Autor Wątek: Różnice w umundurowaniu.  (Przeczytany 1281 razy)

Offline szeregowy

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 145
    • OSP Olszanica
Różnice w umundurowaniu.
« dnia: Listopad 11, 2012, 17:17:18 »
Panie i Panowie zastanawia mnie jak się ma niezależność poszczególnych jednostek OSP jako indywidualnych stowarzyszeń do wprowadzania zmian w umundurowaniu.

Ostatnio przyszedł mi do głowy pomysł umieszczenia na prawym ramieniu munduru galowego "herbu" naszej jednostki.

Oraz dziś oglądając uroczystości zauważyłem że wszystkie formacje na lewym ramieniu mają godło, to też było by ciekawe nawiązanie do korzeni i sentencji którą się kierujemy "Bóg, Honor, Ojczyzna".
Proszę tylko bez komentarzy że to kolejny pomysł na robienie  choinki z munduru, pokazywanie jacy to jesteśmy fajni itd chciał bym żeby za tymi symbolami kryło się coś wiecej, szacunek dla Ojczyzny, swojej rodzimej jednostki i munduru... a z tym bywa różnie....

pozdrawiam,
szeregowy
"By inni mogli żyć.."

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Różnice w umundurowaniu.
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 11, 2012, 17:55:43 »
Wszystko zależy od regulaminu umundurowanie danej formacji mundurowej:

Cytuj
§ 38. 1. Oznakę przynależności państwowej:
1) w postaci naszywki z godłem Rzeczypospolitej Polskiej - noszą żołnierze Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej pełniący służbę poza granicami kraju, wchodzący w skład kontyngentów wojskowych Organizacji Narodów Zjednoczonych, misji pokojowych lub odbywających służbę w formacjach wielonarodowych z siedzibą na terenie kraju, a także żołnierze uczestniczący w przedsięwzięciach międzynarodowych; dopuszcza się noszenie oznaki na terenie kraju; w tych przypadkach oznakę o wymiarach 55 mm (podstawa) x 66 mm (wysokość) - nosi się na lewym rękawie ubiorów wyjściowych i galowych oraz fraków 100 mm poniżej wszycia rękawa;
2) w postaci naszywki z flagą Rzeczypospolitej Polskiej - noszą żołnierze Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej na obu rękawach bluzy, kurtki, koszulo-bluzy polowej (bluzy, koszuli ćwiczebnej Marynarki Wojennej), kombinezonu pilota, kurtki ubrania ochronnego i ocieplacza pod kurtkę ubrania ochronnego, bluzy ocieplacza ćwiczebnego - 30 mm poniżej wszycia rękawów, a koszulki specjalnej letniej - 22 mm powyżej dolnego brzegu rękawów; oznaka ma wymiary 30 mm (wysokość) x 48 mm (podstawa); w czasie działań bojowych oznakę można odpinać.
2. Oznaki wymienione w ust. 1 wykonane są z materiału odpornego na odbarwienie

http://www.mon.gov.pl/pliki/File/UMUNDUROWANIE/tekst_jednolity.pdf

Dyskusja była w tym wątku:

http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,18786.msg205914.html#msg205914

Cytuj
Indywidualne logo OSP

Czy do zatwierdzenia logo OSP wystarczy uchwała zarządu OSP? Czy można wykorzystać w nim herb gminy? Na te pytania odpowiada Dariusz P. Kała.
Interesuje mnie prawne uregulowanie używania indywidualnego logo OSP z elementem charakterystycznym dla danej miejscowości opracowanego dla OSP i później stosowanego w tej jednostce jako element wizerunkowy na bluzach, mundurach itp. Czy takie logo wymaga zatwierdzenia władz wyższych OSP, czy wystarczy uchwała zarządu OSP?
W moim przekonaniu logo jest znakiem wyróżniającym i promującym, i jako takie może być stosowane indywidualnie przez każdą OSP, ponieważ każda jednostka jest zarejestrowana jako stowarzyszenie w KRS. Gdybyśmy jednak chcieli bardziej się zgłębiać w legalizacji logo, czy musi wtedy być uwzględnione w statucie itd.? Czy najlepiej nie szukać dziury w całym oraz nie komplikować sobie życia i  zastosować je zwyczajowo, jako wizerunek tradycyjny? – pyta jeden z czytelników „Strażaka”.
Zgodnie z art. 19 ust. 1 i 2 ustawy z 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (tekst jednolity – Dz.U. z 2009 r. nr 178, poz. 1380 z późn. zm. – dalej jako u.ppoż.) ochotnicza straż pożarna i związek ochotniczych straży pożarnych funkcjonują na podstawie przepisów ustawy – Prawo o stowarzyszeniach. Szczegółowe zadania i organizację ochotniczej straży pożarnej i ich związku określa statut.

Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 11/2012
.

http://www.strazak.org.pl/index.php?mode=read&art=699

« Ostatnia zmiana: Listopad 11, 2012, 21:02:30 wysłana przez grzela »