Autor Wątek: Zbędne darowizny rzeczowe - porada prawna?  (Przeczytany 1048 razy)

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Zbędne darowizny rzeczowe - porada prawna?
« dnia: Sierpień 06, 2012, 18:38:27 »
Witam

Sprawa wygląda tak: czy OSP może cokolwiek sprzedawać lub świadczyć usługi bez prowadzenia działalności gosp.? Jeśli tak to co to sankcjonuje, jakie są dokumenty finansowe potrzebne?

Chodzi o to, że w dzisiejszych czasach łatwiej uzyskać od przedsiębiorców darowiznę rzeczową, niż pieniężną. Fakt faktem, że nie wiem jak na dzień dzisiejszy wygląda sprawa rozliczenia takiej darowizny z US - głównie kwestia opłaty lub zwolnienia przedsiębiorcy z podatku VAT od wartości darowizny...

A teraz w skrócie do czego mi to potrzebne: ktoś może przekazać np. kilka palet dachówek, ale na diabła nam dachówki na paletach? Zatem wypadałoby to spieniężyć, ale tak żeby nie było potem z tego problemu... Powiem że u nas już parę lat zalega taki materiał, przekazany jako darowizna, jest decyzja żeby to sprzedać, ale chyba ktoś się boi konsekwencji sprzedaży nieoficjalnej.

Ja tam się spotkałem z księgowaniem tego typu przychodów jako "darowizny na cele statutowe", tylko pytanie co w takim wypadku z tym towarem (przedmiotem darowizny rzeczowej)...
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline strazosp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 48
Odp: Zbędne darowizny rzeczowe - porada prawna?
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 06, 2012, 20:56:01 »
Jak potrzebujesz spieniężyć jakiś towar robisz tak, że przyjmujesz go na stan np. na postawie darowizny. Następnie kupcowi wystawiasz rachunek ( dawniej tzw. uproszczony) ], gdzie w miejscu sprzedawcy piszesz swoją osp, nabywca to ktoś kto kupuje. Na rachunku podajesz kwotę jednostkową brutto oraz wartość ogólną brutto. Jeżeli całość kwoty przeznaczysz na cele statutowe, nie płaci się wtedy podatku.

Poza tym, OSP nie musi prowadzić żadnej dział. gosp. Ja u siebie tak robię od lat, na podstawie takiej sugestii z US.

Pozdr.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Zbędne darowizny rzeczowe - porada prawna?
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 07, 2012, 12:41:02 »
Ok, dzięki konkretna odpowiedź ^_^
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE