Autor Wątek: Reorganizacja finansowania PSP - szykują się zmiany  (Przeczytany 24327 razy)

Offline Liberty

  • advocatus diaboli
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 263
  • dubito ergo cogito
Reorganizacja finansowania PSP - szykują się zmiany
« dnia: Listopad 14, 2012, 10:06:41 »
cały artykuł na RMF
Cytuj
System finansowania straży pożarnej zbyt skomplikowany
Budżet straży pożarnej jest zdecentralizowany - znajduje się w rękach wojewodów. Szef MSW rozmawiał już z nimi, w jaki sposób mają zarządzać pieniędzmi, określił też wytyczne. Po pierwsze, żeby te kryteria były jednolite w całym kraju, po drugie, by przesyłali informacje o stanie strażackiej kasy już od początku roku, a nie dopiero, gdy pieniędzy zaczyna brakować - mówił reporterowi RMF FM Krzysztofowi Zasadzie Jacek Cichocki.

Minister spraw wewnętrznych zapowiedział też, że zamierza zmienić dotychczasowy system finansowania straży. Chce go scentralizować - ma być taki sam jak policji, której budżetem zawiaduje MSW. Jak dodał Cichocki, rozpoczął już na ten temat rozmowy wewnątrz rządu. Zastrzegł jednak, że ewentualne zmiany byłyby możliwe dopiero od 2014 roku, a mogłyby być wprowadzane przy tworzeniu budżetu. Na razie jest tak - a ta sytuacja powtarza się regularnie - że pod koniec roku kasy komend powiatowych pod koniec roku świecą pustkami.

Wychodzi na to, że w powiatach znikną komórki księgowości. Co dalej? Kwatermistrzostwo? Kadry?

Co myślicie?
"Demokracja to ustrój, w którym dwóch meneli spod budki z piwem przegłosowuje profesora uniwersytetu"

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.380
Odp: Reorganizacja finansowania PSP - szykują się zmiany
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 14, 2012, 10:19:49 »
Powiem jedno nareszcie!! Daje nam to duża niezależność od starstów i prezydentów....
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline piowo2008

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 191
Odp: Reorganizacja finansowania PSP - szykują się zmiany
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 14, 2012, 21:30:22 »
czyli idzie ku dobremu... zamiast zamieść nas pod dywan samorządów odchodzą od tego... w końcu jakaś dobra wiadomość
Gdy obowiązek wezwie mnie
Tam wszędzie, gdzie się pali,
Ty mi, o Panie siłę daj,
Bym życie ludzkie ocalił

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Reorganizacja finansowania PSP - szykują się zmiany
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 14, 2012, 21:45:51 »
Cytuj
czyli idzie ku dobremu... zamiast zamieść nas pod dywan samorządów odchodzą od tego... w końcu jakaś dobra wiadomość
Ja wiem swoje to wina Tuska!  :rofl: Sorki ale nie mogłem sie powstrzymać  :rofl:

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.380
Odp: Reorganizacja finansowania PSP - szykują się zmiany
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 14, 2012, 22:04:32 »
Ja wiem swoje to wina Tuska!  :rofl: Sorki ale nie mogłem sie powstrzymać  :rofl:
Dac mu wina bo dobrze prawi... Wreszcie zauwazyli gdzie jest problem... Może jeszcze zauważa ze ksiegowość mozna zlecic KW :P i zakupy tez... A etaty na PB niech wzrasta bezpieczeństwo ludzi a nie biurokracja
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline strazakusX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 464
Odp: Reorganizacja finansowania PSP - szykują się zmiany
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 14, 2012, 22:46:08 »
O jezus maria.... co te Panie brygadierki, kapitanki i aspirantki pocznął. To się zacznie włażenie do tyłka a nóż 01 się do KW przeniesie i zabierze ze sobą.
Będzie wesoło i może w końcu normalnie.

Offline hasici99

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 519
Odp: Reorganizacja finansowania PSP - szykują się zmiany
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 15, 2012, 06:35:10 »
O jezus maria.... co te Panie brygadierki, kapitanki i aspirantki pocznął. To się zacznie włażenie do tyłka a nóż 01 się do KW przeniesie i zabierze ze sobą.
Będzie wesoło i może w końcu normalnie.

Jak to co poczną? Węże będą ciągać :rofl:

Offline strazakusX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 464
Odp: Reorganizacja finansowania PSP - szykują się zmiany
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 15, 2012, 08:11:36 »
Wbrew pozorom to nie będzie kosmetyczna zmiana.
To będzie rewolucja - począwszy od uwolnienia KP i KM od wręcz służalczej roli w stosunku do samorządów, znaczne odjęcie ogromnej władzy księgowych i kwatermistrzów, poprzez lepsze zagospodarowanie rozbuchanych działów księgowych i kwatermistrzowskich KW, a skończywszy na uwolnieniu wysokopłatnych etatów dla prawdziwych strażaków.
Zmiana która w zasadzie nie budzi oporu środowiska, a jest wręcz porządana. Problemem może być to, że wielu najwyższych działaczy związkowych jest ulokowanych właśnie w tego typu komórkach, i niestety to oni szepczą do ucha osób decyzyjnych w naszej służbie.
Pozostaje mieć nadzieję, że rozsądek w czasach kryzysu weźmie górę nad układami.

Offline fenixowo

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 141
  • Z każdym dniem bliżej do emki :)
Odp: Reorganizacja finansowania PSP - szykują się zmiany
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 15, 2012, 08:27:21 »
jestem za tylko najkorzystniej byłoby zostawić w powiatach komórki kadrowe ze względu na załatwienia jakichś zaświadczeń itp.

Offline ophat

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Reorganizacja finansowania PSP - szykują się zmiany
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 15, 2012, 09:19:50 »
Nie jestem pewny czy będzie tak "wesoło" - mam kolegę w Policji i sobie tego systemu nie chwali - Księgowość daleko jakiekolwiek zaświadczenia trzeba dzwonić i prosić a zakupy centralne są piękne jak wszędzie jest tak samo....

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Reorganizacja finansowania PSP - szykują się zmiany
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 15, 2012, 10:12:30 »
Nie jestem pewny czy będzie tak "wesoło" - mam kolegę w Policji i sobie tego systemu nie chwali - Księgowość daleko jakiekolwiek zaświadczenia trzeba dzwonić i prosić a zakupy centralne są piękne jak wszędzie jest tak samo....

Trzeba dodać, że pieniądze z wakatów w KP będą w KW, a co za tym idzie................

Offline fenixowo

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 141
  • Z każdym dniem bliżej do emki :)
Odp: Reorganizacja finansowania PSP - szykują się zmiany
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 15, 2012, 10:19:09 »
Nie spowoduje to niczego dobrego, a na pewno nie będzie lepiej zwykłym szarym strażakom w KP, oni na pewno nie zyskają żadnych pieniędzy itp...

Offline piowo2008

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 191
Odp: Reorganizacja finansowania PSP - szykują się zmiany
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 15, 2012, 10:34:48 »
Myślę, że skorzystają komendy z małych miasteczek i biednych powiatów... Ich poziom powinien być równany pod względem wyposażenia i uposażenia (wysokość dodatków służbowych) do jednostek np. z miast wojewódzkich. Oczywiście nie jest to reguła, że im większe zadupie -_- tym mają gorzej.
Gdy obowiązek wezwie mnie
Tam wszędzie, gdzie się pali,
Ty mi, o Panie siłę daj,
Bym życie ludzkie ocalił

Offline ryflak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 198
Odp: Reorganizacja finansowania PSP - szykują się zmiany
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 15, 2012, 11:26:47 »
Wbrew pozorom to nie będzie kosmetyczna zmiana.
To będzie rewolucja - począwszy od uwolnienia KP i KM od wręcz służalczej roli w stosunku do samorządów, znaczne odjęcie ogromnej władzy księgowych i kwatermistrzów, poprzez lepsze zagospodarowanie rozbuchanych działów księgowych i kwatermistrzowskich KW, a skończywszy na uwolnieniu wysokopłatnych etatów dla prawdziwych strażaków.
Zmiana która w zasadzie nie budzi oporu środowiska, a jest wręcz porządana. Problemem może być to, że wielu najwyższych działaczy związkowych jest ulokowanych właśnie w tego typu komórkach, i niestety to oni szepczą do ucha osób decyzyjnych w naszej służbie.
Pozostaje mieć nadzieję, że rozsądek w czasach kryzysu weźmie górę nad układami.
Panowie (czy Panie) chyba zdecydowanie nie wiedzą co piszą. Na pewno nie ubędzie żaden etat z KP (KM). Po prostu zmieni się dysponent ze starostwa na KW. I musi być księgowość, i musi być komórka kadrowa i kwatermistrz. I nie wiem nad czym te zachwyty. Wiadomo że im budżet bardziej scentralizowany tym bardziej niewydolny. Policja ma tak dobrze? Nie ma co pomstować  na samorządy bo dofinansowują KP mimo że nie muszą. Centralizacja budżetu w KW na pewno nic dobrego nie przyniesie (a już na pewno nie oszczędności etatów). Zresztą przerabialiśmy to już kiedyś o obecna sytuacja jest efektem tamtej reformy w PSP, nie pomnę już w którym roku. Co do tych związkowców to za wielu nie kojarzę w składach wydziałów komend.

