Autor Wątek: Szkolenia ppoż. czy rzeczywiście są wymagane?  (Przeczytany 2319 razy)

Offline listopad21

  • www.doryn-ppoz.pl
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
  • www.doryn-ppoz.pl
    • Przeglądy hydrantów
Szkolenia ppoż. czy rzeczywiście są wymagane?
« dnia: Październik 12, 2012, 12:58:32 »
Witam

W ostatnim czasie udzielałem się na forum BHP. Poruszałem temat zapoznawania pracowników z przepisami z zakresu ochrony przeciwpożarowej.

Gdy napisałem, że tego typu szkolenia to czynność z zakresu ochrony przeciwpożarowej i że te szkolenia powinna prowadzić osoba z uprawnieniami określonymi ustawą o ochronie przeciwpożarowej to chyba próbowano mnie zlinczować na tym forum.

Co Wy o tym myślicie?

Prawdą jest, że do ustawy o ochronie przeciwpożarowej nie ma rozporządzenia w sprawie szkoleń ppoż, ale czy to oznacza, że w tym zakresie nie trzeba prowadzić szkoleń przez osoby do tego uprawnione?

Proszę o wypowiedzi w tym temacie.

Jeśli ktoś z Państwa będzie miał inny pogląd na szkolenia niż ja proszę aby mnie od razu nie linczować   -_- wystarczy że się wymienimy poglądami.

A może warto lobbować takie rozporządzenie w zakresie szkoleń ppoż. aby w tym temacie nie było wątpliwości   -_-
 
« Ostatnia zmiana: Październik 12, 2012, 13:29:47 wysłana przez Sylwek »

Offline janosik

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 393
  • OSP & PSP
Odp: Szkolenia ppoż. czy rzeczywiście są wymagane?
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 12, 2012, 13:50:15 »
Czy warto lobbować??? Może i warto, ale gdyby byłoby to takie proste to już bo to obowiazywało i nie byłoby takic pytań i dyskusji.
Na dzień dzisiejszy jest jak jest i szkolenia z zakresu ochrony ppoż są różne. można zadać kolejne pytanie o ich czasookres wazności, zakres, czas trwania, czy tylko teoria czy też praktyka.
Póki co odpowiedzi na te pytania, to możemy sobie udzielać sami własnie na tego typu forach. Pozdrawiam -_-

Offline hannak

  • Inspektor ppoż i bhp
  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Szkolenia ppoż. czy rzeczywiście są wymagane?
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 23, 2012, 13:11:23 »
co do szkolenia p.poż.
Pracuję w dużym zakładzie służby zdrowia ponad 2500 tys pracowników. Z począdku wszyscy pukali się w głowę jak zaczełam mówić o istocie szkolenia p.poż ( w ramach szkoleń bhp- zgodnie z ramowym programem) , ale kiedy doszło do 2 zdarzeń które pokazały że pracownicy nie mają pojęcia o ochronie p.poż wszyscy nagle zmienili zdanie. Dziś wygląda to tak robie szkolenia wstępne z p.poż i okresowe. W ramach okresowych udało mi się dojść nawet do tego że pracownicy używają gaśnicy podczas symulacji pożaru, ćwiczymy jak ugasić człowieka kocem gaśniczym, mam zdemontowanego ROP-a którego mogą sobie "pomacać". Staram się podejść do tego bardziej z punktu widzenia praktyki niż teorii. Uważam ze szkolenie z p.poż jest tak samo ważne jak bhp ( w sumie dlamnie ważniejsze :) pracownicy muszą umieć poradzić sobie w początkowej fazie pożaru, a w razie dużego zagrożenia wiedzieć jak się ewakuować i zachować. Na koniec dodam że pracownicy sami chwalą że mają okazję zobaczyć jak działa gaśnica jakie są skutki pożaru itp zwiiększa się ich świadomość a co idzie za tym zwiększa się bezpieczeństwo pożarowe obiektów więc dla szkoleń p.poż ZDECYDOWANIE MÓWĘ TAK!