Autor Wątek: OSP a kierowanie ruchem  (Przeczytany 7515 razy)

Offline urban

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
    • http://
OSP a kierowanie ruchem
« dnia: Listopad 07, 2012, 21:06:31 »
Myślałem że już nic mnie nie zdziwi a tu  proszę bardzo  :wall:

 :tuba: Zadysponowanie OSP Goleszów 507[R]46 do kierowania ruchem podczas uroczystości Wszystkich Świętych na cmentarzu parafialnym w Książnicach... Często tworzyły się korki, z kierowcami wiadomo co się działo, więc strażacy pomagali policjantom z KPP Mielec w rozładowywania ruchu przy cmentarzu...

http://www.youtube.com/watch?v=qN2b-yP8I4Y
« Ostatnia zmiana: Listopad 07, 2012, 21:57:59 wysłana przez urban »

Offline Bart30

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: OSP a kierowanie ruchem
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 07, 2012, 21:45:08 »
Niedługo OSP zaczną wzywać do szpitala aby przeprowadzać operację bo mało lekarzy jest.Dziwie się tym druhom ze się godzą na kierowanie ruchem do czego nie mają uprawnień i nie sa formacją do tego powołaną.

Offline niwdew

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
Odp: OSP a kierowanie ruchem
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 07, 2012, 22:40:53 »
Dziwie się tym druhom ze się godzą na kierowanie ruchem do czego nie mają uprawnień
Rozwiń proszę myśl dotyczącą uprawnień, bo mam jakby odmienne zdanie, ale może źle rozumiem Twojego posta.

Offline Bart30

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: OSP a kierowanie ruchem
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 07, 2012, 23:15:35 »
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej pismem Nr BS-II-1442/6-1/2010 z dnia 5 sierpnia 2010 roku
poinformował podległe jednostki organizacyjne PSP, że 10 lipca 2010 roku weszło w życie rozporządzenie
Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 6 lipca 2010 roku w sprawie kierowania ruchem drogowym
(Dz. U. Nr 123, poz. 840), zgodnie z którymi strażacy Państwowej Straży Pożarnej oraz członkowie ochotniczej straży pożarnej nie mają obowiązku odbywania szkoleń uprawniających do kierowania ruchem drogowym
podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem akcji ratowniczej.

A jeśli już kierują to w akcji ratunkowo gaśniczej a nie regulacja ruchem przed cmentarzem.i tak jak pisalem ,może niedługo jeszcze asystować przy operacji trzeba będzie ?

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: OSP a kierowanie ruchem
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 08, 2012, 08:31:05 »
Myślałem że już nic mnie nie zdziwi a tu  proszę bardzo  :wall:

 :tuba: Zadysponowanie OSP Goleszów 507[R]46 do kierowania ruchem podczas uroczystości Wszystkich Świętych na cmentarzu parafialnym w Książnicach... Często tworzyły się korki, z kierowcami wiadomo co się działo, więc strażacy pomagali policjantom z KPP Mielec w rozładowywania ruchu przy cmentarzu...

http://www.youtube.com/watch?v=qN2b-yP8I4Y

Gdyby nie chcieli to by nie pomagali w kierowaniu ruchem .
Życie rożne przynosi rozwiązania.

Offline hadamon998

  • Strażak-ochotnik
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
  • od 1.2.2011 kronikarz-członek zarządu.
    • OSP Pakosław
Odp: OSP a kierowanie ruchem
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 08, 2012, 10:22:44 »
Nas kiedyś poprosili abyśmy pomogli policji kierować ruchem podczas procesji Bożego Ciała oraz 700 lecia naszej miejscowości. Stosowne dokumenty do tego mamy i im pomoglismy. Czasem oni pomagają nam a my im.
Ochotnicza Straż Pożarna...Dla Niej rzucam wszystko i biegnę co sił w nogach by pomóc innym w potrzebie...Dla OSP warto żyć, warto śnić, warto być...W żyłach krew zmieszana z odwagą...W głowie jedna myśl-ratować i żyć...

Offline Bart30

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: OSP a kierowanie ruchem
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 08, 2012, 16:04:24 »
To mogli wam tez załatwić policyjne kamizelki a nie w koszarówkach od OSP bo jakby cos się stalo nie daj Boże to wina zostałaby zrzucona na OSP nie na policje.I oczywiście media miałyby ciekawy temat że zajmujemy się nie tym czym powinniśmy ale co tam,przyszpanować zawsze można :)
jeśli kogoś uraziłem to przepraszam ale niestety taki jest mój punkt widzenia.

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: OSP a kierowanie ruchem
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 09, 2012, 15:23:24 »
Mogli się chociaż ubrać odpowiednio :/

Offline kuba.

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 208
    • OSP Mosina
Odp: OSP a kierowanie ruchem
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 14, 2012, 15:51:36 »
Mogli się chociaż ubrać odpowiednio :/

Dokładnie. Tym bardziej, że przepisy wyraźnie mówią o tym, że osoby regulujące ruch powinny mieć na sobie kamizelkę barwy pomarańczowej z napisem "kierowanie ruchem". Ale abstrahując od takiej kamizelki - chociaż normalne odblaskowe by założyli i wg mnie miałoby to wtedy ręce i nogi.
Brotherhood - work together, survive together...

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: OSP a kierowanie ruchem
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 14, 2012, 16:38:25 »
Mogli się chociaż ubrać odpowiednio :/

Dokładnie. Tym bardziej, że przepisy wyraźnie mówią o tym, że osoby regulujące ruch powinny mieć na sobie kamizelkę barwy pomarańczowej z napisem "kierowanie ruchem". Ale abstrahując od takiej kamizelki - chociaż normalne odblaskowe by założyli i wg mnie miałoby to wtedy ręce i nogi.

Jakie przepisy, o tym mówią?  :kwit:  :cooo: chodzi mi o kamizelki w straży
« Ostatnia zmiana: Listopad 14, 2012, 17:00:30 wysłana przez grzela »

Offline kuba.

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 208
    • OSP Mosina
Odp: OSP a kierowanie ruchem
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 14, 2012, 17:37:09 »
@grzela - nie mówię o przepisach w straży, gdzie na miejscu zdarzenia możemy kierować ruchem ... mówię o sytuacji na parkingach, gdzie wg mnie nie są to działania wykonywane podczas akcji ratowniczo-gaśniczej, a co za tym idzie chyba (aczkolwiek mogę być w błędzie) osoba kierująca ruchem powinna być ubrana wg przepisów w kamizelkę taką jak opisałem

normy prawne http://wrd.policja.waw.pl/portal/wrd/902/20054/Kierowanie_ruchem_drogowym.html oraz ubiór http://www.ajex.freehost.pl/kierowanie_ruchem_wzor_ubioru.html
Brotherhood - work together, survive together...

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: OSP a kierowanie ruchem
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 14, 2012, 17:57:13 »
Strażak Państwowej Straży Pożarnej oraz członek ochotniczej straży pożarnej jest uprawniony do wydawania poleceń i sygnałów w zakresie kierowania ruchem na drodze podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem akcji ratowniczej.
Nie ma innych przypadków (ustawianie samochodów na parkingu, przemarsz procesji itp. itd.) dających Nam takie uprawnienia, no chyba, że  sporządzane są z takich działań informacje ze zdarzenia.  :kwit:  :komp:

Offline kuba.

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 208
    • OSP Mosina
Odp: OSP a kierowanie ruchem
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 14, 2012, 18:33:15 »
Strażak Państwowej Straży Pożarnej oraz członek ochotniczej straży pożarnej jest uprawniony do wydawania poleceń i sygnałów w zakresie kierowania ruchem na drodze podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem akcji ratowniczej.
Nie ma innych przypadków (ustawianie samochodów na parkingu, przemarsz procesji itp. itd.) dających Nam takie uprawnienia, no chyba, że  sporządzane są z takich działań informacje ze zdarzenia.  :kwit:  :komp:
Powiem tak ... wydaje mi się, że OSP może pomagać tak jak w temacie tego wątku, jednak wtedy raczej mają zastosowanie przepisy wyżej wymienione wraz z tym, że dana osoba kierująca ruchem na cmentarzu powinna chyba mieć uprawnienia na to...to tak na moje. Wtedy mając dane uprawnienia, jesteś uprawniony do wydawania poleceń i sygnałów w zakresie kierowania ruchem na drodze. Tak więc chyba obaj mamy rację  :rolleyes:
Brotherhood - work together, survive together...

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: OSP a kierowanie ruchem
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 14, 2012, 18:46:52 »
Cytuj
Art. 6.
1. Polecenia lub sygnały może dawać uczestnikowi ruchu lub innej osobie znajdującej się na drodze:
1) policjant;
2) żołnierz Żandarmerii Wojskowej lub wojskowego organu porządkowego, zabezpieczający przemarsz lub przejazd kolumny wojskowej albo w razie akcji związanej z ratowaniem życia lub mienia;
3) funkcjonariusz Straży Granicznej;
3a) inspektor Inspekcji Transportu Drogowego;
3b) umundurowany inspektor kontroli skarbowej lub funkcjonariusz celny;
3c) strażnik gminny (miejski);
4) pracownik kolejowy na przejeździe kolejowym;
5) osoba działająca w imieniu zarządcy drogi lub osoba wykonująca roboty na drodze na zlecenie lub za zgodą zarządcy drogi;
6) osoba nadzorująca bezpieczne przejście dzieci przez jezdnię, w wyznaczonym miejscu;
7) kierujący autobusem szkolnym w miejscach postoju związanych z wsiada-niem lub wysiadaniem dzieci;
7a) ratownik górski podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem akcji ratowniczej;
8 strażnik leśny lub funkcjonariusz Straży Parku – na terenie odpowiednio la-su lub parku narodowego;
9) strażak Państwowej Straży Pożarnej podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem akcji ratowniczej;
10) członek ochotniczej straży pożarnej podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem akcji ratowniczej;
11) funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu podczas wykonywania czynności związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa ochranianych osób, obiektów i urządzeń;
12) pilot podczas wykonywania czynności związanych z pilotowaniem przejazdu pojazdu nienormatywnego.

To powiedz mi - w jakim punkcie łapią się strażacy OSP, jeżeli nie są to działania ratownicze - zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym?

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: OSP a kierowanie ruchem
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 14, 2012, 18:53:56 »
Według mojej interpretacji wychodzi na to, że Ci strażacy mieli porobione 'cywilne' kursy do kierowania ruchem.
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline Bart30

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: OSP a kierowanie ruchem
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 14, 2012, 18:54:23 »
Skoro funkcjonariusze policji nie radzą sobie podczas  zwiększonego ruchu na drogach a co za tym idzie z kierowaniem ich na odpowiednie parkingi itd to może powinni zaproponować powołanie ochotniczej policji ;)

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: OSP a kierowanie ruchem
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 14, 2012, 18:57:46 »
Dam sobie palec uciąć, że żadnych dodatkowych kursów nie posiadali. Bogu dzięki, że nic się nikomu nie stało, nikt ich nie staranował, ani swoimi "poleceniami" nie spowodowali żadnej kolizji ani zagrożenia. Bo gdyby tak się stało, Policja raczej momentalnie wyparłaby się tego, że sami poprosili ich o pomoc, a chłopaki dostaliby nieźle po dupie.

Gdyby chociaż założyli kompletne ubrania koszarowe... może jakoś starałbym się stanąć po ich stronie. Ale wg mnie ta sytuacja jest chora.

Poza tym, dziwi mnie to trochę, bo w jednym temacie gnoi się strażaków za to, że (raz na kilka miesięcy, średnio) wyjeżdżają do zdarzeń stricte medycznych, gdy jest szansa, że pomogą prędzej niż ZRM, a tutaj broni się ludzi, którzy wyręczają policję za pomocą dziwnego kierowania ruchem.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: OSP a kierowanie ruchem
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 14, 2012, 23:56:55 »
Jest tu opcja "Lubię to" ? Nie? Szkoda... sheldon - święta racja...

Offline Bart30

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: OSP a kierowanie ruchem
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 15, 2012, 00:07:46 »
Koledzy,jakby doszło do jakiegoś nieszczęscia przez to kierowanie to zaraz by media pisały że strażacy z OSP biora sie za to co nie trzeba,udają policjantów itd.Brukowce zaraz by próbowali udowodnić że to było dla szpanu bo przeciez straz nie ma uprawnień i nie powinno ich tam byc ( co niestety może być prawdą ).A tak jak pisał wyżej kolega.Policja wszystkiego by sie wyparła a druhowie z tej OSP mieliby poważne problemy.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: OSP a kierowanie ruchem
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 15, 2012, 00:13:14 »
Warto dodać, że gdy strażak, czy to OSP czy PSP, stoi na drodze, która zablokowana jest przez dane działania ratowniczo-gaśnicze i z dobrej chęci powie danemu kierowcy (nawet, jeśli nie jest osobą kierującą ruchem lub puszczającą go wahadłowo), że jadąc tam i tam uda się mu ominąć korek/zdarzenie (a nie ma co ukrywać, często takie dziwne ścieżki znamy), a on, jadąc wskazaną drogą, często leśną itp. urwie sobie np. koło - wina spada na nas, bo to my "wytyczyliśmy" mu trasę objazdu.
Nie mój wymysł, info pewna po rozmowach z chłopakami z WRD z mojego powiatu. Niby prosta sytuacja, gest dobrej woli - a może przysporzyć tyle problemów - warto się nad tym zastanowić dwa razy. Warto o tym widzieć.
« Ostatnia zmiana: Listopad 15, 2012, 00:29:07 wysłana przez sheldon »
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Bart30

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: OSP a kierowanie ruchem
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 15, 2012, 00:34:56 »
Szkoda że nie ma druha z tej OSP na forum,może by nam wytłumaczył na jakiej zasadzie ta pomoc się odbyła.

Offline niwdew

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
Odp: OSP a kierowanie ruchem
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 16, 2012, 16:14:55 »

To powiedz mi - w jakim punkcie łapią się strażacy OSP, jeżeli nie są to działania ratownicze - zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym?
Cytuj
Art. 6.
1. Polecenia lub sygnały może dawać uczestnikowi ruchu lub innej osobie znajdującej się na drodze:
...
5) osoba działająca w imieniu zarządcy drogi lub osoba wykonująca roboty na drodze na zlecenie lub za zgodą zarządcy drogi;
Jeśli droga gminna i OSP z tej gminy to może pod ten punkt można zakwalifikować?

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: OSP a kierowanie ruchem
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 16, 2012, 23:04:21 »
Ludzie to lubią kombinować :)
I nic do nich nie dociera