Autor Wątek: Interpretacja § 15 tzw. CEGŁY  (Przeczytany 3448 razy)

Offline samstrażak

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Interpretacja § 15 tzw. CEGŁY
« dnia: Październik 25, 2012, 20:56:43 »
Witam brać strażacką.
Mam problem z interpretacją stosowania § 15 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r.  w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109, poz. 719). Otóż paragraf ten stanowi:
§ 15. 1. Z każdego miejsca w obiekcie, przeznaczonego do przebywania ludzi, zapewnia się odpowiednie warunki ewakuacji, umożliwiające szybkie i bezpieczne opuszczanie strefy zagrożonej lub objętej pożarem, dostosowane do liczby i stanu sprawności osób przebywających w obiekcie oraz jego funkcji, konstrukcji i wymiarów, a także zastosowanie technicznych środków zabezpieczenia przeciwpożarowego, polegających na:
1) zapewnieniu dostatecznej liczby, wysokości i szerokości wyjść ewakuacyjnych;
2) zachowaniu dopuszczalnej długości, wysokości i szerokości przejść oraz dojść ewakuacyjnych;
3) zapewnieniu bezpiecznej pożarowo obudowy i wydzieleń dróg ewakuacyjnych oraz pomieszczeń;
4) zabezpieczeniu przed zadymieniem wymienionych w przepisach techniczno-budowlanych dróg ewakuacyjnych, w tym: na stosowaniu urządzeń zapobiegających zadymieniu lub urządzeń i innych rozwiązań techniczno-budowlanych zapewniających usuwanie dymu;
5) zapewnieniu oświetlenia awaryjnego (ewakuacyjnego i zapasowego) w pomieszczeniach i na drogach ewakuacyjnych wymienionych w przepisach techniczno-budowlanych;
6) zapewnieniu możliwości rozgłaszania sygnałów ostrzegawczych i komunikatów głosowych przez dźwiękowy system ostrzegawczy w budynkach, dla których jest on wymagany.

2. Odpowiednie warunki ewakuacji określają przepisy techniczno-budowlane.


Moje pytanie brzmi:
czy w obiekcie istniejącym, gdzie nie stwierdzono występowania warunków zagrażających życiu ludzi można na podstawie ww. paragrafu stosować także Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. ( Dz. U. Nr 75 z 2002 r., poz. 690 z późn. zm.).
Przykład:
W budynku istniejącym, drzwi wejściowe będące jedynym wyjściem ewakuacyjnym są jednoskrzydłowe o szerokość skrzydła 80cm. Czy mogę nakazać ich wymianę na drzwi o szer. 90cm zgodnie z § 15 ust. 1 pkt 1  Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r.  w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109, poz. 719) w nawiązaniu do § 239 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. ( Dz. U. Nr 75 z 2002 r., poz. 690 z późn. zm.).

Offline flamis

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 302
Odp: Interpretacja § 15 tzw. CEGŁY
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 25, 2012, 22:40:59 »
W mojej opinii nie możesz gdyż warunki techniczne powinno się stosować w sytuacjach gdy budynek stawiamy/przebudowujemy lub gdy mają miejsce warunki zagrożenia życia opisane w 16. Mówi o tym par. 207 warunków ust. 2

Offline Kobra

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 301
Odp: Interpretacja § 15 tzw. CEGŁY
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 26, 2012, 08:28:29 »
Dokładnie tak jak napisał poprzednik. Nie ma warunków dających podstawę do zastosowania przepisów wspomnianego rozporządzenia (zagrożenie życia). Możesz zalecić wymianę drzwi, ale nie możesz w swojej decyzji podać podstawy prawnej z "warunków technicznych"
Uczyń siebie swoim własnym schronieniem, przemierzaj świat nie będąc przywiązanym do niczego...

Offline samstrażak

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Interpretacja § 15 tzw. CEGŁY
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 26, 2012, 14:10:36 »
Witam, pytanie do KOBRA:
Na jakiej podstawie mogę zalecić wymianę przedmiotowych drzwi. jakiej użyć podstawy prawnej.


Offline flamis

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 302
Odp: Interpretacja § 15 tzw. CEGŁY
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 26, 2012, 14:27:37 »
Ja użyłbym wystąpienia.

Offline firemanjg

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 50
Odp: Interpretacja § 15 tzw. CEGŁY
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 26, 2012, 18:46:14 »
a po co sie czepiać? chyba budynek jest parterowy, nie ZL I, są za wąskie i trudno. nie ma sensu kruszyć kopii.

dvd77

  • Gość
Odp: Interpretacja § 15 tzw. CEGŁY
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 27, 2012, 17:47:22 »
W żadnym wypadku nie możesz nakazać wymiany drzwi z 80 na 90, gdy nie stwierdziłeś zagrożenia życia ludzi w budynku istniejącym tj. zwężenia szerokości drzwi o więcej niż 1/3 od szerokości wymaganej w war. tech. Taka decyzja będzie ewidentnym rażącym naruszeniem prawa skutkującym pewnymi dolegliwościami np. stwierdzeniem nieważności decyzji lub po jej wykonaniu dochodzeniu zwrotu kosztów jej wykonania.

Te 10 cm nikogo nie uratuje.
Poza tym, po to właśnie jest ten margines 1/3 od wymaganych wartości w budynkach istniejących, żeby nie szaleć.





Offline szuwarek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Interpretacja § 15 tzw. CEGŁY
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 29, 2012, 10:26:14 »
A co sądzicie o nakazie wydzielenia piwnic (drzwi, zamknięcie szybów windowych itp) w istniejącym budynku ZL? Biorąc pod uwagę, że taki pożar w piwnicy mógłby zadymić drogi ewakuacyjne???

mefiu

  • Gość
Odp: Interpretacja § 15 tzw. CEGŁY
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 30, 2012, 22:27:49 »
Witam,
w kwestii wymiany drzwi 0,9 m na 0,8 m, przychylam się do zdania moich poprzedników.
Jednakże dodam, że § 15 może być wykorzystywany nie tylko w przypadkach ściśle określonych w § 16. § 15 mówi, że z każdego miejsca w obiekcie mają być zapewnione właściwe warunki ewakuacji i w tym przypadku te warunki podlegają subiektywnej ocenie kontrolującego (dalej Komendanta wydającego decyzję). Przykład z życia wzięty: pomieszczenie w knajpie na 20 osób (ZL III) w części podziemnej budynku, z którego ewakuacja prowadziła małym korytarzem, klatką schodową (oczywiście nie oświetlonymi światłem dziennym) i dalej na zewnątrz obiektu. Zgodnie z § 16 nie jest to podstawa do uznania obiektu za zagrażający życiu ludzi. Decyzję na wyposażenie dróg w awaryjne oświetlenie ewakuacyjne wydano na podstawie § 15.
Jak pisałem powyżej jest to kwestia dość subiektywna, ale przykład z tematu zupełnie nie podchodzi pod § 15.
Pozdrawiam