Autor Wątek: tytuł ratownik medyczny  (Przeczytany 13501 razy)

niechodzedosolarium

  • Gość
tytuł ratownik medyczny
« dnia: Październik 21, 2012, 22:14:25 »
witam, jeżeli strażak uzyskał tytuł ratownika medycznego w szkole policealnej, nabywa uprawnienia równoznaczne z uzyskaniem technika zawodu? i czy w związku z nabyciem takiego tytułu, uzyskał uprawnienia do przyznania mu stopnia aspiranta?
prosze o konkretne odpowiedzi oparte na prawie, czyli fachowe
pozdrawiam

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: tytuł ratownik medyczny
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 22, 2012, 22:33:52 »
Nie wiem skąd taki pomysł - chyba nie trzeba być specjalnie oczytanym żeby wiedzieć że ten zapis dotyczy technika pożarnictwa, bo zgodnie z tym co piszesz to każdy po technikum ze zdanym egzaminem zawodowym np. technik elektronik w PSP miałby uprawnienia do przyznania stopnia aspiranta "ot tak"...
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline hapec

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 359
Odp: tytuł ratownik medyczny
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 06, 2012, 17:19:43 »
Mam pytanie nie wiedzialem gdzie to zamiescic wiec pisze tutaj , mianowicie sprawa wyglada tak uzyskujesz dyplom RM jest on wazny 5 lat od uzyskania po 5 latach jesli sie nie zatrudnisz jako RM to dyplom traci waznosc i musisz go odnowic ( egamin ) Ratownicy jezdzacy w karetach musza zdobyc chyba 150 pkt. (na rok czy 2 nie pamietam) za odbyte kurszy by nie stracic uprawnien ktre daje im dyplom, i teraz moje pytanko zostaje przyjety przykładowo 2 lata po uzyskaniu dyplomu do PSP na stanowisko np. kierowca-ratownik, nie bylem zatrudniony w Sluzbie Zdrowia czy po uplywie 5 lat od uzyskania dyplomu trace uprawnienia RM , czy jesli zostalem zatrudniony na stanowisko Ratownik-.. uprawnienia nie traca waznosci ?? jak to jest 
W naszym fachu nie ma strachu... Spadniesz z dachu i po fachu

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: tytuł ratownik medyczny
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 06, 2012, 17:55:11 »
po 5 latac nie tracisz uprawnien, zapis o pkt edukacyjnych jest martwy
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline hapec

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 359
Odp: tytuł ratownik medyczny
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 06, 2012, 18:15:31 »
Jakto martwy mam kolegow jezdzacych w RM i musza oni robic te punkty czemu ?
W naszym fachu nie ma strachu... Spadniesz z dachu i po fachu

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: tytuł ratownik medyczny
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 06, 2012, 20:16:40 »
bo mu kaze pracodawca ale po co to nikt nie wie.
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline miły

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: tytuł ratownik medyczny
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 06, 2012, 22:21:21 »
Jeśli chodzi o punkty za szkolenia w RM t trzeba zdobyć 200 w przeciągu pięciu lat. Jeśli tych punktów RM nie zdobędzie to nie ma żadnej sankcji z tego powodu, ot tak taki absurd! 200pkt można zdobyć min za zawody RM i za szkolenia za które trzeba zapłacić sobie samemu i do tego jeszcze wyjazd na szkolenie w czasie wolnym.
Te 200 pkt nie tylko dotyczy RM ale także lekarzy.
W związku z tym każdy jak ma jechać na szkolenie to wybiera takie które mogą podnieść jego kwalifikacje i mało który RM uzbiera 200 pkt w przeciągu 5lat.
A co do ważności dyplomu jako funkcjonariusz PSP nie tracisz uprawnień RM ponieważ w w naszych obowiązkach mamy zapisane udzielanie pomocy przedmedycznej.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: tytuł ratownik medyczny
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 07, 2012, 00:39:19 »
Cytuj
A co do ważności dyplomu jako funkcjonariusz PSP nie tracisz uprawnień RM ponieważ w w naszych obowiązkach mamy zapisane udzielanie pomocy przedmedycznej.
mozesz wskazac ten zapis?
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline Sgt.Jacob

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 182
Odp: tytuł ratownik medyczny
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 07, 2012, 07:28:25 »

Jeśli tych punktów RM nie zdobędzie to nie ma żadnej sankcji z tego powodu, ot tak taki absurd!




Tylko teoretycznie. U mnie już pojawiają się pracodawcy którzy Cię nie zatrudnią jeśli nie masz punktów w książeczce po 5 latach. Stało się to kolejnym kryterium naboru przez liczące się firmy.



200pkt można zdobyć min za zawody RM i za szkolenia za które trzeba zapłacić sobie samemu i do tego jeszcze wyjazd na szkolenie w czasie wolnym.
W związku z tym każdy jak ma jechać na szkolenie to wybiera takie które mogą podnieść jego kwalifikacje i mało który RM uzbiera 200 pkt w przeciągu 5lat.



Nie rozsiewaj idiotycznych plotek. Faktem jest, że płacisz sam za wszystko co daje Ci punkty edukacyjne, ale nie prawdą jest, że mało który ratmed jest w stanie je zdobyć. Jak chodzisz na kursy po 8 pkt za 200 - 300 PLN + dojazd to się nie dziwię. Są różne formy zdobywania punktów i wierz mi, że to wcale nie jest trudne w pięcioletnim okresie rozliczeniowym. Dla potwierdzenia pogadaj z ratmedami, którzy się budzą na 3 mies przed upływem terminu 5 lat, że nie mają punktów. Co ciekawe te 3 miesiące im wystarczą, żeby je zdobyć.



A co do ważności dyplomu jako funkcjonariusz PSP nie tracisz uprawnień RM ponieważ w w naszych obowiązkach mamy zapisane udzielanie pomocy przedmedycznej.


To zdanie tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że nie masz pojęcia o czym piszesz. Co ma PSP do uprawnień RM? Ustawa o ochronie przeciwpożarowej łączy się z ustawą o PRM tylko dwa razy! - zapis o jednostkach wspierających system oraz o KSRG!!! Nie istnieje w naszym kraju coś takiego jak RM w PSP!!! Dodatkowo chciałem tylko zauważyć, że w PSP udzielasz pomocy kwalifikowanej a nie przedmedycznej..

Gadasz jak pewien polityk któremu źli ludzie "zamordowali" prezydenta... Zastanów się co piszesz bo forum to nie śmietnik
"Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia" Albert Einstein

Offline miły

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: tytuł ratownik medyczny
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 07, 2012, 08:58:49 »
A kolega jak jest taki wszystkowiedzący bo słyszał od kolegów. Sam piszesz bzdury i nie masz zielonego pojęcia  na ten temat. Znaczące się firmy? jakie to wymień, a poza tym który pracownik RM zmienia pracodawcę? Śmieszny jesteś, są to pojedyncze przypadki, a na rynku pracy RM jest w czym wybierać zwłaszcza że na chwilą obecną RM jest za dużo i szkoły dyplomowe w tym roku miały ostatni nabór, zostaje tylko licencjat.

A zebranie 200 pkt w 3 miesiące, no proszę, brzuch mnie od śmiechu zaczyna boleć.

I nigdzie nie napisałem że rzadko który RM jest w stanie zdobyć 200pkt. Czytaj ze zrozumieniem!!!

I co do pomocy to udzielamy pomocy kwalifikowanej przedmedycznej, bo jak byś nie wiedział RM udzielają pomocy MEDYCZNEJ, a jaka jest różnica to sobie znajdź, Choć powinieneś wiedzieć Panie przemądrzały.

A przyklejanie łatki politycznej zostaw dla swoich bliskich.