Offline strazakusX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 464
Odp: Reorganizacja finansowania PSP - szykują się zmiany
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 15, 2012, 17:24:50 »
Wbrew pozorom to nie będzie kosmetyczna zmiana.
To będzie rewolucja - począwszy od uwolnienia KP i KM od wręcz służalczej roli w stosunku do samorządów, znaczne odjęcie ogromnej władzy księgowych i kwatermistrzów, poprzez lepsze zagospodarowanie rozbuchanych działów księgowych i kwatermistrzowskich KW, a skończywszy na uwolnieniu wysokopłatnych etatów dla prawdziwych strażaków.
Zmiana która w zasadzie nie budzi oporu środowiska, a jest wręcz porządana. Problemem może być to, że wielu najwyższych działaczy związkowych jest ulokowanych właśnie w tego typu komórkach, i niestety to oni szepczą do ucha osób decyzyjnych w naszej służbie.
Pozostaje mieć nadzieję, że rozsądek w czasach kryzysu weźmie górę nad układami.
Panowie (czy Panie) chyba zdecydowanie nie wiedzą co piszą. Na pewno nie ubędzie żaden etat z KP (KM). Po prostu zmieni się dysponent ze starostwa na KW. I musi być księgowość, i musi być komórka kadrowa i kwatermistrz. I nie wiem nad czym te zachwyty. Wiadomo że im budżet bardziej scentralizowany tym bardziej niewydolny. Policja ma tak dobrze? Nie ma co pomstować  na samorządy bo dofinansowują KP mimo że nie muszą. Centralizacja budżetu w KW na pewno nic dobrego nie przyniesie (a już na pewno nie oszczędności etatów). Zresztą przerabialiśmy to już kiedyś o obecna sytuacja jest efektem tamtej reformy w PSP, nie pomnę już w którym roku. Co do tych związkowców to za wielu nie kojarzę w składach wydziałów komend.

Kolego ryflak patrząc z perspektywy wpisów w temacie kolegi "Subiekta" chyba było by lepiej, żebyś jednak nie kontynuował tego wszystko-wiedzącego tonu. Bo niestety po tamtej kompromitacji siebie i nas przy okazji, mógłbyś dać sobie na wstrzymanie z tymi ocenami. Zwroty napewno nic dobrego i nie kojarzenie - jednoznacznie stawiają Ciebie jak i innych przeciwników takich zmian w gronie obsadzających komórki bezpośrednio zainteresowane. Może jakieś arguenty zamiast mentorskiego tonu?

Offline Liberty

  • advocatus diaboli
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 263
  • dubito ergo cogito
Odp: Reorganizacja finansowania PSP - szykują się zmiany
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 15, 2012, 18:11:25 »
A kiedy już z powiatów znikną budżety, zamówienia i nabory, co pozostanie z wewnętrznej polityki materiałowej, kadrowej i płacowej? Co wtedy będą robić Komendanci Powiatowi i ich zastępcy? Przecież do nadzorowania pozostanie tak naprawdę tylko JRG, operacyjna i prewencja. Nie będzie trzeba chodzić za kasą i nie będzie trzeba się układać z samorządami. Co Ci komendanci będą robić?
"Demokracja to ustrój, w którym dwóch meneli spod budki z piwem przegłosowuje profesora uniwersytetu"

Offline strazakusX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 464
Odp: Reorganizacja finansowania PSP - szykują się zmiany
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 15, 2012, 20:02:46 »
A kiedy już z powiatów znikną budżety, zamówienia i nabory, co pozostanie z wewnętrznej polityki materiałowej, kadrowej i płacowej? Co wtedy będą robić Komendanci Powiatowi i ich zastępcy? Przecież do nadzorowania pozostanie tak naprawdę tylko JRG, operacyjna i prewencja. Nie będzie trzeba chodzić za kasą i nie będzie trzeba się układać z samorządami. Co Ci komendanci będą robić?

To i tylko to do czego zostali przygotowani jako oficerowie po SGSP, a w szczególności oficerskim przygotowaniem zawodowym z uprawnieniem do kierowania działaniami kierowniczymi.
Nie oszukujmy się, ale większość kadry oficerskiej PSP nie ma zielonego pojęcia o rachunkowości, budżetowaniu, przetargach i polityce materiałowej i płacowej- to co opisujesz, będzie doskonałą okazją do rozwinięcia skrzydeł w dziedzinie w której się znają, zamiast bycia raczkującymi laikami zdanymi na łaskę księgowej czy radczyni prawnej.
Polityka kadrowa - oczywiście zupełnie inna sprawa - i w zasadzie klucz kierowania całą komendą.

Offline ryflak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 198
Odp: Reorganizacja finansowania PSP - szykują się zmiany
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 15, 2012, 21:55:50 »
Wbrew pozorom to nie będzie kosmetyczna zmiana.
To będzie rewolucja - począwszy od uwolnienia KP i KM od wręcz służalczej roli w stosunku do samorządów, znaczne odjęcie ogromnej władzy księgowych i kwatermistrzów, poprzez lepsze zagospodarowanie rozbuchanych działów księgowych i kwatermistrzowskich KW, a skończywszy na uwolnieniu wysokopłatnych etatów dla prawdziwych strażaków.
Zmiana która w zasadzie nie budzi oporu środowiska, a jest wręcz porządana. Problemem może być to, że wielu najwyższych działaczy związkowych jest ulokowanych właśnie w tego typu komórkach, i niestety to oni szepczą do ucha osób decyzyjnych w naszej służbie.
Pozostaje mieć nadzieję, że rozsądek w czasach kryzysu weźmie górę nad układami.
Panowie (czy Panie) chyba zdecydowanie nie wiedzą co piszą. Na pewno nie ubędzie żaden etat z KP (KM). Po prostu zmieni się dysponent ze starostwa na KW. I musi być księgowość, i musi być komórka kadrowa i kwatermistrz. I nie wiem nad czym te zachwyty. Wiadomo że im budżet bardziej scentralizowany tym bardziej niewydolny. Policja ma tak dobrze? Nie ma co pomstować  na samorządy bo dofinansowują KP mimo że nie muszą. Centralizacja budżetu w KW na pewno nic dobrego nie przyniesie (a już na pewno nie oszczędności etatów). Zresztą przerabialiśmy to już kiedyś o obecna sytuacja jest efektem tamtej reformy w PSP, nie pomnę już w którym roku. Co do tych związkowców to za wielu nie kojarzę w składach wydziałów komend.

Kolego ryflak patrząc z perspektywy wpisów w temacie kolegi "Subiekta" chyba było by lepiej, żebyś jednak nie kontynuował tego wszystko-wiedzącego tonu. Bo niestety po tamtej kompromitacji siebie i nas przy okazji, mógłbyś dać sobie na wstrzymanie z tymi ocenami. Zwroty napewno nic dobrego i nie kojarzenie - jednoznacznie stawiają Ciebie jak i innych przeciwników takich zmian w gronie obsadzających komórki bezpośrednio zainteresowane. Może jakieś arguenty zamiast mentorskiego tonu?
Ok - każdy może mieć swoje zdanie na temat tzw."bratniej służby", tu jednak zajmujemy się budżetem PSP.
Tak, jestem przeciwnikiem takich zmian ale nie z przyczyny która Tobie się nasunęła jakby automatycznie. Otóż nie obsadzam, nie obsadzałem, ani nie aspiruję do obsadzania "komórek" bezpośrednio zainteresowanych. A propos "komórek" - Dlaczego liczba mnoga ? Projekt zmian ma dotyczyć finansowania komend, budżetu. Więc może dotyczyć tylko wydziałów, sekcji księgowych. Nic się nie zmieni w kadrach kwatermistrzostwie czy technicznym. A propos kadr - widział ktoś ile pracy jest w takim wydziale, sekcji ? Już niektórzy się cieszą - kadrowe na bruk. Ha ha - a kto przygotuje np decyzje podwyżek, zmian w stopniach czy stanowiskach. A to tylko jeden z mnóstwa elementów działań kadr. 
Można się zastanowić więc ewentualnie (zwłaszcza w małych komendach) czy potrzebna jest księgowość. Nie znam się specjalnie na tym wiem jednak że kiedy budżet był scentralizowany księgowe były w komendach. Dochodzi wszelkiego rodzaju sprawozdawczość, liczne kontrole no i ktoś te środki musi w komendzie rozdzielać. Wniosek - księgowy musi być. Tak że zabierając głos w dyskusji chciałem tylko stonować entuzjazm wyrażany przez niektórych z powodu marnego losu niektórych koleżanek i kolegów z komend powiatowych (miejskich)
Osobną natomiast sprawą jest zagadnienie - czy tak być powinno ? Oczywiście że nie. Absolutnie zgadzam się  z Twoim ostatnim stwierdzeniem że cyt. "większość kadry oficerskiej PSP nie ma zielonego pojęcia o rachunkowości, budżetowaniu, przetargach i polityce materiałowej i płacowej- to co opisujesz, będzie doskonałą okazją do rozwinięcia skrzydeł w dziedzinie w której się znają, zamiast bycia raczkującymi laikami zdanymi na łaskę księgowej czy radczyni prawnej.
Polityka kadrowa - oczywiście zupełnie inna sprawa - i w zasadzie klucz kierowania całą komendą"


