Autor Wątek: Jak założyć OSP?  (Przeczytany 24725 razy)

Offline Delicjusz

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Jak założyć OSP?
« dnia: Sierpień 22, 2012, 01:45:53 »
Mam takie pytanko jeżeli grupa kumpli w wieku 21-25 lat, postanowi założyć OSP(np. dlatego że w miejscowości nie ma innej), to czy nie będzie dziwne, że prezes jest taki młody? Oczywiście żaden z założycieli nie miał wcześniej styczności z OSP, ale powiedzmy, że kilku ma przydatne kursy(kat C, kurs płetwonurka, KPP, mł. rat. wysokościowy GOPR etc.) i zna się na ratownictwie. Spotkaliście się może kiedyś z takim przypadkiem??

sorbent

  • Gość
Odp: Jak założyć OSP?
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 22, 2012, 08:08:51 »
OSP jest stowarzyszeniem, jesteście pełnoletni to problemu nie widzę.
Od razu piszę, że ścieżka założycielska jest dość żmudna ale do przejścia.
Najważniejszy STATUT - poczytajcie kilka i dopasujcie do siebie (pomyślcie o wykorzystaniu swoich uprawnień).
Powodzenia.

PS. jeśli macie jakieś struktury OSP na swoim terenie pogadajcie z nimi - jak są ok to Wam pomogą. Mówię o prezesach Gminnych, Komendantach (czy też powiatowych) i oczywiście pogadajcie z doświadczonymi OSP z Waszej okolicy.

Offline marcinun

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Jak założyć OSP?
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 22, 2012, 08:14:11 »
Radziłbym od razu wybrać się do wójta/burmistrza/prezydenta z zapytaniem o środki finansowe na funkcjonowanie tego OSP

Offline młody prezes

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 300
Odp: Jak założyć OSP?
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 22, 2012, 08:35:28 »
Ja miałem 18 lat jak zostałem Prezesem OSP (było to 8 lat temu), a od zeszłego roku jestem Prezesem Oddziału Gminnego i uważam, że to nic dziwnego zresztą może przynieść wiele dobrych inicjatyw i zapewnić dynamiczny rozwój.

Proponuję najpierw zastanowić się na ile silną i zmobilizowaną jesteście grupą żeby nie było tak że na którymś etapie zostaną 3 osoby a później się rozleci.
Istotne też jest ilu was jest, bo żeby założyć stowarzyszenie też musi być jakaś minimalna ilość osób (przepraszam ale nie pamiętam ile - chyba 8 lub 10).
Obowiązkowo trzeba sobie ściągnąć ze strony związku projekt statutu OSP ewentualne kropki wypełnić. Zorganizować zebranie założycielskie, powołać stowarzyszenie do działania i zarejestrować w starostwie i KRS (obowiązkowo).
Trzeba by porozmawiać z gminą, bo sprawy takie jak siedziba, finansowanie działalności itp. Z Oddziałem Gminnym Związku i np. oddziałem powiatowym powinni pomóc Wam z wieloma sprawami i "ułożeniem" tego wszystkiego (pokazaniem i nauczeniem jak pewne sprawy powinny wyglądać - książki skarbnika, sekretarza itp.)

A może po prostu warto by się przyłączyć do jakiejś OSP już funkcjonującej żeby ją wzmocnić lub odbudować. Z takimi szkoleniami to podejrzewam że większość OSP z waszego terenu przyjmie was z otwartymi rękoma. OSP nie musi być w każdej miejscowości lub co drugiej.
W prawdzie nie znam sytuacji jaka jest w waszym terenie (np. ile byście mieli do jakiejś OSP)

U nas obecnie zaczynają się odradzać "słabsze" OSP (te mniej działające) wchodzą nowi młodzi ludzie i potrafią naprawdę tknąć życie w OSP gdzie np. mieli tylko żuka i PO5, a do rozwiązania brakowało tylko zwołanie zebrania likwidującego OSP pojawiło się kilku nowych ludzi i w ciągu 6 lat (od 2004 roku) zrobili coś niezwykłego. Wybudowali garaże, z swoich pieniędzy kupili stara 244 itd. złapali sponsora który zauważył że chłopaki bardzo się starają i sypnął groszem, ze strony gminy było to samo. W końcu udało im się i są w KSRG. Ta jednostka to OSP Zborowskie z gm. Zduńska Wola. Uważam ich za wzorcowy przykład jak z upadającej OSP stać się jedną z najlepszych jednostek w powiecie.

Pozdrawiam i życzę wielu sukcesów.
Strażak to taki człowiek, który jest przygotowany na wszystko to na co inni ludzie nie są przygotowani...

Offline Darek3xP

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 131
Odp: Jak założyć OSP?
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 03, 2012, 22:12:59 »
Mam takie pytanko jeżeli grupa kumpli w wieku 21-25 lat, postanowi założyć OSP(np. dlatego że w miejscowości nie ma innej), to czy nie będzie dziwne, że prezes jest taki młody? Oczywiście żaden z założycieli nie miał wcześniej styczności z OSP, ale powiedzmy, że kilku ma przydatne kursy(kat C, kurs płetwonurka, KPP, mł. rat. wysokościowy GOPR etc.) i zna się na ratownictwie. Spotkaliście się może kiedyś z takim przypadkiem??



Szanowny Kolego !

Założyć OSP to nie problem:
1/ minimum 15 osób żeby założyć stowarzyszenie
2/ ściągnąć wzorcowy statut i ewentualnie go podkręcić do Waszych potrzeb - tylko ostrożnie z poprawkami żeby nie przedobrzyć
3/ ściągnąć ze strony związku wszystkie niezbędne druki
4/ zwołać zebranie założycielskie, zaprosić Wójta/Burmistrza, KM lub KP PSP oraz innych gości i macie OSP

I wtedy zaczynają się dopiero problemy  :gwiazdki:
1/ rejestracja w sądzie
2/ nip, regon i konto bankowe (nie wspominając o wstąpieniu do związku i itp.)
3/ siedziba
4/ sprzęt
5/ badania i ubezpieczenie
6/ no i oczywiście wyszkolenie !!! A to trochę potrwa, zwłaszcza jak wszyscy są zieloni !

Tak więc przy bardzo sprzyjających wiatrach, poparciu Władz Samorządowych, Związku OSP (szczebla gminnego i powiatowego), KP lub KM PSP i samozaparcia to za rok może wyjedziecie do akcji !!!

Mimo wszystko życzę powodzenia !   

Offline jurek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: Jak założyć OSP?
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 27, 2012, 19:06:05 »
W Sądzie OSP nie musi się rejestrować wystarczy w Starostwie, ponieważ jest to bardzo kłopotliwe ,rejestracja w Krajowym Rejestrze Sądowniczym tzw KRS wymaga różnorakich sprawozdań i informacji finansowych a najważniejsze to opłaty coroczne przy czym z opłat można być zwolnionym po  uprzednim wysłaniu wniosku, natomiast zysku specjalnego z tego nie ma , ponieważ odpis z PIT-u 1 % jest na straż odprowadzany bardzo rzadko.
 

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Odp: Jak założyć OSP?
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 27, 2012, 19:38:24 »
W Sądzie OSP nie musi się rejestrować wystarczy w Starostwie, ponieważ jest to bardzo kłopotliwe ,rejestracja w Krajowym Rejestrze Sądowniczym tzw KRS wymaga różnorakich sprawozdań i informacji finansowych a najważniejsze to opłaty coroczne przy czym z opłat można być zwolnionym po  uprzednim wysłaniu wniosku, natomiast zysku specjalnego z tego nie ma , ponieważ odpis z PIT-u 1 % jest na straż odprowadzany bardzo rzadko.
 
Kolego, nie wprowadzaj w błąd, piszesz o dwóch różnych rzeczach. OSP jak każde stowarzyszenie, MUSI być zarejestrowana w KRS, niekoniecznie trzeba się tam starać o status Organizacji Pożytku Publicznego - tylko takie organizacje obowiązują wspomniane przez Ciebie sprawozdania i opłaty.
« Ostatnia zmiana: Październik 27, 2012, 19:41:30 wysłana przez Tiger »

Offline laciok

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 571
Odp: Jak założyć OSP?
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 27, 2012, 19:57:16 »
Witam, a ja mam pytanie trochę z innej beczki niż KRS, mianowicie jak wygląda sprawa z NIP-em??? jak to wygląda w świetle prawa? posiadamy REGON, nr KRS natomiast NIP nam nigdy nie był do niczego potrzebny. Każde zakupy fakturowane były na Urząd Miasta ponieważ to oni byli płatnikami, na OSP nigdy nie potrzebowaliśmy faktury, stąd też jakoś temat NIP-u był omijany. O ile procedura nadania samego NIP-u nie jest jakaś skomplikowaną sprawą to jak wygląda w późniejszym czasie cała ta papierologia i urzędowe procedury :kwit: jak należy się rozliczać z US? itd itd czy musimy płacić podatek? jak wygląda sprawa kar finansowych itp za wszelkie odpowiedzi (nie podesłane linki z przepisami) będę bardzo wdzięczny.
Pozdrawiam Laciok.

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Jak założyć OSP?
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 27, 2012, 20:18:32 »
Jeżeli chodzi o US.. Składasz oświadczenie że wszystkie dochody są przeznaczone na działalność statutową, wtedy jesteś zwolniony ze składania miesięcznych CIT.
Co roku składasz CIT-8 do US wraz z zestawieniem finansowym (podobno nie które US ich nie wymagają)
Jeżeli chodzi o CIT w przypadku posiadania sprzętu zakupionego na jednostkę należy dokonywać amortyzacji sprzetu itd

A w skrócie najlepiej dogadać się z jakąś księgową która za "stówkę" tych kilka fakturek rozliczy :)

Offline darkpower

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Jak założyć OSP?
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 28, 2012, 15:10:36 »
Mam takie pytanie może troche nie odpowiednie do tematu, ale nie chce już zakładać nowego tematu... jak to jest z wyborami na władze osp? U nas np dzieje się to jakby troche tajnie, bo tylko czlonkowie moga zgłaszać kandydatów(nie każdy siebie, tylko ja np moge kolege, kolega mnie ) a potem jest przerwa i po przerwie jest ogloszenie wynikow. W takim razie kto to wybiera ? Ci ludzie którzy pełnili funkcje do tej pory?

Offline junior

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
    • http://www.ospopole.prv.pl
Odp: Jak założyć OSP?
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 07, 2012, 21:12:54 »
Proponuje przeczytać statut jednostki tam jest wyjaśnione w jaki sposób odbywa się głosowanie i kto jest do niego uprawniony.
R o z d z i a ł   I V

WŁADZE STOWARZYSZENIA OSP
A.   POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 19

1.   Wybory władz  OSP  odbywają się w głosowaniu tajnym lub jawnym.
tajne odbywają się podobnie jak wybory do sejmu dostajesz kartkę i zaznaczasz osobę na którą głosujesz
jawne odbywa się na zasadzie głosowania w sejmie przewodniczący podaje kandydata a członkowie poprzez głosowanie decydują czy są za czy nie . 

Offline strazyk

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Jak założyć OSP?
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 15, 2012, 20:03:34 »
Jeśli "sprawa" aktualna chętnie pomogę. Przechodziłem taki proces w ubiegłym roku. Jest trochę spraw do uzgodnienia. Najlepiej zacząć od włodarza gminy (gmina utrzymuje jednostki OSP) , a następnie porozmawiać z Władzami związku OSP w gminie i z Komendantem Powiatowym (Miejskim) PSP na waszym terenie. Wnioski potrzebne do rejestracji KRS są do pobrania w necie ( za darmo ) ale mogę w razie czego podesłać. Niestety w naszym kraju mamy "jedne przepisy dla wszystkich", ale wielu je interpretujących i z tym czasem jest problem. Nam się udało załatwić wszystkie te sprawy w 6 miesięcy. -_-

AndrzejM.

  • Gość
Odp: Jak założyć OSP?
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 31, 2013, 15:56:58 »
W Sądzie OSP nie musi się rejestrować wystarczy w Starostwie, ponieważ jest to bardzo kłopotliwe ,rejestracja w Krajowym Rejestrze Sądowniczym tzw KRS wymaga różnorakich sprawozdań i informacji finansowych a najważniejsze to opłaty coroczne przy czym z opłat można być zwolnionym po  uprzednim wysłaniu wniosku, natomiast zysku specjalnego z tego nie ma , ponieważ odpis z PIT-u 1 % jest na straż odprowadzany bardzo rzadko.

Piszesz, że wystarczy zarejestrować się w starostwie? W starostwie zgłasza się stowarzyszenia zwykłe. A takie stowarzyszenie, w tym OSP nie może dostać nawet grosza dotacji! Stowarzyszenie zwykłe działa wyłacznie w oparciu o własne składki członkowskie. Ilu trzeba więc mieć członków, żeby zbudować remizę, kupić samochód pożarniczy i cały sprzęt oraz umundurowanie????

Wydaje mi się, że nie masz racji. OSP musi posiadać osobowość prawną. Inaczej nawet Związek nie zechce z tobą gadać.

Backdraft

  • Gość
Odp: Jak założyć OSP?
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 12, 2013, 19:31:10 »
Witam.
Troszkę mnie już naprowadziliście na temat zakładania OSP, z tego co czytałem jednak w ustawach i rozporządzeniach (trochę ich dzisiaj przeryłem :o), jednostka osp nie musi być zrzeszona w związku.

Planujemy założyć jednostkę poszukiwawczo ratowniczą i nie podoba nam się podległość pod władze związku, szczególnie, że zgodnie z ustawą takie formacje nie podlegają interwencyjnemu dowodzeniu. W ustawie również związek osp i osp są rozbite na dwa odrębne podmioty posiadające podobne uprawnienia przy czym uprawnienia osp nadaje ustawa a związkowi osp statut. Dlatego mam pytanie czy macie już jakieś doświadczenie z zakładaniem niezrzeszonych jednostek osp, ewentualnie grup specjalistycznych?

Czy wystarczy zgłoszenie jednostki do sądu i pozostałych podmiotów administracji publicznej z pominięciem związku osp?

Pozdrawiam

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Jak założyć OSP?
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 13, 2013, 14:50:53 »
... Planujemy założyć jednostkę poszukiwawczo ratowniczą i nie podoba nam się podległość pod władze związku, szczególnie, że zgodnie z ustawą takie formacje nie podlegają interwencyjnemu dowodzeniu. ...
ustawa o ochronie ppoż. > Art. 19. 1a. Ochotnicza Straż Pożarna jest jednostką umundurowaną, wyposażoną w specjalistyczny sprzęt, przeznaczoną w szczególności do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi lub innymi miejscowymi zagrożeniami.
OSP nie musi należeć do ZOSPRP, natomiast musi realizować zadania j.w. Możecie sobie założyć stowarzyszenie poszukiwawczo-ratownicze które będzie współdziałało z jednostkami ochrony przeciwpożarowej w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego, nie będzie jednak jednostką ochrony przeciwpożarowej. Coś za coś - wybór należy do Was.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe