Autor Wątek: Neutralizacja NaOH za pomocą HCl [Pilnie potrzebuje pomocy]  (Przeczytany 3689 razy)

Offline annak

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Neutralizacja NaOH za pomocą HCl [Pilnie potrzebuje pomocy]
« dnia: Czerwiec 10, 2012, 22:37:06 »
Witam!

Jestem studentką ochrony środowiska i zwracam się do Was na forum, bo nie potrafię sobie poradzić i nigdzie nie umiem znaleźć odpowiedzi potrzebnej mi do realizacji projektu..

Mam do zrobienia projekt w którym muszę zneutralizować NaOH (stężenie 100 g/l) w ilości 1500 ton za pomocą kwasu HCl. Masa gleby wynosi 4000 ton, a powierzchnie do oczyszczenia 0,2 ha (głębokość zanieczyszczenia sięga do 1,5m), (objętość tego terenu da nam 3000 m3).

Chciałabym dowiedzieć się jak ten kwas poprawnie wylewa się na skażoną glebę? Czy do tego są jakieś specjlane urządzenia dzięki, którym ten kwas się rozprowadza? Wiem, że później powstanie sól, którą będzie trzeba wypłukać i zdaję sobie sprawę, że przy tej powierzchni i ilośći wodorotlenku sodu, koszty będą ogromne, jednak tym sposobem mam oczyścić glebę w moim projekcie.



Bardzo proszę o pomoc! I to jeszcze dziś, bo na jutro muszę zrobić projekt, a walczę z tym od dawien :////

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Neutralizacja NaOH za pomocą HCl [Pilnie potrzebuje pomocy]
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 11, 2012, 06:42:35 »
Spróbuj dowiedziecieć się czegoś konkretniejszego w Anwilu Włocławek;
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline HAZMAT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 377
  • jeden wielki rozpiździej
Odp: Neutralizacja NaOH za pomocą HCl [Pilnie potrzebuje pomocy]
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 11, 2012, 09:12:05 »
Gratuluje pomysłodawcy tego zadania...

Pytasz o policzenie ilości kwasu? czy tylko o mozliwości techniczne?
Po pierwsze to jest to GRUUUUbe uproszczenie...bo zakładasz, że kwas przereaguje tak jak w zlewce 1:1 i to dokłanie jak na alkacymetrii...to niestety tak nie będzie.
2. nie wiem co na to te zwierzątka w glebie, ale pewnie się nie ucieszą jak po potraktowaniu NaOH dostaną powtórkę z HCLa mam tu na względzie fakt taki, że w momencie wprowadzania silnie kwasnego środowiska do gleby powodujesz uwolnienie różnych metali w postaci jonowej (przyswajalnej) na Al3+
3. Nie ma mozliwości technicznych aby operować HClem w sposób równomierny i ze stałym stężeniem (pomijam fakt zabezpieczenia operatorów i sprzętu w w strefie)
Pozdro dla wszyskich PODZIAŁOWCÓW i Chemików po fachu

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Neutralizacja NaOH za pomocą HCl [Pilnie potrzebuje pomocy]
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 12, 2012, 12:10:16 »
Pod względem strażackich możliwości wykonania tego zadania (czyli neutralizacji) zadanie jest niewykonalne i żaden choć ciut myślący strażak nie podejmie się wykonania takiej czynności.
Tak jak mówił @hazmat nie ma gwarancji by reakcja zachodziła w stosunku 1:1, poza tym do nasączonej NaOH gleby wlewalibyśmy też taką objętość HCl, co powoduje powiększenie skażonego obszaru (nawet jak tam wytworzy się sól - to i tak obszar będzie skażony pod względem ekologicznym bo nic tam nie wyrośnie). Więc po co powiększać strefę zanieczyszczeń?
Jeśli się wyleje około 1500 ton NaOH, to na pewno będzie to gdzieś na zakładzie produkcyjnym przy zbiorniku a te są zwykle zaopatrzone w specjalne tace. 1500 ton rozlanego NaOH nie spotyka się w przewozie drogowym, kolejowym, (cysterna kolejowa chemiczna ma od 20 do 60 m3 pojemności, więc tych cystern musiałoby około 25-30 sztuk przy największej pojemności i wszystkie musiałyby ulec uszkodzeniu w jednym obszarze 0,2 ha - co jest nierealne) - czyli zadanie z kosmosu wzięte....,
Działania przy wycieku ze zbiornika takiej ilości substancji do tacy polegałyby na wypompowaniu możliwie największej ilości NaOH a resztę rozcieńczeniu i ponownie wypompowania i na koniec można byłoby się pobawić  ewentualnie w neutralizację.

Jeśli już trzeba byłoby działać (w przypadku skażonej ziemi na takim obszarze w takiej ilości skażenia) to należałoby tą ilość ziemi zebrać i wywieźć do mogilnika - objętość 0,2 ha x 1,5 metra to nie jest wielka ilość ziemi, na autostrady więcej wożą ziemi dziennie niż w tym przypadku.

Straż pożarna jak mówiłem nie ma fizycznie możliwości by podać taką ilość środka do neutralizacji, więc jeśli trzeba działać to po pierwsze zabezpiecza się rozlewisko przed powiększeniem, wypompowuje się to co się da, resztę albo neutralizuje się środkami o niskim stężeniu np. 1% HCl (roztwór RD4) - dla małych objętości!!! albo wywozi się do mogilnika - dla dużych objętości.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 18, 2012, 00:05:22 wysłana przez robn »
EGO = 1 / wiedza

Offline bighard

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 57
  • freaking out didn’t solve problems
Odp: Neutralizacja NaOH za pomocą HCl [Pilnie potrzebuje pomocy]
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 13, 2012, 11:02:09 »
to jest zadanie w stylu 'kobieta zbiera dziennie 100 ton truskawek do koszyczka....' - najwyrazniej profesor oderwany od rzeczywistosci i wazne zeby mu sie wyliczenia zgadzaly, wiec trzeba by zalozyc, ze istnieja cysterny 1500 ton, my mamy wozy podobnej pojemnosci, a przez waz 52 przeleci w godzine ocean wody...
"Felix didn’t lose his head, ever. He solved problems and freaking out didn’t solve problems." -- 'Cory Doctorow: When Sysadmins Ruled the Earth'