Autor Wątek: Dzierżawa części działki OSP dla Urzędu Gminy  (Przeczytany 1963 razy)

Offline podymacz

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 155
Dzierżawa części działki OSP dla Urzędu Gminy
« dnia: Czerwiec 22, 2012, 12:14:59 »
Powielam temat tutaj, ponieważ mam problemy z uzyskaniem jednoznacznej odpowiedzi:


Nasza OSP chce wydzierżawić około 3-4 arów z terenu naszej działki (na której stoi remiza) pod plac zabaw dla dzieci. Dzierżawa była by dla Urzędu Gminy.

W związku z tym nasuwa się pytanie: Jak to zrobić prawnie, aby to miało moc:

1. Czy wystarczy zwykła umowa dzierżawy zawarta przez Prezesa OSP z UG?
2. Czy może musi być na to uchwałą Zarządu OSP?
3. A może Uchwałą Walnego zebrania?

W mojej OSP funkcjonuje statut wzorcowy i doszukałem się tyle:

§ 18

1. Uchwały władz OSP zapadają zwykłą większością głosów oddanych, chyba że przepisy niniejszego statutu stanowią inaczej.
2. Uchwały dotyczące zmian we władzach OSP, wystąpienia ze Związku OSP RP oraz w sprawach nabycia i zbycia nieruchomości powinny być podjęte w obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania.


Tylko że my nie chcemy zbywać, ani nabywać, tylko tak to zrobić, aby Gmina mogła wykonać plac zabaw, z zachowaniem przez nas własności tego terenu. (może jakaś inna forma umowy, niż dzierżawa?)

Bardzo proszę o pomoc.  :krzyk:

Offline naczelnikosp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 111
Odp: Dzierżawa części działki OSP dla Urzędu Gminy
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 22, 2012, 22:25:53 »
Użyczcie ten teren dla UG. Umowę użyczenia pomogą wam sporządzić w UG. 

Offline podymacz

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 155
Odp: Dzierżawa części działki OSP dla Urzędu Gminy
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 23, 2012, 07:35:38 »
Użyczcie ten teren dla UG. Umowę użyczenia pomogą wam sporządzić w UG.

W tej sprawie jest jedna ważna rzecz: Czy po takiej umowie użyczenia gmina może inwestować (zakupić akcesoria dla dzieci) w takie miejsce - którego nie jest właścicielem?

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Dzierżawa części działki OSP dla Urzędu Gminy
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 23, 2012, 08:01:59 »
Nie jestem pewien, ale do użyczenia tylko części działki najpierw trzeba by tę część chyba wydzielić. Robi to geodeta i na stałe wprowadza taki podział działki na mapę.

Umowa użyczenia ma zazwyczaj właśnie taki cel - aby urząd gminy mógł spokojnie inwestować w nie swoją nieruchomość.

Co do formy to moim zdaniem, trzeba zacząć od podjęcia uchwały na zebraniu walnym.
Później -  według zapisu KRS prezes lub wiceprezes i skarbnik podpisują wszystkie dokumenty finansowe.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Dzierżawa części działki OSP dla Urzędu Gminy
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 23, 2012, 08:10:07 »
Gmina zawsze może dotować różne organizacje społeczne. Widziałem, że robią to dla powołanego stowarzyszenie. Np tu właśnie robią plac zabaw razem ze stowarzyszeniem powołanym przy szkole.
http://ias24.eu/aktualnosci,glusk-plac-zabaw-w-prawiednikach-do-modernizacji,6673.html

Nie znam się na umowach - nie wiem czym się prawnie różni wynajem kawałka placu od użyczenia ale pchanie się w wydzielanie działki i geodetów to kupa czasu i pieniędzy.
Czy nie starczy zwykłe wynajęcie? Wtedy nic nie trzeba wydzielać.

Offline tomek7826

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 171
Odp: Dzierżawa części działki OSP dla Urzędu Gminy
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 23, 2012, 23:26:26 »
My wydzierżawiliśmy dla gminy budynek starej remizy o pow. ok 400 metrów pod salę widowiskową na okres 12 lat. W zamian wyremontowano ją z funduszy europejskich na kwotę prawie 400 tysięcy. Jeszcze 3-4 lata i sala wraca pod nasze rządy i wtedy będziemy dochodzić do jakiegoś porozumienia finansowego dotyczącego dalszego funkcjonowania ośrodka kultury.