Tyle ode mnie i z mojej strony wszystko.
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Listopad 07, 2012, 09:03:43 wysłana przez miły »

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: tytuł ratownik medyczny
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 07, 2012, 10:54:13 »
Cytuj
I co do pomocy to udzielamy pomocy kwalifikowanej przedmedycznej, bo jak byś nie wiedział RM udzielają pomocy MEDYCZNEJ, a jaka jest różnica to sobie znajdź, Choć powinieneś wiedzieć Panie przemądrzały.

czy moglbys wskazac stosowne zapisy oraz logicznie wytluamczyc, jak reanimacja przez strazaka moze byc dzialaniem przedmedycznym a dzialania ratownika medycznego jest dzialaniem medcznym ?
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline Sgt.Jacob

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 182
Odp: tytuł ratownik medyczny
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 07, 2012, 12:00:56 »
Kolego @miły ucinam dyskusję bo nie ma sensu się kłócić. Uznajmy, że moja wina. Sry, że na Ciebie naskoczyłem. Ja wiem swoje, Ty swoje - resztę w razie potrzeby powie nam prokurator. Co do punktów edukacyjnych w 3 miesiące - zapraszam na priv jak Ci brakuje, podpowiem co zrobić. Co do pojęcia na ten temat - zaufaj mi, że je mam, parę dobrych lat w tym robię.

pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Listopad 07, 2012, 15:50:20 wysłana przez Sgt.Jacob »
"Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia" Albert Einstein

Offline hapec

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 359
Odp: tytuł ratownik medyczny
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 07, 2012, 14:26:45 »
Fajnie widze ze poruszylem dobry temat do dyskusji ciesze sie z tego powodu :) RM udziela pomocy przedmedycznej to fakt nie ma sie co z tym klucic pomocy medycznej jak sama nazwa mowi udziela lekarz i  . No dobra martwy przepis z tymi pkt. , no to co mi w szkole wykladowcy mowili, że jesli w ciagu 5 lat od uzyskania dyplomu nie podejme pracy jako RM to trace uprawnienia tak ? i dalej moje pyt jest takie samo jesli przyjme sie do PSP czy po 5 latach strace uprawnienia RM ?   (Ja osobiscie zrobilem Szkole Policealna)
« Ostatnia zmiana: Listopad 07, 2012, 14:31:16 wysłana przez hapec »
W naszym fachu nie ma strachu... Spadniesz z dachu i po fachu

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: tytuł ratownik medyczny
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 07, 2012, 14:34:46 »
zaden przepis nie mowi o utracie uprawnien.
intepretacja MZ mowi, ze od pilnowania punktow sa pracodawcy.
ja np jestem samo sobie pracodawca, sam mam sobie pilnowac punktow.
oczywiscie ktos mi moze powiedziec- nie amsz punktow nie zaturdnie cie. ale robi to z wlasnego widzimisie.


pomocy medycznej udziela kazdy kto trzyma w reku wrob medyczny lub uzywa technik z dziedziny medycyny.
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline miły

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: tytuł ratownik medyczny
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 07, 2012, 19:11:41 »
Zgadza się nie powodów do kłótni.
 Działania medyczne sa wtedy kiedy kiedy do udzielenia pomocy wdrażamy farmakoterapię.

A co do zapisu 5lat "ważności" dyplomu i pracy w PSP sam dokładnie zaczynam temat drążyć i jak będę miał czarno na białym to napiszę. 
Tylko dziwne jest skoro RM może być zatrudniony w szpitalu na etacie pielęgniarz i wtedy jest staż pracy liczony to niby dlaczego W PSP nie mogło by być skoro mamy w etacie napisane st.ratownik. Według mnie brak jest nadzoru np: np izby ratowniczej, każdy kto ukończy dyplom lub licencjat mógłby byc zarejestrowany w takiej izbie tak jak jest z lekarzami i taka izba wydała by na podstawie zdanego egzaminu prawo do wykonywania zawodu.

Zastanawia mnie kolega @bulon, sam jesteś sobie pracodawcą, więc jak to jest z tymi pięcioma latami, masz firmę zajmującą się RM więc komu lub gdzie składasz stosowne dokumenty, aby przedstawić fakt iż pracujesz w zawodzie?

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: tytuł ratownik medyczny
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 07, 2012, 20:00:32 »
Cytuj
Działania medyczne sa wtedy kiedy kiedy do udzielenia pomocy wdrażamy farmakoterapię.
wiec jesli przyjechalem do pacjenta, zmierzylem mu cisnienie i zawiozlem do szpitala to nie bylo dzialanie medyczne ? czyli osluchanie pacjetan i polozenie na desce jest dzialaniem przedmedyczny, ?
wez mi prosze  powiedz- kto cie tych glupot uczy ?

Cytuj
Zastanawia mnie kolega @bulon, sam jesteś sobie pracodawcą, więc jak to jest z tymi pięcioma latami, masz firmę zajmującą się RM więc komu lub gdzie składasz stosowne dokumenty, aby przedstawić fakt iż pracujesz w zawodzie?

nic sie nikomu nie sklada. ty masz zbierac punkty, pracodawca ma to zweryfikowac i nic poza tym.
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline kuba.

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 208
    • OSP Mosina
Odp: tytuł ratownik medyczny
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 07, 2012, 21:24:45 »
Ja tylko chciałem nadmienić, że w najnowszej ustawie nie ma słowa o czymś takim jak pomoc przedmedyczna, pierwsza pomoc przedmedyczna czy ratownik przedmedyczny  :gwiazdki:
Jest ratownik medyczny oraz ratownik (czyli osoba po ukończonym kursie KPP, spełniająca potrzebne wymogi). I tyle.
Brotherhood - work together, survive together...

Offline hapec

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 359
Odp: tytuł ratownik medyczny
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 08, 2012, 13:22:17 »
Czyli powoli wychodzi na to, że po tych pieciu latach jest kicha i nawet jesli jestes zatrudniony w PSP musisz ponownie zdawac egzamin zawodowy ... Posrane to jesli dobrze pisze .  :zamknij:
W naszym fachu nie ma strachu... Spadniesz z dachu i po fachu

Offline kuba.

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 208
    • OSP Mosina
Odp: tytuł ratownik medyczny
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 08, 2012, 13:49:49 »
hmm...ale wydaje mnie się, że idąc do straży nie zatrudniasz się tam jako ratownik medyczny ino jako strażak-ratownik  :fiuu:
Brotherhood - work together, survive together...

Offline hapec

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 359
Odp: tytuł ratownik medyczny
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 08, 2012, 15:51:02 »
i wlasnie o to mi chodzi czy po 5 latach strace uprawnienia czytaj wyzej to zobaczysz o co mi chodzi ...  :tuba:
W naszym fachu nie ma strachu... Spadniesz z dachu i po fachu

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: tytuł ratownik medyczny
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 09, 2012, 15:48:00 »
"I co do pomocy to udzielamy pomocy kwalifikowanej przedmedycznej, bo jak byś nie wiedział RM udzielają pomocy MEDYCZNEJ"
"RM udziela pomocy przedmedycznej to fakt nie ma sie co z tym klucic pomocy medycznej jak sama nazwa mowi udziela lekarz"
"pomocy medycznej udziela kazdy kto trzyma w reku wrob medyczny lub uzywa technik z dziedziny medycyny."
" Działania medyczne sa wtedy kiedy kiedy do udzielenia pomocy wdrażamy farmakoterapię. "

Ciekawe teorie tu tworzycie :D Ignacy to czyta i pewnie się turla ze śmiechu...

P.s. jedyna słuszna teoria:
"Ja tylko chciałem nadmienić, że w najnowszej ustawie nie ma słowa o czymś takim jak pomoc przedmedyczna, pierwsza pomoc przedmedyczna czy ratownik przedmedyczny  :gwiazdki:
Jest ratownik medyczny oraz ratownik (czyli osoba po ukończonym kursie KPP, spełniająca potrzebne wymogi). I tyle."

Żadnych uprawnień nie tracisz... Pierwszy pracodawca zatrudniając Cię na stanowisko RM daje Ci książeczkę i 5 lat na uzbieranie punktów. W straży nie ma stanowiska (etatu) RM bo... nie jesteśmy ZOZem! jak za 25 lat pójdziesz na emeryturę a na emeryturze postanowisz pracować jako RM to będziesz miał 5 lat na punkty - a jak tego nie zrobisz to pracodawca może Ci podziękować za współpracę ale nadal będziesz RM...

Offline miły

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: tytuł ratownik medyczny
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 09, 2012, 19:23:42 »
"Żadnych uprawnień nie tracisz..." ok Pracując w PSP i mając tytuł RM nie trace uprawnień mimo że nie podejmę pracy na jako RM, jeśli dobrze rozumiem. Jak pójdę na emke i nie będę chciał już nigdzie pracować to po 5 latach stracę uprawnienia RM.

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: tytuł ratownik medyczny
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 09, 2012, 19:26:25 »
Nie stracisz...

Chłopie... co z tego, że masz RM jak w PSP masz takie same uprawnienia jak Twój kolega piekarz, elektryk czy mechanik samochodowy...

W PSP obowiązuje Cię KPP tak samo jak Twoich w/w kolegów.

Offline taschoon

  • to sem ja
  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
  • TO NIE LUDZIE TO WILCY!!!
Odp: tytuł ratownik medyczny
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 15, 2012, 10:29:15 »
Kamaras masz rację, że mając tytuł RM niczym się nie różni takowy Ratownik Medyczny od reszty bez tytułu bo u nas KPP jest wyżej niż RM.
Taka śmieszność porąbanego systemu. Najzabawniejsze jest to, że kończąc Ratownictwo Medyczne jestem ponad KPP a i tak muszę certyfikować KPP to tak jakby wysyłać aspiranta na kurs podoficerski. Jednak jak już mają d-cy w swoich szeregach RM to chcą abyśmy prowadzili szkolenia, sprzęt medyczny w JRG a przy akcjach od razu do poszkodowanych lub kierować działaniami ratowniczymi z poszkodowanymi i przekazaniem do zespołów PRM, jednym słowem rób wszystko jak RM a nic za tym nie idzie.
Głupiego dziękuję człowiek nie usłyszy a chcą aby dygał za wszystkich.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: tytuł ratownik medyczny
« Odpowiedź #24 dnia: Listopad 15, 2012, 11:12:55 »
Zupełnie nie rozumiem chyba idei Twojego postu
Cytuj
Taka śmieszność porąbanego systemu. Najzabawniejsze jest to, że kończąc Ratownictwo Medyczne jestem ponad KPP a i tak muszę certyfikować KPP to tak jakby wysyłać aspiranta na kurs podoficerski.
Po pierwsze to nie jest tak, ponieważ na studiach ratmed nie macie procedur KSRG a według takich działamy i trzeba się przestawić na trochę inny schemat. W straży nie masz leków, nie masz EKG itd.
Po drugie: czy ja, mając kwalifikacje do dowodzenia nie muszę umieć działać w rocie ratowniczej, mimo że to powiedzmy że nie mój poziom?
Cytuj
Jednak jak już mają d-cy w swoich szeregach RM to chcą abyśmy prowadzili szkolenia, sprzęt medyczny w JRG
W mojej JRG sprzętem medycznym zajmuje się strażak z KPP i jakoś go to nie boli. Taka kolej rzeczy że jeden zajmuje się sprzętem silnikowym, inny ODO, inny pgaz a komuś przypadają też torby R1.
Cytuj
a przy akcjach od razu do poszkodowanych

tak, możliwość udzielenia skutecznej pomocy osobom poszkodowanym w potrzebie to kara i potwarz dla Pana Ratownika Medycznego  :wall: Jak miałbym mieć ratownika z takim nastawieniem to wolałbym żeby rozstawiał pachołki
Cytuj
jednym słowem rób wszystko jak RM a nic za tym nie idzie

Nie, rób wszystko jak ratownik z KPP. A za tym nigdy nic nie idzie.

Najlepiej było się na naborze nie chwalić że się jest ratmedem i spokój na całe lata :)
A sorry, zapomniałem że to ważne punkciki  :gwiazdki: