Autor Wątek: Hełm przyszłości  (Przeczytany 6819 razy)

Offline Agnieszka1991

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Hełm przyszłości
« dnia: Listopad 04, 2012, 19:30:30 »

Offline niwdew

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
Odp: Hełm przyszłości
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 04, 2012, 19:56:48 »
Ciekawe, ale niestety brutalne prawa ekonomii nie pozwolą na wprowadzenie tego w naszej rzeczywistości...

Offline hasici99

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 519
Odp: Hełm przyszłości
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 04, 2012, 20:33:31 »
Moim zdaniem hełm ma dużą wadę, a mianowicie maska stercząca na czole, podatna na wszelkie uszkodzenia.
Można wysłać te linki do Kaliszaka, może zrobią jakąś imitację tego, tak jak robią imitacje prawdziwych hełmów do tej pory, za 1/10 ceny.

Offline barthez315

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 226
  • RYCERZE FLORIANA
Odp: Hełm przyszłości
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 07, 2012, 21:27:27 »
Robią wrażenie. Wydaje mi się dobre rozwiązanie z tą maską do ODO ale jak napisał przedmówca to podczas jej nieużywania będzie podatna na uszkodzenia.  :straz:
"Na dzwięk syreny zostawiają swoje rodziny, przyjaciół aby ratować życie i dobytek innych, czasami niepowracając..."

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Hełm przyszłości
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 11, 2012, 15:39:35 »
Ciekawe, ale niestety brutalne prawa ekonomii nie pozwolą na wprowadzenie tego w naszej rzeczywistości...

Wystarczy te prawa właściwie interpretować. Koszt wyszkolenia profesjonalnego ratownika, koszt odszkodowań za jego uszczerbek na zdrowiu lub rent czy koszt zniszczeń i strat których można ewentualnie przy pomocy tego sprzętu uniknąć na pewno wielokrotnie przewyższą jego wartość.

Podobnie jak z interpretacją PZP w sprawie ubrań - kupmy najtańsze wtedy będzie święty spokój - g... prawda, jak się kupi najtańsze to za pół roku ustawia się kolejka po następne bo się zniszczyło. Biednych nie stać na kupowanie byle gówna.

Offline ostr

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Hełm przyszłości
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 22, 2012, 16:42:49 »
Na zdjęciach jest opis, że jest to hełm dla grupy zwanej w USA Smoke Divers czyli nie jest to sprzęt o charakterze uniwersalnym w ratownictwie. Można sobie jednak wyobrazić wykorzystanie tego pomysłu w naszym rozumieniu hełmu. W takim wypadku np. maska może być dopinana zewnętrznie na przygotowane uchwyty, latarka mogłaby być wbudowana w miejsce drogiej kamerki termowizyjnej, zamiast bezprzewodowej transmisji danych wstawiamy podhełmową łączność radiową i otrzymujemy sporo lżejszy hełm o większej ilości zastosowań. Oczywiście możliwe jest stworzenie modułów np. adaptujących kamerkę. Stwarza to sporo możliwości i fajny temat do marzeń.  :straz:

Offline Liberty

  • advocatus diaboli
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 263
  • dubito ergo cogito
Odp: Hełm przyszłości
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 23, 2012, 09:04:00 »
W USA słowami "smoke diver" określa się strażaka, który wchodzi bezpośrednio w strefę pożaru w celu ewakuacji ludzi. W prawie każdym stanie działa ośrodek zajmujący się szkoleniem tzw. smoke divingu. Przeważnie jest wyposażony w wielki budynek spełniający funkcję komory dymowej, czasami rozgorzeniowej. Z tego co czytałem szkolenie nie jest obowiązkowe lecz traktowane jako elitarne. Trwa od kilku do kilkunastu dni i jest zakończone egzaminem praktycznym. Po jego ukończeniu strażak otrzymuje unikalną naszywkę, którą chwali się wśród kolegów ;)   
"Demokracja to ustrój, w którym dwóch meneli spod budki z piwem przegłosowuje profesora uniwersytetu"

Offline banji1

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Hełm przyszłości
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 27, 2012, 15:06:55 »
A ma atest CNBOP???

Offline hapec

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 359
Odp: Hełm przyszłości
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 27, 2012, 15:17:12 »
Mnie ciekawi jak on utrzymuje szczelnosc przy szyji ...
W naszym fachu nie ma strachu... Spadniesz z dachu i po fachu

Offline łun

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 103
Odp: Hełm przyszłości
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 06, 2013, 11:28:25 »
A ma atest CNBOP???


nie ale można "kupić"

Offline HanySAnimal

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 668
  • Go Hard or Go Home ...
Odp: Hełm przyszłości
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 20, 2013, 05:24:45 »
Co myślicie i takim sprzęcie? Wygląda całkiem ciekawie :)

http://jebzdzldy.pl/obr/161201/prototyp-helmu-dla-strazakow
“All men are created equal, and then a few become firefighters”

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Hełm przyszłości
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 20, 2013, 13:21:39 »
Im więcej elektroniki tym większe prawdopodobieństwo że coś się spieprzy w najmniej oczekiwanym momencie. :wacko:
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline HanySAnimal

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 668
  • Go Hard or Go Home ...
Odp: Hełm przyszłości
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 20, 2013, 13:46:15 »
Czy ja wiem Levy czy tam tyle elektroniki jest  :cooo: sam projekt jest oplywowy i dobrze dopasowany do strażaka. Myślę że był by to przydatny sprzęt i zarazem dobrze wygląda :straz:
“All men are created equal, and then a few become firefighters”

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Hełm przyszłości
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 20, 2013, 17:58:12 »
Czy ja wiem Levy czy tam tyle elektroniki jest
No, trochę jest: kamera termiczna, HUD, nadajnik danych do chmury, zestaw do prowadzenia korespondencji

sam projekt jest oplywowy i dobrze dopasowany do strażaka. Myślę że był by to przydatny sprzęt i zarazem dobrze wygląda :straz:
Trudno z tym się nie zgodzić, jednak zastanawia mnie "system uszczelniający", izolujący operatora od skażonego środowiska, widać nawet, że kołnierz systemu jest nakładany na mundur. Wizjer połączony z maską robi wrażenie, ale czy branie udziału w akcji gaśniczej z otwartą "przyłbicą" nie było by kłopotliwe w pewnych sytuacjach? Z resztą nawet w opisie z poniższej stronki jest wzmianka o tym, ze jego przeznaczeniem są działania typu diving search and rescue missions.


Tutaj więcej o tym hełmie: http://www.yankodesign.com/2013/07/04/holy-smoke/
« Ostatnia zmiana: Grudzień 20, 2013, 18:01:27 wysłana przez Levy »
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline HanySAnimal

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 668
  • Go Hard or Go Home ...
Odp: Hełm przyszłości
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 21, 2013, 14:07:14 »
Nie wiedziałem że temat już był  :fiuu: ale racja - elektroniki sporo. Mieć tylko nadzieję że kiedy już wejdzie do obrotu to nie będzie Made in China  :kjezyk:
“All men are created equal, and then a few become firefighters”