Autor Wątek: Sprzęt Hydrauliczny  (Przeczytany 139197 razy)

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #175 dnia: Luty 19, 2011, 14:54:54 »
Hm, a ja się zastanawiam co dalej z tym Lukas'owskim eDraulic'iem - wszak minęło ponad pół roku od pierwszego postu na jego temat, a dalej mamy ciszę.... A szkoda, bo to naprawdę ciekawa alternatywa przynajmniej dla tradycyjnych lekkich zestawów hydraulicznych - przypuszczalnie również o wiele tańsza w eksploatacji. Choć znając życie papieru od CNBOP na to nie ma, i długo jeszcze nie będzie, a bez tego w ofercie się to nie pojawi :angry:
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #176 dnia: Luty 21, 2011, 21:55:51 »
Elektryczne narzędzia tzw. linia e-draulic szału na rynku UE nie zrobiły. Wszystkie nowo dopuszczane na rynku UE narzędzia hydr. muszą spełnić wymagania normy EN 13204. Niestety coś tym wspaniałym narzędziom (szkoda, że tylko wg producenta) brakuje, bo na moją prośbę aby firma pokazała mi certyfikat TUV lub innej upowaznionej instytucji  potwierdzający zgodność narzędzi e-draulic z EN 13204, otrzymałem odpowiedź, że... trwają badania. Tylko, że ja to pytanie postawiłem na targach w Lipsku i z tego co wiem w dalszym ciągu te badania trwają....
Natomiast, pokazano mi bez problemu certyfikat potwierdzający spełnienie wymagań NFPA, czyli amarykańskie wymagania te narzędzia spełniają, może tylko dlatego, że właścicielem Lukasa jest amerykańskie konsorcjum.
Norma EN 13204 tworzona przez aż ok. 10 lat widocznie jest bardziej rygorystyczna.
Zgodnie z rozporządzeniem MSWiA, CNBOP nie dopuści narzędzi hydr. nie spełniających wymagań określonych w PN-EN 13204

Offline diablo

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 79
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #177 dnia: Luty 25, 2011, 23:20:19 »
Superfire - piszesz, że Wasza jednostka ma 2-5 wyjazdów do wypadków. W takim przypadku nie zastanawiałbym się nawet minuty tylko brał Webera. Parametrami Weber w żadnym względzie nie ustępuje Holmatro, a w wielu parametrach jest lepszy !!! (proponuję porównać klasy NFPA dla nożyc) Prawda na rynku narzędzi hydraulicznych jest dzisiaj taka, że mamy 3 równorzędne firmy: Holmatro, Lukas i Weber. I wiadomo, jeżeli ktoś użytkuje od 15 lat Holmatro to będzie zwolenikiem Holmatro i analogicznie z Lukasem. Weber jest u nas na rynku pożarniczym w Polsce od kilku lat (mówię o najnowszych zestawach) i dlatego jeszcze jest mało popularny, ale jestem pewien że to tylko kwestia czasu. No chyba, że ktoś chce zapłacić 35 tys. zł za sentyment do Holmatro, to proszę bardzo ... Tylko że sentymentem wypadku nie obsłużysz, a kilkoma dodatkowymi narzędziami tak ... Ale Polska to wolny kraj, każdy robi jak uważa.  :kask:

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #178 dnia: Luty 25, 2011, 23:39:04 »
A jak wygląda serwis Webera w porównaniu do Holmatro i Lukasa? Jak wyglądają ceny?
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline Antonio998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 283
  • By inni mogli żyć.
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #179 dnia: Luty 26, 2011, 23:00:36 »
Jak dowiadywałem się pod koniec ubiegłego roku w serwisie Webera to za wymianę dwóch dwudziestometrowych węży i krótkich odcinków przy narzędziach (nożyce i rozpieracz) plus przegląd i wymiana oleju będziemy musieli zapłacić ok 5-6 tys. sam przegląd to chyba ok 500zł dla porównania cena za wymianę jednego węża którą podał mi serwis Lukasa jakieś 3-4 lata temu to ok 10 tys.


