Autor Wątek: Prowadzenie zajęć w JRG  (Przeczytany 3476 razy)

Offline Venom

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Prowadzenie zajęć w JRG
« dnia: Listopad 06, 2012, 10:49:27 »
Czy jest gdzieś przyjęte kto w jrg  na swojej zmianie służbowej powinien (może) prowadzić zajęcia, szkolenie?

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Prowadzenie zajęć w JRG
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 06, 2012, 10:59:01 »
Określa to plan szkolenia.
Szkolenie powinno się odbywać na podstawie planu szkolenia na miesiąc dla zmian służbowych. Na każdy dzień służby (prócz świąt) powinien być wyznaczony temat szkolenia wraz z czasem szkolenia, do tego określeni są prowadzący te szkolenie (nie imiennie, ale głównie poprzez sprawowane funkcje - typu d-ca JRG, d-ca zmiany, d-ca sekcji). Do zaplanowanego tematu powinna powstać dokumentacja do szkolenia (najczęściej konspekt). Dodatkowo zakres obowiązków także określa czy dane stanowisko (osoba) może pełnić zadania szkoleniowe.
Jeśli szkolenie jest z jakiejś specjalizacji a jest strażak specjalista (niekoniecznie na funkcji dowódczej - to też może poprowadzić szkolenie ze swojej działki).
Pozdr
EGO = 1 / wiedza

Offline Venom

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: Prowadzenie zajęć w JRG
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 06, 2012, 11:05:32 »
Czy zajęcia może prowadzić ktoś kto zajmuje stanowisko ratownika gdy np. w gronie szkolących są operatorzy i specjaliści?

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Prowadzenie zajęć w JRG
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 06, 2012, 11:16:31 »
Może prowadzić część zajęć dotyczącą tylko tego w czym jest specjalistą. Np d-ca JRG nie jest operatorem sprzętu specjalnego i może się nie znać na szczegółach obsługi autopompy (bo nie musi - od tego ma ludzi). Przeprowadza swoją część szkolenia dotyczącą sprawdzenia obecności, podania tematu, zakresu szkolenia, przewidzianych założeń, czynności porządkowych, zasad BHP podczas szkolenia i może w części szczegółowej powierzyć prowadzenie szkolenia specjaliście strażakowi. Po czym, po części specjalisty kończy szkolenie pytaniami, dyskusją, wolnymi wnioskami, czynnościami porządkowymi.
Czasami d-cy stosują metodę aktywizacji zasobów ludzkich poprzez przygotowanie tematów szkolenia przez ratowników (sam to czasami robię - jak ludzie nie doceniają wkładu pracy, który wykonuje aby szkolenie było jak najbardziej profesjonalne) nie mniej takie sytuacje są rzadkością i ostatecznością. Nie wolno zapomnieć że za czynności organizacyjne oraz nadzór odpowiada osoba wyznaczona w planie szkolenia.
« Ostatnia zmiana: Listopad 06, 2012, 11:26:01 wysłana przez robn »
EGO = 1 / wiedza

Offline Venom

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: Prowadzenie zajęć w JRG
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 06, 2012, 11:30:34 »
Nie wiem czy sie dobrze zrozumieliśmy ratownik czy ratownik-kierowca to etatowo nie jest specjalista czy operator więc ratownik nie jest specjalistą, a kierowca nie jest operatorem, chyba ze chodziło tobie nazwaniem specjalisy osoby niezależnie od zamowanego etatu ale fachowcem w danej dziedzinie.

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Prowadzenie zajęć w JRG
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 09, 2012, 14:37:59 »
Co to za różnica? Ja studiuję ratownictwo medyczne i d-ca wyznaczył mnie, abym poprowadził zajęcia z pierwszej pomocy...
 (BLS AED RKO szybkie badanie urazowe itp...)

święty

  • Gość
Odp: Prowadzenie zajęć w JRG
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 12, 2012, 19:49:09 »
Witam
Czy jest gdzieś przyjęte kto w jrg  na swojej zmianie służbowej powinien (może) prowadzić zajęcia, szkolenie?
A co jeżeli jest święto, takie niewielkie tylko Państwowe. I są prowadzone nie tyle zajęcia co prace, które widzą inni ludzie z zewnątrz i dziwią się, że strażacy nie obchodzą Święta Niepodległości... (może nie są Polakami)

Offline Venom

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: Prowadzenie zajęć w JRG
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 13, 2012, 19:12:27 »
Czy są może w sieci jakieś wytyczne na temat prowadzenia zajęć w PSP? jakoś nie mogę takowego znaleźć.

Offline Venom

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: Prowadzenie zajęć w JRG
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 13, 2012, 19:14:42 »
Co to za różnica? Ja studiuję ratownictwo medyczne i d-ca wyznaczył mnie, abym poprowadził zajęcia z pierwszej pomocy...
 (BLS AED RKO szybkie badanie urazowe itp...)
w tym przypadku chyba dobrze zrobił gdyż posiadasz szerszą wiedzę medyczną w trakcie nauki i po szkole niż po KPP

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Prowadzenie zajęć w JRG
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 13, 2012, 21:19:07 »
Czy są może w sieci jakieś wytyczne na temat prowadzenia zajęć w PSP? jakoś nie mogę takowego znaleźć.
Nie widziałem czegoś takiego, po szkołach uczą prowadzenia zajęć wg konspektów do zajęć
Przedstawione są w nim treści takie jak (w skrócie):
temat zajęć
cel zajęć
metody nauczania
literatura
miejsce zajęć
pomoce dydaktyczne,
czas trwania zajęć

można zrobić szkolenie podzielone na dwie części
1. teoretyczne (na podstawie literatury i własnych doświadczeń omówić temat)
2. praktyczne (ćwiczenia) - wykorzystując sprzęt omawiany w zajęciach przeprowadzić ćwiczenia

Uważam, że każdy strażak powinien przeprowadzić szkolenie z jakiejś dziedziny, nawet po to, by się samodzielnie do niej  przygotować (dla dowódcy jest to pewien test samodzielności strażaka, jego motywacji, sposobu przekazu wiedzy itp...). Strażak też uczy się samodzielności i odpowiedzialności, bo do dobrego szkolenia trzeba się naprawdę solidnie przygotować, tak by nikt nie spał a za to z ciekawością słuchał. Poza tym bardziej sie szanuje później czas szkolącego, bo na własnych doświadczeniach się wie, że czasami trzeba się do tego przyłożyć...
pozdr
EGO = 1 / wiedza

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Prowadzenie zajęć w JRG
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 13, 2012, 23:20:33 »
święty - a od kiedy w niedziele i święta przeprowadza się szkolenia? Niedziele i świeta są dniami wolnymi od zajęć. Ewentualnie dopuszcza się zajęcia sportowe...