Autor Wątek: Porada - informacja prawna  (Przeczytany 4165 razy)

Offline OSP Lichnowy

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Porada - informacja prawna
« dnia: Lipiec 18, 2012, 20:59:30 »
Brakuje mi tego wątku na tym forum a potrzebuję informacji - porady prawnej  na temat zaistniałej sytuacji w OSP.
Urzędnik samorządowy, w lipcu 2012 roku wzywa do siebie Prezesa OSP daje mu do podpisania wcześniej już podpisaną
przez innego urzędnika "Umowę użyczenia - pojazdu pożarniczego", której termin użyczenia kończy się z określoną
datą w 2013 r. Z umowy tej podpisanej również przez Prezesa OSP ale bez wiedzy i zgody Zarządu OSP wynika,
że została ona sporządzona na początku 2011 r. Pytanie, czy zawarta umowa bez wcześniejszych konsultacji przedstawiciela
samorządu gminnego i porozumieniem z drugą stroną jednostką OSP jest ważna ?. Faktem jest że pojazd został zakupiony
w 2008 r. przez Urząd Gminy przy znacznym wsparciu finansowym ze strony sponsorów. Faktem jest, że pojazd  jest
własnością Urzędu Gminy ale od chwili zakupu użytkowany jest przez cały czas w tej samej jednostce OSP.
Następne pytanie, czy w tym przypadku zostało naruszone prawo np. w zakresie przekroczenia uprawnień urzędniczych
lub poświadczenie nieprawdy co do faktycznego terminu sporządzenia umowy. Czy naruszono inne normy prawne w tym
temacie ?.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Porada - informacja prawna
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 19, 2012, 02:49:46 »
Ja jestem w ogóle ciekawy zapisów tej umowy, bo jak coś jest kombinowane mocniej niż powinno...

Poza tym trochę chaotycznie to opisujesz (albo późna pora utrudnia mi ogarnięcie tematu), ale

- auto jest własnością UG, i to on dysponuje nim wg. własnego uznania-użytkowanie przez jedną jednostkę jest tu bez znaczenia

- prezes jest jedną (i do tego najważniejszą) z osób które mogą reprezentować jednostkę na zewnątrz, czyli np. podpisywać umowy. I wcale nie musi się konsultować przy tym z resztą zarządu

- data sporządzenia umowy na logikę może być wcześniejsza od daty jej podpisania czy wejścia w życie

Tak więc ja to widzę raczej "czarno", ale tak jak pisałem na początku: znaczące mogą być zapisy umowy. Nie mówiąc już o tym co wam w niej nie pasuje.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Porada - informacja prawna
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 19, 2012, 15:02:23 »
na początek to zgodzę się z Radhezzem że mamy bardzo mało konkretnych informacji (przede wszystkim nie znamy zapisów umowy).

Ale należy spojżeć również do statutu jednostki. Większość posiada statut pisany na wzór statutu wzorcowego ZOSP więc moją interpretację będę opierać na jego przykładzie

moim zdaniem zgodnie z tym co piszesz umowa jest nieważna bo podpisana jest tylko i wyłącznie przez prezesa. Zgodnie ze SW (statutem wzorcowym) "§ 28 Umowy, pełnomocnictwa  i dokumenty finansowe podpisuje w imieniu OSP prezes lub wiceprezes i skarbnik. ". Dodatkowo reguluje to art. 103 kc:  § 1. Jeżeli zawierający umowę jako pełnomocnik nie ma umocowania albo przekroczy jego zakres, ważność umowy zależy od jej potwierdzenia przez osobę, w której imieniu umowa została zawarta.". A więc zarząd musi teraz potwierdzić tą umowę albo będzie ona nieważna z mocy prawa
 

po drugie Prezes OSP nie jest żadną władzą w straży. Jest tylko i wyłącznie prezesem zarządu, co zostało wyraźnie zaznaczone w §  17 SW
"Władzami OSP  są:
1)   walne zebranie członków,
2)   zarząd,
3)   komisja rewizyjna."
Co za tym idzie może reprezentować OSP (bo jest to również zapisane w statucie w paragrafie 26 ) ale tylko i wyłącznie w sprawach nie zastrzeżonych dla zarządu. A więc może pewne sprawy umawiać, dogadywać ale ostateczne podpisy składają osoby wypisane w statucie. A paragraf 25 zastrzega dla zarządu w pkt 1) reprezentowanie interesów OSP. w pkt 7) zaciąganie w imieniu OSP zobowiązań finansowych i innych zobowiązań majątkowych w zakresie zwykłego zarządu.

po trzecie nie zawsze tak jest że umowa może mieć datę wcześniejszą. W przypadku urządu powinna być to faktyczna data sporządzenia umowy. Aczkolwiek w tym przypadku trudno bedzie udowodnić urzędnikowi że umowę podpisano w innym dniu niż data na dokumencie. Każdy sąd będzie opierać swoje interpretacje prawne na podstawie daty zamieszczonej na dokumencie, bo papier stanowi większy dowód niż zeznania.

DODAM TYLKO ŻE ZGODNIE Z KRAJOWYM REJESTREM SĄDOWYM NR 0000177986 MACIE ZAPIS:Sposób reprezentacj: UMOWY, AKTY ORAZ PEŁNOMOCNICTWA I DOKUMENTY FINANSOWE PODPISUJĄ W IMIENIU OSP PREZES LUB WICEPREZES I SKARBNIK.

Nazwa organu reprezentacji: ZARZĄD
« Ostatnia zmiana: Lipiec 19, 2012, 15:07:30 wysłana przez daro »
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz