Autor Wątek: Strażacy mają dość sprzątania dróg  (Przeczytany 101846 razy)

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Strażacy mają dość sprzątania dróg
« Odpowiedź #50 dnia: Luty 06, 2013, 10:16:04 »
pol przekazujesz miejsce, w tym przypadku Policji i to niech oni czekają do usranej śmierci aż ktoś z zarządcy drogi gminnej przyjedzie. Poprostu wykorzystują brak zdecydowanej waszej postawy(ja już od wydania tych wytycznych postępuję zgodnie z nimi co z kolei nie podoba się mojemu przełożonemu).
Pozdrawiam

Offline strazyk

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Strażacy mają dość sprzątania dróg
« Odpowiedź #51 dnia: Luty 06, 2013, 17:30:55 »
pol przekazujesz miejsce, w tym przypadku Policji i to niech oni czekają do usranej śmierci aż ktoś z zarządcy drogi gminnej przyjedzie. Poprostu wykorzystują brak zdecydowanej waszej postawy(ja już od wydania tych wytycznych postępuję zgodnie z nimi co z kolei nie podoba się mojemu przełożonemu).
Pozdrawiam

Jak dojdzie do takiego zdarzenia na drodze gminnej (zwłaszcza w małych gminach) w rzeczywistości kończy się to tak: Wójt/burmistrz "dysponuje" swoje jednostki OSP w ramach "wyjazdu gospodarczego" i likwiduje problem. Bo innych "służb" tam niema.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Strażacy mają dość sprzątania dróg
« Odpowiedź #52 dnia: Luty 06, 2013, 21:56:39 »
I jeszcze tak do ogólnej dyskusji: zgodnie z nowymi wytycznymi, co powinniśmy zrobić jeśli doszło do wypadku i zanieczyściło to drogę (jakkolwiek)? Co jeśli stało się to na drodze gminnej? Znacie realia służb odpowiadajacych za drogi gminne? Czekać do usranej śmierci czy może samemu sprzątnąć, nadwyrężając swoje SiS :D To właśnie jest życie!
Sprzątanie w miejscu wypadku, czyli neutralizacja lokalnych wycieków, których powierzchnia nie przekracza kilku(nastu) m2?
Sorbent i zebranie, dyspergent i zmycie. I do bazy. Kilka minut i człowiek ma święty spokój. Czasami naprawdę lepsze to niż przepychanki "dla zasady". Całkowicie czym innym jest plama na większej długości drogi.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Strażacy mają dość sprzątania dróg
« Odpowiedź #53 dnia: Luty 06, 2013, 22:22:14 »
gorzej jak plama się szwenda przez drogi w różnym zarządzaniu, krajówka, wojewódzka, powiatówka, a na koniec gminna, wtedy faktycznie szybciej by było posprzątać, niż odszukać wszystkich zarządców i przekazać im drogę  :gwiazdki:

Offline TMK

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: Strażacy mają dość sprzątania dróg
« Odpowiedź #54 dnia: Luty 07, 2013, 00:38:41 »
Sprzątanie w miejscu wypadku, czyli neutralizacja lokalnych wycieków

A dokładniej sorpcja, nie neutralizacja ;)

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Strażacy mają dość sprzątania dróg
« Odpowiedź #55 dnia: Luty 07, 2013, 08:48:18 »
Ten dział czyta też masa osób z ramienia OSP, którym określenie to może być obce - dlatego celowo użyłem "neutralizacji", którą (wiem - błędnie) stosuje się na co dzień  :rolleyes:
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Strażacy mają dość sprzątania dróg
« Odpowiedź #56 dnia: Luty 07, 2013, 19:20:16 »
temat właśnie poruszony został z Faktach na tvn. Odpowiedź drogowców - brak im funduszy na zapewnienie pracy całodobowej, więc w nocy nie sprzątają ;)

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline TMK

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: Strażacy mają dość sprzątania dróg
« Odpowiedź #57 dnia: Luty 07, 2013, 21:15:11 »
Ten dział czyta też masa osób z ramienia OSP, którym określenie to może być obce - dlatego celowo użyłem "neutralizacji", którą (wiem - błędnie) stosuje się na co dzień  :rolleyes:

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby sobie to określenie także przyswoili i używali prawidłowej terminologii ;)

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Strażacy mają dość sprzątania dróg
« Odpowiedź #59 dnia: Luty 08, 2013, 18:40:17 »
Wytyczne wytycznymi, a tym czasem gdzieś w Pomorskiem: http://expresskaszubski.pl/express-na-sygnale/2013/02/strazacy-w-pow-kartuskim-nadal-beda-sprzatac-po-wypadkach
Cytuj
Edmund Kwidziński, komendant PSP w Kartuzach podkreśla jednak, że póki co żadnych wytycznych w tym zakresie nie ma i straż nadal będzie podejmować interwencje w przypadku konieczności usunięcia resztek powypadkowych, czy zneutralizowania plamy oleju.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Strażacy mają dość sprzątania dróg
« Odpowiedź #60 dnia: Luty 08, 2013, 21:15:08 »
A tymczasem kilka powiatów niżej zaczyna się rozliczanie z każdego miligrama użytego sorbentu...
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline płetwal998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 168
Odp: Strażacy mają dość sprzątania dróg
« Odpowiedź #61 dnia: Luty 11, 2013, 09:27:06 »

Offline Florian.998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 37
Odp: Strażacy mają dość sprzątania dróg
« Odpowiedź #62 dnia: Luty 11, 2013, 18:45:55 »
Plama oleju to zagrożenie. Buraki i inne cuda też.

Ale w takim razie idąc tym tokiem rozumowania to gołoledź na jezdni te jest zagrożeniem więc powinniśmy założyć na GCBA piaskarkę i sypać po drogach piaskiem bo to też jest zagrożenie.
Skoro więc są służby które jeżdżą (nawet w nocy) i likwidują gołoledź to nic nie stoi na przeszkodzie aby likwidowali plamy oleju i inne buraki.

Takie moje zdanie.

Offline klon

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: Strażacy mają dość sprzątania dróg
« Odpowiedź #63 dnia: Luty 12, 2013, 21:50:31 »
Tosz to szopka jakaś. KG ocknęła się dopiero teraz czy przepis sie jakiś zminił raczej nie wiec przyzwyczajenie robi swoje. Prawda jest taka KP są uzależnieni od starostów burmistrzów i całej władzy która trzyma się w kupie i teraz ciężko będzie to odwrócić. Jasne każdy burmistrz ma OSP wiec niech wie ze jeśli ich będzie wysyłał to potrzebna jest na to kasa z gminy a PSP jest uzależniona bo to do samochodu trzeba dołożyć itp wiec wolałby aby to PSP robiła bo to już pochłonie w większości kasę z budżetu.
Od dawna jestem zdania chcemy mieć PSP to niestety ale na to potrzebę są pieniądze i dobre zarządzanie  bo jeśli nie to większość komendantów jest uzależniona właśnie od władzy miejscowej.
Należy dodać ze NFOSiGW dokłada do samochodów straży bo to właśnie za nich mamy dbać o środowisko i usuwać plamy oleju itp.
Wiec zamiast dostać od burmistrza, starosty, prezydenta miasta czy z funduszu ochrony srodowsika i byc zależnym lepiej dostać te same pieniądze prost z góry wszak to i tak panstwowa kasa i wtedy nie prosić się nikogo i być niezależnym robić to co należy.

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Strażacy mają dość sprzątania dróg
« Odpowiedź #64 dnia: Luty 13, 2013, 08:19:58 »
Neutralizować ropopochodne - TAK
Zamiatać szkło i inne śmieci - NIE

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Strażacy mają dość sprzątania dróg
« Odpowiedź #65 dnia: Luty 13, 2013, 08:30:47 »
Neutralizować ropopochodne - TAK
Zamiatać szkło i inne śmieci - NIE
Rozładowywać TIRy - NIE
Zamiatanie niewielkiej ilości szkła i śmieci celem częściowego udrożnienia drogi (ruch wahadłowy zamiast zatrzymania ruchu) - TAK


Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Strażacy mają dość sprzątania dróg
« Odpowiedź #66 dnia: Luty 13, 2013, 08:36:28 »
U nas doszło do takiej skrajności, że drogówka wzywała nas do byle kolizji, gdzie na asfalcie leżało kilka fragmentów rozbitego reflektora... Wyjedź sobie trzy razy dziennie do takich zdarzeń i przekalkuluj wydatki związane z wyjazdem średniego auta z 6 osobową obsadą, gdzie ludziom się wpaja, że każdy wyjazd to ponad 2 tysiące złotych...
Trzeba było ustawić kilku policjantów i póki co, takie drobne pierdoły się skończyły...

P.s. od regulacji ruchu jest Policja a od zamiatania drogi ze śmieci - jej właściciel/zarządca...

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Strażacy mają dość sprzątania dróg
« Odpowiedź #67 dnia: Luty 13, 2013, 08:47:32 »
U nas doszło do takiej skrajności, że drogówka wzywała nas do byle kolizji, gdzie na asfalcie leżało kilka fragmentów rozbitego reflektora... Wyjedź sobie trzy razy dziennie do takich zdarzeń i przekalkuluj wydatki związane z wyjazdem średniego auta z 6 osobową obsadą, gdzie ludziom się wpaja, że każdy wyjazd to ponad 2 tysiące złotych...
Trzeba było ustawić kilku policjantów i póki co, takie drobne pierdoły się skończyły...

P.s. od regulacji ruchu jest Policja a od zamiatania drogi ze śmieci - jej właściciel/zarządca...
Ja miałem na myśli, że jak już będzie po wydobyciu/ewakuacji poszkodowanych i będziemy kończyć działania to parę razy można miotłą machnąć żeby chociaż częściowo udrożnić ruch, a nie specjalnie wyjeżdżać żeby sprzątnąć lusterko...

Offline elangatus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: Strażacy mają dość sprzątania dróg
« Odpowiedź #68 dnia: Luty 13, 2013, 14:56:12 »
Kolego Fistach zmieniasz zdanie jak rękawiczki, patrz stronę, dwie wczesniej. W wytycznych KG nie ma pojęcia "kilka razy machnąć miotłą.
Jeżeli chcemy oduczyć drogowców że straż jest sprzątania to każdy śmieć jest śmieć i nie ważne czy mały czy duży.

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Strażacy mają dość sprzątania dróg
« Odpowiedź #69 dnia: Luty 13, 2013, 15:54:39 »
Kolego Fistach zmieniasz zdanie jak rękawiczki, patrz stronę, dwie wczesniej. W wytycznych KG nie ma pojęcia "kilka razy machnąć miotłą.
Jeżeli chcemy oduczyć drogowców że straż jest sprzątania to każdy śmieć jest śmieć i nie ważne czy mały czy duży.
A możesz podlinkować o który mój post chodzi dokładnie?

Wiem, że nie ma tam takiego pojęcia. Ja nie mam zamiaru tego śmiecia sprzątać tylko odsunąć na bok i puścić ruch chociażby wahadłowo. A niektóre śmieci czyli części samochodów biorących udział w kolizji, u nas (przynajmniej jak my jesteśmy przy zdarzeniu) już dawno wrzuca pomoc drogowa do samochodu, który odwożą.

Jak Tobie nie przeszkadza, że w wyniku wypadku stoi ruch na głównej drodze przez miejscowość (u nas w godzinach szczytu 10 minut zablokowanej drogi to korek na kilka km i samochody, których nie bardzo którędy jest puścić bez angażowania paru plutonów policji do kierowania ruchem) no to rozumiem Twoją opinię. Wiadomo, że jak się wywróci naczepa z piwem to ja tego nie będę sprzątał bo nie od tego jestem. Ale jak na środku skrzyżowania będzie leżało urwane koło z samochodu to co? Będziesz dzwonił do Wójta żeby przysłał służby? Bo ja to każę wrzucić pomocy drogowej na samochód i po problemie.

Traktujmy wszystko w granicach zdrowego rozsądku i nie popadajmy w paranoję.

p.s. zakładam, że policja zakończyła swoje czynności i koło można przesunąć.

Offline FFD

  • Str. - FF/EMT
  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: Strażacy mają dość sprzątania dróg
« Odpowiedź #70 dnia: Luty 13, 2013, 20:12:13 »
W pełni zgadzam się, że od rozładowywania tirów, zbierania wysypanych ładunków, itp. są odpowiednie słuzby i PSP do nich nie należy. Ale jeżeli już jesteśmy przy zdarzeniu, prowadziliśmy prace zabezpieczające, ratownicze czy neutralizacyjne, to uprzątnięcie kilku śmieci - właśnie poprzez "kilka machnięć miotłą" - nie powinno być dla nas problemem.

Wiele wskazuje, że w mojej KM właśnie tak będzie to interpretowane.
Semper paratus!

Offline krzysiekosp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 101
Odp: Strażacy mają dość sprzątania dróg
« Odpowiedź #71 dnia: Luty 13, 2013, 22:13:20 »
U nas doszło do takiej skrajności, że drogówka wzywała nas do byle kolizji, gdzie na asfalcie leżało kilka fragmentów rozbitego reflektora... Wyjedź sobie trzy razy dziennie do takich zdarzeń i przekalkuluj wydatki związane z wyjazdem średniego auta z 6 osobową obsadą, gdzie ludziom się wpaja, że każdy wyjazd to ponad 2 tysiące złotych...
Trzeba było ustawić kilku policjantów i póki co, takie drobne pierdoły się skończyły...

Z drugiej strony zobaczcie to http://www.km.straz.kielce.pl/index.php?id=701&id_kat=1 i ile dodatkowych ludzi i sprzętu potrzebne jest do usunięcia substancji. Wiadomo że dzisiaj każdy szanuję swoją robotę ale nie popadajmy w skrajność. Jak zwykle kto zapłaci za większy koszt akcji ratunkowych? Zwykły obywatel czyli każdy z nas.

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Strażacy mają dość sprzątania dróg
« Odpowiedź #72 dnia: Luty 13, 2013, 23:31:21 »
Cytuj
W czasie prowadzonych działań na miejsce przybyli przedstawiciele GDDKiA oraz Urzędu Gminy. Przedstawiciel GDDKiA na miejsce akcji zadysponował pługo-solarkę oraz firmę zajmującą się sprzątaniem dróg. Pługo-solarka zgarnęła z jezdni wymieszany śnieg z olejem, a firma sprzątająca załadowała go na samochód dostawczy w celu przekazania do utylizacji.
AMEN!
I tak powinno być zawsze!

Offline Feuerwehrmann

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 671
Odp: Strażacy mają dość sprzątania dróg
« Odpowiedź #73 dnia: Kwiecień 01, 2013, 15:43:45 »
http://www.straz.gov.pl/page/index.php?str=19&id=43847

Plama na odcinku 22km, 12 zastępów działało przez 4,5 godziny.
Zmienność decyzji świadczy o ciągłości procesu dowodzenia.

Offline Daro77strażak

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Strażacy mają dość sprzątania dróg
« Odpowiedź #74 dnia: Kwiecień 01, 2013, 22:51:10 »
Koledzy witam
Mam pytanko czy ktoś ma skan tego wyroku do GDDiA bo ja rozumiem wszystko ale aglomeracje miejskie typu warszawa Katowice Wrocław gdzie tych służb jest multum to spoko można czekać na służby drogowe które to posprzątają ale w powiatach czy gminach w życiu nikt nie przyjedzie bo na to ich nie stać aby utrzymać takie służby - jeśli jest zdarzenie to koszty powinien ponieść z polisy sprawca i posprząta  pomoc drogowa a nie faktury lewe pisać że to robił a defacto wykonała to straż