Autor Wątek: Jak Wy To Liczycie?  (Przeczytany 4691 razy)

Offline strazakg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 396
Jak Wy To Liczycie?
« dnia: Styczeń 02, 2006, 21:48:42 »
Panowie chodzi mi mianowicie o ilość członków w OSP.
Czy do stanu, który jest potrzebny do określenia ilośći delegatów na Zjazd Gminny wchodzą też członkowie OSP, którzy ukonczyli 16 lat? Czy tylko czynni od 18 lat?
W Statucie nie jest to dla mnie jednoznaczne.
Jak to właśćiwie być powinno?
Z góry dziekuje za odpowiedzi.
Pozdrawiam.

Offline młody prezes

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 300
Jak Wy To Liczycie?
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 03, 2006, 11:59:26 »
nie wiem jak u was ale w mojej gminie na zebraniu zarządu gminnego ustaliliśmy ze nie bierzemy pod uwagę MDP w liczeniu ilu delegatów

liczymy w gminie w ten sposób że na 15 członków OSP uprawnionych do głosowania z prawem bycia wybieranym czyli którzy ukończyli 18 lat przypada 1 delegat z tym ze jeśli np. bedzie sytuacja taka ze uprawnionych będzie 23 to już 2 delegatów itd czyli jeśli jest 15 + 7 (powyżej) no to 2 jak 43 to 3 itd. stwierdziliśmy że to sprawiedliwe  

(no stwierdzili bo na zarządzie gminnym nie mam prawa głosu bo nie jestem członkiem zarządu gminnego Smieszne to wiem ale osoba która przedemną była prezesem a zrezygnowała na rok przed wyborami była członkiem i pozostaje zarządu gminy) ale nikt prawa do uczestniczenia w obradach tej kasty mi nie odmawia (a niech by sprobowali  ;) )
MAM NADZIEJĘ ZE POMOGŁEM
Strażak to taki człowiek, który jest przygotowany na wszystko to na co inni ludzie nie są przygotowani...

Offline prezesbogdan

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 159
Jak Wy To Liczycie?
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 03, 2006, 12:23:27 »
dla mnie sposób obliczania delegatów na podstawie ilości członków OSP jest śmieszny i niesprawiedliwy. W statucie Związku jest zapisane że członkami Związku są Ochotnicze Straże Pożarne- bez względu na ilość członków. Każdy członek ma równe prawa dlaczego więc ta jednostka która ma 50 członków ma mieć większą siłe przebicia jak ta co ma 15. W naszej gminie odeszliśmy od tego już 10 lat temu. Wszystkie jednostki mogą wybrać taką samą liczbę delegatów. W naszym przypadku po 5 osób z jednostki i jednakową ilość przedstawicieli do Zarządu Gminnego .  

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Jak Wy To Liczycie?
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 03, 2006, 14:24:56 »
Zgadzam się z Bogdanem. Później przyjmują do OSP na sztukę ludzi, aby tylko mieć jak najwięcej delegatów. Efekt widzimy OSP liczy 70 członków, a do pożaru jeździ tylko 10.
Liczba delegatów wg mnie winna być zależna od pracowitości jednostki i jej rangi w działaniach ratowniczych, a więc ilość wyjazdów, przynależność do KSRG a nawet działalność profilaktyczna. Ilość członków zawsze można sztucznie zwiększyć.

Offline młody prezes

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 300
Jak Wy To Liczycie?
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 03, 2006, 14:49:39 »
z tym ze przepraszam ale U MNIE SZTUCZNEGO TŁUMU NIE ROBIMY co roku ktoś jest przyjmowany ale i wyrzucany ze straży bo np. nie opłaca składek lub zachowanie (ostatnio pod tym względem nie ma problemów żadnych) no i aktywność ale w miarę możliwości bo od chorego czy starszego strażaka nie wymagamy nierealnego
u mnie jest nas ok 50 z MDP i nikogo bez sensownie nie przyjmujemy faktem jest jednak ze jedni bardziej działają inni mniej ale to normalne a jak ktoś sie od wszystkiego wykreca to jest skreślany albo bierze się za robote

ZAPEWNIAM ZE U MNIE CUDÓW POD DELEGATÓW SIE NIE STOSUJE !!! :angry:
troszke nie fair oceniłeś SenseY


a jeśli gdzieś się tak zgadza no to cóż GŁUPOTA :angry:
« Ostatnia zmiana: Styczeń 03, 2006, 14:53:25 wysłana przez najmłodszy_PREZES_osp »
Strażak to taki człowiek, który jest przygotowany na wszystko to na co inni ludzie nie są przygotowani...

Offline antoni

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Jak Wy To Liczycie?
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 03, 2006, 15:17:15 »
SenseY gdyby przyjeto twój tok myślenia i zaczęto go stosować to już dawno by było po OSP jako organizacji społecznej do której mogą należeć wszyscy chetni. OSP to nie tylko jednostki operacyjno-techniczne, ale - sprawdź w statucie (rozdział II pargraf 9) cześć  :P
« Ostatnia zmiana: Styczeń 03, 2006, 15:57:29 wysłana przez antoni »

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Jak Wy To Liczycie?
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 03, 2006, 16:38:43 »
Drogi prezesie ani na chwilkę mi nie przyszło do głowy by Ciebie bądź twoją jednostkę oceniać! Nie mógłbym tego zrobić bo przecież nawet w jej nie widziałem. Jedna z jednostek OSP w mojej gminie zastosowało tą metodę i mnie to boli. Bo zamiast pracować ona dla dobra ochrony ppoż to pracuje ona pod kątem zdobycia władzy. Wiem że to nie jest jedyna taka jednostka, dlatego postanowiłem skrytykować takowe.

To bardzo dobrze że twoja OSP jest ok. Choć o tym wiedziałem już wcześniej bo przecież trochę ją tu na forum chcąc/niechcąc przedstawiłeś.

Także to tylko moim zdaniem drobne nieporozumienie. Pozdrawiam :)



No i nieodpuszczę sobie podyskutowania z druhem Antonim, jednak pojawiłeś się. A myślałem że już zamilkłeś. Ale to dobrze że jesteś otwarty na dialog. To się ceni.
OSP w pierwszej kolejności winno być organizacją ratowniczą!!! Bo jej głównym szczytnym celem jest szeroko pojęte ratownictwo. I to powinno być numerem 1. Kultura , imprezy, budowy pomników to powinno się wykonywać w wolnych chwilach. Ale nie zaniedbując ten nr 1. Po to są jednostki OSP finansowane żeby pomagały ludziom, a są finansowane właśnie z podatków tych ludzi. Polska potrzebuje w OSP porządnych ratowników, a w Ośrodkach Kultury porządnych erudytów i miłośników kultury. Koledzy ze Związku moim zdaniem pomylili adresy i udali się nie tam gdzie trzeba. A zmienić statut to żadna filozofia, można dopisać do niego jeszcze wiele punktów. Ale jeżeli ratowników zostawia się samym sobie to...
Piszesz że "gdyby przyjęto mój tok myślenia", ja napisałem tylko że jest taka możliwość i to w pełni prawna. Kto ustala zasady? - koledzy twoi ze Związku!!! To oni tak bez sensu to zoorganizowali. A ja tylko wskazałem jak można te ich durne przepisy wykorzystać aby dopchać się do władzy.  

Offline antoni

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Jak Wy To Liczycie?
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 03, 2006, 22:09:27 »
SenseY, ratownictwo to jedno z pośród wielu zadań jakie stoi przed OSP. Gdybyś napisał , że niesienie pomocy to bym sie z toba w pełni zgodził. Jeżeli stworzysz OSP z samych ratowników, to co zrobisz z ludzmi , których lekarz nie dopuśćił do udziały w akcjach, co zrobisz z druhami po 60-ce, a czy honorowe krwiodawstwo to nie niesienie pomocy. a gdy w danym sołectwie remiza jest jedynym osrodkiem kultury to co  tylko dla ratowników, nie mozna zagrac w tenisa. Widzę, że nie w pełni zrozumiałes założenia statutowe, co do  zmiany  statutu, to nie tak szybko bo jeszcze nad tym czywa starosta i sąd rejestrowy. Następna sprawa to nigdy nie byłem członkiem zwiazku tylko jestem zwykłym członkie OSP. Widać jak nie potrafisz obiektywnie oceniać ludzi. a w zwiazku mamy takich ludzi jakich sami wybierzemy. Mamy czas kampani sprawodawczo-wyborczej - masz głos, nie widze sprawy możesz startować do władz każdego szczebla. Życzę powodzenia.  :D
« Ostatnia zmiana: Styczeń 03, 2006, 22:50:52 wysłana przez antoni »

