Autor Wątek: Wysługa lat i umundurowanie.  (Przeczytany 6160 razy)

Offline Robsonjrg2

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 73
    • OSP Garwolin
Wysługa lat i umundurowanie.
« dnia: Maj 14, 2012, 19:23:41 »
Witam. Wiem że jest kilka podobnych tematów na moje zapytanie, ale nigdzie nie ma satysfakcjonującej dla mnie odpowiedzi. Od kiedy jest liczona wysługa lat w osp? czy od dnia wstąpienia do mdp, czy dopiero od 16 lub 18 roku życia? drugie zapytanie. czy ktoś posiada może aktualny, najnowszy schemat na którym jest oznaczone gdzie, w którym miejscu na mundurze powinny znajdować się odznaczenia, medale itp. Dzięki za odpowiedź.
Zapraszam do odwiedzenia strony www.osp.garwolin.org

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: Wysługa lat i umundurowanie.
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 14, 2012, 19:31:50 »
Cytuj
ale nigdzie nie ma satysfakcjonującej dla mnie odpowiedzi.
Widać bardo słabo szukałeś, odpowiedz na pewno jest na forum ;) nie ma to jak na gotowe.
np. tu: http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,16966.msg178824.html#msg178824
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline Robsonjrg2

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 73
    • OSP Garwolin
Odp: Wysługa lat i umundurowanie.
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 14, 2012, 19:42:35 »
A czy mógłbyś mi przesłać jakiś najaktualniejszy schemat, na którym jest dokładnie oznaczone gdzie który medal, odznaka itp mają swoje miejsce. W internecie mnóstwo znalazłem takich schematów i nie wiem który jest najaktualniejszy. Dzieki
Zapraszam do odwiedzenia strony www.osp.garwolin.org

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline Robsonjrg2

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 73
    • OSP Garwolin
Odp: Wysługa lat i umundurowanie.
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 14, 2012, 20:48:51 »
Dzięki. A czy ktoś wie coś na temat wysługi lat?
Zapraszam do odwiedzenia strony www.osp.garwolin.org

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Wysługa lat i umundurowanie.
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 14, 2012, 20:50:52 »
Dzięki. A czy ktoś wie coś na temat wysługi lat?

Cytuj
43.   Odznaka „Za Wysługę Lat” przewidziana jest dla członków ochotniczych straży pożarnych, młodzieżowych i harcerskich drużyn pożarniczych oraz działaczy Związku OSP RP, wykazujących się działalnością przez co najmniej pięć lat. Odznaka uzupełniana jest w cyklu pięcioletnim oznaczeniem liczby lat działalności w OSP.

http://www.zosprp.pl/?q=content/odznaki-i-wyroznienia

http://www.zopzosprpwbochni.masternet.pl/ciekawostki/mundur/zasadymundorowe01.jpg
« Ostatnia zmiana: Maj 14, 2012, 21:01:23 wysłana przez grzela »

Offline Robsonjrg2

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 73
    • OSP Garwolin
Odp: Wysługa lat i umundurowanie.
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 14, 2012, 20:56:22 »
Sory źle skonstruowałem pytanie. Czy ktoś wie coś na temat od kiedy jest naliczana wysługa lat? czy od 18 roku życia, czy od daty wstąpienia do mdp? czy jest to gdzieś zapisane?
Zapraszam do odwiedzenia strony www.osp.garwolin.org

Offline Mongo_Psc

  • Skarbnik
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 63
Odp: Wysługa lat i umundurowanie.
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 14, 2012, 22:32:50 »
Sory źle skonstruowałem pytanie. Czy ktoś wie coś na temat od kiedy jest naliczana wysługa lat? czy od 18 roku życia, czy od daty wstąpienia do mdp? czy jest to gdzieś zapisane?
Ktoś tu chyba bardzo chce się obwiesić blachami :P
F/StrazPszczolki

Offline pol102

  • Software Developer
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 428
  • Cichy spec od czarnej roboty.
Odp: Wysługa lat i umundurowanie.
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 15, 2012, 00:07:54 »
Sory źle skonstruowałem pytanie. Czy ktoś wie coś na temat od kiedy jest naliczana wysługa lat? czy od 18 roku życia, czy od daty wstąpienia do mdp? czy jest to gdzieś zapisane?
Ktoś tu chyba bardzo chce się obwiesić blachami :P
Skoro się należy to w czym problem?
Jeśli robisz coś za darmo i czujesz, że daje Ci to radość, to wiedz iż muisz robić to na 200% swoich umiejętności.

Offline Robsonjrg2

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 73
    • OSP Garwolin
Odp: Wysługa lat i umundurowanie.
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 15, 2012, 09:18:27 »
Nie, nie chce się obwieszać blachami, ale właśnie w mojej osp pojawił się taki problem, że ktoś gdzieś wyczytał, ale nie wie gdzie że wysługa lat się liczy od 16 roku życia a nie od daty wstąpienia w przypadku kiedy dany druh wstąpił do osp przed 16 rokiem życia i chciałbym to jak najszybciej wyjaśnić. Jeśli by ktoś wiedział coś na ten temat proszę o odpowiedź.
Zapraszam do odwiedzenia strony www.osp.garwolin.org

Offline intenso

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
Odp: Wysługa lat i umundurowanie.
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 15, 2012, 10:52:42 »
Witam

Ja też jestem ciekaw od kiedy naliczana jest wysługa lat? wydaje mi się że od 18 roku życia ale nie jestem pewien.

Offline Artur Kom.

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 382
    • OSP STARY BRUS
Odp: Wysługa lat i umundurowanie.
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 15, 2012, 11:16:31 »
Wysługa lat jest liczona od momentu wstąpienia do straży a że MDP jest częścią OSP to liczy się od chwili wstąpienia. Tak bynajmniej ja mam liczone i wszyscy w naszej jednostce.
Komendant Gminny
Sekretarz Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam do odwiedzenia naszej strony: http://www.stary-brus.osp.org.pl/
oraz bloga http://osp-starybrus.blog.onet.pl/

Offline Robsonjrg2

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 73
    • OSP Garwolin
Odp: Wysługa lat i umundurowanie.
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 15, 2012, 11:46:52 »
No właśnie, nikt dokładnie nie wie, w naszej strazy do tej pory również było naliczane od daty wstąpienia do mdp, ale podobno się coś zmieniło. Mam nadzieje że ktoś poprze swoją wypowiedź jakimś zapisem w regulaminie.
Zapraszam do odwiedzenia strony www.osp.garwolin.org

Offline Artur Kom.

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 382
    • OSP STARY BRUS
Odp: Wysługa lat i umundurowanie.
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 15, 2012, 15:25:53 »
Jak wiadomo nowy Regulamin odznaczeń i wyróżnień został uchwalony w 2009 roku i obowiązuje od 1 stycznia 2010 rokuhttp://www.zosprp.pl/files/prawo/Odznaczenia_1.pdf, nie sądzę by po dwóch latach ktoś to znów zmieniał. Jest tam zapis taki:
Cytuj
43. Odznaka „Za Wysługę Lat” przewidziana jest dla członków ochotniczych straży pożarnych, młodzieżowych i harcerskich drużyn pożarniczych oraz działaczy Związku OSP RP, wykazujących się działalnością przez co najmniej pięć lat. Odznaka uzupełniana jest w cyklu pięcioletnim oznaczeniem liczby lat działalności w OSP.
Więc nie ma co szukać jest jasny zapis moim zdaniem i liczona jednakowo dla tych co należą do MDP, HDP czy OSP.
Komendant Gminny
Sekretarz Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam do odwiedzenia naszej strony: http://www.stary-brus.osp.org.pl/
oraz bloga http://osp-starybrus.blog.onet.pl/

Offline Robsonjrg2

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 73
    • OSP Garwolin
Odp: Wysługa lat i umundurowanie.
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 15, 2012, 17:25:59 »
Artur czyli według tego wynika że jeśli zapiszemy się do MDP w wieku 12 lat to w wieku 17 lat powinniśmy dostać 5 lat wysługę ? tak? Bo ja właśnie tak to rozumiem. Chociaż myślę że powinno to być jakoś ściśle zapisane, ale cóż, nic nie poradzimy.
Zapraszam do odwiedzenia strony www.osp.garwolin.org

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Wysługa lat i umundurowanie.
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 15, 2012, 17:44:38 »
Artur czyli według tego wynika że jeśli zapiszemy się do MDP w wieku 12 lat to w wieku 17 lat powinniśmy dostać 5 lat wysługę ? tak? Bo ja właśnie tak to rozumiem. Chociaż myślę że powinno to być jakoś ściśle zapisane, ale cóż, nic nie poradzimy.

Statut wzorcowy:

Cytuj
Członkami zwyczajnymi OSP mogą być:
1)   pełnoletni   obywatele polscy i cudzoziemcy  mający stałe miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i nie pozbawieni praw publicznych,
2)    małoletni w wieku od 16 do 18 lat oraz za zgodą opiekunów ustawowych małoletni poniżej  16 lat,  jeżeli  deklarują  czynne uczestnictwo w realizacji celów OSP.

Nie wiem jaki wy macie zapis w swoim statucie - tam znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie. :kwit:


Ustawa Prawo o stowarzyszeniach

Cytuj
Art. 3.
1. Prawo tworzenia stowarzyszeń przysługuje obywatelom polskim mającym pełną zdolność do czynności prawnych i nie pozbawionym praw publicznych.
2.   Małoletni w wieku od 16 do 18 lat, którzy mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych, mogą należeć do stowarzyszeń i korzystać z czynnego i bierne¬go prawa wyborczego, z tym że w składzie zarządu stowarzyszenia większość muszą stanowić osoby o pełnej zdolności do czynności prawnych.
3.   Małoletni poniżej 16 lat mogą, za zgodą przedstawicieli ustawowych, należeć do stowarzyszeń według zasad określonych w ich statutach, bez prawa udziału w głosowaniu na walnych zebraniach członków oraz bez korzystania z czynnego i biernego prawa wyborczego do władz stowarzyszenia. Jeżeli jednak jednostka organizacyjna stowarzyszenia zrzesza wyłącznie małoletnich, mogą oni wybierać i być wybierani do władz tej jednostki.

Offline Robsonjrg2

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 73
    • OSP Garwolin
Odp: Wysługa lat i umundurowanie.
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 15, 2012, 18:02:02 »
Ok. Rozumiem Cie i dzięki. I jeszcze chciałbym się upewnić, czyli wnioskując z tego co zacytowałeś wynika że i poniżej 16 roku życia jeśli ktoś się zapisze do mdp to jest mu ten czas wliczany do wysługi lat, tak?
Zapraszam do odwiedzenia strony www.osp.garwolin.org

Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: Wysługa lat i umundurowanie.
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 17, 2012, 17:56:59 »
Oczywiście, że tak.
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Wysługa lat i umundurowanie.
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 17, 2012, 18:06:19 »
Ok. Rozumiem Cie i dzięki. I jeszcze chciałbym się upewnić, czyli wnioskując z tego co zacytowałeś wynika że i poniżej 16 roku życia jeśli ktoś się zapisze do mdp to jest mu ten czas wliczany do wysługi lat, tak?

pod warunkiem że w statucie danej OSP jest zapisane że członkami stowarzyszenia mogą być małoletni poniżej 18-tego roku życia. Dodatkowo powinien być określony wiek minimalny. Więc jeżeli pisze że musi mieć min 12 lat to najszybciej odznakę może otrzymać w wieku 17 lat pomimo że np do straży chodziła od ukończenia 5 roku życia - bo wtedy formalnie nie była członkiem. Dodatkowo statut jasno określa kiedy dana osoba staje się członkiem OSP - powinna złożyć pisemną deklarację oraz zarząd powinien podjąć stosowną uchwałę. Jeżeli te warunki nie są spełnione to formalnie nie jest się członkiem OSP i odznaka się nie należy choćby i osoba chodziła do OSP od 50 lat
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz