Autor Wątek: Jednostki będą płacić za odznaczenia !?  (Przeczytany 5317 razy)

Offline Darek3xP

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 131
Jednostki będą płacić za odznaczenia !?
« dnia: Wrzesień 06, 2012, 21:47:51 »
Na genialny pomysł wpadł jeden z Oddział Wojewódzkich naszego Związku. OSP, które nie prowadzą ze sklepami Związku handlu będą płacić za przyznawane odznaczenia. Czarna lista jednostek jest już gotowa ! Jestem ciekaw kiedy zostanie wprowadzona w życie ? To jest już skandal, co Wy na to...

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Jednostki będą płacić za odznaczenia !?
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 06, 2012, 21:53:57 »
Na genialny pomysł wpadł jeden z Oddział Wojewódzkich naszego Związku. OSP, które nie prowadzą ze sklepami Związku handlu będą płacić za przyznawane odznaczenia. Czarna lista jednostek jest już gotowa ! Jestem ciekaw kiedy zostanie wprowadzona w życie ? To jest już skandal, co Wy na to...

To bardzo dobrze zamiast czekać kilkanaście lat na ZZZ, będziesz  mógł go sobie teraz kupić  :szalony: na allegro widziałem za 80 zł.
Tak naprawdę, to jest niezgodne ze statutem oraz regulaminem odznaczeń :kwit:
@MIKO chyba już pisał o tym w innym wątku.

http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,1988.msg209682.html#msg209682

http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,1988.msg209687.html#msg209687
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 06, 2012, 22:01:24 wysłana przez grzela »

Offline Darek3xP

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 131
Odp: Jednostki będą płacić za odznaczenia !?
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 06, 2012, 21:58:59 »
Dla mnie jest to szantaż i niezdrowa konkurencja ! Ciekawe jakie służby by się tym tematem zajęły ?

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Jednostki będą płacić za odznaczenia !?
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 06, 2012, 22:03:04 »
Dla mnie jest to szantaż i niezdrowa konkurencja ! Ciekawe jakie służby by się tym tematem zajęły ?

Żadne, o tym decyduje Prezydium ZOW, u nas, też był taki pomysł, ale został wybity im z głowy  :wall: no może przegłosowany.

Faktem jest, że w tej chwili nie ma żadnego szacunku dla medali, bo w terenie powszechne jest rozdawnictwo, a roczny koszt dla ZOW (oni płacą za medale) wynosi kilkadziesiąt tysięcy złotych. 
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 06, 2012, 22:07:21 wysłana przez grzela »

Offline Darek3xP

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 131
Odp: Jednostki będą płacić za odznaczenia !?
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 06, 2012, 22:08:05 »
No niestety nasze Prezydium ZOW nie jest tak wspaniałomyślne ! Pomimo sprzeciwu kilku druhów - chcą pomysł realizować ! Nawet poszły do Powiatów pierwsze pisma informacyjne. Czekam na uchwałę ZOW  :kwit:

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Jednostki będą płacić za odznaczenia !?
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 06, 2012, 22:11:00 »
Grzela tylko czekać aż u nas to druh dyrektor "wprowadzi"...

Jakie 80zł bardziej 8zł robione na zamówienie :D

To już się rodzi kolejna patologia, którą z pewnością zainteresuje się Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wyniki kontroli mam nadzieje, że zostaną upublicznione, bo to co się dzieje to jest jakaś farsa.

Zaczynając od publicznych funduszy które muszę zostać w "firmie" ZOSP, która sprzedaje, dotuje  i promuje za publiczne pieniądze  własne produkty - WUS, KZPT... (Takich promocji na galleta jak na calisie jeszcze nie widziałem a wszystko dotowane z naszych podatków) dochodzi do tego sztuczne zawyżanie cen a teraz jeszcze wymuszanie...

Ale jak to jeden z dyrektorów mawia "to jest wolny rynek i nikt nie każe Tobie u nas kupować"


PS
Wskoczył post gdy pisałem. Zaczynam wierzyć w prezydium i ludzi na których głosowałem :D
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 06, 2012, 22:15:10 wysłana przez max[] »

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Jednostki będą płacić za odznaczenia !?
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 06, 2012, 22:11:47 »
No niestety nasze Prezydium ZOW nie jest tak wspaniałomyślne ! Pomimo sprzeciwu kilku druhów - chcą pomysł realizować ! Nawet poszły do Powiatów pierwsze pisma informacyjne. Czekam na uchwałę ZOW  :kwit:

Ciekawy jestem, jakim paragrafem ze statutu podeprą się podczas tworzenia tej uchwały.
Zamieść ją na forum po dostarczeniu.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Jednostki będą płacić za odznaczenia !?
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 06, 2012, 22:18:02 »
Eeeeeee był czas przywyknąć – a wożenie druhów po 500 km i więcej do ośrodka szkolenia w Kirach na KPP – tam zrobisz za darmo , a na miejscu radź sobie Sam choć można by przeszkolić pewnie 3 ochotników za tą kasę . Ale trzeba utrzymać Ośrodek przejęty po PSL – za publiczne pieniążki pewnie otrzymane za pośrednictwem MSW na szklenie . Pominę że transferuje się kasę ale i preferuje szkolących bo miejscowe firmy nie mają szans .

Offline kuba.

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 208
    • OSP Mosina
Odp: Jednostki będą płacić za odznaczenia !?
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 06, 2012, 22:20:44 »
czyli kolejne że pozwolę sobie zacytować "w naszym odwrotnym kraju" państwo w państwie... żal dupę ściska normalnie  :gwiazdki:
Brotherhood - work together, survive together...

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Jednostki będą płacić za odznaczenia !?
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 06, 2012, 22:22:10 »
MIKO ale jak tłumaczy się Związek - nikt tak dobrze jak my nie wyszkoli ochotników, 100% cena to nie droga do wyszkolenia strażaka  :szalony:
A wiecie jaki to problem z rozliczaniem  :gwiazdki:

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Jednostki będą płacić za odznaczenia !?
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 06, 2012, 22:27:31 »
My czyli kto ? ośrodek ZOSP RP tak dobrze szkoli ? , czy klimat sprzyja nauce ?  bo wykładowcy zewnętrzni nie ZOSP na których zresztą dużo skarg . 

A prawo o zamówieniach publicznych itd. ?

Offline Darek3xP

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 131
Odp: Jednostki będą płacić za odznaczenia !?
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 06, 2012, 22:42:50 »
"grzela"
przesyłam wycinek z jednego z pism które na ciepło znalazłem. Oczywiście jak będzie uchwała to nie omieszkam Wam przedstawić. No chyba że ktoś się opamięta.

Fragment pisma:

"Druhowie Prezesi ZOP ZOSP RP - wszyscy -
 
lnformujemy, że Prezydium Zow ZoSP RP w dniu 00.06.2012 r' po dokonaniu analizy wydatkowania środków tegorocznej dotacji dla OSP z KSRG (wydatki bieżące i inwestycyjne) ze szczególnym uwzględnieniem zakupów dokonywanych w oddziale
Wojewódzkim postanowiło udzielać dotacji oraz nadawać odznaczenia tylko tym ochotniczym Strażom Pożarnym' które systematycznie współpracują i zaopatrują się w sprzęt i umundurowanie w oddziale Wojewódzkim Związku OSP RP. W związku z powyższym nie zatwierdzono podziału środków na remonty i rozbudowę strażnic. Będzie to możliwe po pełnej analizie złożonych wniosków."

Co Wy na to ?
 

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Jednostki będą płacić za odznaczenia !?
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 06, 2012, 22:56:11 »
Co w przypadku gdy dana jednostka/gmina nie posiada środków na zakup sprzętu przez co nie jest w stanie wypełnić warunków owego pisma...

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Jednostki będą płacić za odznaczenia !?
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 07, 2012, 07:38:23 »
moim zdaniem Zarząd Wojewódzki na głowę upadł - nie   jeżeli taką uchwale podejmie .Jest regulamin odznaczeń reguluje co i jak ...
zaczyna się dziać . :gwiazdki:
Zajefanie

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Jednostki będą płacić za odznaczenia !?
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 07, 2012, 08:22:33 »
Tak samo z jednym procentem. W pewnym zarządzie Wojewódzkim kazali za te pieniądze kupować w sklepie związkowym, a te jednostki, które nic nie zakupią to związkowcy kupią za nich.

Także Panowie i Panie, proszę o linki, informacje, coś się skrobnie, podeśle gdzie trzeba.
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Jednostki będą płacić za odznaczenia !?
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 07, 2012, 08:33:45 »
Coraz ciekawiej w tym kraju się dzieje nie powiem. U nas (Małopolskie) nie słyszałem o tych praktykach ale podejrzewam, że poszło wszystko z góry (Oddział Krajowy lub sam Szef Szefów OSP) i też do nas to niedługo dotrze.

Offline Ren

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 206
Odp: Jednostki będą płacić za odznaczenia !?
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 07, 2012, 21:26:08 »
Kolego to źle słyszałeś o Małopolsce. Jak nie kupujesz w najlepszym ze sklepów to zapomnij o jakiejkolwiek dotacji.

marianfoto.

  • Gość
Odp: Jednostki będą płacić za odznaczenia !?
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 07, 2012, 22:05:36 »
 witam koledzy a może teraz Oddział Wojewódzki Związku OSP RP  nie będzie przyznawał  medali ,,za zasługi dla pożarnictwa" tylko np. złoty medal za zwiększanie obrotów związku, a swoją drogą sami są sobie winni jak bym chciał opisać w jaki sposób traktowali strażaków którzy robili u nich zakupy to by zabrakło mi wieczoru, nie wspominając o  tym że taki wynalazek jak kurier i zamówienie telefoniczne to dla nich niestety nieodgadniona technika.
 wole zapłacić za odznaczenia niż współpracować z ludźmi którzy tylko w czasie wyborów przypominają sobie o strażakach z jednostek OSP przecież każdy głos się liczy.

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Jednostki będą płacić za odznaczenia !?
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 07, 2012, 22:14:40 »
Panowie, niech ktoś się pochwali i powie że u niego w województwie ,jest niekoniecznie dobrze, ale zgodnie z prawem...

Offline strazosp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 48
Odp: Jednostki będą płacić za odznaczenia !?
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 07, 2012, 22:46:05 »
A ja szykuję materiał do TVN, o przewalaniu dotacji państwowych przez związek.
Zainteresowanych, nie bojących się proszę wsparcie i pomysł.

Offline malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...
Odp: Jednostki będą płacić za odznaczenia !?
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 08, 2012, 11:57:22 »
"grzela"
przesyłam wycinek z jednego z pism które na ciepło znalazłem. Oczywiście jak będzie uchwała to nie omieszkam Wam przedstawić. No chyba że ktoś się opamięta.

Fragment pisma:

"Druhowie Prezesi ZOP ZOSP RP - wszyscy -
 
lnformujemy, że Prezydium Zow ZoSP RP w dniu 00.06.2012 r' po dokonaniu analizy wydatkowania środków tegorocznej dotacji dla OSP z KSRG (wydatki bieżące i inwestycyjne) ze szczególnym uwzględnieniem zakupów dokonywanych w oddziale
Wojewódzkim postanowiło udzielać dotacji oraz nadawać odznaczenia tylko tym ochotniczym Strażom Pożarnym' które systematycznie współpracują i zaopatrują się w sprzęt i umundurowanie w oddziale Wojewódzkim Związku OSP RP. W związku z powyższym nie zatwierdzono podziału środków na remonty i rozbudowę strażnic. Będzie to możliwe po pełnej analizie złożonych wniosków."

Co Wy na to ?
Jeżeli  to będzie powodem nie udzielenia dla jakiejś jednostki dotacji z państwowych pieniędzy, to to przecież powinno pójść do NIK-u i prokuratury. Zresztą samym sposobem przydzielania dotacji już dawno powinien zająć się NIK

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Jednostki będą płacić za odznaczenia !?
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 08, 2012, 12:06:17 »
Kolego to źle słyszałeś o Małopolsce. Jak nie kupujesz w najlepszym ze sklepów to zapomnij o jakiejkolwiek dotacji.
Aha to dobrze, że dałeś info bo nic nie wiedziałem. Dzięki za informację!

Offline młody prezes

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 300
Odp: Jednostki będą płacić za odznaczenia !?
« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 12, 2012, 13:35:13 »
Część biur oddziałów Wojewódzkich faktycznie upadło na głowę.
W naszym województwie Pan Dyrektor raz rzucił hasło do biur terenowych żeby nie przyjmowały wniosków na odznaczenia od OSP i ZGm na odznaczenia gdzie nie kupiono hełmów z dotacji. Panie wybiły mu to z głowy. Niedawno jako Prezes ZGm otrzymałem pismo, że poniekąd moim obowiązkiem nowym a w zasadzie to niby serdecznie proszą, żebym koniecznie zadbał że w mojej gminie wskaźnik sprzedanych hełmów powinien być na poziomie 12 szt a sprzedano w tym roku tylko 5. Rozśmieszyli mnie tym zupełnie. Ja mam być przedstawicielem handlowym związku i fabryki z Kalisza to niech mi dadzą jak mój szef prowizje od sprzedaży...

Co do takiego szantażowania to ciekawe co na to wyższe władze związku ewentualnie rzecznik praw konsumenta...

NIK sporządza kontrole i raporty, ale nie mają mocy prawnej tzn. nie mogą klepać mandatów itp. takimi sprawami to faktycznie prokurator powinien się zająć.

A ja szykuję materiał do TVN, o przewalaniu dotacji państwowych przez związek.
Zainteresowanych, nie bojących się proszę wsparcie i pomysł.



Uważam, że takie działania medialne mogą przynieść sporo szkody nie tyle Związkowi co zwykłym OSP na które spadnie jeszcze więcej szamba... , przy tego typu sprawach co prawda dłużej zajmuje czasu ale jak już pisałem prokuratura. Martwię się, że media przedstawią strażaków Ochotników jako złodziejaszków publicznych pieniędzy.
Strażak to taki człowiek, który jest przygotowany na wszystko to na co inni ludzie nie są przygotowani...

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Jednostki będą płacić za odznaczenia !?
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 13, 2012, 13:48:18 »
Ja z tymi "parastrażakmi" zakończyłem współpracę dawno temu.
Zrezygnowalem potem z funkcji naczelnika OSP. Właśnie dlatego że miałem tego badziewia po uszy. Wykonalem zakupy z pieniędzy otrzymanych z KSRG w kadimexie i horpolu ponieważ chcialem wyrobów markowych konkretnie takich jakie w jednostce wybraliśmy. Te cfaniaki zbuntowali burmistrza że pieniądze marnotrawię bo nie wykorzystuję dotacji, bo nie kupiłem w biurze terenowym związku. To bylo bardzo szybko jak się burmistrz o tym dowiedział. Było też wiele innych sporów z zarządem gminnym itd. Na szczęście ten sklad zarządu został niedawno zmieniony. Ale patrząc dalej to Związkowcy tak się poorganizowali statutem, że sąpraktycznie nie do usunięcia. Pan Pawlak jeżeli tylko będzie chciał to prezesem będzie dożywotnio. Mu możemy sobie pogadać, powalczyć, coś nawet osiągnąć ale wielkich zmian nigdy nie osiągniemy ponieważ malo jest takich jak my, ktorzy mają przykre doświadczenia, ponadto Związkowcy są bardzo czuli na takie zachowania i użyją naprewdę wszelkich środków aby ratować stołki.
Jedno co mnie cieszy to tylko i aż to że jesteście wśród nas, udzielacie sie na forum. Fakt jest taki że jest nas coraz więcej, a wszystko ci się kiedyś zaczęło musi się kiedyś skończyć. Cieszę się że walczycie po normalność i trzymam kciuki.
Pozdrawiam

A i jeszcze jedno co do odznaczeń po 20 latach czynnej i w miarę gorliwej slużby w OSP dali mi brązowy medal. To samo dostal radny który w OSP jest od 5 lat. Na znak protestu nie noszę tego medalu bo nie przedstawia on dla mnie żadnej wartości. Smiech mnie bierze że w myśl tytułu tematu jeszcze bym musial za to placić.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 13, 2012, 13:51:35 wysłana przez SenseY »

Offline młody prezes

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 300
Odp: Jednostki będą płacić za odznaczenia !?
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 13, 2012, 14:53:38 »
Sorki, że odbiegnę od tematu płacenia za medale i odznaczenia, co teoretycznie ograniczy ich ilość, ale może spowodować kupowanie sobie medali.

Jak na Zarządzie w OSP debatowaliśmy nad medalami dla naszych strażaków to opieraliśmy się całkowicie na regulaminie i staraliśmy się nie rozdawać takowych na lewo i prawo u najstarszego członka zarządu spowodowało to zaskoczenie jak sam przyznał pozytywne.

Moje zdanie jest takie:
Na medal trzeba sobie zasłużyć pracą, a nie stażem w straży, bo od stażu to jest wysługa lat.
Polityka medalowa to zgoła odmienny temat i miejscami ciężki do przeskoczenia bzdurnego rozdawnictwa.

Szczęście, że idą zmiany pokoleniowe powoli i mozolnie ale w końcu wszędzie nastąpi przypływ "świeżej krwi" oby ta "krew" nie była skalana panującą nie tylko w naszym Związku "GANGRENĄ".

Na miejscu strażaków z województw w których zaczyna się głupota i szantażowanie pisałbym pisma do Zarządu Głównego z prośbą o interwencje do sądu nawet jak nic nie wskóracie pismami to przynajmniej będą świadomi, że jest ktoś kto od dołu buduje ten związek i w końcu po drabince dojdą do nich i nie pozwolą na robienie głupot.
Strażak to taki człowiek, który jest przygotowany na wszystko to na co inni ludzie nie są przygotowani...