Offline młody prezes

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 300
Jak Wy To Liczycie?
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 04, 2006, 07:50:00 »
no oki nieporozumienia się zdarzają  :rolleyes: a co do tego czy chcący czy nie chcący ze przedstawiłem swoją jednotkę cóż może troszke chciałem ale jak widać większość troszke przedstawia swoje jednostki i sądze ze to nic złego
a dzięki za te słowa

jak wg mnie to ze druhowie z jednostek rywalizują z sobą o stołki czy to zarządzie gminy czy powiatu to oczywiste to juz swoista polityka a jej celem jest uzyskanie władzy a wiadomo jak sie ją ma można więcej zrobić np. dla swojej OSP
tak w tej chwili jest niestety u mnie w zarządzie gminy złe wybory sie okazuje bo powinni to być ludzi obiektywni
PS kultura też jest bardzo ważna w straży bo to własnie jej najczęściej brakuje i to ją mozemy społeczeństwu dać częściej niż ratunek

POZDRAWIAM
 
Strażak to taki człowiek, który jest przygotowany na wszystko to na co inni ludzie nie są przygotowani...

Offline ksiwek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 273
Jak Wy To Liczycie?
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 04, 2006, 08:00:35 »
Widzę, że temat ratownictwa przebija się powoli na kolejne tematy forum.  W tym temacie jestem po stronie SenseY'a  chociaż może nie aż tak radykalnie.  A co do liczenia ilosci delegatów to rzeczywiście w jednostkach OSP bywa bardzo różnie. Nie zawsze się da stosować prostą metodę przeliczania na ilość członków.   U nas np. jest OSP, o której wszyscy wiedzą, że jest najmniejsza w gminie (i całkowicie nieaktywna).  Na zebranie nie można zebrać grupki 10 osób. A stan mieli bliski 40.  Większość członków nie działa od 10-20 lat.  Gdy Zarząd Gminny im zagroził, że zebrania nie będą mogły się odbyć ze względu na brak kworum urealnili stan i wyszło 18 osób.  Przyjęlismy taką zasadę, że małe jednostki, po kilkanacie osób, będą miały po 2 delegatów a nasza (50) będzie miała 3.  W zarządzie gminnym proporcja jest podobna.
Gdybyśmy przyjęli zasadę proporcjonalną moja jednostka musiałaby mieć 6-7 delegatów i zdominować zjazd.  

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Jak Wy To Liczycie?
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 04, 2006, 10:18:03 »
Druhu Antoni ja nie neguję kultury. Zaznaczam tylko że nie można jej wysuwać jako najważniejszy punkt działania OSP.
Druhów którzy doczekali 60-ki, byli aktywni w walce z pożarami i innymi MZ przez wiele lat należałoby nadać status członka honorowego. Pracy dla osób które nie mogą jeździć do zdarzeń jest też wiele, przecież mogą wspierać, szkolić, przekazywać doświadczenie mlodszym, zajmować się MDP, dbać o porządki, dbać o salę, zajmować się kulturą, oddawać krew itd. To są piękne akcje ale numerem jeden musi być ratowanie. OSP jest jednostką ochrony ppoż. Kulturą na wsi może się zajmować nawet parafia, czy osoby z kółka różańcowego itp. Dla chcącego nic trudnego.
Zauważ że nie w każdej wsi jest remiza i w tych wsiach kultura nie odbiega od normy. W niektórych OSP to nawet działalność kulturalna działa w drugą stronę bo przecież są jednostki w których dominują ludzie z problemami alkoholowymi. Ale to już inny temat.

Co do zmian statutu to KRS i Starosta nie są tacy straszni w procedurze, więc mnie nimi nie strasz.

Nigdy nie byłeś członkiem związku, może i źle oceniłem, ale gadasz tym samym dziwnym językiem co oni.

Czas kampani sprawozdawczo wyborczej.
Powiedz mi co zwykły ratownik, zwykły strażak może zrobić pod kątem dokonania zmian w Zarządach Wojewódzkich czy Głównym. To jest taki długi łańcuch że druh Pawlak i inni obecni liderzy Związku są nietykalni. Tak się statutem zastawili że musiałbym strażaków z całej Polski namówić do ruchu. Ja nie chcę robić rewolucjij, ja nie potrzebuję władzy, ja chcę żeby OSP zeszło na dobre tory, bo obecnie błądzi po innych.


Ps. Przepraszam za zejście z tematu głównego.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 04, 2006, 12:16:14 wysłana przez SenseY »

Offline Ilona Majka

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 66
    • http://
Jak Wy To Liczycie?
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 09, 2006, 13:42:43 »
U nas w jednostce wybiera sie delegatów na Zjazd Gminny, którzy ukończyli 18 lat.
Na 10 członków czynnych wybiera sie 1. W tym roku u nas będzie pewno aż 9 w tym może 1 kobieta, bo jednostka liczy 86 członków czynnych, w tym 12 kobiet. Będą to pewno osoby najbardziej zasłużone, ale to okaże sie w niedziele na zebraniu sprawodzawczo- wyborczym :)
Po zebraniu napisze jak to jest naprawdę


pozdrawiam :)  

Offline Ilona Majka

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 66
    • http://
Jak Wy To Liczycie?
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 12, 2006, 21:31:01 »
dzis było u nas zebranie sprawozdawczo-wyborcze. Wybieraliśmy 9 delegatów na zjazd Gminny, w tym 2 kobiety ( jedna z nich jestem ja).  :)
Każdy chętny uprawniony do głosowania mógł zaproponować delegata , następnie było głosowanie na nim lub przeciw. Wybrani na delegatów to osoby najbardziej angażujące się  na rzecz OSP.

Offline ttomipsp

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
  • Cały czas do przodu!!!
Odp: Jak Wy To Liczycie?
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 27, 2006, 15:06:33 »
U nas jest to uzależnione od liczby członków OSP a dodatkowe miejsca i podział dokładny zajmuje się tym Komendant Gminny OSP!!!

Offline wolicki1

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 493
Odp: Jak Wy To Liczycie?
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 18, 2006, 13:15:10 »
No właśnie komendant gminny !! :angry: on jak rozdaje dodatkowe miejsca to tylko największym , najbogatszym + bonus dla swojej jednostki i to wszystko jest ok. jak na białorusi  -_-
Wg. mnie powinno być po równo plus dodatkowo 1 osoba z jednostki Ksrg no tak jest chyba bardziej demokratycznie  :huh: ? no ale moge sie mylić.

Offline krzysiek 998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 274
Odp: Jak Wy To Liczycie?
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 18, 2006, 13:51:44 »
Wyboru delegatów na zjazd oddziału gminnego Związku dokonuje Walne Zebranie Członków OSP.Prawo głosu na Walnym Zebraniu Członków OSP przysługuje członkom zwyczajnym.Ustalenie liczby delegatów OSP na zjazd oddziału gminnego jest zadaniem zarządu oddziału gminnego paragraf 64 ust.1 pkt7 Statutu Związku.



pozdro

Offline wolicki1

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 493
Odp: Jak Wy To Liczycie?
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 18, 2006, 14:22:54 »
No i mamy wyjaśnienie dzięki /ale wcale mi nie ulzyło bo moje słowa tylko potwierdziłeś
ale dzieki za odpowiedz -_-

Offline masakła

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
Odp: Jak Wy To Liczycie?
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 25, 2006, 11:46:43 »
wolicki, widzę, że Ty tylko narzekać potrafisz.

Offline wolicki1

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 493
Odp: Jak Wy To Liczycie?
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 25, 2006, 15:54:47 »

 Masakła  :
       cyt."wolicki, widzę, że Ty tylko narzekać potrafisz."

Ktos musi  ^_^ jakbyś był na moim miejscu to też byś nie miał tęgiej miny .
Od pozytywizmu u nas jest naczelnik i prezes / taka ma natura w zarządzie musi być równowaga -_- .
Jakbym był tacy jak oni do do tej pory jeździlibyśmy traktorem z pompą na zawody bo wtedy o akcji jakiejkolwiek mowy nie było.
Ale to nic Pozdrawiam ciebie za twoje radosne podejście do życia tak trzymac . :mellow: