Autor Wątek: Wykipienie  (Przeczytany 8259 razy)

Offline skylift

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 39
Wykipienie
« dnia: Grudzień 16, 2005, 12:11:21 »
Wiem co to wyrzut i jak do niego dochodzi, ale zapomniałem jak to jest z tym wykipieniem. Jak możecie to rzućcie coś, temat przyszedł mi do głowy po Londynie. Dzięki.

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Wykipienie
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 17, 2005, 10:40:54 »
witaj.

z tego co ja pamietam to oba zjawiska, wyrzutu jak i wykipienia rożnią się przedewszystkim czasem reakcji;

Wykipienie cieczy nastepuje przeważnie po upływie ok 45 min od chwili jej zapalenia. Wyrzut natomiast, nie nastepuje przed upływem 2 godzin od momentu zapalenia.

Oba zjawiska sygnalizowane są wzrostem intensywności palenia się. Płomieństaje się jaśniejszy i wyzszy, pojawia się charakterystyczny szum wrzenia płynu, i falowy ruch pasm białego dymu.

Njaczęściej z wyrzutem spotkamy się podczas spalania ropy, mazutu, i smoły asfaltowej

W obu zjawiskach warunkiem koniecznym aby takie wystapiło na dnie zbiornika muszi znajdować sie woda!!

Im wieksza zawartośc cieczy oraz im mniejszy zbiornik tym efekt jest mocniejszy.


Ps. Napewno znajdzie sie ktos z wiedza znacznie bardziej fachowa nizmoja, wiec czekam na  dalcze wyjaśnienia.

Podrawiam

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.141
Wykipienie
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 17, 2005, 18:19:30 »
Polecam tą książkę: klik

Offline skylift

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 39
Wykipienie
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 19, 2005, 07:41:10 »
jak macie dostęp do tej książki to może coś zacytujcie, to chyba zgodne z prawem.
poza tym to chyba książka o wybuchach?
« Ostatnia zmiana: Grudzień 19, 2005, 10:26:56 wysłana przez skylift »

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.141
Wykipienie
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 19, 2005, 18:03:45 »
Mogę Ci zacytować ale dopiero w styczniu. Może ktoś inny ją ma i da rade wcześniej.


Edit 03.01.2006:
Sprawdziłem - niestety w tej książce nie ma opisanego wykipienia. Przepraszam za wprowadzenie zamieszania.  Musiałem to widzieć gdzieś indziej ale niestety nie pamiętam gdzie.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 03, 2006, 13:02:48 wysłana przez Zubek73 »

Offline skylift

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 39
Wykipienie
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 02, 2006, 08:20:34 »
Wszystkiego dobrego w Nowym Roku.
Temat jest nadal aktualny, kto może to pomocy.

Offline NNN

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Wykipienie
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 16, 2006, 17:51:28 »
"Wszystkie typowe paliwa spalają się w taki sposób, że w trakcie pożaru szerokość warstwy przegrzanej wzrasta, zwiększając możliwość zaistnienia wielu zjawisk. Wskutek takiego przebiegu zjawiska w warunkach pożarowych, ze zbiorników np. produktów naftowych może nastąpić zjawisko wykipienia cieczy (stopniowego zwiększania objętości cieczy i przelewania się jej przez krawędzie zbiornika) lub wyrzutu cieczy na zewnątrz zbiornika.

Zjawisko kipienia jest prawdopodobne w przypadku cieczy o dużej lepkości, zawierającej zemulgowane nierozpuszczalne substancje o niskiej temperaturze wrzenia. Najczęściej substancją tą jest woda, której obecność w produktach ropopochodnych jest związana z procesem wydobywania ropy naftowej. Zawartość wody w ropie w zależności od jej pochodzenia i wydobycia waha się od 0,03 % do ok. 1%. W czasie magazynowania i początkowym okresie spalania woda jest mniej lub bardziej równomiernie rozłożona, w masie cieczy. W wyniku zmniejszenia lepkości górnej warstwy cieczy na wskutek ogrzewania się, zawieszone krople wody stopniowo opadają, zatrzymuje się w głębszych warstwach cieczy o stosunkowo dużej lepkości. Jednocześnie krople wody nagrzewają się i gdy osiągają określoną temperaturę wówczas wyparowują. Wytwarzająca się para wodna powoduje spienienie cieczy, która przelewa się przez krawędź zbiornika. Najczęściej kipi ropa naftowa i mazut, a więc produkty o stosunkowo dużej lepkości umożliwiającej zatrzymanie zawieszonych w nich kropel wody. Stwierdzono, że zależnie od spalającego się produktu istnieje dolna granica wilgotności, poniżej której wykipienie i wyrzut nie jest możliwy (poniżej 0,1 % wody). Gdy zawartość wody jest większa niż 20 % powstająca emulsja nie pali się.


Jeśli kropelki wody utworzą na dnie zbiornika z cieczą palną warstwę wody (tzw. „poduszkę wodną”), wtedy po osiągnięciu przez warstwę przegrzaną temperatury ponad 100 ° C, woda przemienia się gwałtownie w parę. Wskutek ogromnego wzrostu objętości powstałej pary w stosunku do objętości wody, z której ona powstała, następuje wyrzucenie całej zawartości cieczy palnej istniejącej w zbiorniku i w konsekwencji rozprzestrzenianie się pożaru na znacznie większą powierzchnię.
Charakterystycznymi oznakami początku procesu wyrzutu jest wibracja ścianek zbiornika, wzmaganie szumu wrzącej cieczy i wzrostu płomieni. Wykipienie następuje na ogół znacznie szybciej od wyrzutu cieczy ze zbiornika, a czas początku wykipienia zależy przede wszystkim od rodzaju cieczy i ilości wody w niej zawartej.

Gdy spalaniu ulegają rozpuszczalne w wodzie ciecze polarne, wówczas zjawisko wykipienia i wyrzutu nie ma miejsca. Ciecze te mogą jednak stwarzać inne, niemniej także poważne zagrożenie."
 

Offline skylift

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 39
Odp: Wykipienie
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 23, 2006, 08:08:52 »
ok, ale zobaczcie że z opisu wynika że zjawiska niczym się od siebie nie różnią. W obydwu przypadkach mówi się, że woda przechodzi w parę. Ja wiem jak kipi mleko, ale chodzi mi w tym poście o wyłapanie jakiejś różnicy. Czy można stwierdzic na miejscu akcji czy dojdzie do wyrzutu czy do wykipienia - to jest sedno o które mi chodzi.