Autor Wątek: Sprzęt Hydrauliczny  (Przeczytany 139165 razy)

Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #100 dnia: Maj 01, 2009, 22:00:07 »
Cytuj
Dziwie się, że CNBOP dopuściło sprzęt skoro system CORE jest niezgodny z normami. Wg normy - osoba obsługująca sprzęt powinna mieć możliwość kontroli obu przewodów - wysokiego i niskiego ciśnienia....
Ponadto w przypadku pęknięcia przewodu wysokiego ciśnienia, który jest "ukryty" w przewodzie niskiego ciśnienia - może dojść do uszkodzenia pompy... no chyba, że producent zastosował jakiś zawór bezpieczeństwa - ale o tym nikt nic nie napisał...
1.Z tego co wiem to CNBOP dopuszcza sprzęt na podstawie omawianego tu wielokrotnie Rozporządzenia MSWiA a tam nic nie ma o możliwości kontroli wizualnej dwóch węży.
Co do możliwości uszkodzenia pompy w przypadku pęknięcia przewodu wysokiego ciśnienia  to jest to niemożliwe ponieważ pompa automatycznie przestaje tłoczyć olej w przypadku takiej usterki.
Dla mnie system jednowężowy Holmatro w porównaniu z systemem jednozłączkowym -dwuwężowym  Lukasa i Webera, wyprzedza konkurentów o lata świetlne. .

2. Co do braku możliwości połączenia szybkozłączki w przypadku zanieczyszczenia  jak napisał "las123" to mam pytanie, które zanieczyszczone szybkozłączki łączą się bez problemu? Zapowietrzenia szybkozłączek zdarzają się również pozostałym producentom narz. hydraul.     


Poprawiłem znaczniki formatowania cytatu/ Sylwek
« Ostatnia zmiana: Maj 01, 2009, 22:27:48 wysłana przez Sylwek »

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #101 dnia: Maj 01, 2009, 22:39:10 »
Na czym polega zapowietrzenie szybkozłączy w sprzęcie hydraulicznym?
Czy czasem nie piszecie tu o blokowaniu złączy z powodu zmian temperatury i ciśnienia oleju w przewodach?
Lukas wg ich informacji ma złącza, które się nie blokują, jak pojawiają się problemy z ciśnieniem to upuszczają olej, często jest to przez użytkowników interpretowane jako wada - nieszczelność złączy.
http://www.ratowniczy.pl/index.php?id=126&id2=103
http://www.ratowniczy.pl/index.php?id=104&id2=103

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #102 dnia: Maj 02, 2009, 13:15:12 »
Cytuj
Dziwie się, że CNBOP dopuściło sprzęt skoro system CORE jest niezgodny z normami. Wg normy - osoba obsługująca sprzęt powinna mieć możliwość kontroli obu przewodów - wysokiego i niskiego ciśnienia....
Ponadto w przypadku pęknięcia przewodu wysokiego ciśnienia, który jest "ukryty" w przewodzie niskiego ciśnienia - może dojść do uszkodzenia pompy... no chyba, że producent zastosował jakiś zawór bezpieczeństwa - ale o tym nikt nic nie napisał...
1.Z tego co wiem to CNBOP dopuszcza sprzęt na podstawie omawianego tu wielokrotnie Rozporządzenia MSWiA a tam nic nie ma o możliwości kontroli wizualnej dwóch węży.
     


Poprawiłem znaczniki formatowania cytatu/ Sylwek

Ale w normie EN jest ....

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.954
    • JRG SGSP
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #103 dnia: Maj 02, 2009, 14:06:33 »
Cytuj
Dziwie się, że CNBOP dopuściło sprzęt skoro system CORE jest niezgodny z normami.
I całe szczęście że dopuściło gdyż bylibyśmy skazani jedynie na używanie dwuprzewodowych a jeśli ktoś pracował jednymi i drugimi to raczej nie ma wątpliwości które są lepsze.

Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #104 dnia: Maj 02, 2009, 22:58:04 »
Zgadzam się z ostatnią wypowiedzią rafal.bula w 100%

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #105 dnia: Maj 02, 2009, 23:38:56 »
Panowie, to może jakies konkrety odnośnie tych różnic w pracy przy uzyciu narzędzi jedno- i dwuprzewodowych ?
Prosiłem własnie o takie uwagi , a jak do tej pory tylko kolega las123 zechciał podzielić się swymi spostrzeżeniami ( za co dziekuję ).  W czym przejawiają się zalety systemu jednowęzowego które rozwiewają wszelkie wątpliwości co do wyższości tego rozwiązania ?

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #106 dnia: Maj 02, 2009, 23:49:18 »
Możliwość rozłączenia urządzenia i podłączenia innego praktycznie w każdej chwili (nie musisz myśleć o tym, w jakiej pozycji jest dźwignia pracy urządzenia, bo takiej dźwigni po prostu nie ma); łatwy system łączenia (bez zbytecznego zabezpieczania szybkozłączy); nie musisz już kręcić przewodami by je rozwinąć - wystarczy podłączyć urządzenia, podnieść je i iść, a przewód prostuje się sam; dużo lepsze parametry urządzeń niż w systemie 2-wężowym (oczywiście jeśli chodzi o systemy Holmatro).

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #107 dnia: Maj 03, 2009, 08:46:42 »
dużo lepsze parametry urządzeń niż w systemie 2-wężowym (oczywiście jeśli chodzi o systemy Holmatro).
Znaczy się - większa siła z jaką narzędzie może zadziałać?
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #108 dnia: Maj 03, 2009, 10:45:18 »
Witam

nie musisz już kręcić przewodami by je rozwinąć - wystarczy podłączyć urządzenia, podnieść je i iść, a przewód prostuje się sam;

A to oznacza, że nie musisz już dodatkowo montować zwijadeł do przewodów przy pompie. Dzięki temu jest ona mniejsza (łatwiej ją zamontować na samochodzie) i lżejsza. Moja waży mniej niż 25 kg. Jeden strażak może ją bez żadnych problemów samodzielnie przenosić.

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Maj 03, 2009, 10:55:02 wysłana przez Krzyś Mila »

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #109 dnia: Maj 04, 2009, 12:18:15 »
dużo lepsze parametry urządzeń niż w systemie 2-wężowym (oczywiście jeśli chodzi o systemy Holmatro).
Znaczy się - większa siła z jaką narzędzie może zadziałać?

Dokładnie, większe siły cięcia, rozpierania. Oczywiście porównując jedną markę, np.
jeśli chodzi o Holmatro to najlepsze parametry ma właśnie Core.
biorąc pod uwagę Lukasa najlepszymi parametrami charakteryzuje się Streamline (taka odpowiedź na technologię jednowężową) - mimo, że urządzenia praktycznie to samo, to jednak zwiększenie ciśnień w Streamline spowodowało polepszenie parametrów urządzeń.

Co do ciężarów pomp faktycznie, pompa Duo (2 urządzenia) przenoszona bez problemów przez 1 ratownika.

pozdr.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #110 dnia: Maj 04, 2009, 16:53:00 »
Czyli mam rozumieć że zwijadła stają się zbędne ?
Nie skręcanie się węży jest niewątpliwa zaletą , ale co powiecie na na temat sztywności ?
Czy większa sztywność nie utrudnia pracy ( manewrowania narzędziami ) ?
 Słyszałem również iż niewłaściwy sposób rozłączania powoduje blokowanie złączek, a wtedy konieczne jest użycie specjalnego "zbijaka" . Czy to prawda ?   

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #111 dnia: Maj 04, 2009, 18:06:26 »
Zwijadła to inny temat - nie chodzi w nich o rozwijanie przewodów ale o ich długość. Dlatego zwijadła są charakterystyczne dla zestawów, gdzie długość przewodów wynosi 15-20m. W naszym systemie Core dł. węży to ok. 5 m. i stąd nie potrzeba zwijadeł.
Praca (manewrowanie) urządzeniem nie jest w żaden sposób utrudniona. Nie mogę powiedzieć, by cały układ był bardziej sztywny.
A co do nieprawidłowego rozłączania złączek - na czym dokładnie ma ono polegać? na złączkach jest strzałkami wyraźnie oznakowane jak należy rozłączyć zestaw i chyba nie da rady wykonać tego w inny sposób.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #112 dnia: Maj 04, 2009, 18:14:38 »
Witam

W systemie Core węże mogą mieć różną długość. Ja używam 10 m. Węże mogą takie być ponieważ można je łączyć ze sobą.

Pozdrawiam

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #113 dnia: Maj 05, 2009, 12:43:55 »
Słyszałem opinie iż w przypadku rozłączania szybkozłaczki przy uruchomionej pompie ( podającej ciśnienie na dane narzędzie ) dochodzi do zablokowania owej złączki. Połączenie nie jest mozliwe do czasu odblokowania złączki jest przy użyciu specjalnego "zbijaka".
Konkretnie chodziło o sytuacje podczas prowadzonej akcji - w pośpiechu odłączono narzędzie w celu zastąpienia go innym i wtedy pojawił sie problem z podłączeniem. Konieczne było użycie owego "zbijaka" ( nie wiem czy jest to prawidłowa nazwa) , co siłą rzeczy wpłyneło na czas użycia sprzętu.  Nie mam jednak pewności czy wynikało to ze specyfiki tego sprzętu , czy z nieprawidłowej obsługi.


Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #114 dnia: Maj 05, 2009, 14:18:17 »
To trochę dziwne, ponieważ pompa (np. moja Core Doo) nie ma żadnych dźwigni załączających lub wyłączających urządzenie. Po prostu po podłączeniu narzędzi, przewodów i pompy od razu możesz pracować. Kiedy pracujesz narzędziem pompa automatycznie zwiększa obroty, kiedy narzędzie nie pracuje przez kilka sek. obroty są zmniejszane. Zazwyczaj dokonywałem wymiany narzędzi na pracującej pompie i nie było żadnych problemów. Nie wiem natomiast jak urządzenie zachowałoby się podczas rozłączenia przewodów kiedy pracuje narzędzie, no ale nikt normalny nie rozłącza złączek kiedy inna osoba działa narzędziem, prawda?

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #115 dnia: Maj 06, 2009, 01:12:29 »
było by ciężko ... ale wszystko da się zrobić...  ^_^
szybkozłączka która jest w takich sytuacjach używana to ta przy urządzeniu które pracuje, aby ja odłączyć to osoba która pracuje jakimś tam narzędziem na pewno odczuje dyskomfort ponieważ szybko złączka znajduje sie zaraz przy urządzeniu, a więc raczej przerwie prace urządzeniem. Jest takie coś w urządzeniach Holmatro do spuszczania ciśnienia w przewodach, ale nazwy nie znam...

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #116 dnia: Maj 07, 2009, 20:07:16 »
Może nie wiedziałem w którym kościele, ale dobrze słyszałem że coś dzwoni :)
Normalnie nikt nie rozłącza nic podczas pracy, ale wszyscy wiemy ze podczas akcji możliwe są najróżniejsze sytuacje - producent chyba przewidział nawet i to, skoro jest owe tajemnicze urządzenie do spuszczania ciśnienia w przewodach. 
 Dziękuje wszystkim za opinie o systemie jednoprzewodowym.  A może ktoś orientuje się jaka jest różnica w cenie pomiędzy tymi systemami - wiadomo że jednoprzedowowy jest droższy , ale o ile - 5, 10 , 20 % czy jeszcze więcej ? 

Offline Aerk

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 84
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #117 dnia: Maj 07, 2009, 20:14:44 »
nie wiem czy bylo, ciekawa prezentacja systemu core holmatro http://www.flamis.pl/video/a58079f0f3526c87c57

Offline RescueMan

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 28
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #118 dnia: Listopad 07, 2009, 12:55:11 »
Co sądzicie o porównaniu Hurst & Holmatro?
Kto z Was pracuje na nowym lub używanym zestawie Hursta?
Jak one się sprawują?

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #119 dnia: Listopad 07, 2009, 17:34:05 »
Trudno dokonać takiego porównania.
Holmatro jest obecne na naszym rynku od wielu lat, systematycznie pojawiają się coraz nowocześniejsze wersje ich urządzeń. Siłą rzeczy mają więc bardzo duża ilość użytkowników swego sprzętu - wiele jednostek zdążyło już dokonać wymiany  starszych wersji Holmatro na  sprzęt kolejnej generacji.
Hurst na naszym rynku jest właściwie nieobecny. Nieliczne zestawy ich sprzętu były pozyskiwane albo w formie darowizn od zaprzyjaźnionych jednostek , lub zakupu za stosunkowo niewielkie kwoty sprzętu który był zastępowany nowszymi modelami.
Użytkowane u nas Hursty sa więc zazwyczaj narzędziami wyprodukowanymi przed kilkunastu laty , a czasami nawet dawniej.
W naszym kraju praktycznie nie oferuje się nowego sprzętu Hursta. Co prawda obecnie Lukas przejął Hursta, ale u nas nie oferują do sprzedaży Hursta , bo po co promować mało znana markę skoro Lukas jest u nas dość powszechnie znany.
Jednak spokojnie można u nich serwisować sprzęt obu marek.
A co uwag odnośnie użytkowania - moja jednostka użytkuje duży zestaw Hursta od 12 czy 13 lat. Dostaliśmy go jako darowiznę, był to zestaw wycofany z użytkowania w niemieckiej OSP z powodu wymiany na nowszy. Nie znaleźliśmy na nim tabliczki z data produkcji , ale wg ustnych informacji narzędzia były wyprodukowane pod koniec lat 70.
Największą wadą owego sprzętu jest waga - narzędzia są stosunkowo ciężkie. Jednak parametry pracy mają bardzo dobre - siła cięcia , rozpierania czy rozwarcie ramion rozpieracza powodowały że nie raz podczas akcji użytkowany był nasz sprzęt, a nie sprzęt bardziej znanych firm znajdujący się na wyposażeniu innych jednostek. Usterkowość pracy była też stosunkowo niewielka - tym bardziej że przez wiele lat sprzęt ów był serwisowany wyłącznie własnym sumptem bo nikt nie chciał się podjąć tego zadania. Mamy więc bardzo dobre zdanie o Hurście - sprzęt prosty, o dobrych parametrach i stosunkowo niezawodny.
 A na koniec ciekawostka - wiecie ze nowe pojedyńcze złącze typu Streamline jest stosowane nie tylko w sprzęcie Lukasa, ale tez Hursta i Webera ?
 

Offline RescueMan

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 28
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #120 dnia: Listopad 09, 2009, 11:38:47 »
Dzięki za info ;)

Hurst ma dobrą popularność w USA.
A Holmka znamy w Polsce o wiele bardziej.

Co do układów Core czy Streamline zdecydowanie stawiam na Core.

Offline firemann998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #121 dnia: Listopad 10, 2009, 00:08:48 »
Tylko Cora na jednym Gba mamy Holmatro kupiliśmy pompę hydrauliczną Holmatro waży ok. 20 kg. jest mała i poręczna.Wczesniej mieliśmy eletkryczną dwa zwijadła i waga pompy masakra jak ja tzreba było wyciągac na akcji. Na przyszły rok wymieniamy na drugim GBA węże w LUKASIE na system 1 wężowy.

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #122 dnia: Listopad 10, 2009, 11:18:31 »
Firemann, ostatnich kilka twoich postów, w różnych tematach, to rozpisywanie się czego to Wy nie macie. Może zamiast przechwalania się podzielił byś się spostrzeżeniami z użytkowania danego sprzętu - myślę, że z pożytkiem dla pozostałych forumowiczów.

ps. sorry za off.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline strażak sam-olsztyn

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 455
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #123 dnia: Listopad 22, 2009, 22:34:59 »
Od ponad roku Holmatro w corze. Tj. Pompa Duo PU 30 (C), Nożyce CU 4050 (C) NCT II, Rozpieracz SP 4260 (C). Jak narazie zestaw działa bez zarzutów. Natomiast czasami mogą zdarzyć się wycieki oleju z narzędzi( oczywiście nie podasz pracy), taka sytuacja ma miejsce np w PSP w Olsztynie;)

Offline smerf25

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #124 dnia: Listopad 26, 2009, 00:31:20 »
koledzy :straz: przepraszam ze podlaczam sie tak pod temat ale potrzebuje na szybko cały cennik Lukasa i Holmatro?