjant zaczyna od ulicy.....

Z tego co się orientuje to w policji każdy zaczyna od ulicy, a żeby zostać oficerem musi mieć tytuł mgr z kierunków przydatnych w służbie i pewien staż. Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie nie kształci oficerów na dziennych studiach ;p

dominikmak

  • Gość
Odp: Nowe zasady przyznawania awansow od 2014
« Odpowiedź #40 dnia: Marzec 01, 2013, 19:46:08 »
moim zdaniem dobrze sie dzieje nareszcie ktos pomyslał zeby to poukładac
jestem za tym ze powinno byc tak jak mowi kolega wyzej jak jest w innych formacjach  wszyscy zaczynaja od zera i ida stopniowo w gore
niestety nasza formacja to PSP
NIESTETY PODEJRZEWAM ze tak nie bedzie moze nawet nigdy
wiec nalezy to ukladac
podoficer to podoficer szczerze to dla mnie ratownik lub ratownik kierowca
aspirant to aspirant dowodca lecz ze swojego nie dlugiego i moze niezbyt dobrego wyszkolenia tylko do dowodcy sekcji
a oficer panowie po to sie ci ludzie ucza i maja wpajane w swoj mozg to ze ma rzadzic po to sie ucza i niech maja
ale moje zdanie oficer po jednej slusznej szkole SGSP
ZARAZ SIE PANOWIE RZUCA ZA ta jedna sluszna szkole
ale panowie kto WAM KUR.... bronił sie ktos uczyc czy sie starac zeby byc na tej szkole
a oficerowie po cywilu to lenie idacy na latwizne lub osoby ktore nie dolazyly trudu i wyrzeczeń zeby zrobic taka szkole
moja opinia

Offline kuba311

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Nowe zasady przyznawania awansow od 2014
« Odpowiedź #41 dnia: Marzec 01, 2013, 19:55:25 »
a oficerowie po cywilu to lenie idacy na latwizne lub osoby ktore nie dolazyly trudu i wyrzeczeń zeby zrobic taka szkole

kolega chyba troszkę przesadził albo już po % :)

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Nowe zasady przyznawania awansow od 2014
« Odpowiedź #42 dnia: Marzec 01, 2013, 20:08:40 »
pierwsze kroki w mundurku zaczynałem w szczytnie - było to kilka lat temu więc jeśli teraz jest inaczej to wycofuję się. Także pamiętam, że koledzy z technikum szli na szkoły żołnierskie i to każdego korpusu- podoficerów, chorążych, oficerskie- aha tego też teraz nie ma. Więc tak jak pisał Dominik mak- Tu jest PSP czyli trzeba na reformę poczekać jeszcze kilka lat - tak jak ze wszystkim. W większości zgadzam się z dominikiem- i nie na 100% wszyscy zaliczani są do leniuchów ale napewno wiekszość takich dróg oficerskich jest na porządku dziennym. Chylę czoła przed takimi co kończą np. studia budowlane, politechnike bo napewno nie skończyli tylko za to, że płacą czesne.

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Odp: Nowe zasady przyznawania awansow od 2014
« Odpowiedź #43 dnia: Marzec 01, 2013, 20:17:43 »
PROŚBA do moderatora  zamknięcie tematu ! chyba nie wszyscy potrafią użyć silnego argumentu za to doskonale potrafią używać argumentu siły co świadczy o ich głupocie i małostkowości. [każde takie pyskówki od razu powinny być zamykane Butel zrób tu w końcu porządek ]

ps. kolego co tak obrażasz innych, czy ktoś zrobił ci krzywdę? czy ktoś wziął z twojej pensji i dał innemu? to nie rób do własnego gniazda bo takim stylem wyrażasz opinie o sobie i o ludziach którzy dopuścili Cie do miejsca w którym jesteś.

dominikmak

  • Gość
Odp: Nowe zasady przyznawania awansow od 2014
« Odpowiedź #44 dnia: Marzec 01, 2013, 20:24:56 »
wyrazam swoja opinie ktorej nie zmienie
tak uwazam ty uwazasz co innego twoje zdanie
moje jest takie choc z leniami sory troche przesadzilem

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Odp: Nowe zasady przyznawania awansow od 2014
« Odpowiedź #45 dnia: Marzec 01, 2013, 20:31:26 »
wiesz jak jest jest akcja jest reakcja i nakręcanie się wzajemne i szczucie jeden przeciw drugiemu, jak by to miało jakiekolwiek znaczenie, jeśli ja chciałbym być złośliwy to powiedziałbym że wolę lenia po cywilnych z 10-cio letnim stażem niż zadufanego w sobie 20-sto letniego kwiatka polskiego pożarnictwa któremu wmówili że jest alfą i omegą tej instytucji, ale to tak na marginesie, więc nie generalizujmy bo skończy się to niczym innym jak wymianą złośliwości.
Różne są sytuacje w życiu, jest i lenistwo- jasne, ale to jak wszędzie. Więc nie róbmy z igły wideł.
Jeśli mają byc oficerowie tylko po SG to prosze bardzo, niech zlikwidują przepisy zezwalające otrzymanie stopnia po cywilu i będzie sprawa czysta, a dokąd jest jak jest dotąd nie wyrzucajmy sobie na wzajem.
Pozdrawiam

dominikmak

  • Gość
Odp: Nowe zasady przyznawania awansow od 2014
« Odpowiedź #46 dnia: Marzec 01, 2013, 20:40:25 »
zgodze sie OFICER NIE PO SMIECIACH
pozdro

Offline Zbrodniarz

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 363
Odp: Nowe zasady przyznawania awansow od 2014
« Odpowiedź #47 dnia: Marzec 01, 2013, 20:44:16 »
Uczciwie trzeba napisać, że system szkolenia w PSP jest najgorszy ze wszystkich służb mundurowych w tym kraju. Przypomina on centralne planowanie w bolszewicko- stalinowskim wydaniu, gdzieś na peryferiach cywilizowanego świata, a nie szkolenie nowoczesnej formacji w której podobno pracujemy.

Dowódca JRG

  • Gość
Odp: Nowe zasady przyznawania awansow od 2014
« Odpowiedź #48 dnia: Marzec 01, 2013, 21:06:42 »
Dobry wieczór wszystkim.

Jestem dowódcą JRG od kilkunastu lat. Podczas tego okresu miałem możliwość współpracować z strażakami po różnych szkołach. Być może jest to moja sugestywna opinia, ale jeżeli współpracuję z oficerem po SGSP czuję, że często rozumiemy się bez słów. Dotyczy to często przyziemnych, prozaicznych spraw. Być może dlatego, że szkolony byłem w starym systemie tzn. bez tzw. demokratyzacji (pewnie wielu z Panów nie wie o czym piszę, ale kończyłem szkołę na początku lat 90-tych, kiedy dyscyplina, regulamin, ceremoniał i poczucie służby było trochę na większym poziomie). Teraz czasami odnoszę wrażenie, że do służby przychodzą cywile przebrani w mundury. Bardzo cenię specjalistów po szkołach wyższych technicznych, są bardzo przydatni do służby, ale czy od razu muszą być oficerami. Przecież kiedyś mówiło się, że oficer to dowódca. To coś więcej niż specjalista. Za moich czasów aspirant to był figura, a dzisiaj ma "rejon do posprzątania". Czasy się zmieniły. Coraz więcej odpowiedzialności dla dowódcy. Dlatego specjaliści po szkołach wyższych są bardzo potrzebni, tylko trzeba zmienić system ich wynagradzania i jeszcze kilka innych rzeczy. To bardzo szeroki temat i tak naprawdę jak czytam Panów wypowiedzi to, aż chce się zaproponować zorganizowanie prawdziwego "sympozjum", które umożliwi przekazanie "wartości służby" młodszym kolegom. Pozdrawiam ROTSON.

Offline grajek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Nowe zasady przyznawania awansow od 2014
« Odpowiedź #49 dnia: Marzec 01, 2013, 22:05:52 »
gdyby system szkolenia był zdrowy to bym sie zgodził na oficerów tylko po SGSP bo na te szkołe szły by osoby które powinny tam iść. a że jest jak jest to często oficerem jest syn będący strażakiem z urodzenia a podoficerem jest osoba po ciężkich cywilnych studiach mająca wszystkie kategorie prawa jazdy i mnóstwo innych umiejętności co zaledwie pozwoliło jej sie dostać do PSP nie będąc strażakiem z urodzenia. smutna rzeczywistość.