Autor Wątek: Rescue Days 2012 - kilka zdjęć  (Przeczytany 14021 razy)

Offline web

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Rescue Days 2012 - kilka zdjęć
« Odpowiedź #25 dnia: Październik 24, 2012, 00:29:40 »
Istotą zaproszenia instruktorów z zagranicy jest złapanie świeżego podejścia do niektórych kwestii i być może podpatrzenie jakiejś ciekawej techniki lub koncepcji. Podczas praktyki bariera językowa znika, gdyż każdy z uczestników "czyta" przebieg scenariusza bez słów. Do wykładu teoretycznego potrzeby jest 1 tłumacz. Nikt nie traktuje zagranicznych jako tych lepiej wiedzących, chociaż akurat od Niemców czy Holendrów można się wiele nauczyć. Podczas każdego szkolenia można jednak również przyjąć postawę "zamkniętą", tj. z uczestnika zamienić się w komentatora i twierdzić, że daną kwestię zrobiłoby się samemu lepiej, szybciej itd. Ciężko się wtedy czegokolwiek nowego dowiedzieć. Niedawna historia zna takie przypadki :) Osobiście wolę postawę typu "MacGyver", czyli zróbmy coś inaczej, być może trudniej, sprawdźmy coś nowego, niech nam się coś na ćwiczeniach nie uda, żeby się później w realu udało

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Rescue Days 2012 - kilka zdjęć
« Odpowiedź #26 dnia: Październik 24, 2012, 10:16:45 »
Po pierwsze - profesjonalne szkolenia na najwyższym poziomie w Polsce są dostępne – problem kosztują i od tego jakby na dziś się nie ucieknie, ponieważ koszty nie są małe .

Jeśli ktoś organizuje szkolenie i zaprasza Instruktorów na złomowisko gdzie stawia starego malucha to automatycznie kasuje ideę i cel szkolenia – wybaczcie ale się nie da – to wypaczenie i sztuka dla sztuki chyba że dla zaspokojenia ego – zrobiliśmy szkolenie .

Problem narasta bo konstrukcje pojazdów i problemy z tym związane galopują, a polskie ratownictwo jest w czarnej d……… . I wiem co mówię bo szkolę i widzę jakim potencjałem wiedzy i umiejętności posługują się  trafiający na szkolenia . Problem zaczyna się na poziomie prostej stabilizacji na kołach , czy wiedzy jakimi mechanizmami tną poszczególne nożyce, dalej już jest tylko czarna magia . 

Większość scenariuszy które przygotowujemy są wręcz poza zasięgiem polskiego zastępu ratowniczego dojeżdżającego do zdarzenia .

Tym bardziej należy promować chęć włączenia się marki Weber w rozwiązanie tego problemu ponieważ nawet najlepszy sprzęt jest nic nie warty jeśli nie towarzyszy mu profesjonalne szkolenie .

Dlatego poza RescueDays Polska liczę że w ofercie Webera pojawią się pozycja – szkolenia i kupując sprzęt będzie można dołożyć kilka złotych i dokupić profesjonalny kurs lub wykupić go dodatkowo . Ale kurs z taktyki ratowniczej , a nie obsługi narzędzi co często jest mylone i do czego zobowiązany jest dostawca sprzętu .

Taki przypadek ćwiczony wczoraj na zakończenie kursu w SA PSP Poznań
W górnym pojeździe uwięzione dziecko , w dolnym kierowca 


[załącznik usunięty przez administratora]

Offline joker26

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 410
Odp: Rescue Days 2012 - kilka zdjęć
« Odpowiedź #27 dnia: Październik 24, 2012, 18:54:41 »
Kierowca?
Na zdjęciu widać,że jest to pasażer  - chyba, że jechał autem zakupionym w Wielkiej Brytanii.
Albo drugi warunek, że siła uderzenia była tak duża, że kierowca znalazł się na miejscu pasażera :).

Pomysł bardzo dobry i nie "sztampowy", pewnie z wyciągnięciem kierowcy byłyby znaczne problemy i bez ściągnięcia pojazdu z góry by się nie obyło (chociaż mogę się mylić - najlepiej oceni to instruktor będący na miejscu, a nie oglądacz obrazków).
Podoba mi się również to, że auta są rozbite czyli realizm na wysokim poziomie.
Co do stabilizacji hmm to nie wiem, czy tak wąskie zakończenia podpór będą w stanie utrzymać auto, przy silniejszym potraktowaniu  auta podczas próby dostania się do osoby poszkodowanej.
« Ostatnia zmiana: Październik 24, 2012, 19:06:09 wysłana przez joker26 »

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Rescue Days 2012 - kilka zdjęć
« Odpowiedź #28 dnia: Październik 24, 2012, 19:15:19 »
I tu ciekawy przypadek:


Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Rescue Days 2012 - kilka zdjęć
« Odpowiedź #29 dnia: Październik 24, 2012, 21:33:04 »
Joker26 – a ja myślałem że poznałeś już trochę Nas (po mieszkaniówce, a w trójkę byliśmy tu instruktorami również, W tym ja z naszym gospodarzem z mieszkaniówki prowadziliśmy zajęcia z stabilizacji i wykonania dostępu) nie bierzemy się na profesjonalnym poziomie szkolenia za rzeczy na których się nie znamy i nie jesteśmy przekonani że podołamy   :szalony:

Jakie ściąganie pojazdu ? jakie HDS/dźwigi ? żartujesz !!!

Operacja uwolnienia przez wprawiony zastęp trwa 5 min na bazie sprzętu z GBA , i patrz punkt pierwszy – jesteśmy w Polsce w czarnej d……………  z uwagi właśnie na brak profesjonalnych szkoleń i doboru właściwego sprzętu/wyposażenia  .

Mam takich zdjęć w ramach swojego dorobku szkoleniowego pewnie z 5000 możemy dyskutować o stabilizacji i technikach wykonywania dostępu  :mellow:

PS. samochód z kierownicą z prawej strony (Anglik)


[załącznik usunięty przez administratora]

Offline joker26

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 410
Odp: Rescue Days 2012 - kilka zdjęć
« Odpowiedź #30 dnia: Październik 24, 2012, 22:09:10 »
Tak jak napisałem wcześniej - opinię wyraziłem na podstawie  zdjęć - napisałem również że mogę się mylić, co do stabilności układu.
Nie zamierzam również w tej kwestii dyskutować z praktykami o metodach stabilizacji, moja wiedza w tym zakresie jest przeciętna. Brakuje nam sprzętu widocznego na zdjęciach -pozostaje wiec "łamanie" głowy na miejscu zdarzenia.
Twierdzisz, że jest stabilny - mi to wystarczy.
Nie chodziło mi również o kierowcę anglika,lecz o naszego poczciwego kierowcę siedzącego po lewej stronie - tam gdzie na zdjęciu widać, iż skala zniszczeń jest spora.
W tym zdjęciowym przypadku, nie ma problemu z dostępem do kierowcy czy do dziecka.
Daleko mi jest do instruktora, staram się po prostu przekonywać praktycznie na tematy rozpatrywane przez niektórych wyłącznie teoretycznie. A temat pożarów wewnętrznych uwielbiam i korzystam z każdej możliwej sytuacji, aby swoją wiedzę ugruntować.
A uczę się cały czas.
Pozdrawiam

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Rescue Days 2012 - kilka zdjęć
« Odpowiedź #31 dnia: Październik 24, 2012, 22:51:34 »
Problem stabilizacji to problem  świadomości . W Polsce 95 % uważa że jak ma 100 t nożyce to starczy . Po dwóch dniach takiego kursu skutecznie naprowadzamy na tory , w tym powszechne w krajach cywilizowanych . Jak kogoś stać na narzędzia za 100 tyś. zł to głupio że nie stać na stabilizację za 20 tyś. zł . To jak mieć samochód bez kół i wówczas faktycznie zaczynają się schody . Czasami jest po bandzie czyli walka bez stabilizacji , a czasami gorzej - kończą się pomysły. Gwarantuje że każdy z 80 uczestników tych 3 rzutów kursu już wie , że w wielu przypadkach się nie da,  lub jest prościej postawić dwie podpory niż bawić się w twórcę ludowego nawet klinami drewnianymi . Są np. fajne podpory Webera dość skuteczne które widać na zdjęciu @Fistach

Druga sprawa odchodzimy od technik cięcia – narzędziami 1 rzutu są rozpieracz ramieniowy i kolumnowe nożyce jedynie do kosmetyki koniecznej.

Natomiast strona pojazdu na zdjęciu nie odgrywa tu roli . Bez problemu można go sobie tak unieść i ustabilizować by walczyć z drugiej strony. Jest tu pełna gama możliwości , oczywiście trzeba mieć logiczne i profesjonalne wyposażenie .

A wypadki się zdarzają , a dzięki profesjonalizmowi formacji kończą tak i potrafię sobie wyobrazić co było dalej  :gwiazdki: :gwiazdki: :gwiazdki:

http://www.youtube.com/watch?v=oK98gjyBqZY&feature=channel&list=UL
« Ostatnia zmiana: Październik 24, 2012, 22:56:13 wysłana przez MIKO »

Offline dred

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 52
Odp: Rescue Days 2013?
« Odpowiedź #32 dnia: Październik 25, 2012, 22:43:55 »
No to coś z "sąsiedniego" podwórka.

http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20121025/POWIAT01/121029583

W tym roku faktycznie dysponowaliśmy kilkoma bezpłatnymi miejscami na RescueDays i zostały one w większości skonsumowane przez instruktorów Szkół i Ośrodków Szkolenia SP. Postanowiliśmy przekazać tę specjalistyczną wiedzę w I punkt dla wielu najważniejszy: celujemy w imprezę niskobudżetową w porównaniu do pierwowzoru i niedochodową, tak aby opłata za uczestnictwo zamknęła się w przedziale 500-1000 zł od uczestnika

@web dla politycznej poprawności konieczne jest wsparcie "lokalne" (komenda?). O ile budżet być może nie będzie  :cooo: problemem to wsparcie/patronat jest pod dużym znakiem zapytania
« Ostatnia zmiana: Październik 25, 2012, 23:14:42 wysłana przez MIKO »

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Rescue Days 2013?
« Odpowiedź #33 dnia: Październik 25, 2012, 23:20:36 »
No to coś z "sąsiedniego" podwórka.

http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20121025/POWIAT01/121029583


No problem w tym że jak się już ma to wypadało by umieć używać – ale …………

Offline dred

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 52

Offline web

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Rescue Days 2012 - kilka zdjęć
« Odpowiedź #35 dnia: Październik 29, 2012, 22:30:33 »
Będziemy oczywiście zabiegać o poparcie. Wydaje mi się, że nie powinno być z tym problemu, bo i cel zbożny, a i sukces imprezy można potem przekuć na sukces władzy lokalnej, regionalnej i krajowej :) A tak zupełnie poważnie: chcemy zrobić tę imprezę na zasadach kompletnej dobrowolności, w miejscu, gdzie jest takie poparcie i z ludźmi, którzy chcą. Poza tym ostatnie doniesienia np. z Trzcianki dowodzą, że najbardziej udane są tzw inicjatywy oddolne ;)

Offline kuba.

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 208
    • OSP Mosina
Odp: Rescue Days 2012 - kilka zdjęć
« Odpowiedź #36 dnia: Listopad 14, 2012, 11:11:42 »
Dobrowolność na takiej imprezie to podstawa...trudno wymagać zaangażowania od kogoś, kto jest na niej na siłę, bo mu kazano. A on by teraz wolał inne rzeczy robić...
Ale druga strona to ta finansowa...mam nadzieję, że uda się tak zrobić, by koszty udziału były w miarę przystępne...może jakieś dofinansowanie ?
Brotherhood - work together, survive together...

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Rescue Days 2012 - kilka zdjęć
« Odpowiedź #37 dnia: Styczeń 01, 2013, 21:28:57 »
Na Facebook  pojawiła się strona Weber Rescue Instructors – Polska

http://www.facebook.com/WeberRescueInstruktosPolska

jest również link do strony www.rescue-days.pl czyli chyba wszystko na dobrej drodze by odbyło się Rescue-Days Poska . .

Zresztą pytanie o taką imprezę zostało dziś postawione .

Offline Marcin1986

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: Rescue Days 2012 - kilka zdjęć
« Odpowiedź #38 dnia: Styczeń 02, 2013, 01:48:09 »
MIKO, masz (zakładam z tego co widzę i czytam) obszerna wiedzę na temat min. stabilizacji.. chętnie sam wziąłbym udział w szkoleniach jakie opisujesz ale nie podoba mi się jedna rzecz w tym co piszesz...na każdym kroku piszesz o nieudolności służb pożarniczych... nie wiem w czym takie ukierunkowanie, ale nie wrzucaj wszystkich do jednego wora...czy akcja z butlą gazu w szczecinie czy tu zaraz lejesz pomyje na chłopaków poniekąd po fachu,tak jakbyś robił we własne gniazdo :wall: Nie zrozum mnie źle..masz wiele racji w zastrzeżeniach co do działań,taktyki ale żeby co chwilę w postach pisać jak nieprofesjonalna jest straż pożarna w Polsce?

Co do szkolenia i nauki, której nigdy za wiele..czy posiadasz jakieś materiały szkoleniowe w formie plików ( obojętnie w jakim formacie) , by samemu móc się trochę doszkolić i przedstawić innym? będę bardzo wdzięczy za wszelkie pomoce, ew mogę jak coś podesłać maila.

Moderator: Wiadomości kierowane do jednej osoby należy wysyłać jako PW./ Sylwek
« Ostatnia zmiana: Styczeń 02, 2013, 08:51:12 wysłana przez Sylwek »

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Rescue Days 2012 - kilka zdjęć
« Odpowiedź #39 dnia: Styczeń 02, 2013, 16:52:34 »
Może to wynik tego że wszyscy piszą jaką to mamy profesjonalną formację ratowniczą . Nawet jak jeszcze akcja nie zakończona – jak np. w przypadku katastrof kolejowych już w trakcie otrąbiony jest sukces w kompletnym chaosie gdzie nie były wdrożone podstawowe doktryny zawarte w przepisach.

Niestety na bazie doświadczeń w tym tego jak to się realizuje na zachodzie to do tego sukcesu jeszcze bardzo długa droga w każdym aspekcie , szczególnie w tych działaniach powszechnych jak działania gaśnicze i ratownictwa technicznego .

Natomiast jak szukasz potwierdzenia i masz trochę pojęcia w temacie to podam najprostszą drogę – wrzuć w google hasło wypadek i analizuj zdjęcie po zdjęciu z zdarzeń w naszym kraju . Poszukaj np.  tych z prawidłową stabilizacją pojazdu .

Życzę powodzenia – i 1 na 100 to trochę mało , a może być problem nawet z takim wynikiem .

Podobnie w temacie działań gaśniczych – zdarzają się te zrobione przyzwoicie.

I poza moją wiedzą z analiz , obserwacji , kursów , szkoleń to sam Internet potwierdza tezę .

Jeśli oglądasz w telewizji pożar hali – 300 m od źródła wodzy – na miejscu 30-40 zastępów,  dowożona jest woda i do tego jej brakuje to żyjemy w trzecim świecie . To również możesz przeanalizować bo Google map daje możliwość analizy każdej takiej akcji .

Poszukaj , pooglądaj , przeanalizuj – i wskaż mi te akcje zakończone sukcesem to może zmienię zdanie  -_-

I to niema nic wspólnego z wylewaniem pomyj – jedynie z szczerą oceną jakości, bo chciałem przypomnieć że idzie o życie ludzkie i mienie , a nie o honor i samouwielbienie.  Bo jak na razie mamy ratować – i jak tokarz coś źle wytoczy to idzie to na złom i dostaje on po premii . A u Nas niema złego toczenia , zawsze jest sukces na żywym organizmie .
« Ostatnia zmiana: Styczeń 02, 2013, 16:57:46 wysłana przez MIKO »

Offline Marcin1986

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: Rescue Days 2012 - kilka zdjęć
« Odpowiedź #40 dnia: Styczeń 03, 2013, 01:27:13 »
MIKO, internet dość intensywnie w ciągu ostatnich lat przerobiłem i nawet bez dużego doświadczenia można dostrzec wiele niedoskonałości. Człowiek całe życie się uczy ale warto o tym mówić i się do błędów przyznawać, czego fakt w naszej ,,branży" brakuje. Natomiast nawet na podstawie zdjęć jakie zamieszczasz już mogę sporo wywnioskować także chwała za działania w słusznej sprawie i oczekuję oczywiście na więcej..w końcu chyba wszystkim nam zależy by nasza praca wykonywana była nie tylko efektowna ale i efektywna a zarazem bezpieczna a co za tym idzie należycie wykonana czego sobie i Wam druhowie życzę.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Rescue Days 2013
« Odpowiedź #41 dnia: Luty 24, 2013, 18:36:49 »
Jest już znana lokalizacja Rescue-Days 2013 – 3 dniowe spotkanie szkoleniowe odbędzie się Geldern w Niemczech, a  areną ćwiczeń będzie jedna z głównych ulic miasta .

http://www.facebook.com/WeberRescueInstruktosPolska

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Rescue Days 2012 - kilka zdjęć
« Odpowiedź #42 dnia: Marzec 07, 2013, 18:15:37 »
Aktualny terminarz szkoleń ogólnie dostępnych na miesiąc kwiecień firmy Weber Rescue System w Polsce :

http://www.rescue-days.pl/index.php/terminy

Offline pisak10

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 96
Odp: Rescue Days 2012 - kilka zdjęć
« Odpowiedź #43 dnia: Marzec 07, 2013, 18:25:12 »
Miko z terminarza widzę, że kwiecień zajęty jest głównie zajęciami w woj. wielkopolskim. Czy planujecie w przyszłości jakieś zajęcia bliżej woj. warmińsko-mazurkiego ?

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Rescue Days 2013 - kilka zdjęć
« Odpowiedź #44 dnia: Marzec 26, 2013, 22:07:21 »
Na  stronie firmowej Weber Rescue System pojawiła się oficjalna zapowiedz Rescue-Days 2013

http://www.weber.de/wr/de/rettungsgeraete/rd_2013.php