Autor Wątek: Butle kompozytowe MSA, a FENZY  (Przeczytany 14616 razy)

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.470
Odp: Butle kompozytowe MSA, a FENZY
« Odpowiedź #25 dnia: Grudzień 21, 2012, 21:39:30 »
Jeśli jeszcze nie ma to dorób dodatkowy pasek mocujący tak w połowie butli, jak będzie stalówka, przypinasz paskiem dodatkowo i po problemie, jak kompozyt to obejma trzyma.

Offline szymek85

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Butle kompozytowe MSA, a FENZY
« Odpowiedź #26 dnia: Grudzień 22, 2012, 10:49:01 »
a może mi ktoś napisać jaką średnicę ma butla kompozytowa MSA, bo w volvo mamy oryginalne uchwyty na aparaty i nie wiem czy kompozyt sie zmieści a planujemy zakup

Offline superfire

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 365
Odp: Butle kompozytowe MSA, a FENZY
« Odpowiedź #27 dnia: Grudzień 22, 2012, 11:07:04 »
a może mi ktoś napisać jaką średnicę ma butla kompozytowa MSA, bo w volvo mamy oryginalne uchwyty na aparaty i nie wiem czy kompozyt sie zmieści a planujemy zakup
Średnicy z "głowy" nie pamiętam ale to chyba logiczne , że jak masz uchwyty "oryginalne" to są na stalówki i kompozyt nie wejdzie....

Offline łun

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 103
Odp: Butle kompozytowe MSA, a FENZY
« Odpowiedź #28 dnia: Grudzień 26, 2012, 14:18:18 »
a może mi ktoś napisać jaką średnicę ma butla kompozytowa MSA, bo w volvo mamy oryginalne uchwyty na aparaty i nie wiem czy kompozyt sie zmieści a planujemy zakup


rozmiary w załączniku

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Butle kompozytowe MSA, a FENZY
« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 10, 2013, 22:15:25 »
Jezeli szukacie obejm 160mm to oczywiście mamy takie ;) (czyli średnica butli w pokrowcu)

Offline sempow

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Butle kompozytowe MSA, a FENZY
« Odpowiedź #30 dnia: Styczeń 10, 2013, 23:10:18 »
Jak wszyscy wiemy butla kompozytowa jest wykonana z innego materiału jak stal :o. Powoduje to, że powstałe uszkodzenia mechaniczne typu obicia czy obtarcia mogą znacznie wpłynąć na pogorszenie stanu powierzchni takiej butli. Zamocowanie butli kompozytowej w źle zaprojektowanym, dobranym lub użytkowanym  uchwycie jest tym samym co nieodpowiednio dobrane obuwie czy cokolwiek innego :gwiazdki:. Skutkiem tego jest przyspieszone zużycie powierzchni butli i docelowo eliminacja z eksploatacji [patrz foto http://zapodaj.net/3659be40d3a54.jpg.html  ]. Natomiast ze znanych mi dotychczas uchwytów dla jedno-butlowych AODO montowanych w fotelach załogi [w kierunku jazdy] dobry jest wyrób firmy Ziamatic: http://www.ziamatic.com/catalog.php?item_id=98080 .
sempow
Ci, którzy noszą końskie okulary, niech pamiętają, że do kompletu należą wędzidło i bat [S.J.Lec]

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Butle kompozytowe MSA, a FENZY
« Odpowiedź #31 dnia: Styczeń 10, 2013, 23:21:10 »
Dodatkowo dochodzi wymiana butli kompozytowej na nową po (chyba) 15 latach od produkcji... Koszt bardzo duży:/

Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515
Odp: Butle kompozytowe MSA, a FENZY
« Odpowiedź #32 dnia: Styczeń 11, 2013, 23:43:40 »
Za 15 lat to może wymyślą aparaty powietrzne bez butli -_-

Offline patro093

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 87
  • SA PSP
Butla innego producenta niż aparat powietrzny
« Odpowiedź #33 dnia: Kwiecień 14, 2015, 14:50:12 »
Witam

Moja jednostka posiada 4 aparaty marki Auer plus dwie butle zapasowe marki Fenzy.

W Komendzie Powiatowej gdzie dokonujemy przeglądy oraz napełnianie butli zostałem poinformowany że "raczej" nie możemy stosować tych butli Fenzy do aparatów Auer-a. Na pytanie dlaczego usłyszałem że żeby w razie wypadku nie było problemu musi być aparat kompletny jednego producenta. Dodam że wszystko ma swoją dokumentację od nowości.

Czy tak jest? Może jest to gdzieś ujęte zwięźle w przepisach?

Moderator: Scalono z istniejącym wątkiem.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 14, 2015, 20:48:46 wysłana przez Sylwek »

Offline płetwal998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 168
Odp: Butla innego producenta niż aparat powietrzny
« Odpowiedź #34 dnia: Kwiecień 14, 2015, 16:23:40 »
NIe mam takiej możliwości żeby ktoś miał podstawę czepiania się, zawory są znormalizowane wg norm DIN i nie ważne czy to MSA Scott Fenzy czy Drager. Też mamy aparaty MSA a 4 butle od Fenzy i to dlatego że były tańsze niż MSA.

Offline Jan53

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 75
Odp: Butla innego producenta niż aparat powietrzny
« Odpowiedź #35 dnia: Kwiecień 14, 2015, 20:24:54 »
NIe mam takiej możliwości żeby ktoś miał podstawę czepiania się, zawory są znormalizowane wg norm DIN i nie ważne czy to MSA Scott Fenzy czy Drager. Też mamy aparaty MSA a 4 butle od Fenzy i to dlatego że były tańsze niż MSA.
W razie wypadku to który producent weźmie odpowiedzialność na siebie. Mieliśmy już przypadek że strażak potknął się na schodach urwał zawór i o mało nie odleciał i choć nie miało to znaczenia producent sprawdzał czy butla była od niego.

Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515
Odp: Butle kompozytowe MSA, a FENZY
« Odpowiedź #36 dnia: Kwiecień 14, 2015, 22:59:25 »
Gwinty w butlach i reduktorach aparatów są znormalizowane i z połączeniem wyrobów konkurencyjnych firm nie ma problemu technicznego. Jest jednak problem prawny - każdy aparat badany jest na zgodność z EN lub PN-EN 137 i na certyfikacie oceny typu WE wymienione są butle z jakimi aparat może współpracować i tu w razie awarii np. automatu odechowego firmy X producent aparatu X będzie się bronił, że automat sie popsuł wyłącznie dlatego, że do aparatu była podłączona butla konkurencji Y, a ona nie była wymieniona w certyfikacie oceny typu WE i instrukcji obsługi firmy X, a więc oni żadnej odpowiedzialności za awarię nie ponoszą.