Odnośnie złączek Lukasa i Webera nie mam dokładnie wyrobionego zdania bo miałem okazję pobawić się tym tylko raz, ale osobiście uważam, że łatwiej jest je połączyć niż Holmatro, tutaj trzeba dobrze przycelować żeby wskoczyły i zauważyłem, że czasem jak trzeba to połączyć to niektóre osoby u mnie w firmie mają problem.
Jeśli chodzi o Lukasa z którym miałem do czynienia do rozłączenia przewodów nie trzeba było wcale dużo siły, wystarczyło lekko dwoma palcami przekręcić złączkę co moim zdaniem może powodować przypadkowe rozłączanie, no i są trochę duże co może powodować problemy w ciaśniejszych skrytkach. Zastanawialiśmy się nad wymianą złączek w naszym Weberze na pojedyncze, ale niestety brakuje miejsca, poza tym KP ma jeszcze podwójne, a zdarza się, że korzystamy z ich narzędzi.
"Ten jest większy między ludźmi kto umie służyć i kto poświęca siebie dla dobra innych"

Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #180 dnia: Luty 27, 2011, 12:23:10 »
Jeśli chodzi o Lukasa z którym miałem do czynienia do rozłączenia przewodów nie trzeba było wcale dużo siły, wystarczyło lekko dwoma palcami przekręcić złączkę co moim zdaniem może powodować przypadkowe rozłączanie,
Rozłączanie systemu jednowężowego Lukasa lub Webera dwoma palcami jest OK, ale spróbuj tymi samymi palcami połączyć te złączki. Pod względem łączenia i rozłączania system Core jest dla mnie bezkonkurencyjny. 

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #181 dnia: Luty 27, 2011, 13:48:37 »
Hmmm..  u mnie  na powiecie  są uzytkowane  sprzęty z obydwoma rozwiązaniami, bywa że nawet przy tej samej akcji są obydwa używane równocześnie, a w innych przypadkach działania prowadzi się sprzętem tej jednostki która pierwsza  przybyła ... mamy więc  porównie obu systemów z praktyki, a nie tylko z prób czy cwiczeń. I co ciekawe zdania sa bardzo podzielone ...żadne z tych rozwiązań nie deklasuje konkurenta...każde ma plusy i minusy..   a monozłączka Streamline zyskuje uznanie za możliwośc łatwiejszej obsługi w rękawicach - co prawda nie jest to super wygodne ( bo kto lubi robic cos precyzyjnego w rekawicach ? )  , ale i tak łatwiejsze niż przy systemie Core.
  Jednak majac juz pewne włąsne doświadczenia dotyczące sytemów monozłaczek uważam że tak naprawdę jest w tym wiecej marketingu niż praktycznej  przydatności - to fakt że łątwiej łączy się jedno złącze niż dwa , ale w praktyce jak często  dokonujemy tych połączeń podczas akcji ?   Zestaw powinien byc  połaczony na stałe , a zmiany narzędzia podczas akcji  ( np. na kolumnowy )  dokonuje się  przeciez nie często - z naszych doświadczeń wynika że takich akcji jest mniej niż 10% ( co chyba jest nawet i tak wynikiem zawyzonym) . Tak naprawde nie ma się więc czym podniecac - wązniejsze są  parametry użytkowe  narzędzi , pompy itp  oraz oczywiście ceny zakupu i serwisu ...  a same złaczki  i przewody to tylko dodatek  -  ważny dodatek , ale nie aż tak aby decydował o  zakupie konkretnego zestawu.  No ale  marketing potrafi  nam namieszac w głowach ..   

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #182 dnia: Luty 27, 2011, 15:36:49 »
Ja pracuje systemem Core, ze streamline spotkałem się również. I również uważam, że sposób podłączania nie ma tu nic do znaczenia. Nawet jeśli różnice są, to jaką powodują różnicę czasową przy sprawianiu przy akcji? W skali czasu trwania działań ratowniczych żadną.
I również się zgadzam, że Core łatwo jest łączyć dłonią bez rękawicy, natomiast w rękawicy, często zabrudzonej olejami dużo łatwiej połączyć złącza Lukasa.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline naczelnik darek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 118
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #183 dnia: Kwiecień 08, 2011, 22:51:25 »
Panowie pytanie ile kosztują nożyce lukasa i jakie byście polecili ,mamy kombi i chcemy go rozbudować.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.954
    • JRG SGSP
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #184 dnia: Kwiecień 09, 2011, 00:48:13 »
Ale jakie nożyce? Najnowsze, najmocniejsze  i takie które bym polecił to S700 i kosztują ok.18k zł

Offline falcon

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #185 dnia: Kwiecień 09, 2011, 09:37:00 »
Myślę że rozbudowa kombi to troszkę nietrafiony pomysł...

Offline boinc

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #186 dnia: Wrzesień 15, 2011, 10:55:31 »
Zastanawia mnie, dlaczego w opisie sprzętu Lukasa nie jest podawana siła cięcia czy rozpierania w tonach czy kilonewtonach, tylko można przeczytać np. coś takiego: "Klasa cięcia F" ?
Proszę o przybliżenie tematu owych klas.
Od 26 lipca 2011 na forum reprezentuję prywatne poglądy.

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #187 dnia: Wrzesień 15, 2011, 11:03:23 »
Temat klas, metod ich określania, oraz parametrówopisujących daną klasę można znaleść w PN-EN 13204:2005 Hydrauliczne narzędzia ratownicze dwustronnego działania dla straży pożarnej -- Wymagania eksploatacyjne i dotyczące bezpieczeństwa. Niestety dostęp do norm jest zazwyczaj płatny.

Więcej można przeczytać tutaj, ale to pewnie kolega zna http://www.ratowniczy.pl/index.php?id=127&id2=103
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 16, 2011, 10:02:30 wysłana przez max[] »

Offline boinc

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #188 dnia: Wrzesień 16, 2011, 09:28:58 »
Zdążyłem się na tyle zorientować, że norma nie jest za darmo. Ale dzięki.
Co do tej strony, to znam te treści, są niezłe, naprawde niezłe. Jednak sama strona jest tendencyjna i przez to mało wiarygodna.
Od 26 lipca 2011 na forum reprezentuję prywatne poglądy.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #189 dnia: Wrzesień 16, 2011, 10:11:30 »
Zastanawia mnie, dlaczego w opisie sprzętu Lukasa nie jest podawana siła cięcia czy rozpierania w tonach czy kilonewtonach, tylko można przeczytać np. coś takiego: "Klasa cięcia F" ?
Proszę o przybliżenie tematu owych klas.

Sama siła to nie wszystko w narzędziach  - o tym co można zrobić urządzeniem decyduje też kształt ostrza i jego trwałość dlatego ten podział na klasy.

Temat klas, metod ich określania, oraz parametrówopisujących daną klasę można znaleść w PN-EN 13204:2005 Hydrauliczne narzędzia ratownicze dwustronnego działania dla straży pożarnej -- Wymagania eksploatacyjne i dotyczące bezpieczeństwa. Niestety dostęp do norm jest zazwyczaj płatny.


a czy to czasem nie było skopiowane w tym ogólnodostępnym dokumencie:
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie wykazu wyrobów służących zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego lub ochronie zdrowia i życia oraz mienia, a także zasad wydawania dopuszczenia tych wyrobów do użytkowania Dz.U. 2007 nr 143 poz. 1002 http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU20071431002+2010%2406%2403&type=2
od strony 10758, pkt 6.2 ?

« Ostatnia zmiana: Wrzesień 16, 2011, 10:17:22 wysłana przez Sylwek »

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #190 dnia: Wrzesień 16, 2011, 10:14:38 »
Ale i tak gafę walnąłem bo norma z 2005r jest już nie aktualna  :wall: Aktualna norma PN-EN 13204:2009

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #191 dnia: Wrzesień 16, 2011, 10:18:38 »
To w takim razie rozporządzenie które podałem jest starsze - można się chyba jednak zorientować mniej więcej co te klasy oznaczały.

Zerknąłem w dane katalogowe Lukasa - faktycznie przestali podawać siły, w danych katalogowych np to: http://www.firemax.pl/uploads/files/S700Alphapdf44281.pdf posługują się teraz wykresem siły w zależności od średnicy ciętego przedmiotu.
Jest też hasełko "Czasy sił teoretycznych już za nami – przekonaj się o rzeczywistej sile cięcia w praktyce!" które ma uzasadniać brak podawania siły. :)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 16, 2011, 10:33:45 wysłana przez Sylwek »

Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #192 dnia: Wrzesień 16, 2011, 22:59:04 »
Jak ustaliłem w CNBOP, kol. Sylwek ma rację, w rozporządzeniu z 2007 r. pkt. 6.2 zostały umieszczone klasy narzędzi wg aktualnej normy PN-EN 13204. W rozporządzeniu w wersji z 27.04 2010 r. zostało to "wykreślone" ale cały czas obowiązuje podział narzędzi na klasy. Obecnie większość nożyc te profile stalowe (z tabeli) tnie przy wykorzystaniu 50-60 procent swojej siły. Po prostu norma EN 13204 nie nadąża za przemysłem, dlatego podawana wartość liczbowa siły cięcia ułatwiłaby porównanie nożyc konkurencyjnych firm.     
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 16, 2011, 23:22:37 wysłana przez strażak biurkowy »

Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #193 dnia: Wrzesień 16, 2011, 23:15:09 »
Ale i tak gafę walnąłem bo norma z 2005r jest już nie aktualna  :wall: Aktualna norma PN-EN 13204:2009
Żadna gafa.
To ta sama norma tylko w j. polskim.

Offline kamcio

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #194 dnia: Grudzień 20, 2011, 13:48:49 »
Ostatnio zamówiliśmy pompę ręczną (z dofinansowania z zamiarem dokupienia w przyszłym roku wyważarki do drzwi i miniprzecinaka do pedałów). Na pompę czekaliśmy dość długo (podobno nie mieli na magazynie i czekali na dostawę) i przyszło nam coś takiego http://www.deltaservice.com.pl/index.php?content_n=0&id_w=2&prod_id=287&podkat_id=9. Mam obawy czy ta pompa może współpracować z wyważarką i przecinakiem bo te narzędzia mają 1  wejście a ta pompa 2, czy będzie to razem ze sobą współpracowało? Czy te narzędzia na 1 szybkozłączkę mają takie samo wejście jak standardowe narzędzia? :huh:

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.954
    • JRG SGSP
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #195 dnia: Grudzień 20, 2011, 13:54:29 »
Bądź spokojny - będzie działać spokojnie z wymienionymi przez Ciebie urządzeniami a drugie złącze jest niejako na wypadek gdybyście też kiedyś potrzebowali tej pompy do zasilenia urządzeń dwuprzewodowych. Nie masz się czego obawiać, mówię na podstawie własnych doświadczeń z pompą HTW 700 ABU. na pewno współpracuje z HMC 8U i HDR 50.

Offline kamcio

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #196 dnia: Grudzień 20, 2011, 14:15:26 »
W takim razie faktycznie dobrze, że ma te dwa wyjścia bo w razie awari pompy spalinowej też będziemy mogli jakoś działac, a obawiałem się, że końcówki nie będą pasowały a kupowaliśmy są właśnie z myślą o tych urządzeniach na jeden przewód -_-

Offline woytu89

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #197 dnia: Styczeń 19, 2012, 18:18:02 »
A tak z innej beczki. Zakupiliśmy zestawik LUKASA i całkiem ładnie wygląda  :straz: , ale teraz problem jak go upchnąć na już sowicie opakowanym różnościami Starzynie z zabudową jeszcze Moto-Trucka. Mamy różne dziwne mniej lub bardziej pomysły, ale chciałbym się zwrócić do Szanownych Forumowiczów o podzielenie się rozwiązaniami w Waszych OSP/JRG. Będę niezwykle wdzięczny za podpowiedzi, lub nawet fotki.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.954
    • JRG SGSP
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #198 dnia: Styczeń 19, 2012, 18:28:49 »
Najlepiej to jakbyś sam podlinkował fotki jak to wygląda na chwilę obecną z rozmieszczeniem sprzętu. Wtedy będzie łatwiej kombinować. A rozwiązanie zawsze jakieś jest. Do każdego samochodu, choćby był i tak mocno upakowany, zawsze coś jeszcze się zmieści.

Offline tomek3344

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 80
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #199 dnia: Styczeń 19, 2012, 18:34:45 »
U nas jest też taki Star rocznik zabudowy 2001, my żeby znaleźć więcej miejsca zrobiliśmy dodatkową półkę nad autopompą i z jej lewej strony do tego skrzynia na sprzęt na dachu.