Autor Wątek: pompowanie samochodu sprężarką ? da się ?  (Przeczytany 11674 razy)

Offline darkpower

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 41
pompowanie samochodu sprężarką ? da się ?
« dnia: Październik 20, 2012, 20:54:02 »
Witam!.
Ostatnio zastanawiam się jak można szybko napompować Jelcza (004) w moim osp... trwa to kupe czasu, wiadomo sprzęt już wysłużony trochę, powietrze po nocy ucieka prawie całkowicie.
Zastanawiam się czy istnieje możliwość podłączenia do niego w jakiś sposób sprężarki która uruchamiała by się razem z syreną (załączana jest przez wybieranie selektywne ). Wiem że da się jakoś podłączyć mana do sprężarki ale o jelczu nie slyszalem, tym bardziej zeby uruchamiało się razem z syreną.
Trzeba by dokupić jakaś redukcję do przewodu czy jak?
Jak to zrobić żeby sprężarka włączałą się razem z syreną?

pozdro!

Offline niwdew

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
Odp: pompowanie samochodu sprężarką ? da się ?
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 20, 2012, 21:03:22 »
Z syreną to sprawa bardziej skomplikowana wymagająca stycznika który po impulsie z DTG da napiecie na sprężarkę. Musi to opanować ktoś mający jako takie pojęcie.
U mnie w remizie rozwiązalismy to inaczej, mianowicie Star stoi podpięty do sprężarki, w chwili kiedy pierwszy zjawia sie na alarm - włącza wtyczkę i zanim się wszyscy zbiegną i przebiorą powietrza nabije się tyle ze na wyjazd satrcza 

Offline junior

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
    • http://www.ospopole.prv.pl
Odp: pompowanie samochodu sprężarką ? da się ?
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 20, 2012, 21:06:06 »
nie lepiej kompresor podpiąć na stałe żeby cały czas trzymał odpowiednie ciśnienie w układzie?

Jacek2310

  • Gość
Odp: pompowanie samochodu sprężarką ? da się ?
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 20, 2012, 21:08:20 »
u nas tak jest zrobione.
podpięty kompresor pompuje powietrze jeśli zejdzie poniżej jakiegoś poziomu

Offline wujo 2010

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.815
Odp: pompowanie samochodu sprężarką ? da się ?
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 20, 2012, 21:33:40 »
U nas też ,szybkozłącze i kompresor cały czas dobija :)
Bądź uprzejmy i staraj się pomóc innym. Jeśli nie masz nic wartościowego do dodania w danym temacie, nie pisz, i tak zostanie to skasowane przez moderatorów :)

Offline darkpower

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: pompowanie samochodu sprężarką ? da się ?
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 20, 2012, 23:19:05 »
to rozwiązanie na podłączenie na stałe to nie przejdzie raczej bo jelcz jezdzi okolo 1 raza na miesiąc bo to drugi wyjazdowy samochod u nas, wiec jak przez miesiac ma się włączać sprężarka po kilka razy na dobre to za duzo pradu zeżre tym bardziej ze to duza sprężara, z duzym silnikiem z kablem "mufowym". A podłączanie jej po przybiegnięciu pierwszego tez nie przejdzie, bo u mnie w osp wyjazd jest zaraz po syrenie, tak wiec nie wiem czy zdazy sie sama sprezarka dobrze napompować, glownie chodzi mi o to zeby ten jelcz wyjezdzal minimalnie po pierwszym samochodzie wyjazdowym. A powiedzcie mi jeszcze jak macie to podłączone? Jelcz ma złącze do nabijania za kierowcą miedzy kabina a paka ? zwykly przewod taki jak podłącza się pistolet do sprężarki bedzie pasował?

Offline niwdew

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
Odp: pompowanie samochodu sprężarką ? da się ?
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 20, 2012, 23:30:15 »
A powiedzcie mi jeszcze jak macie to podłączone? Jelcz ma złącze do nabijania za kierowcą miedzy kabina a paka ? zwykly przewod taki jak podłącza się pistolet do sprężarki bedzie pasował?
Bedzie pasował , w układ jelcza montujesz trójnik i wyprowadzasz szybkozłączke w miejsce które pasuje ( zwykle pod zderzakiem z przodu albo koło kabiny)

Offline darkpower

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: pompowanie samochodu sprężarką ? da się ?
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 20, 2012, 23:32:31 »
a możesz pokazać mi zdjęcie jak wygląda taki trojnik ?

Offline nowy998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 231
Odp: pompowanie samochodu sprężarką ? da się ?
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 21, 2012, 00:03:51 »
najlepiej wyjście zamontujecie koło drzwi kierowcy, żeby jak wsiada widział przewód i go odłączył a nie wyjechał z kompresorem

cipek8514

  • Gość
Odp: pompowanie samochodu sprężarką ? da się ?
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 21, 2012, 19:20:41 »
Nie da się..... to przejśc krokiem defiladowym po schodach :D hehe.
U mnie rozwiązałem ten problem, robisz wyjscie z dsp osobnym przewodem który będzie zasilał sprężarke( tam gdzie są bezpieczniki od syreny) w momencie włączenia stycznika uruchamia sprężarkę(jak u nas włąćza się sprężarka to już wiemy że syrena będzie wyła :D ) jest tylko taki motyw na jak długo masz ustawioną syrenę bo jak na krótkie sygnały to zapomnij o napompowaniu.   pozdrawiam

Offline niwdew

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
Odp: pompowanie samochodu sprężarką ? da się ?
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 21, 2012, 20:04:27 »
Nie da się..... to przejśc krokiem defiladowym po schodach :D hehe.
U mnie rozwiązałem ten problem, robisz wyjscie z dsp osobnym przewodem który będzie zasilał sprężarke( tam gdzie są bezpieczniki od syreny) w momencie włączenia stycznika uruchamia sprężarkę(jak u nas włąćza się sprężarka to już wiemy że syrena będzie wyła :D ) jest tylko taki motyw na jak długo masz ustawioną syrenę bo jak na krótkie sygnały to zapomnij o napompowaniu.   pozdrawiam
Masz mozliwość nakreślenia schematu? I jaki DSP o model chodzi,a foto naszego trójnika podeśle jutro

Offline darek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 319
Odp: pompowanie samochodu sprężarką ? da się ?
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 21, 2012, 21:34:33 »
a co ma do tego krótka syrena? Dajesz obwód z samopodtrzymaniem zasilania i po sprawie. Minimalny impuls powodujący zadziałanie przekaźnika wystarczy. Później obwód pozostaje zamknięty do czasu ręcznego przerwania. Każdy elektryk z podstawami automatyki zrobi takie coś w 10 minut.

Offline darkpower

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: pompowanie samochodu sprężarką ? da się ?
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 21, 2012, 21:50:04 »
ok dzieki panowie za pomoc, jeden z kolegów wytłumaczył mi na pw jak zrobić to z butlą od aparatu powietrznego, sprawdze czy w koszarach mamy na stanie nadal stare butle bo kiedys widzialem takie cos u nas i jeśli są możliwe że coś z tego wyjdzie. Dzieki za odpowiedzi ;)

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: pompowanie samochodu sprężarką ? da się ?
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 22, 2012, 06:33:58 »
A może ktoś podać jaki jest zakres wartości ciśnienia dla zielonego pola w Starze 200/244/266? Nie mam chwilowo dostępu do auta...
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Artur Kom.

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 382
    • OSP STARY BRUS
Odp: pompowanie samochodu sprężarką ? da się ?
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 22, 2012, 10:41:36 »
Kolego Radhezz wartość ciśnienia dla zielonego pola w starze 244 jest od 0,62 do 0,73 MPa i butla z aparatu AP 3 wystarcza by szybko wyjechać z garażu.
Komendant Gminny
Sekretarz Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam do odwiedzenia naszej strony: http://www.stary-brus.osp.org.pl/
oraz bloga http://osp-starybrus.blog.onet.pl/

Offline szybki

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
    • O.S.P Główczyce
Odp: pompowanie samochodu sprężarką ? da się ?
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 22, 2012, 11:34:27 »
Widziałem ostatnio w pewnej remizie sprężarkę która była cięgle włączona do prądu i połączona z starem wężem jednak zawór na butli był zakręcony. W chwili alarmu pierwszy strażak odkręca butle i gotowe. Odnośnie podłączenia do dsp  można zrobić podtrzymanie jak kolega wyżej zauważył bądź podłączyć do DTG 53 (jeśli posiadacie) tam są programowalne styki stabilne lub bistabilne i one po zaprogramowaniu będą sterowały stycznikiem sprężarki. Właśnie po przez podtrzymanie zrobiłem w naszej remizie oświetlenie. W nocy gdy syrena zawyje w garażach szatni i korytarzu zapalają się światła. Odradzam podłączenie sprężarki pod syrene, zbyt duże spadki napięcia które mogą wam nabroić w remizie.

Offline PabloGCBA

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 239
Odp: pompowanie samochodu sprężarką ? da się ?
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 22, 2012, 13:27:28 »
U nas jest sprężarka non stop podłączona do sieci, kiedyś jak był jelcz to szło powietrze na dwa auta: jelcza i dafa, teraz gdy nowy man jest to aby do dafa mamy, sprężarka ok, raz na dobę się włączy więc dużo tego prądu nie idzie..
Pozdr.
odwaga powinna pozostać w szufladzie! W straży trzeba myśleć a nie strugać bohatera

Offline michał559[S]

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 167
Odp: pompowanie samochodu sprężarką ? da się ?
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 22, 2012, 13:58:02 »
najlepiej wyjście zamontujecie koło drzwi kierowcy, żeby jak wsiada widział przewód i go odłączył a nie wyjechał z kompresorem
ewentualnie może zrobic złączke jak w Przyczepach:

w naszym 004 takie coś działa, nawet jak zapomnisz odłączyc, to się automatycznie odpina...

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: pompowanie samochodu sprężarką ? da się ?
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 22, 2012, 15:17:43 »
Kolego Radhezz wartość ciśnienia dla zielonego pola w starze 244 jest od 0,62 do 0,73 MPa i butla z aparatu AP 3 wystarcza by szybko wyjechać z garażu.
Taaa, ale też ją trzeba z czegoś nabić ;) Chociaż nie powiem, ciekawostka niezła :)

Moje pytanie odnosiło się do tego że u nas kompresorek 24L jest na stałe podpięty do Stara, ale wyłącznik ciśnieniowy rozłącza nabijanie mniej więcej w połowie czerwonego pola, czyli ok. 4-5 bar. Maksymalne ciśnienie dla większości tych zabawek to 8 bar, czyli 0,8MPa, a to oznacza że trzeba będzie pogrzebać żeby nie trzeba było dobijać brakującego powietrza silnikiem. Nie mam pojęcia czemu nikt wcześniej nie zwrócił uwagi na to że to trochę dziwne :wall:

ewentualnie może zrobic złączke jak w Przyczepach
Ciekawy pomysł, i do tego na pewno tańszy niż złącza samowypinające np. Rettbox. Pytanie na ile skuteczny - powiem szczerze że nie miałem do czynienia z przyczepami, więc nie wiem do końca jak to działa - może trzeba to montować w miarę w osi auta żeby siły działające przy wyjeździe nie działały "na bok". Bo wtedy jakby się to zablokowało to też można wyjechać z garażu z kompresorem  :fiuu:
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline alex

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
Odp: pompowanie samochodu sprężarką ? da się ?
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 22, 2012, 16:48:47 »
Witam.
Ja rozwiązałem tę kwestię troszkę inaczej. A mianowicie sprężarka jest włączona cały czas (pełne ciśnienie) natomiast uzupełnianie idzie przez elektrozawór (zastosowałem od STARA). W momencie włączenia syreny (przez DSP) elektrozawór puszcza powietrze na auto. Impuls z selektywnego steruje przekaźnikiem sprzężonym z drugim tak aby działał on jak zatrzask. Plus jest taki, że sprężarka jest "nabita" cały czas i uzupełnianie jest szybsze, po za tym możemy podłączyć dowolną sprężarkę (moc, zasilanie). Sterowanie jest na "linii powietrznej a nie elektrycznej". Samo podłączenie do auta to już kwestia indywidualna co kto lubi. Koledzy ode mnie z pracy zakładają system "szybki start"  podłączenie powietrza i ładowania akumulatora , wykorzystują jako złącze zmodyfikowane gniazdo i wtyczkę od ABS w ciężarówkach.

Offline PabloGCBA

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 239
Odp: pompowanie samochodu sprężarką ? da się ?
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 22, 2012, 20:46:13 »
to że sprężarka nabija jak piszecie maks do ty 8bar. to i tak lepiej niż nabijać od zera... u nas przeważnie jest w Dafie 6, maks 7 na zegarze, a żeby jechać to około 7,5 musi być... a nawet lepiej jak silnik trochę popracuje w remizie, olej sie trochę rozgrzeje i lepiej dla silnika... a te pare sekund do wyjazdu to akurat strazacy się ubiorą i wgl..
odwaga powinna pozostać w szufladzie! W straży trzeba myśleć a nie strugać bohatera

Offline wujo 2010

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.815
Odp: pompowanie samochodu sprężarką ? da się ?
« Odpowiedź #21 dnia: Październik 23, 2012, 08:43:09 »
A czy nie lepiej żeby silnik pracował na spokojnie i wiesz że masz ten komfort że hamulce nie trzymają ?U mnie dawniej było w pi..de i na gaz żeby nabić szybciej , a chlopaki w garażu sie dusili . Teraz jest bajka , kompresor podpięty auto spokojnie się rozgrzewa na dworze , chlopaki mogą sie ubrać w spokoju. Odprowadzenie spalin też zrobione rurą spiro. Jak się chce to można  -_- Pozdrawiam
Bądź uprzejmy i staraj się pomóc innym. Jeśli nie masz nic wartościowego do dodania w danym temacie, nie pisz, i tak zostanie to skasowane przez moderatorów :)

Offline bohun

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
    • OSP Rodaki
Odp: pompowanie samochodu sprężarką ? da się ?
« Odpowiedź #22 dnia: Październik 26, 2012, 13:51:17 »
U nas na naszym 004 mamy to rozwiązane tak że na butli z powietrzem samochodu za akumulatorami jest wkręcony zawór kulowy z szybko złaczką od weża który idzie z kompresora. Kompresor załącza pierwsza osoba która przybiegnie do remizy (zwylke jest to kierowca) i przebiera  się w czasie gdy kompresor nabija powietrze. Gdy sie przebierze w siada odpala samochód sprawda czy jest nabity jak nie to go do bija jeszcze. Gdy sie już nabije na ful to wysiada zakreca zawór na zbirniku zamochodu odłacza szybkozłaczke wyłacza kompresor i wijeżdża z garażu. W tym czsie pozostali którzy dobiegna do remizy zdążą sie już przebrać (3-5 minut). Takie dobijanie spreżarka pozwala na to że nie zadymia sie tak garażu jak przy zwykłym odpaleniu samochodu i jego pompowaniu. Skraca to także czas wyjazdu do zdarzenia.

osp nowa wieś

  • Gość
Odp: pompowanie samochodu sprężarką ? da się ?
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 15, 2012, 02:43:24 »
witam jest temat do ogarnięcia u nas jak tylko załącz się syrena załącza się stycznik od kompresora a dokładnie dwa gniazda siłowe i 22v , gniazda te są załączone do momentu kiedy się nie z zeruje stycznika a syrena wyje przez 3 minuty i się wyłącza a kompresor chodzi dalej , (aż do z zerowania go ręcznie magicznym czerwonym guzikiem ) nawet po lekkim "chwilowym" naciśnięciu syreny z ręki już z automatu chodzi kompresor na potrzebę np: pod pompowania kół w osobówce. Popytajcie elektryków i ludzi od DSP bo u nas o 10 lat to się sprawdza na 5 :-)   

Offline michał559[S]

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 167
Odp: pompowanie samochodu sprężarką ? da się ?
« Odpowiedź #24 dnia: Listopad 15, 2012, 11:52:27 »
Jak bede w OSP, to postaram się dowiedziec jak to jest zrobione,a co do kompresora, to jest podwieszony z tyłu na ścianie,a instalacja jest rozprowadzona po ścianach na cały garaż w taki sposób że można sięgnąc "powietrzem"wszędzie...