Autor Wątek: Wynagrodzenie Za Akcje  (Przeczytany 47300 razy)

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: Wynagrodzenie Za Akcje
« Odpowiedź #150 dnia: Maj 30, 2007, 21:25:22 »
osp jak mówi skrót to jest OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA a nie praca za wynagrodzenie

Zgadza się tyle, że Ochotnicza nie znaczy „pańszczyźniana”. Skoro płacą to nie brać?? Bez sensu. Niektóre UG i UM więcej wydają na paluszki do przegryzania w czasie sesji.

„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline bialyKsiaze

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 222
  • "Jeśli chcesz być kimś najpierw musisz być sobą...
    • OSP LEŚNA JANIA
Odp: Wynagrodzenie Za Akcje
« Odpowiedź #151 dnia: Maj 30, 2007, 22:54:56 »
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA - ochotnicza dlatego że jej skład tworzą ochotnicy, czyli osoby które dobrowolnie chcą do tej organizacji należeć. Nigdzie nie jest napisane że słowo "ochotnicza" jest równoważne z "darmowa", ale jak widać niektórzy wszystko sprowadzają do poziomu pieniądza...  Swoją drogą ciekawe co mówiliby gdyby ustawodawca takiego ekwiwalentu nie ustanowił, bo jak wiadomo - najlepiej być w opozycji do obecnych uwarunkowań i mówić "nie bo nie i tyle"... Wtedy pewnie chcieliby go mieć. Poza tym pozostaje rozróżnianie dwóch pojęć "SŁUŻALCZA "  i "SŁUŻEBNA"...
" Tylko ktoś kogo wdeptano w błoto i w śnieg, pozbawiono chleba, i kto własnymi pięściami wywalczył sobie prawo do życia, zdolny jest pokazać pewnego dnia, że jest NAJLEPSZY"

W.Suworow

Offline OSP Lichnowy

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Wynagrodzenie Za Akcje
« Odpowiedź #152 dnia: Maj 31, 2007, 08:54:18 »
 Idealiści mogą poprosić swego naczelnika aby nie wpisywał ich na listę do wniosku wypłatę
 ekwiwalentu i sprawa załatwiona. Idealiści niech się zastanowią dlaczego i w jakim celu ?
 członkowie OSP w przeszłości doprowadzili do tego, że Sejm RP uchwalił ustawę o ochronie 
 przeciwpożarowej, w której zawarł normę prawną w sprawie wypłaty ekwiwalentu.
 Przypuszczam, że przeciwnicy pobierania ekwiwalentu za udział w działaniu ratowiczym są młodzi
 wiekiem i stażem w OSP lub są tylko działaczmi OSP nie biorącymi z różnych powodów udziału w
 bezpośrednich działaniach ratowniczych. Jestem ciekawy jakie zdanie będą mieli przeciwnicy 
 pobierania tegoż ekwiwalentu ?. Czy za okres np. 10 lat będą jeszcze nadal członkami OSP czy
 wystapią z OSP bo nie spełnią się ich społeczne ideały ?. Czy nadal będą przeciwni pobieraniu
 ekwiwalentu ?. Jakie będą mieli zdanie jeżeli doznają jakiegoś uszczerbku na zdrowiu w wyniku
 uczestnictwa w działaniu ratowniczym ?. Jakie będą mieli zdanie jeżeli za kilka lat będą mieli
 na utrzymaniu żoną i gromadkę dzieci lub będą bez pracy, czy wówczas również będą idealistami
 i nie będą pobierać należnego im zgodnie z ustawą ekwiwalentu ?.
 Na dzień dzisiejszy ekwiwalent powinien wynosić ok. 15.00 zł.
 

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Wynagrodzenie Za Akcje
« Odpowiedź #153 dnia: Maj 31, 2007, 11:08:02 »
Jestem ciekawy jakie zdanie będą mieli przeciwnicy pobierania tegoż ekwiwalentu ?. Czy za okres np. 10 lat będą jeszcze nadal członkami OSP czy wystapią z OSP bo nie spełnią się ich społeczne ideały ?. Czy nadal będą przeciwni pobieraniu ekwiwalentu ?. Jakie będą mieli zdanie jeżeli doznają jakiegoś uszczerbku na zdrowiu w wyniku uczestnictwa w działaniu ratowniczym ?.
Na liczniku mam 40 lat wysługi w OSP - jeszcze przez jakiś czas będę czynnym ratownikiem, niedługo z przyczyn ustawowych (60 lat) niestety nie. I nadal jestem przeciwnikiem tego ekwiwalentu, co nie znaczy że jestem przeciwnikiem gratyfikacji dla strażaków ochotników za ich działalność - tylko nie płacić za wyjazdy. Czy nie wystarczy piromanów? > wiem że to mały odsetek, ale ...
Strażaka ochotnika należy dowartościować, lecz moim zdaniem w innej formie (np. ulgi podatkowe)  -_-
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Wynagrodzenie Za Akcje
« Odpowiedź #154 dnia: Maj 31, 2007, 12:45:08 »
Witam

Piotr998 zgadzam się z Tobą co do tego, że powinna być gratyfikacja dla strażaka ochotnika za udział w działalności ratowniczej i ćwiczeniach. Jednak w odrożnieniu od Ciebie jestem zwolennikiem ekwiwalentu (choć ja swój oddaję straży, a nie jest to mało. Samych akcji ratowniczych w roku ubiegłym miałem 130).
Uważasz, że forma w jakiej teraz strażakowi zwraca się koszty udziału w akcji, jest niewłaściwa (nie płaci się za pracę, ale w jakimś stopniu zwraca koszty).
Domyślam się, że Twoje stanowisko jest przemyślane i że zapewne znasz inne rozwiązanie.
Poproszę Cię o przedstawienie swoich propozycji (uważam, że napisanie np. ulga w podatkach) to trochę za mało.
Na podstawie obecnie istniejących rozwiazań prawnych, jest możliwość zastosowania ulg w podatkach i opłatach lokalnych dla strażaków oraz firm zatrudniających strażaków. Nie znam przypadku, by gdzieś takie rozwiązanie funcjonowało. Jakoś do tej pory nikt się na to nie zdecydował (a może zdecydował tylko nic o tym nie wiadomo, jeżeli tak jest, prosze o informację)

Pozdrawiam
 

Offline OSP Lichnowy

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Wynagrodzenie Za Akcje
« Odpowiedź #155 dnia: Maj 31, 2007, 12:52:41 »
Też się z tym zgadzam ale gdy na ten temat rozmawialiśmy z samorządowcami to nie byli przychylni temu pomysłowi poniweważ byłby problem z ustaleniem  co to mialaby być za ulga i w jakiej wysokości, np. coroczne umorzanie rolnikowi 1 raty podatku rolnego. Przepisy prawne dopuszczają
taką możliwość ale jak pogodzić rolnika który np. ma gospodarstwo rolne o pow. 10 ha a drugi      100 ha, u jednego rata kwartalna będzie wynosiła 500 zł. a u drugiego 5000 zł.
Samorządowcy uznali, że lepiej jest jednak wypłacać ustawowy ekwiwalent ponieważ m.in. mogli by
więcej stracić w dochodach budżetu w przypadku stosowania ulg podatkowych dla strażaków.
Co się tyczy piromanów z OSP to zawsze się może znaleć czarna owca. Jeżeli taka się pojawi
niech rozliczą ją odpowiednie organa. W naszej jednostce na szczęście nic się takiego nie przydarzyło i mam nadzieję, że tak będzie dalej. Strażacy pobierają ekwiwalent z którego część
dobrowolnie przekazują na rzecz jednostki. Pieniądze są wykorzystywanie do drobnych zakupów
niezbędnego wyposażenia lub narzędzi, drobnych remontów w remizie. Wykorzystywane są również podczas organizowanych imprez np. na zakup kiełbasy na ognisko, produktów do gotowania grochówki, lodów dla MDP no i oczywiście napoji chłodzących. Czyli pieniądze z eklwiwalentu idą
na zbożne i pożyteczne cele.
« Ostatnia zmiana: Maj 31, 2007, 12:54:24 wysłana przez OSP Lichnowy »

sikor

  • Gość
Odp: Wynagrodzenie Za Akcje
« Odpowiedź #156 dnia: Maj 31, 2007, 14:27:28 »
u nas strażak w osp ma 9 zł za godzine,oczywiscie wynagrodzenie bierze dla siebie!!!

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Wynagrodzenie Za Akcje
« Odpowiedź #157 dnia: Maj 31, 2007, 23:02:40 »
Łatwo napisać o uldze podatkowej, gorzej to zrealizować. Dlaczego? Jeśli ktoś jest na etacie to jeszcze prosta sprawa. Ale schody zaczynaja się kiedy ktoś jest rolnikiem a już na pewno przedsiebiorcom. Mamy różne możliwości rozliczania sie z fiskusem. I w jednym systemie jest możliwośc zastosowania jakiejś ulgi a w innym nie ma. Ja np "jestem na podatku liniowym". Z tego tytułu nie mogę stosować żadnej ulgi. To samo, o ile sie dobrze orientuję, dotyczy ryczałtowców. Więc moim zdaniem najlepszy jest ekwiwalent. A to kto i jak go wydaje, czy te kwoty idą do kieszeni strażaka, czy zasilają konto jednostki to już sprawa każdej jednostki i każdego strażaka. Nie ma co rozdzierać szat. Jedne jednostki są tak biedne że każdy grosz sie liczy. Inne stać na dużo wiecej wiec i ekwiwalent bierze sie do kieszeni. Ustawa stanowi o wypłacie ekwiwalentu. Co kto z nim zrobi to jego prawa bo to jego ekwiwalent. W myśl ustawy nalezy sie strażakowi jak psu zupa. To jest ta demokracja której chcieliśmy (przynajmniej ja chciałem bo jestem trochę wcześnie urodzony). I z niej korzystamy. Każdy w taki sposób jak uważa. Pewnie jest grupa strażaków którzy jeżdżą do akcji ze względu na ekwiwalent. Gdyby go nie było pewnie część by nie przyszła. Życie składa sie z wyborów. Wybierają taki model to ich prawo.  Cześć jeździłaby bez względu na ekwiwalent. I chwała im za to. To jest takie różne pojmowanie co to znaczy Ochotnicza Straż Pożarna. I każda ze stron ma swoje racje. I każdą ze stron można krytykować, potępiać lub chwalić. Najważniejsze aby ci co jeżdżą bo jest ekwiwalent i ci co jeżdżą bez wzgledu na to czy jest czy by go nie było, umieli ze sobą rozmawiać i współdziałać. Bo nigdy nie wiadomo co nasz mądry sejm zgotuje nam w następnych nowelizacjach tego naszego popapranego prawa.
Pozdrawiam wszystkich, i tych którzy "dorabiają sie na straży" i tych którzy do tego interesu jeszcze dokładają.

Offline maniek11

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 121
Odp: Wynagrodzenie Za Akcje
« Odpowiedź #158 dnia: Lipiec 14, 2007, 21:36:40 »
Witam.W mojej osp dostaję 10 zł za każdą godzinę akcji.Czasami jest więcej gdy jest akcja w warunkach szczególnie niebezpiecznych.

Offline Matti

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 39
Odp: Wynagrodzenie Za Akcje
« Odpowiedź #159 dnia: Wrzesień 18, 2007, 16:29:19 »
u nas płacą 10zł za godzine kasa idze dla tych co biorą udział w akcjach. Np. jeżeli łączny czas, który spędziłeś na akcjach wynosi 10h to dostajesz 100zł

Offline sisiek2

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 90
  • W straży naczelnik - w domu szeregowy
    • OSP Wyrzysk
Odp: Wynagrodzenie Za Akcje
« Odpowiedź #160 dnia: Wrzesień 24, 2007, 19:22:10 »
A teraz nie płacą wcale bo sobie jakiś palant w rządzie wymyślił, że to niezgodne z prawem.

Offline anita

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Wynagrodzenie Za Akcje
« Odpowiedź #161 dnia: Wrzesień 24, 2007, 20:21:08 »
a w moim osp ok. 15zł za godzine akcji

Offline hubert17

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Wynagrodzenie Za Akcje
« Odpowiedź #162 dnia: Wrzesień 24, 2007, 20:47:23 »
u nas szanowny pan burmistrz nie placi za nic ,natomiast 5 km dalej osp dostaje juz od innego burmistrza za wszystko m.in. osy ,obstawa dozynek itp wiec to chyba bardziej zalezy od naszych lokalnych wladz niz od tych z gory

