Autor Wątek: Zwijanie węży  (Przeczytany 12358 razy)

Offline WalkaoMarzenia

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Zwijanie węży
« dnia: Maj 29, 2012, 12:14:28 »
Witam mam pewien problem odnośnie zwijania węży pożarniczych.  Chciałbym się dowiedzieć , jaka jest idealna odległość końcówki od drugiej końcówki przy jej ustawieniu do zwijania

Offline Dzumsi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 457
Odp: Zwijanie węży
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 29, 2012, 12:35:52 »
Jest na to specjalny wzór:
IZWN x IZWP / CDN =  idealna odległość połączników

IZWN - Ilość zwiniętych węży niepoprawnie
IZWP - Ilość zwiniętych węży poprawnie
CDN - Chęć do nauki

 :wacko:

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Zwijanie węży
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 29, 2012, 12:52:57 »
Witam mam pewien problem odnośnie zwijania węży pożarniczych.  Chciałbym się dowiedzieć , jaka jest idealna odległość końcówki od drugiej końcówki przy jej ustawieniu do zwijania
My używamy do tego długości stopy w bucie strażackim i jest dobrze. Przykładasz but do łącznika (palcami) i przy pięcie kładziesz drugi łacznik i można zwijać. Ale jaka to odległość jest w cm to nie wiem :)

Offline awaqatal

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 64
Odp: Zwijanie węży
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 29, 2012, 13:28:53 »
Mi kiedyś mówiono coś o ok 20cm. Ale w praktyce to różnie wychodzi. Zresztą trudno biegać z linijką, żeby równo zwinąć węża =) Tak naprawdę długość buta + praktyka i w końcu można sobie wypracować odpowiednią technikę zwijania.

Offline WalkaoMarzenia

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Zwijanie węży
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 29, 2012, 13:31:14 »
Też używamy tego sposobu( na stopę) ale czasem wyjdzie dobrze , czasem źle, zalezy jakiego buta mamy... Dzieki za odpowiedzi, czekam na kogoś , kto będzie potrafił na to" banalne" pytanie. Kiedyś widzialem podobny post, lecz nie mogłem go odnaleźć.

p.S słyszałem że cos miedzy 27-35 cm.

Offline TomekASG_JRG

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 133
Odp: Zwijanie węży
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 29, 2012, 13:57:35 »
Ja tam zawsze daję stopę, a że mam dużą bo 46 bo mi idealnie pasuje. Każdy ma swój indywidualny wzór.

Offline kamil237

  • Brotherhood. Teamwork. Unity.
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 245
Odp: Zwijanie węży
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 29, 2012, 16:05:50 »
A u nas robimy tak:
Wychodzi około 30 cm. Jak się dobrze zwija, bez przesunięć to wychodzi idealnie.


[załącznik usunięty przez administratora]

Offline laciok

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 571
Odp: Zwijanie węży
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 29, 2012, 16:12:59 »
a ja połączniki ustawiam na "oko" po czym od strony zwijającej ewidentnie widać załamanie węża, więc wyrównuję do zagięcia i zwijam:)
ale idealnym wzorem jest właśnie ten podany przez Dzumusi.

Offline MateuszOsp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 56
Odp: Zwijanie węży
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 30, 2012, 13:46:28 »
A u nas robimy tak:
Wychodzi około 30 cm. Jak się dobrze zwija, bez przesunięć to wychodzi idealnie.



Zaciekawił mnie twój sposób i dzisiaj go przetestowałem. Przy zwijaniu W75 koncówki tak jak wspomniałeś wyszły idealnie... Ciekawi mnie czy ktos zna podobne tego typu sposoby;)
" Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia " [Albert Einstein]
"To brak wiary w siebie sprawia, że ludzie boją się podejmować wyzwania. Ja w siebie wierzę." - Muhammad Ali. http://www.youtube.com/watch?v=JDq4rHzPYv4
Dostrzeganie najmniejszych.... Cecha odróżniająca zawód od powołania

Offline WalkaoMarzenia

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Zwijanie węży
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 03, 2012, 17:21:27 »
Zna ktoś sposób na zwijanie W52? chodzi mi o sposób jaki wyżej podał kolega z 75.

Offline tetlee

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Zwijanie węży
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 04, 2012, 00:41:19 »
SPOSÓB JEST TAKI SAM!!!!
bierzesz odcinek i próbujesz do skutku i wyjdą ci centymetry.

Hocki klocki zaczynają się, jak masz krótsze węże po taśmowaniu bo komenda nie ma kaski na nowe. Kilka takich taśmowań i zamiast 20m masz 15m.  No ale sztuka na samochodzie jest   :wall: :wall: :wall:   

Offline WalkaoMarzenia

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Zwijanie węży
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 08, 2012, 12:39:12 »
Mylisz sie ten sposob na W52 nie dziala. Sprawdzalem na starych, nowych wężach i koncowki nie wychodza idealnie.

Offline fire45

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 417
  • Nie ma miękkiej gry!
Odp: Zwijanie węży
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 08, 2012, 17:58:07 »
Sprawdzałem. Szczególnie dobre dla MDP. Działa na W52 - każdym w mojej jednostce.

Offline WalkaoMarzenia

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Zwijanie węży
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 10, 2012, 20:58:45 »
Również sprawdzałem i końcowki nie wychodza tak idealnie jak w W75

Offline strazman

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Zwijanie węży
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 14, 2012, 15:08:28 »
Cytuj
Zwijanie węża w krąg podwójny w rękach

   Podczas zwijania węża tłocznego w krąg podwójny ćwiczący musi rozwinąć odcinek na całą długość i rozłożyć równo na podłożu bez skręceń. Następnie staje na wysokości odcinka z lewej jego strony i wykonując wykrok lewą nogą, chwyta łącznik węża w taki sposób, by korona łącznika była skierowana zgodnie z kierunkiem marszu. Przechodząc wzdłuż linii węża ( po lewej jego stronie ), taśma wężowa układa się na siebie, tworząc podwójną warstwę. Przed końcem odcinka ćwiczący składa trzymany łącznik węża na taśmę wężową dolnej warstwy w odległości od 20 do 40 cm przed łącznikiem ( w zależności od rodzaju wykładziny węża ).
   Podwójnie złożony wąż należy obejść lewą stroną i ponownie wrócić na koniec złożonego w pół węża. Ćwiczący zatrzymuje się na końcu złożonego w połowie węża ( w jednej linii ) wykonuje wykrok lewą nogą i ze skłonem podnosi podwójnie złożoną taśmę wężową.
   W tym samym czasie dostawia prawą nogę do lewej i w pozycji wyprostowanej, trzymając waż w dłoniach, zaczyna wykonywać pierwsze zwoje. Zwoje początkowe wykonuje się w dwóch dłoniach do momentu, gdy krąg zaczyna mieć większą średnicę i nie mieści się w dłoniach. W tym momencie ćwiczący przechodzi na lewą stronę węża i ustawiając się bokiem do kierunku zwijania, przesuwa się w stronę łączników.
   Podczas przechodzenia bokiem w lewo, wąż spoczywa w lewej ręce, a prawa zataczając kuliste ruchy, przechwytami nawija wąż, tworząc coraz większy zwój. W przypadku osiągnięcia już znacznej średnicy kręgu, górna część taśmy wężowej z uwagi na kąt nawijania zaczyna się fałdować, co powoduje jego znaczne utrudnienie przy zwijaniu. Dla usprawnienia techniki należy lewą nogą odsunąć górną warstwę w kierunku łączników. Tę czynność powtarza się do chwili całkowitego zwinięcia odcinka.
   Technikę zwijania węża z kręgu wykonuje się na komendę :
"Ratownik ! ( rota lub zastęp ) - linię wężową W 52/75 - zwiń"

Uwaga !
Podczas zwijania węży nie wolno ciągnąć ich po podłożu, lecz zawsze przesuwać się w kierunku łączników.

   W przypadku, gdy wąż jest zwinięty zbyt luźno i samoczynnie rozwija się, należy ułożyć krąg węża na równym podłożu i ugniatając dłońmi z góry, wyrównać go. Po wyrównaniu kręgu należy docisnąć go kolanem w środkowej jego części i, chwytając obie końcówki węża przy łącznikach ściągnąć, aż do uzyskania odpowiedniej sztywności i ciasności zwojów.
   Dobrze zwinięty wąż powinien cechować się ułożeniem taśmy w jednej linii oraz symetrycznym ( owalnym ) kształtem. Łączniki węża powinny być ułożone jeden po drugim, w taki sposób, by nie stykały się ze sobą. Dopuszczalne jest przesunięcie łączników względem siebie o kilka centymetrów w stronę przeciwną, lecz w taki sposób by nie powodowały utrudnienia podczas rozwijania ich.

Uwaga !
W przypadku niewłaściwego ułożenia łączników w kręgu należy waż powtórnie rozwinąć i zwinąć na nowo, uwzględniając różnicę przesunięcia łączników względem siebie.

Powyższy opis pochodzi z "Poradnik realizacji ćwiczeń" Dariusz Gil  - Program nauczania kwalifikacyjnego szeregowych Państwowej Straży Pożarnej - Sprawianie sprzętu Cześć I Sprzęt i  armatura wodna

POLECAM

Nawiązując do powyższego postu dodam że w zupełności polecam stosować przy odmierzaniu i układaniu łączników ZASADĘ STOPY lub jak to woli ZASADĘ BUTA .  Sprawdza się w 99 %
Osobiście jeszcze nie stosowałem zasady ułożenia łącznika kłami do podłoża, ale przy najbliższej okazji spróbuję bo wydaje mi się również praktyczna ... może nawet bardziej niż zasada stopy ... oczywiście po jej zastosowaniu podzielę się swoimi spostrzeżeniami i postaram się przedstawić różnicę na zdjęciach ( jeśli w ogóle tak będzie  )
« Ostatnia zmiana: Lipiec 14, 2012, 21:26:17 wysłana przez MIKO »

Offline speedxxx

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 110
Odp: Zwijanie węży
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 15, 2012, 13:39:59 »
http://www.youtube.com/watch?v=d5C4vsVIosg
wedlug tej metody zlaczki tez wychodza idealnie, nawet jak nie zwija sie na ziemi tak jak na filmie tylko tradycyjnym sposobem w recach