Tylko że chyba co najmniej 80 % merytorycznej dyskusji na tym forum dotyczy reformy PSP i co ? Większość decydentów wie co trzeba zrobić i co ? Wiem na pewno że ja tej reformy nie doczekam.
Jeszcze raz podkreślę - centralizacja budżetu jest w tej chwili najmniej potrzebna w PSP - jest masa ważniejszych spraw do uregulowania. A już w ogóle śmieszny jest koronny argument za tym że nie ma na paliwo na koniec roku. I to proszę zwrócić uwagę w ilu komendach nie ma na paliwo ? 10 ? 20 ? Bo chyba nie więcej.  95 % komend ma na paliwo (i na inne rzeczy też) a tu patrzcie - biedny komendant się skarży że mu nie stykło. Ukradli ? nie dali ? I w kontekście Twojej wcześniejszej wypowiedzi - sądzę że taki gość skrzydeł nie jest w stanie rozwinąć w żadnej dziedzinie.

Offline strazakusX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 464
Odp: Reorganizacja finansowania PSP - szykują się zmiany
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 16, 2012, 03:51:29 »
... Projekt zmian ma dotyczyć finansowania komend, budżetu. Więc może dotyczyć tylko wydziałów, sekcji księgowych. Nic się nie zmieni w kadrach kwatermistrzostwie czy technicznym. A propos kadr - widział ktoś ile pracy jest w takim wydziale, sekcji ? Już niektórzy się cieszą - kadrowe na bruk. Ha ha - a kto przygotuje np decyzje podwyżek, zmian w stopniach czy stanowiskach. A to tylko jeden z mnóstwa elementów działań kadr. 
Można się zastanowić więc ewentualnie (zwłaszcza w małych komendach) czy potrzebna jest księgowość. Nie znam się specjalnie na tym wiem jednak że kiedy budżet był scentralizowany księgowe były w komendach. Dochodzi wszelkiego rodzaju sprawozdawczość, liczne kontrole no i ktoś te środki musi w komendzie rozdzielać. Wniosek - księgowy musi być.
...
Tylko że chyba co najmniej 80 % merytorycznej dyskusji na tym forum dotyczy reformy PSP i co ? Większość decydentów wie co trzeba zrobić i co ? Wiem na pewno że ja tej reformy nie doczekam.
Jeszcze raz podkreślę - centralizacja budżetu jest w tej chwili najmniej potrzebna w PSP - jest masa ważniejszych spraw do uregulowania. A już w ogóle śmieszny jest koronny argument za tym że nie ma na paliwo na koniec roku. I to proszę zwrócić uwagę w ilu komendach nie ma na paliwo ? 10 ? 20 ? Bo chyba nie więcej.  95 % komend ma na paliwo (i na inne rzeczy też) a tu patrzcie - biedny komendant się skarży że mu nie stykło. Ukradli ? nie dali ? I w kontekście Twojej wcześniejszej wypowiedzi - sądzę że taki gość skrzydeł nie jest w stanie rozwinąć w żadnej dziedzinie.

Nie będzie potrzebna kreatywna księgowa - mózg finansowy komendy - z umiejętnością uruchamiana samorządowych środków. Gdzie procedury są takie, że na prawdę trzeba mieć duże doświadczenie, żeby nie skończyć z ręką w nocniku. Przecież tam wszystko musi być zatwierdzone na poziomie powiatu. Bardzo uogólniając oczywiście. Taka reforma zmieni charakter księgowości w KP i KM, z roli finansowego decydenta CFO w zasadzie rządzącego komendą do roli biernego rachmistrza - urzędniczki biurowej - kasjerki. Wbrew pozorom to ogromna zmiana, bo dobrze wiemy jaką siłę decyzyjną mają księgowe dzisiaj. Co do działów kwatermistrzowskich to mogą odejść unikalne procedury przetargowe na sprzęt typu jakieś dziwne wynalazki. Powinno to wpłynąć na zmniejszenie dysproporcji między komendami które można dzisiaj śmiało uznać za innowacyjne a tymi które biernie tylko przyglądają się gdzieś na tyłach.
Co do komend które nie mają na paliwo - w większości wynika to jednak z faktu ilości zdarzeń która się przytrafiła, a na to wpływu nikt nie miał.

Offline ryflak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 198
Odp: Reorganizacja finansowania PSP - szykują się zmiany
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 16, 2012, 10:07:09 »
Myślę że przesadzasz z olbrzymią rolą księgowych w KP. Żaden sprawny 01 nigdy by sobie na to nie pozwolił Z moich obserwacji wynika że księgowość stałą się już tylko maszynką do wypełniania odpowiednich rubryk w programach księgowych. Tak jest też ze środkami z samorządów. Wpisać kwotę wypracowaną przez 01 (bo tylko on ma monopol na takie pertraktacje) ze starostą w odpowiednią rubrykę i tyle. Środki unijne na poziomie powiatu nie są pozyskiwane (w sensie przez PSP). Czyli w tym sensie już jest księgowy tym rachmistrzem. Jego rolą jest śledzić ile jeszcze zostało w budżecie i na co jeszcze można sobie pozwolić i tyle.
Podobnie z kwatermistrzem - nie jest to żaden decydent który trzęsie komendą  - podobnie jak z księgowym - rządzi 01, 02.  Przetargów w komendach powiatowych w większości województw już się nie prowadzi, jest to domena KW. W KP co najwyżej jakieś drobne zakupy z zapytaniem o cenę. W tym sensie nie są potrzebni na te stanowiska jacyś superfachowcy. Owszem byli tacy ale dawno ich już nie ma. Teraz to przeważnie młodzi zahukani chłopcy.

Offline bart73

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 521
  • ciemna strona mocy
Odp: Reorganizacja finansowania PSP - szykują się zmiany
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 16, 2012, 16:01:48 »
I bardzo dobrze. Może prędzej będą wypłacane różne dodatki :mellow:. Przecież to jest  chore, aby kasa z budżetu straży szła najpierw na konto marszałka województwa, potem na konto powiatu, potem na konto komendy powiatowej , a potem na konta strażaków :gwiazdki:. Same opłaty z tytułu przelewów miedzy bankami idą w grube tysiące :o

"nie pytaj co ojczyzna może zrobić dla ciebie, ale spytaj czy ty coś możesz zrobić dla niej." J.F.K.
"dopóki nie było internetu, nie zdawałem sobie sprawy z tego ilu na świecie jest idiotów" S.Lem

Offline hellfire67

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Reorganizacja finansowania PSP - szykują się zmiany
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 17, 2012, 12:55:02 »
Wbrew pozorom to nie będzie kosmetyczna zmiana.
To będzie rewolucja - począwszy od uwolnienia KP i KM od wręcz służalczej roli w stosunku do samorządów, znaczne odjęcie ogromnej władzy księgowych i kwatermistrzów, poprzez lepsze zagospodarowanie rozbuchanych działów księgowych i kwatermistrzowskich KW, a skończywszy na uwolnieniu wysokopłatnych etatów dla prawdziwych strażaków.
Zmiana która w zasadzie nie budzi oporu środowiska, a jest wręcz porządana. Problemem może być to, że wielu najwyższych działaczy związkowych jest ulokowanych właśnie w tego typu komórkach, i niestety to oni szepczą do ucha osób decyzyjnych w naszej służbie.
Pozostaje mieć nadzieję, że rozsądek w czasach kryzysu weźmie górę nad układami.


moim zdaniem nie ma się z czego cieszyć. znając życie będzie jak w policji o byle g.... bedzie trzeba sie prosić w k. wojewódzkiej i wyszarpywać jak psu z gardła. a i pewnie samorządy sie obrażą nie chcecie kasy od nas to nie. wątpie żeby etaty trafiły na podział albo np. na stanowisko kierowania. prawie wszystko zgarnie kw. przecież ktoś te stosy wielu niepotrzebnych papierków będzie musiał wypełniać. oprócz naczelnika i z-cy wydz. finansowego będzie jeszcze pewnie z 2 kierowników sekcji. podobnie było z zakładową strażą zawodową PKP gdy likwidowano i chętni z PKP przechodzili do PSP. u mnie 1/3 etatów trafiła do JRG a reszta zgadnijcie gdzie... tak tak do kw.

jestem juz w psp ponad 10 lat. prawie żadna zmiana niczego dobrego nie dała. np. wprowadzenie swd, nowe wytyczne dysponowania, nowa ustawa o ksrg, zasady naboru na zaoczną aspirantkę i egzaminy końcowe, programy do rozliczania nadogodzin, podawanie codziennie stanów kadrowych jakimś kolejnym programem wynalazkiem, wyjazdy do żądłówek najpierw do wszystkiego a później co komenda to inaczej gdy panika wywołana przez media minęła
« Ostatnia zmiana: Listopad 17, 2012, 15:05:23 wysłana przez hellfire67 »

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.380
Odp: Reorganizacja finansowania PSP - szykują się zmiany
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 17, 2012, 15:16:42 »
moim zdaniem nie ma się z czego cieszyć. znając życie będzie jak w policji o byle g.... bedzie trzeba sie prosić w k. wojewódzkiej i wyszarpywać jak psu z gardła. a i pewnie samorządy sie obrażą nie chcecie kasy od nas to nie. wątpie żeby etaty trafiły na podział albo np. na stanowisko kierowania. prawie wszystko zgarnie kw. przecież ktoś te stosy wielu niepotrzebnych papierków będzie musiał wypełniać. oprócz naczelnika i z-cy wydz. finansowego będzie jeszcze pewnie z 2 kierowników sekcji. podobnie było z zakładową strażą zawodową PKP gdy likwidowano i chętni z PKP przechodzili do PSP. u mnie 1/3 etatów trafiła do JRG a reszta zgadnijcie gdzie... tak tak do kw.
jestem juz w psp ponad 10 lat. prawie żadna zmiana niczego dobrego nie dała. np. wprowadzenie swd, nowe wytyczne dysponowania, nowa ustawa o ksrg, zasady naboru na zaoczną aspirantkę i egzaminy końcowe, programy do rozliczania nadogodzin, podawanie codziennie stanów kadrowych jakimś kolejnym programem wynalazkiem, wyjazdy do żądłówek najpierw do wszystkiego a później co komenda to inaczej gdy panika wywołana przez media minęła
A ja jestem 7 i po pierwsze zasady przyjmowania na aspiranke staja sie coraz bardziej przejzyste bo na poczatku PSP decydowała KW kto idzie a kto nie ma a egzamin koncowy jak to egzamin poprawke zdaja wszyscy! Przed era SWD meldunki pisało sie recznie wiec co jest lepsze?? Moze system liczenia nagodzin jest do du*py ale nareszcie cokolewiek za nie płaca to tez zła zmiana?? Co masz do wytycznych dysponowania i rozporządzenia o KSRG  ??
Jestem zdania wprowadzic jak najszybciej nowe zasady finasowania
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline hellfire67

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Reorganizacja finansowania PSP - szykują się zmiany
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 17, 2012, 16:32:06 »
"egzamin koncowy jak to egzamin poprawke zdaja wszyscy!"
niestety wśród zaocznych np. w poznaniu sa ludzie którzy uwalili poprawke nawet 2 razy i nie są to jakieś głąby i miłośnicy picia % na zjazdach bo sie z domu spod pantofla wyrwali
- nabór na zaoczną aspirentkę to wogóle zawiłe jak diabli raz kieruje komendant, raz egzimny które mozna zdawać do usranej śmierci ważne trzy lata [a czemu nie dwa albo pieć], teraz znów ma kierować komendant, nowe zasady nauki na SA zaocznym trzeba zaliczyć wiedzę z zakresu kursu szergowych i podoficerskiego bo tak wymyślił MEN czyli masz juz dwa egzaminy końcowe jeden żeby udowodnić że jesteś podoficerem a drugi aby zostać aspirantem 
- przed erą SWD działał EWID 99 i nic sie nie zacinało i jakoś bez połączenienia online 24h, flag satusów itp z WSKR/KCKRiOL dało sie żyć
- nowe zasady dysponowania: przykład garnek na gazie w aneksie kuchennym w internacie to wynika już ze zgłoszenia no ale nie na 100%, kiedyś jechał jeden zastęp GBA dzis według wytycznych 3 a nawet 4: zastępy GBA, GCBA ,drabina lub podnośnik i chyba jeszce jeden gaśniczy bo ewakuacja moze być konieczna bo powyżej 2 pietra może przenieść sie zadymienie lub nawet pożar :kwit:
- nowe rozporządzenie o ksrg z 2011 po co zmiany definicji i takie zawiłe bicie piany w tekstach aby radcy prawni mieli robote w KP i KW
- poza tym jak to ze zmianami nie tylko w psp zanim ta "nowa księgowść" zatrybi jak należy to minie kilka lat, z nową panią asprant/oficer z księgowości KW juz sobie tak nie podystkutujesz, nie załatwisz na gębę, na wczoraj  papierka jak z swoją ksiegową w KP. będziesz czekał ze 2 tyg urzędowe na byle kwitek
« Ostatnia zmiana: Listopad 17, 2012, 16:55:44 wysłana przez hellfire67 »

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Reorganizacja finansowania PSP - szykują się zmiany
« Odpowiedź #24 dnia: Listopad 17, 2012, 16:38:25 »
- egzamin koncowy jak to egzamin poprawke zdaja wszyscy!
niestety wśród zaocznych np. w poznaniu sa ludzie którzy uwalili poprawke nawet 2 razy i nie są to jakieś głąby
- przed erą SWD działał EWID 99 i nic sie nie zacinało i jakoś bez połaczenienia 24h z WSKR/KCKRiOL dało sie żyć
- nowe zasady dsyponowania przykłąd garnek na gazie w aneksie kuchennym w internacie to wynika już ze zgłoszenia kiedys jechał jeden zastęp GBA dzis wdług wytycznych 4 zastępy GBA, GCBA ,drabina lub podnośnik i chyba jeszce jeden gaśniczy  :kwit:



moim zdaniem nie ma się z czego cieszyć. znając życie będzie jak w policji o byle g.... bedzie trzeba sie prosić w k. wojewódzkiej i wyszarpywać jak psu z gardła. a i pewnie samorządy sie obrażą nie chcecie kasy od nas to nie. wątpie żeby etaty trafiły na podział albo np. na stanowisko kierowania. prawie wszystko zgarnie kw. przecież ktoś te stosy wielu niepotrzebnych papierków będzie musiał wypełniać. oprócz naczelnika i z-cy wydz. finansowego będzie jeszcze pewnie z 2 kierowników sekcji. podobnie było z zakładową strażą zawodową PKP gdy likwidowano i chętni z PKP przechodzili do PSP. u mnie 1/3 etatów trafiła do JRG a reszta zgadnijcie gdzie... tak tak do kw.
jestem juz w psp ponad 10 lat. prawie żadna zmiana niczego dobrego nie dała. np. wprowadzenie swd, nowe wytyczne dysponowania, nowa ustawa o ksrg, zasady naboru na zaoczną aspirantkę i egzaminy końcowe, programy do rozliczania nadogodzin, podawanie codziennie stanów kadrowych jakimś kolejnym programem wynalazkiem, wyjazdy do żądłówek najpierw do wszystkiego a później co komenda to inaczej gdy panika wywołana przez media minęła
A ja jestem 7 i po pierwsze zasady przyjmowania na aspiranke staja sie coraz bardziej przejzyste bo na poczatku PSP decydowała KW kto idzie a kto nie ma a egzamin koncowy jak to egzamin poprawke zdaja wszyscy! Przed era SWD meldunki pisało sie recznie wiec co jest lepsze?? Moze system liczenia nagodzin jest do du*py ale nareszcie cokolewiek za nie płaca to tez zła zmiana?? Co masz do wytycznych dysponowania i rozporządzenia o KSRG  ??
Jestem zdania wprowadzic jak najszybciej nowe zasady finasowania

Temat dotyczy scentralizowania finansowania PSP, a wy piszecie o SA, SWD, KSRG, dysponowaniu, o tym piszemy w innych wątkach.
Do mod posty do wykasowania.