Offline OSP Lichnowy

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Wynagrodzenie Za Akcje
« Odpowiedź #163 dnia: Wrzesień 24, 2007, 21:43:02 »
 Trochę odwagi i zdecydowania z waszej strony, głowy nikt wam nie urwie. Wystąpcie pisemnie do
 burmistrza o wypłatę ekwiwalentów, pismo kierowane do burmistrza oddajcie za potwierdzeniem 
 odbioru w sekretariacie. Jeżeli nie będzie z jego strony odzewu poinformujcie go również
 pisemnie, że o zapłatę ekwiwalentu strażacy indywidualnie mogą wystąpić do sądu za okres
 ostatnich 3 lat. Jeżeli to nie przyniesie skutku odajcie faktycznie sprawę o zapłatę do sądu.
 Jeżeli burmistrz będzie się tłumaczył, że nie ma na ten cel pieniędzy to was nie powinno to
 interesować, każda gmina czy urząd miejski ma ustawowy obowiązek wypłaty ekwiwalentu za udział
 w działaniu ratowniczym i musi na ten cel zabezpieczyć w budżecie środki finansowe.
 Nie zrażajcie się tym co ludzie "Kaczorów" wyczyniali w MSWiA i w RIO z interpretacją  przepisu
 ustawowego o ekwiwalencie. O interpretacji zapisu ustawowego art. 28 ust. 1 niech zadecyduje
 właściwy sąd a nie mierni ale wierni PiS-owi prawnicy z MSWiA
 U nas doprowadiliśmy do tego, że została zmieniona uchwała RG i obecnie ekwiwalent jest 
 wypłacany zgodnie z zapisem ustawowym art. 28 ust. 1  w 1 stawce w wysokości ok. 15 zł. za
 1 godz. udziału w działaniu ratowniczym. Każdy strażak spełniający określone warunki i biorący
 udział w działniu ratowniczym otrzymuje  należny mu ekwiwalent.  Nie dajcie się wpuszczać
 samorządowcom w maliny i nie przejmujcie się tymi, którzy uważają że strażak z osp nie powinien
 pobierać ekwiwalentu bo jest ochotnikiem. Każdy, kto się ceni nie powinien rezygnować z tego
 co ustawa  o ochronie p.poż. stanowi. Posłowie i radni nie produkują się za darmo, tylko za
 konkretne pieniądze, nie narażają swojego zdrowia i życia tak jak strażacy-ochotnicy. A jak nas
 cenią to widać po stanowisku rządzących w sprawie nowelizacji ustaw, które nam uwalili.
 Jeżeli samorządowcy będą widzieli, że jesteście zdecydowani i stanowczy w dążeniu do swego celu
 to wam ustąpią bo wiedzą, że nie przestrzegając zapisów ustawowych łamią prawo co może ich
 narazić na przykre konsekwencje natury prawnej a w przyszłości na możliwość utraty swych stołków.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 24, 2007, 21:51:39 wysłana przez OSP Lichnowy »

Offline hubert17

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Wynagrodzenie Za Akcje
« Odpowiedź #164 dnia: Wrzesień 25, 2007, 17:19:38 »
probowalismy juz pisac pisemka do burmistrza i ciagle ta sama spiewka brak funduszu ,a po 2 nikt niechce wykladac z wlasnej kieszeni na sady wiec wolimy przeczekac moze kiedys czasy sie zmienia

Offline michal2225

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Wynagrodzenie Za Akcje
« Odpowiedź #165 dnia: Październik 02, 2007, 13:56:42 »
witam kolegów. czy mógłby ktoś powiedziec jak to jest z wypłatą ekwiwalentu? spotkałem się ostatnio niejednokrotnie w prasie, że gminy które wypłacają strażakom pieniądze łamią prawo. cały pic polega na tym, że właśnie wtedy przyszła do nas decyzja że będziemy mieli wypłaty. zastanawiamy się czy brac te pieniądze, żebyśmy nie musieli ich później oddawac. co wy o tym myślicie?
pozdrawiam wszystkich druhów.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Wynagrodzenie Za Akcje
« Odpowiedź #166 dnia: Październik 02, 2007, 16:35:23 »

Offline qba_21

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
  • mała ale fajna Honda CRX
Odp: Wynagrodzenie Za Akcje
« Odpowiedź #167 dnia: Październik 15, 2007, 23:31:08 »
kiedys było 8zł za pożar i 5zł za inne zdażenie, obecnie jest 5zł/h niezależnie od zdażenia.
Tak czy inaczej nawet jak by nic nie płacili to i tak byśmy jeździli :mellow:

Offline 266burza

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Wynagrodzenie Za Akcje
« Odpowiedź #168 dnia: Październik 18, 2007, 23:23:08 »
witam.
w mojej gminie płacili nam 4zł. za godz. akcji, od czerwca nasz wójt doszedł do wniosku że pieniądze mogą otrzymać tylko ci co na akcję pojechali w godz. pracy a np rolnik,student i ktoś kto jest po pracy nie mogą otrzymywać ekwiwalętu czyli nikt, na to kąto co roku wójt i radni jeżdżą sobie na słowacje. mi nie chodzi o pieniądze dla mnie i kolegów za tą kase mogli by kupić nam np.koszarówki bo są już strasznie porwane.
      pozdrawiam

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Wynagrodzenie Za Akcje
« Odpowiedź #169 dnia: Październik 19, 2007, 17:30:03 »
Witam

Po co wam koszarówki. Możecie dostać zdjęcia ze Słowacji...
Też fajnie.

Pozdrawiam