Autor Wątek: Kto do SA PSP w 2013 roku ?  (Przeczytany 530398 razy)

Offline kaffre

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 43
Odp: Kto do SA PSP w 2013 roku ?
« Odpowiedź #350 dnia: Grudzień 21, 2012, 19:52:46 »
I jak tam wam grudzień mija ? Bardziej się przygotowujecie do straży czy do świąt ;)?
Ja właśnie wkraczam w chemię organiczną, więc te święta będą najprawdopodobniej najbardziej owocne ze wszystkich :)

Offline kaska

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Kto do SA PSP w 2013 roku ?
« Odpowiedź #351 dnia: Grudzień 22, 2012, 10:46:33 »
Chemia, oj ta chemia. Chyba jej nawet nie ruszę.
Walczysz od zawsze, tutaj tylko z samym sobą.

Offline janina

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 84
Odp: Kto do SA PSP w 2013 roku ?
« Odpowiedź #352 dnia: Grudzień 22, 2012, 11:29:53 »
z czego korzystacie do nauki fizyki i chemi?
książki do liceum? kursy online? jakieś inne sposoby?
(oczywiście pytam oprócz zbiorów testów..)

jakby komuś to pomogło to z fizyki fajnie zrobiona stronka do nauki:
http://www.daktik.rubikon.pl/Slowniczek/spistresci.htm

może ma ktoś coś takiego podobnego z chemii? z tego fizycznego mi sie dobrze powtarza materiał, ale nie znalazłem nic podobnego z chemi..
Nie bój się udzielać pomocy.. nigdy nie wiesz kiedy sam będziesz jej potrzebował..

Offline Vreal2012

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 531
  • cel CS PSP
Odp: Kto do SA PSP w 2013 roku ?
« Odpowiedź #353 dnia: Grudzień 23, 2012, 10:05:50 »
fajna stronka :straz:
masz może coś z zadaniami? bo teoria na sucho to taka troche lipa.
Nigdy nie pozwól by strach przed działaniem wykluczył cię z gry!
Lubie z@pierd@l@ć!
Patrz w lusterka motocykle są wszędzie! LwG;)

Offline mazgod

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Kto do SA PSP w 2013 roku ?
« Odpowiedź #354 dnia: Grudzień 25, 2012, 21:47:50 »
Witam. Jestem nowy tutaj na forum. W tym roku maturka, jezeli zdam chce wystartować do CS PSP. Od 2 miesiecy juz sobie biegam, niebawem lapie sie za drazek. I takie pytanie z mojej strony. Czy jestem s tanie przygotowac sie z fizyki oraz chemii jezeli na dzien dzisiejszy moja wiedza w tym zakresie nie jest na zbyt wysokim poziomie? ogolnie jak sie za to wziasc, jak to ugryzc?

Offline krzysiekosp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 101
Odp: Kto do SA PSP w 2013 roku ?
« Odpowiedź #355 dnia: Grudzień 25, 2012, 23:30:18 »
Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedzi przeglądając troche forum. Przejrzyj przykładowy test do aspirantki i sam sobie odpowiedz na jakim poziomie jestem.

Offline daMMka

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Kto do SA PSP w 2013 roku ?
« Odpowiedź #356 dnia: Grudzień 26, 2012, 13:47:27 »
Ja piszę do was z takim pytaniem, bo co roku do rekrutacji w szkole aspirantów było +10 za posiadanie prawa jazdy c, a w tym roku jeżeli ktoś urodził się w grudniu i zdał w grudniu prawo jazdy (18grudnia), a od 19stycznia zmieniają się przepisy i prawo jazdy C od 21 lat, a ja zamierzałem zrobić to prawko by mieć te +10 ? Wiec osoby z końca roku mają taka blokadę;/ Co myślicie o tym ? 10 punktów przechodzi koło nosa przez jakieś przepisy państwowe, myślę, że to nie sprawiedliwe.?

Offline Tom034

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 202
Odp: Kto do SA PSP w 2013 roku ?
« Odpowiedź #357 dnia: Grudzień 26, 2012, 13:59:25 »
Ja piszę do was z takim pytaniem, bo co roku do rekrutacji w szkole aspirantów było +10 za posiadanie prawa jazdy c, a w tym roku jeżeli ktoś urodził się w grudniu i zdał w grudniu prawo jazdy (18grudnia), a od 19stycznia zmieniają się przepisy i prawo jazdy C od 21 lat, a ja zamierzałem zrobić to prawko by mieć te +10 ? Wiec osoby z końca roku mają taka blokadę;/ Co myślicie o tym ? 10 punktów przechodzi koło nosa przez jakieś przepisy państwowe, myślę, że to nie sprawiedliwe.?

Ciekawe zagadnienie. Osobiście raptem kilka dni temu zrobiłem dopiero prawko na B a egzamin miałem kilka dni po urodzinach. Jeśli faktycznie przepisy się zmienią i prawo jazdy kat. C będzie od 21 roku życia to obecna punktacja moim zdaniem również będzie niesprawiedliwa. Z drugiej strony nie mamy na to wpływu. To szkoła będzie ustalała zasady.

Co robić? Myślę, że póki co i tak trzeba czekać to połowy stycznia jak sprawa wyjaśni się ze zmianami. Jeśli zmiany nie dojdą do skutku, no to problem rozwiązany. Jeśli jednak ulegnie zmianie wiek no to nic nie poradzisz, pozostaje czekać do ogłoszenia warunków rekrutacji i liczyć, że szkoła jakoś sprawiedliwe ustali zasady dla osób z prawem jazdy B i C. Swoją drogą, skoro to prawo jazdy kat. C będzie tak ciężko zdobyć, to czy nie stanie się ono porównywalne do uprawnień ratownika za którego dostaje sie aż 15 pkt? Pozostaje czekać...

Offline daMMka

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Kto do SA PSP w 2013 roku ?
« Odpowiedź #358 dnia: Grudzień 26, 2012, 15:14:26 »
Ok wiec czekamy do stycznia i zobaczymy co to będzie;/ zależy mi na tym C nawet tak sam dla siebie ;)

Offline mistrz

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Kto do SA PSP w 2013 roku ?
« Odpowiedź #359 dnia: Grudzień 26, 2012, 20:44:50 »
C będzie potrzebne Ci tylko do punktów dodatkowych jeśli nie zamierzasz jeździć zawodowo ani jako kierowca w OSP to jest ci zbędne.(2 tys zł drogą nie chodzi,więc ambicje odłóż na bok) :straz:

Offline mazgod

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Kto do SA PSP w 2013 roku ?
« Odpowiedź #360 dnia: Grudzień 26, 2012, 21:17:49 »
A sa jeszcze punkty za przynaleznosc co najmniej 3 lata do OSP? bo w tym nowym naborze nie widzialem.

Offline janina

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 84
Odp: Kto do SA PSP w 2013 roku ?
« Odpowiedź #361 dnia: Grudzień 26, 2012, 21:49:31 »
Swoją drogą, skoro to prawo jazdy kat. C będzie tak ciężko zdobyć, to czy nie stanie się ono porównywalne do uprawnień ratownika za którego dostaje sie aż 15 pkt? Pozostaje czekać...

no prosze Cie.. porównywać prawko C z ratownikiem medycznym? to dwa różne światy, prawko C można zrobić ot tak.. jeśli umiesz jeździc osobówką i wychodzi Ci to tak, że jeździsz z głową, nie stwarzasz zagrożenia w ruchu drogowym, dwa miesiące no maxymalnie ajmy na to pół roku i masz zrobione. bo musisz dodać myślenie o swojej masie i wymiarach, zastosować to na ulicy. nauczyć się przepisów to nie jest jakąś sztuką..

a tytuł ratownika medycznego to 2 lata nauki w studium policealnym + egzamin albo 3 lata studiów, które kończą się pracą licencjacką albo egzaminem albo jednym i drugim. nauka bierze na siebie dużo wyrzeczeń, trudów - naprawde to nie jest do porównania z prawkiem C..

jeśli chodzi Ci tylko i wyłącznie o wiek - tak jak pisaliście wiek powyżej 21 lat.. no to trudno, na ratownika też nie mogą sobie pozwolić osoby które mają 19lat. idąc po najszybszej drodze 19lat + 2 lata nauki w studium + egzamin dyplomowy = 21lat. niestety do 15maja trzeba pokazać dyplom, którego nie zdobędziesz w czasie - będize do najszybciej czerwiec/lipciec. więc w naborze w wieku 21 lat na dodatkowe pkt nie ma szans. ludzie po studium policealnym mają tylko dwa nabory, w których mogą zdobyć pkt za ratownika medycznego - w wieku 22 i 23 lat. ludziom po studiach (jako że mają rok dłuzej nauki i egzamin również jest po 15maja) zostaje 1 nabór (w wieku 23lat) w którym będą liczyły się punkty za tytuł rat meda.

nie można mówić o niesprawiedliwości - jeśli takie są kryteria zdobycia prawka C lub rat meda (za oba są punkty doadtkowe) to niestety jest to ograniczone wiekiem. trudno. można dostać się bez C oraz bez rat meda, nawet bez pkt za język obcy..

A sa jeszcze punkty za przynaleznosc co najmniej 3 lata do OSP? bo w tym nowym naborze nie widzialem.

za OSP są punkty w naborach z ulicy
« Ostatnia zmiana: Grudzień 26, 2012, 21:53:16 wysłana przez janina »
Nie bój się udzielać pomocy.. nigdy nie wiesz kiedy sam będziesz jej potrzebował..

Offline Tom034

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 202
Odp: Kto do SA PSP w 2013 roku ?
« Odpowiedź #362 dnia: Grudzień 26, 2012, 21:58:36 »
Do "janina"

Ok, faktycznie źle się wyraziłem i masz rację. Nie ma co porównywać. Jedyna wspolna cecha to właśnie wiek. Mimo to idąc dalej jakby się zastanowić i przyjąć, że C będzie od 21 roku życia, to tych dodatkowych punktów zostaje nam niewiele. Odpada bowiem 15 za ratownika i 8-9? za C. Patrząc na rekrutacje duża część osób ma te języki i B. Skoro sprawnościówka tak poszła w dół możemy przypuszczać, że będzie większa konkurencja na testach?

To tylko moje jakieś tam domysły. Każdy jednak widzi, że od tej ostatniej zmiany ( pkt. sprawnościowe ) zmieniła się taktyka oraz ogólne przygotowanie. Kiedyś sportowcy się dostawali nawet fartem a dziś sportowiec bez wiedzy raczej za wiele nie zdziała. Już po rekrutacji niektórzy zaczęli rozkminiać C + języki + coś tam i dawało to dobry start, sprawnosciówka na minimum i jakoś by to było. Strasznie jestem ciekaw jak to się dalej rozwinie. Czy zmienią wymagania i dostosują do sytuacji. Pozostaje czekać na oficjalne warunki rekrutacji :) Dobrze, że w Warszwie nie ma takiego problemu. Wszystko jasne rok wcześniej.

Offline Seba6794

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 89
  • absolwent SA PSP
Odp: Kto do SA PSP w 2013 roku ?
« Odpowiedź #363 dnia: Grudzień 27, 2012, 12:07:41 »
@Tom034
Dokładnie, gdyby wszystko było na papierku tak jak warunki rekrutacji w SGSP na rok do przodu to nikogo by nie bolała głowa o dodatkowe punkty...

Offline janina

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 84
Odp: Kto do SA PSP w 2013 roku ?
« Odpowiedź #364 dnia: Grudzień 27, 2012, 14:55:26 »
tak jak mówisz, teraz wystarczy zdać sprawnościówke na minimum, z fizyki i chemi być dobrym i jesteś w szkole
moim zdaniem troche zbyt zaniżyli punktacje za sprawnościówke - powinni to bardziej wyrównać. jednak 5,6pkt za sprawność w porównaniu do 150pkt za wiedze to jest duża różnica..mogliby dać większe zróżnicowanie - np. 30 pkt za sprawność i 100 za wiedze, ciekawe jak wtedy by sie to potoczyło :P

swoją drogą osiągnięcie minimum z testów sprawnościowych chyba nie jest takim dużym wyzwaniem.. jest powiedziałbym ponad przeciętnym ale nie wybitnym.. jak ktoś myśli o zawodzie strażaka to jednak ma świadomość jaką sprawność trzeba mieć i powinien być przynajmniej ponad przeciętną.. dlatego też dziwi mnie że tak dużo osób odpadło na sprawnościówce rok temu..
Nie bój się udzielać pomocy.. nigdy nie wiesz kiedy sam będziesz jej potrzebował..

Offline DanielR625

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 75
Odp: Kto do SA PSP w 2013 roku ?
« Odpowiedź #365 dnia: Grudzień 27, 2012, 17:28:43 »
Pani janino przekona się Pani jak będzie startować czy tak prosto na tej sprawnościówce jak się mówi :)

Offline janina

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 84
Odp: Kto do SA PSP w 2013 roku ?
« Odpowiedź #366 dnia: Grudzień 27, 2012, 18:49:17 »
Panie janino jak już :P

przeczytaj jeszcze raz moją wypowiedź i pomyśl. chodzi mi o to, że myśląc o zawodzie strażaka powinno się być nastawionym na wyższe wymagania fizyczne.. a jeśli 3min35s na 1km to jest coś w stylu "wyższych wymagań fizycznych" i  każdy kto chociaż pomyślał żeby startować na ten zawód powinien to przebiec.. nie jest to zbyt wygórowane oczekiwanie wobec przyszłych strażaków.. dlatego dziwie sie, że tyle osób odpadło z testów mimo, że wiedziało wcześniej jakie są wymogi fizyczne (które trzeba przejść na minimum)..
Nie bój się udzielać pomocy.. nigdy nie wiesz kiedy sam będziesz jej potrzebował..

Offline Przepustka93

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 172
Odp: Kto do SA PSP w 2013 roku ?
« Odpowiedź #367 dnia: Grudzień 27, 2012, 20:02:52 »

przeczytaj jeszcze raz moją wypowiedź i pomyśl. chodzi mi o to, że myśląc o zawodzie strażaka powinno się być nastawionym na wyższe wymagania fizyczne.. a jeśli 3min35s na 1km to jest coś w stylu "wyższych wymagań fizycznych" i  każdy kto chociaż pomyślał żeby startować na ten zawód powinien to przebiec.. nie jest to zbyt wygórowane oczekiwanie wobec przyszłych strażaków.. dlatego dziwie sie, że tyle osób odpadło z testów mimo, że wiedziało wcześniej jakie są wymogi fizyczne (które trzeba przejść na minimum)..


Dokładnie :P
Jestem jak najbardziej "za" bo wiedząc co ich czeka, nie przygotować sie ... i liczyć na to, że może sie uda jest zdecydowanie żałosne i nie na miejscu ...
« Ostatnia zmiana: Grudzień 28, 2012, 14:27:44 wysłana przez Przepustka93 »

Offline Kogut

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 438
  • Natural Born Firefighter
Odp: Kto do SA PSP w 2013 roku ?
« Odpowiedź #368 dnia: Grudzień 27, 2012, 23:24:06 »
Dokładnie :P
Jestem jak najbardziej "za" bo wiedząc co ich czeka, nie przygotować sie na sprawnościowke... i liczyć na to, że może sie uda jest zdecydowanie żałosne i nie na miejscu ...
Ja Cie prosze..nie na miejecu sa takie wypowiedzi.

Co jesli ktos intensywnie trenuje, dajmy na to rok ale wczesniej sport uprawial tylko na wf..?
Treningi zaczyna z czasem 4:00,  a tuz przed egzaminem wybiegal sie do 3:40..straz jest dla niego wszystkim - do tego bogate doswiadczenie i kursy w OSP..ale najlepiej niech zostanie w domu przeciez to zalosne i nie na miekscu sprobowac swoich sil..

Moim prywatnym zdaniem - czas 3:35 kiedys byl czasem dobrym ale w dobie 2 samochodow na rodzine i sniadan w mc donallds, czas 3:35 jest czasem bardzo dobrym (zobaczcie ile dzieci w podstawowce jest otylych, w zasadzie to ogolnie spoleczenstwa)
Co do wymagan stawianych kandydatom - moim zdaniem - powinien byc obowiazkowy egzamin z plywania byc moze zamiast biegu na 50m (w koncu kto przebiegnie 1km w czasie 3:35 to z 50tka sobie tez poradzi), a strazak przeciez musi byc wszechstronny. Natomiast pkt preferencyjne powinny byc przydzielane rowniez w dniu egzaminuu. Przede wszystkim dyplom ratownika medycznego. Czlowiek poswieca 3 lata nauki na studiach, a ma tylko jedna szanse zeby zlozyc papiery, jesli konczyl technikum przed studiami to ma pozamiatane..mozna tez pomyslec nad przedluzeniem wieku kandydatow do 25 lat..
To tylko moje pomysly ale mysle, ze takie rozwiazanie nie jest krzywdzace.
Im więcej wiesz, tym bardziej zdajesz sobie sprawę z tego jak mało wiesz.

Offline Przepustka93

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 172
Odp: Kto do SA PSP w 2013 roku ?
« Odpowiedź #369 dnia: Grudzień 28, 2012, 07:58:18 »
Ja również Cię proszę... :P

Nie za bardzo mi chodziło o czepianie się czasu (3:35) chodzi mi bardziej o całość ...

Offline DanielR625

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 75
Odp: Kto do SA PSP w 2013 roku ?
« Odpowiedź #370 dnia: Grudzień 28, 2012, 11:44:30 »
To inaczej zaczne. Znam osoby co biegają nawet poniżej 3 min bo uprawia sport przez całe życie. Ale tylko się tym zajmuje. Jak już przyjdzie pracować to po 4 godzinach krzyczeć mu się chce bo jest słaby mdleje i w ogóle nie nadaje się do roboty. Tutaj jest raczej wysiłek kilku godzin jak jest jakaś konkretna akcja. I nikt nie biega jak głupi. Naturalnie jak jest wypadek to każdy się śpieszy ale to też trzeba z głową. Szybkością czasem nic nie zdziałasz. Moim zdaniem granica jest osiągalna przez każdego. Ale jak mówiła osoba powyżej. Ktoś jak zaczyna z czasem 4 min. na km to ma ciężki orzech do zgryzienia. Po prostu trzeba trenować tak samo jak się uczyć. Jak ktoś chce to da rade, może nie za pierwszym ale za którymś razem :)

Offline Przepustka93

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 172
Odp: Kto do SA PSP w 2013 roku ?
« Odpowiedź #371 dnia: Grudzień 28, 2012, 12:43:28 »
A no pewnie ma czas do 23 lat w SA i 25 w SG :P

Offline mistrz

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Kto do SA PSP w 2013 roku ?
« Odpowiedź #372 dnia: Grudzień 28, 2012, 13:56:41 »
DanielR625 zgadzam się z tobą w 100%  :straz:

Offline SemperFidelis

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
Odp: Kto do SA PSP w 2013 roku ?
« Odpowiedź #373 dnia: Grudzień 28, 2012, 14:00:52 »
Cytuj

Dokładnie :P
Jestem jak najbardziej "za" bo wiedząc co ich czeka, nie przygotować sie na sprawnościowke... i liczyć na to, że może sie uda jest zdecydowanie żałosne i nie na miejscu ...

Pokory Przepusteczko pokory, bo jest wiele rzeczy niezależnych od człowieka, które mogą się przydarzyć przed egzaminem. Dylematy te moim zdaniem można rozbić o kant wiecie czego, każdy wie na jakim etapie jest przygotowań i bierze za swoją formę odpowiedzialność. Zasady się nie zmienią bo zaledwie rok temu zostały wprowadzone i tu nie ma co dużo gadać.

Offline Przepustka93

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 172
Odp: Kto do SA PSP w 2013 roku ?
« Odpowiedź #374 dnia: Grudzień 28, 2012, 14:12:34 »
 Za bardzo mnie nie rozumiecie a mi tylko chodzi o to...

"tyle osób odpada mimo, że wiedzią wcześniej jakie są wymogi"

i nie chodzi mi nawet o liczbe miejsc ...
« Ostatnia zmiana: Grudzień 28, 2012, 14:18:32 wysłana przez Przepustka93 »