Autor Wątek: Pętla ratownicza w kieszeni. Zastosowania.  (Przeczytany 18935 razy)

Offline TomekASG_JRG

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 133
Odp: Pętla ratownicza w kieszeni. Zastosowania.
« Odpowiedź #25 dnia: Grudzień 28, 2013, 14:52:51 »
Zamiast wiązać taśmę, można kupić zszytą. Kilka złotych droższa a wg mnie lepsza, brak możliwości pomyłki w węźle no i cieńszy łączenie co ma znaczenie czasami przy wkładaniu taśmy w wąskie otwory. Karabinki polecam stalowe, nie jestem pewien ale Petzl Vulcan powinien dawać radę jeśli chodzi o rozmiar. Ogólnie polecam karabinki typu D kształtne lub hms stalowe duże.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Pętla ratownicza w kieszeni. Zastosowania.
« Odpowiedź #26 dnia: Grudzień 28, 2013, 16:41:50 »
Tutaj więcej informacji na temat wytrzymałości (w tym termicznej) poszczególnych włókien stosowanych do produkcji taśm alpinistycznych.
http://www.linyhobby.liny.cba.pl/Kevlar_Dyneema.html
« Ostatnia zmiana: Grudzień 28, 2013, 16:55:11 wysłana przez sheldon »
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline TomekASG_JRG

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 133
Odp: Pętla ratownicza w kieszeni. Zastosowania.
« Odpowiedź #27 dnia: Grudzień 28, 2013, 17:32:33 »
Ciekawy artykuł. Miałem swoje zdanie wyrobione o linach kewlarowych i muszę je podtrzymać po przeczytaniu tego, chociaż wiedzę w temacie lin kewlarowych mam jedynie czysto teoretyczną i nigdy ich nie używałem. Z tego co wiem są one też dosyć szybkie, pewnie przez swoją twardość. Czy mam rację? Z taśmami kewlarowymi się nie spotkałem nigdy, używał ktoś? istnieją w ogóle?

Offline fire45

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 417
  • Nie ma miękkiej gry!
Odp: Pętla ratownicza w kieszeni. Zastosowania.
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 03, 2014, 20:06:39 »
Jakiej długości macie taśmy?

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Pętla ratownicza w kieszeni. Zastosowania.
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 03, 2014, 20:18:41 »
Zamiast pętli zrobiłem sobie pojedynczą z dwoma zawiązanymi koluchami (przechodzi przez nie pięść w rękawicy, węzeł oczywiście taśmowy), do tego karabinek o dużym prześwicie. Łączna długość 130 cm.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline r0cq

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 612
Odp: Pętla ratownicza w kieszeni. Zastosowania.
« Odpowiedź #30 dnia: Luty 09, 2014, 15:55:39 »
Jakiej długości macie taśmy?

Posiadam taśmę o długości 150cm, a do tego karabinek o dużym prześwicie z zamknięciem typu Twist lock. Rękawice nie sprawiają trudności w używaniu tego typu karabinka.
 :straz:

Offline Rubicon

  • Station 7
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 195
Odp: Pętla ratownicza w kieszeni. Zastosowania.
« Odpowiedź #31 dnia: Luty 10, 2014, 10:22:02 »
Jakiej długości macie taśmy?

10 stop zawiazane w petle.
Si vis pacem, para bellum.

www.facebook.com/StrazakwUSA

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Pętla ratownicza w kieszeni. Zastosowania.
« Odpowiedź #32 dnia: Grudzień 16, 2014, 17:40:53 »
Odświeżam temat ;)

Dzisiaj doszedł PP, a w nim co...? Artykulik pętla wielofunkcyjna :straz:
Podstawowe informacyjne dotyczące rzeczonej pętli i zastosowania. Całkiem zgrabnie opisane podstawowe użycia i do tego zdjęcia. Warto się zapoznać :kwit:
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Pętla ratownicza w kieszeni. Zastosowania.
« Odpowiedź #33 dnia: Grudzień 16, 2014, 18:25:52 »
Odświeżam temat ;)

Dzisiaj doszedł PP, a w nim co...? Artykulik pętla wielofunkcyjna :straz:
Podstawowe informacyjne dotyczące rzeczonej pętli i zastosowania. Całkiem zgrabnie opisane podstawowe użycia i do tego zdjęcia. Warto się zapoznać :kwit:

Rzeczony artykuł  :kwit:

http://www.ppoz.pl/pp/pppwa/112014pwa1.pdf

Offline fire45

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 417
  • Nie ma miękkiej gry!
Odp: Pętla ratownicza w kieszeni. Zastosowania.
« Odpowiedź #34 dnia: Grudzień 16, 2014, 18:54:10 »
Odświeżam temat ;)

Dzisiaj doszedł PP, a w nim co...? Artykulik pętla wielofunkcyjna :straz:
Podstawowe informacyjne dotyczące rzeczonej pętli i zastosowania. Całkiem zgrabnie opisane podstawowe użycia i do tego zdjęcia. Warto się zapoznać :kwit:

Rzeczony artykuł  :kwit:

http://www.ppoz.pl/pp/pppwa/112014pwa1.pdf
Właśnie szukałem, dzięki! :)

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Pętla ratownicza w kieszeni. Zastosowania.
« Odpowiedź #35 dnia: Grudzień 28, 2014, 11:40:55 »
Po zapoznaniu się z artykułem nasuwa się wiele pytań.

Czy zawieszenie czegokolwiek "przez kark" jest bezpieczne? Szczególnie w odniesieniu do butli czy też hydrauliki, w moim przekonaniu tego typu sprzęt powinien być przenoszony na ramieniu co ułatwi jego "porzucenie" np. przy ewakuacji.

Kolejne pytanie czy zostało zbadane zachowanie układu w przypadku wybuchu poduszki powietrznej zabezpieczonej tego typu taśmą.
Wiele osób twierdzi, że przy zakładaniu zabezpieczenia na airbag należy zminimalizować czas zakładania jak i ograniczać ruchy kołem kierowniczym.

Co do asekuracji i wpięcia w jednym punkcie mam nadzieję, że wypowiedzą się praktycy.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Pętla ratownicza w kieszeni. Zastosowania.
« Odpowiedź #36 dnia: Grudzień 28, 2014, 12:32:05 »
Wpięcie w jeden punkt jako asekuracja dopuszczalne jest tylko podczas pracy w podparciu - czyli wtedy, gdy nogi bądź dupa mają kontakt z podłożem - są jakby drugim "punktem".

ps. - jeszcze jedno, najważniejsze. Pamiętajcie, że pętla ratownicza, mimo, że używacie pętli atestowanych, atestowanych karabinków - jest to tylko sprzęt doraźny i w sporym stopniu prowizoryczny. Pętla nigdy nie zastąpi porządnej uprzęży z dedykowanymi punktami wpięcia. Jeśli wiemy, że będziemy pracować w przestrzeni zagrożonej upadkiem - zakładajmy uprząż. Pętla świetnie sprawdza się jako narzędzie pomocnicze - do ewakuacji, dźwigania sprzętu, zabezpieczenia sprzętu, zabezpieczenia czegoś innego, "odciążenia" się, zabezpieczania drzwi, ALE! w przypadku stosowania jej jako uprząż/szelki - miejmy na uwadze to, że każde takie użycie zakwalifikować można jako odstąpienie od zasad naprawdę bezpiecznych (celowo nie piszę wprost o odstąpieniu od ZPUZB)  i używajmy ich tylko wtedy, gdy zaskoczy nas jakaś sytuacja (a i tak się zdarza, niestety), pali się nam koło dupy i nie mamy pod ręką profesjonalnego sprzętu.

ps. 2. - nieważne jak mocny karabinek i taśmę się wybierze - całość układu będzie tak mocna, jak jego najsłabszy punkt, także odradzam podczepianie się do piorunochronów itp.  :wacko:
« Ostatnia zmiana: Grudzień 28, 2014, 12:53:28 wysłana przez sheldon »
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!