Autor Wątek: Szkoła średnia  (Przeczytany 1552 razy)

Offline Pieczar

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Szkoła średnia
« dnia: Wrzesień 17, 2012, 20:37:44 »
Cześć. Na wstępie powiem tylko, że przeglądam ten dział od dawna, wiele wątków już przestudiowałem... jednak wciąż mam nurtujące mnie pytania... podstawowe.

Mam 16 lat, jestem uczniem pierwszej klasy liceum wojskowego w Rzeszowie. Wiąże swoją przyszłość z strażą pożarną, lecz nie mam wtyk w rodzinie co do PSP. Nie mam kondycji fizycznej, fizyka chemia i matma... no średnio, geniuszem nie jestem. Wydaje mi się, że źle zrobiłem wybierając taką szkołę, ponieważ zgodnie z nową podstawą programową, zabierają nam chyba chemię i fizykę w drugiej i trzeciej klasie. I właśnie o to się boję, chociaż do końca nie wiem jak z tym jest. Rozszerzona geografia chyba mi na nic nie potrzebna?

Moje pytania brzmią:
- muszę mieć maturę z chemii bądź fizyki by dostać się do SA PSP czy innych szkół? Czy będzie różnica mając np. maturę z mat, ang, geo?
- czy jest szansa, że ucząc się samodzielnie/korki nadrobię zaległości? np. przerabiając te testy, które będą mnie czekały?
- wybrałem tą szkołę głównie dlatego by poprawić kondycję fizyczną, bo mamy kilkanaście poligonów w ciągu roku szkolnego, jednak czy nie lepiej byłoby mi się przepisać na zwykłe mat-fiz?
- czy za kurs wspinaczkowy (ścianka), lub wojskowy ratowniczy dostanę jakieś punkty? Szkoła mi oferuje zrobienie tanio kursu płetwonurkowego i innych rzeczy lecz do wojska, np. kurs spadochroniarski

Do piątku muszę się zdecydować, bo jeśli zostanę w liceum wojskowym to czekają mnie różne wydatki, np. na mundur. Nie ma u mnie w mieście technikum kierowca-mechanik niestety... zostają mi zwykłe ogólniaki.

Offline Kamil

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 174
Odp: Szkoła średnia
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 17, 2012, 22:11:11 »
Witam.

Więc tak. Żeby dostać się do SGSP musisz mieć zdaną maturę z matematyki oraz masz do wyboru fizykę albo chemię. Test sprawnościowy polega na pokonaniu toru przeszkód.

Do SA nie musisz mieć matury. Testy teoretyczne są z chemii oraz fizyki. Test sprawnościowy to 1000 m, 50 m, oraz drążek.

Z "ulicy" liczy się głównie sprawność fizyczna (testy sprawnościowe te same jakie są w SA) oraz dodatkowe uprawnienia.

Profil mat-fiz albo biol-chem gdzie będziesz miał dużo matematyki, fizyki oraz chemii powinien Cię dobrze przygotować do matury z wcześniej wymienionych przedmiotów. Taki profil powinien Ci także pomóc w zdaniu testów teoretycznych do szkoły aspirantów.

Co do kondycji fizycznej zapisz się do jakiegoś klubu lekkoatletycznego oraz na jakąś siłownię. Dużo możesz także poczytać na temat treningu na tym forum albo w "szeroko" pojętym internecie.

Co do szkół wojskowych to trochę taki "pic na wodę". Absolwentom obiecywano wiele (głównie zatrudnienie w formacjach mundurowych. A jak jest to sami widzimy.

A teraz najważniejsze. Wszystko będzie zależało od Ciebie. Im więcej czasu poświęcisz na naukę i trening tym lepsze korzyści z tego osiągniesz. To wszystko będzie procentowało. Uczęszczaj na dodatkowe zajęcia z matematyki, fizyki oraz chemii. Czynnie udzielaj się w różnych szkolnych drużynach sportowych. Pomyśl o wstąpieniu do OSP, WOPR-u. Jak skończysz 18 lat postaraj się zrobić prawo jazdy kategorii "B".

Offline Pieczar

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Szkoła średnia
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 17, 2012, 22:31:28 »
Dzięki za odpowiedź.

Ciężkie są te testy teoretyczne? I czy jest sens brania udziału w naborze z ulicy? Głównie martwię się przedmiotami ścisłymi, bo w tej szkole w której jestem zabierają nam wszystkie godziny z chemii i fizyki w drugiej i trzeciej klasie... a bez tego chyba nie przejdzie?

To liceum wojskowe to taka atrakcja w sumie, do podbudowania kondycji fizycznej, dyscypliny i podstawowych rzeczy z musztry. Głównie chodzi mi o organizacje społeczno-wychowawczą "Strzelec", bo właśnie oni nam oferują tańsze (niektóre za darmo, reszta 50% chyba) robienie kursów które wymieniłem.

Miałem w sumie jeszcze możliwość pójścia do liceum profilowanego, strażackiego z rozszerzoną fizyką i chemią. Brak możliwości dojazdu mnie niestety wykluczyła + fakt, że do jednostki na ćwiczenia to może oni raz w roku pojadą.  :huh:

Czyli czeka mnie zmiana szkoły jeśli chcę myśleć dalej o tym zawodzie?

Offline Kamil

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 174
Odp: Szkoła średnia
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 18, 2012, 11:30:06 »
Sens brania udziału w naborze z ulicy jest zawsze. Warto się starać. Choć i tak wszyscy będą Ci mówili, że musisz mieć znajomości. Lecz jak będziesz wysportowany, będziesz miał dobre wykształcenie i dużo przydatnych uprawnień to na pewno ktoś Cię zauważy.

Testy teoretyczne są dosyć ciężkie. Lecz jak będziesz sumiennie się do nich przygotowywał przez okres nauki w szkole średniej to nie będziesz miał większych problemów.

Zabranie tych przedmiotów w drugiej i trzeciej klasie może niekorzystnie wpłynąć na Twoją edukację. Ponieważ ciężko jest przerobić taki materiał tylko na korepetycjach a po drugie musisz za nie płacić.

Kondycje i dyscyplinę możesz wyrobić sobie w klubie sportowym.

Najważniejsze jest to żebyś swój czas wolny przeznaczył na naukę i treningi. Musisz dużo włożyć w siebie. Lecz za to stawka jest tego warta :).

Pozdrawiam.

Offline Anim

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: Szkoła średnia
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 18, 2012, 14:30:35 »
Żeby należeć do ZS Strzelec wcale nie musisz chodzić do liceum wojskowego, sprawności też szczególnie tam nie poprawisz ćwicząc musztrę czy siedząc i ucząc się budowy broni. Czy poprawisz ją na poligonie? też nie bo nawet biorąc pod uwagę 2 tygodniowy pobyt na poligonie to i tak zbyt mało żeby coś osiągnąć, tym bardziej że tam nie trenujesz biegów tylko czołganie się i itp.
A co do przedmiotów co z tego, że nie będziesz miał ich w 2 i 3 klasie, jeśli chcesz sam się przygotujesz tu chodzi o Twoje chęci, pracę i zaangażowanie, bo jeśli tego nie będzie to i same lekcje nie wystarczą.
Wybór należy co Ciebie.
A jeszcze co do szkoły pożarniczej to obok szkoły jest internat więc nie widzę problemu z dojazdem.

Offline Pieczar

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Szkoła średnia
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 18, 2012, 20:17:47 »
No właśnie nie mam możliwości mieszkania w takim internacie. Jeszcze muszę jutro dyrektora zapytać o te przedmioty, bo nie wiadomo jeszcze jak to jest. Ponoć będę mógł sam wybrać przedmioty rozszerzone w drugiej klasie, więc 3h/tydz fizyki chętnie wezmę.

Strzelec to jednak jest taka atrakcja jak dla mnie, z pewnością będzie mi łatwiej nabrać chęci do ciężkiego wysiłku fizycznego niż uczęszczając do innego liceum (informatyczne to jedyna opcja). Również Strzelec bez liceum wojskowego odpada, bo wydatek na mundur jest jednak spory.

Nie wiem sam, boje się, że podejmę złą decyzję. W piątek mamy przymiarkę mundurów, gdzie także musimy za nie zapłacić - zostały mi dwa dni na zastanowienie się. Jutro mam zamiar iść do dyrektora szkoły zapytać o przedmioty rozszerzone w kolejnych latach, jak to z tym jest...