Autor Wątek: Rozszerzą kompetencje OSP ??  (Przeczytany 5229 razy)

Offline Ice-Man

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
Rozszerzą kompetencje OSP ??
« dnia: Kwiecień 24, 2012, 11:30:47 »
http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/opole/rozszerza-kompetencje-ochotniczych-strazy-pozarnyc,1,5112757,region-wiadomosc.html

Link do artykułu... Ciekawe o co im chodzi. Jeśli z nowymi obowiązkami dojdą dodatkowe pieniądze na OSP to okej... Ale jeśli to tylko dodatkowe obowiązki, albo próba "wcielenia" w kamasze jako coś niby NSR to jestem załamany
==> http://chomikuj.pl/ice-man <==
Testy do Szkół Aspirantów, testy na naborach do PSP, do KPP, materiały szkoleniowe OSP :)

Offline bodzio206

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 153
Odp: Rozszerzą kompetencje OSP ??
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 24, 2012, 13:03:28 »
Na razie to zbyt ogólne stwierdzenie......chyba trzeba poczekać na rozwój sytuacji. Aczkolwiek jeżeli teraz nie ma pieniędzy na sprzęt dla strażaków, to wątpię, by znalazły się później na dodatkowe narzędzia ratownicze potrzebne do realizacji dodatkowych zadań. Chyba, że spadło by to na karb tylko jednostek będących w KSRG....ale ja podchodzę do tego sceptycznie.
Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi?? Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni.

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Rozszerzą kompetencje OSP ??
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 24, 2012, 13:14:48 »
o ile to będzie dobrze przemyślane i tym bardziej konsultowane to może i będzie to rozwiązanie dla niektórych OSP .Moim zdaniem nie należy się pocić.

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Rozszerzą kompetencje OSP ??
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 24, 2012, 13:41:43 »
Przypadkiem teraz OSP nie odwalają roboty OC ? Jakoś oprócz wypożyczenia 4radyjek pomocy ze strony OC w czasie powodzi nie widziałem...

OC to twór postkomunistyczny, który może kiedyś jako tako funkcjionował teraz raczej tylko na papierze a kasa na to idzie... więc o dodatkowe zadania bym się nie obawiał bo tak szczerze powiedziawszy co mogą nam jeszcze dołożyć ( nie którzy bawią się w saperów a my tu o obowiązkach związanych z OC rozmawiamy  :rofl: )

Offline daiman998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Rozszerzą kompetencje OSP ??
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 24, 2012, 14:53:53 »
Moim zdaniem pomysł jest dobry. Generalnie nie za bardzo mogą nam już dołożyć obowiązków. Po co wydawać tyle pieniędzy na OC i NSR skoro tak naprawdę jest to fikcja, a ich pracę robi OSP. Uważam, że likwidacja tych sztucznych tworów i przesunięcie środków na OSP to dobre rozwiązanie.

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Rozszerzą kompetencje OSP ??
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 24, 2012, 15:16:05 »
A nikt nie pyta się o opinie OSP. Zwiazek jako stowarzyszenie stowarzyszeń może to i zaopiniować pozytywnie lub negatywnie. Ale jak OSP jako samodzielne stowarzyszenia się nie zgodzą to nie można im niczego narzucać.

Po za tym kwestia finansowania. Na dzień dzisiejszy OSP jest finansowane z budżetów gmin i środków własnych oraz w formie dotacji z KSRG. I jakoś nie bardzo wieżę że to się zmieni. Z punktu widzenia państwa system jest wydolny. Dokłada się w formie dotacji na KSRG tyle ile się dokłada. Resztę dają gminy. Trochę uzbieraja same OSP. I wszystko się kręci.

A co do OC. Fakt jest to organizacja tylko na papierze a powołana głównie do zadań związanych z okresem czasu wojny. Co prawda ma w swoim zadaniu i współdziałanie w zwalczaniu klęsk żywiołowych i zagrożeń środowiska oraz usuwaniu ich skutków, ale jak wiemy lub nie wiemy stanu klęski żywiołowej w Polsce od zakończenia drugiej wojny światowej to nigdy nie było. A reszty wspomnianych rzeczy nie realizuje bo jak napisałem jest tylko organizacją na papierze. Ale aby zlikwidować OC w mojej ocenie należałoby wypowiedzieć umowę międzynarodową jaką jest Konwencja Genewska z 1949 roku. Więc likwidacja OC jako tako chyba nie jest taka sobie prosta.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Rozszerzą kompetencje OSP ??
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 24, 2012, 15:21:23 »
Cytuj
PODSTAWOWE ZADANIA NSR
Przeznaczenie NSR wynika z ich definicji, zawartej w ustawie o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Żołnierze rezerwy na przydziałach kryzysowych, z uwagi na dyspozycyjność do okresowego pełnienia służby czynnej w razie potrzeby, stanowią wzmocnienie potencjału jednostek wojskowych w przypadkach uzasadnionych potrzebami obrony państwa, potrzebami Sił Zbrojnych lub zarządzania kryzysowego.
Zadaniem NSR, tak jak i całych Sił Zbrojnych, jest zapewnienie suwerenności i niepodległości Narodu Polskiego oraz jego bezpieczeństwa i pokoju. Siły Zbrojne mogą także brać udział w zwalczaniu klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków, działaniach antyterrorystycznych i z zakresu ochrony mienia, akcjach poszukiwawczych oraz ratowania lub ochrony zdrowia i życia ludzkiego, oczyszczaniu terenów z materiałów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego oraz ich unieszkodliwianiu, a także w realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego. Zadania NSR z zakresu zarządzania kryzysowego mogą być realizowane w trybie natychmiastowego stawiennictwa żołnierzy rezerwy.
Ponadto NSR służyć powinny uzupełnieniu stanowisk służbowych występujących w strukturach polskich kontyngentów wojskowych poza granicami państwa.
NSR są tym elementem, którego jednym z zadań jest utrzymywanie więzi Sił Zbrojnych ze społeczeństwem, co ma szczególne znaczenie w przypadku armii zawodowych.


Cytuj
ZADANIA OBRONY CYWILNEJ
Zgodnie z art. 137 ustawy z dnia z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (tekst jednolity, Dz.U. 2004, Nr 241, poz. 2416 z późn. zm.) obrona cywilna ma na celu:
ochronę ludności, zakładów pracy i urządzeń użyteczności publicznej, dóbr kultury;
ratowanie i udzielanie pomocy poszkodowanym w czasie wojny;
współdziałanie w zwalczaniu klęsk żywiołowych i zagrożeń środowiska oraz usuwaniu ich skutków.
W zakresie obrony cywilnej powyższa ustawa określa ponadto (Dział IV ustawy):
organy administracji w sprawach obrony cywilnej;
skład oraz sposób tworzenia formacji obrony cywilnej;
obowiązki obywateli w zakresie obrony cywilnej (służba w OC, szkolenia w zakresie powszechnej samoobrony ludności);
przysposobienie obronne młodzieży szkolnej i studentów.

Podstawowymi jednostkami organizacyjnymi przeznaczonymi do wykonywania zadań obrony cywilnej są formacje obrony cywilnej. Formacje tworzą w drodze rozporządzenia ministrowie, a wojewodowie, starostowie, wójtowie lub burmistrzowie (prezydenci miast) – w drodze zarządzenia, uwzględniając w szczególności: skalę występujących zagrożeń, rodzaj formacji, ich przeznaczenie oraz stan osobowy i organizację wewnętrzną. Formacje obrony cywilnej mogą tworzyć także pracodawcy.
Szczegółowy katalog zadań obrony cywilnej zawiera Pierwszy Protokół Dodatkowy do Konwencji Genewskich z 12 sierpnia 1949 r., dotyczący ochrony ofiar międzynarodowych konfliktów zbrojnych, sporządzony w Genewie dnia 8 czerwca 1977 r. (Dz.U. 1992, Nr 41, poz. 175), który Rzeczpospolita Polska przyjęła 19 września 1991 r.
W rozumieniu Protokołu określenie "obrona cywilna" oznacza wypełnianie wszystkich lub niektórych wymienionych niżej zadań humanitarnych, mających na celu ochronę ludności cywilnej przed niebezpieczeństwami wynikającymi z działań zbrojnych lub klęsk żywiołowych, i przezwyciężanie ich bezpośrednich następstw, jak też zapewnienie warunków koniecznych do przetrwania. Są to następujące zadania:
służba ostrzegawcza;
ewakuacja;
przygotowanie i organizowanie schronów;
obsługa środków zaciemnienia;
ratownictwo;
służby medyczne, włączając w to pierwszą pomoc oraz opiekę religijną;
walka z pożarami;
wykrywanie i oznaczanie stref niebezpiecznych;
odkażanie i inne podobne działania ochronne;
dostarczanie doraźnych pomieszczeń i zaopatrzenia;
doraźna pomoc dla przywrócenia i utrzymania porządku w strefach dotkniętych klęskami;
doraźne przywrócenie działania niezbędnych służb użyteczności publicznej;
doraźne grzebanie zmarłych;
pomoc w ratowaniu dóbr niezbędnych dla przetrwania;
dodatkowe rodzaje działalności, niezbędne dla wypełnienia któregoś z zadań wyżej wymienionych, w tym planowanie i prace organizacyjne.

Krajowe regulacje prawne dotyczące obrony cywilnej, tj. ustawa o powszechnym obowiązku obrony oraz akty wykonawcze do niej, nie są spójne i nie wyczerpują wszystkich obszarów zadaniowych obrony cywilnej wymienionych przez Protokół. Przepisy nie określają jednoznacznie zadań ochrony ludności realizowanych w czasie pokoju, ograniczając się wyłącznie do zadań obejmujących działalność planistyczną, organizacyjną, szkoleniową i upowszechniającą wiedzę na temat problematyki obrony cywilnej.
W ostatnich latach wiele aktów prawnych dotyczących obrony cywilnej przestało obowiązywać, a w ich miejsce nie zostały przyjęte nowe regulacje. Dotyczy to zwłaszcza uchylenia art. 140 ustawy o powszechnym obowiązku obrony, który stanowił delegację ustawową do wydania przez Radę Ministrów rozporządzeń określających obowiązki i uprawnienia organów w sprawie obrony cywilnej, kwestie formacji obrony cywilnej oraz sygnały powszechnego ostrzegania i alarmowania. Brak regulacji prawnej w powyższych przypadkach ogranicza możliwości realizacji zadań w zakresie obrony cywilnej.
Z powyższych względów, w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej opracowano projekt ustawy o ochronie ludności, która uporządkuje kompetencje i zadania wszystkich organów administracji publicznej, instytucji publicznych, organizacji społecznych oraz innych podmiotów zobowiązanych do realizacji zadań z zakresu ochrony ludności. Ustawa ureguluje również sposób funkcjonowania ww. podmiotów zarówno w czasie pokoju, jak i wojny, zgodnie z ww. Protokołem Dodatkowym. Jednocześnie przygotowane zostaną akty wykonawcze do ustawy, które wraz z nią określą ramy prawne obrony cywilnej odpowiadające współczesnym potrzebom i zagrożeniom. Ustawa stanowić będzie dopełnienie rozwiązań przyjętych w ustawie o zarządzaniu kryzysowym, co razem złoży się na kompleksową regulację prawną w obszarze ochrony ludności i zarządzania kryzysowego.

Projekt ustawy o ochronie ludności

http://www.ock.gov.pl/download/22/874/ustawa_ol_31sierpien.doc
Cytuj
Podmiotami realizującymi cele i zadania ochrony ludności, zwanymi dalej „podmiotami ochrony ludności”, są :
1)   organy administracji publicznej i urzędy obsługujące te organy;   
2)   służby, inspekcje i straże w ramach swojej właściwości;
3)   podmioty krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego;
4)   ochotnicze straże pożarne i inne podmioty ratownicze niewchodzące w skład   krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego;
5)   zakłady opieki zdrowotnej oraz jednostki systemu Państwowe Ratownictwo  Medyczne;
6)   samorządowe jednostki organizacyjne;
7) organizacje pozarządowe wykonujące zadania ochrony ludności, a w szczególności
  społeczne organizacje obowiązane do realizacji zadań ochrony ludności;
8. podmioty zarządzające systemami monitorowania sytuacji zagrożeń;
9)   podmioty realizujące zadania z zakresu ostrzegania i alarmowania ludności.

Mamy przejąć wszystkie zadania tych służb?  :gwiazdki:
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 24, 2012, 15:24:49 wysłana przez grzela »

Offline Ice-Man

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
Odp: Rozszerzą kompetencje OSP ??
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 24, 2012, 16:05:06 »
No właśnie zadań OC się nie obawiam. Bo nawet jeśli byśmy mieli mieć w OSP jakiś magazyn masek p.gaz, środków ochrony indywidualnej, dozymetry czy łóżka polowe to spoko ;] Nawet jeśli mielibyśmy zadbać o schrony pozostawione przez komunistyczną przeszłość też za wiele nie mam przeciwko. Druga sprawa - jeśli nawet wcielą nas dobrowolnie ( tzn. "kto chce ten będzie w NSR" ) to jak przyjdzie do powodzi (np. takiej jak w 1997) to wtedy tą część druhów, którzy są w rezerwie wojska, powołają w kamasze, a nam zostanie do walki z żywiołem okrojony personel. Wiem, że nie ma co zbyt szybko siać paniki, ale wiadomo, lepiej już teraz mieć pewne informacje, niż obudzić się gdy już będzie po wszystkim.
==> http://chomikuj.pl/ice-man <==
Testy do Szkół Aspirantów, testy na naborach do PSP, do KPP, materiały szkoleniowe OSP :)

Offline Sgt.Jacob

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 182
Odp: Rozszerzą kompetencje OSP ??
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 24, 2012, 18:48:35 »
Czemu ciągle wszyscy tylko stawiają wymagania? Czemu ja mam być strażakiem, ratownikiem, członkiem OC, żołnierzem NSR w jednej osobie?(w przyszłości szambiarzem, robotnikiem drogowym, albo ogrodnikiem) Już teraz na służbę w OSP przeznacza się kupę swojego czasu. Robimy to samo co PSP i co z tego mamy? NIC NULL ZERO połączone z obelgami i wyzwiskami ze strony społeczeństwa. Przy obecnej tendencji do dodawania obowiązków za kilka lat chcąc być strażakiem ochotnikiem będę musiał za darmo spędzać 24 h/ dobę w remizie. Nie dajmy się wykorzystywać! Nie po to służymy w tej formacji żeby za kogoś robotę odwalać bo system jest nie dopracowany! Szukają leszczy do brudnej roboty to niech szukają gdzieś indziej. Bądźmy stanowczy w działaniu Panowie. Tylko tak coś osiągniemy!
"Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia" Albert Einstein

Offline Marek J

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Rozszerzą kompetencje OSP ??
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 24, 2012, 22:21:11 »
Witam !!!

NSR i OC w naszym kraju to fikcja takie jest moje zdanie bo jaki można mieć pożytek z kogoś kto poprzechodzi jakieś szkolenie raz do roku czy dwa razy do roku -  NSR albo z człowieka przydzielonego przez gminę do jakiejś formacji OC, gdzie o szkoleniu wcale nie mam mowy, no oczywiście na papierze w gmina szkolenie formacji się odbywa zgodnie z planem działania formacji ale tak naprawdę jaki jest sens trzymania formacji czy sił rezerwowych, gdzie wcieleni ludzie nie maja styczności z działaniami ratowniczymi na co dzień jak PSP czy OSP.
Szkolenie raz do roku czy dwa  to nie wszystko gdzie badania, ubezpieczenie umundurowanie.
Dla mnie zarówno OC jak i NSR to błędna droga w dążeniu do zwiększenia bazy sił na wypadek większych zdarzeń.
Wydawało by się że popieram pomysł z rozszerzeniem kompetencji OSP ale tak do końca nie jest, gdyż w dobie kryzysy najbardziej prawdopodobnym pomysłem naszego rządu jest przeniesienie zadań na OSP i PSP nie dając w zamian za to nic, a pozbyć się kosztów utrzymania formacji OC i NSR.

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Rozszerzą kompetencje OSP ??
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 25, 2012, 07:30:24 »
Czemu ciągle wszyscy tylko stawiają wymagania? Czemu ja mam być strażakiem, ratownikiem, członkiem OC, żołnierzem NSR w jednej osobie?(w przyszłości szambiarzem, robotnikiem drogowym, albo ogrodnikiem) Już teraz na służbę w OSP przeznacza się kupę swojego czasu. Robimy to samo co PSP i co z tego mamy? NIC NULL ZERO połączone z obelgami i wyzwiskami ze strony społeczeństwa. Przy obecnej tendencji do dodawania obowiązków za kilka lat chcąc być strażakiem ochotnikiem będę musiał za darmo spędzać 24 h/ dobę w remizie. Nie dajmy się wykorzystywać! Nie po to służymy w tej formacji żeby za kogoś robotę odwalać bo system jest nie dopracowany! Szukają leszczy do brudnej roboty to niech szukają gdzieś indziej. Bądźmy stanowczy w działaniu Panowie. Tylko tak coś osiągniemy!

wszystko się zgadza co piszesz Natomiast nie możemy zapominać że to Ochotnicza Straż Pożarna jest .Nikt nie zmusi do pełnienia takiej Służby

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Rozszerzą kompetencje OSP ??
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 25, 2012, 18:16:56 »
Macie rację ... nakładając kolejne obowiazki i obciązajac odpowiedzialnością za ich wykonywanie osoby pełniace funkcje społecznie , nie trudno wyobrazic sobie jakie bedą tego konsekwencje.  Po zapoznaniu sie i przemyśleniu kolejne osoby zrezygnuja z przynalezności do OSP , albo bardzo ogranicza swoją dzialnośc  np rezygnując z pełnienia róznych funkcji, ograniczając aktywnośc itp  ... chętni do wstapienia duzo dłużej będa się zastanawiali czy faktycznie się na to zdecydowac.

Offline młody prezes

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 300
Odp: Rozszerzą kompetencje OSP ??
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 30, 2012, 09:53:14 »
Czemu nie?...
KSRG jakoś sobie radzi z dokupowaniem sprzętu i wyszkoleniem z kolei z OSP poza KSRG bywa różnie i jeśli to będzie dobrze i szeroko poddane pod konsultacje to w mojej opinii ma to szansę powodzenia i tak obecnie wiele rzeczy z zakresu OC wykonuje OSP.
Widzę w tym szansę szybszego rozwoju OSP z poza KSRG.
Pewne rzeczy z magazynu OC np. worki, czy rękawy przeciw powodziowe mogło, by przejąć OSP daje to szansę, aby szybciej dysponować tego typu rzeczy.

Z tego co słyszałem to na zjeździe wojewódzkim w łódzkiem był jeden z v-ce ministrów MSW i komendant główny PSP i wspominali o tym, że obecnie pracują nad przepisami dzięki którym zmieni się dużo i na lepsze w OSP. Czyli coś jest na rzeczy oby wyszło pozytywnie.
Strażak to taki człowiek, który jest przygotowany na wszystko to na co inni ludzie nie są przygotowani...

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Rozszerzą kompetencje OSP ??
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 30, 2012, 11:36:08 »
Z tego co słyszałem to na zjeździe wojewódzkim w łódzkiem był jeden z v-ce ministrów MSW i komendant główny PSP i wspominali o tym, że obecnie pracują nad przepisami dzięki którym zmieni się dużo i na lepsze w OSP. Czyli coś jest na rzeczy oby wyszło pozytywnie.
A ja tam jestem sceptycznie nastawiony do tematu - dopóki choćby projektu zmian nie będzie. A podchodzę do tematu tak dlatego że od długiego czasu władza centralna coraz więcej obowiązków przerzuca na samorządy jednocześnie nie przekazując na to odpowiednich środków. Tak więc co - dodatkowe obowiązki (z wykonania których będziemy rozliczani) za jakieś ochłapy? Fakt że KSRG i zwykłe OSP to dwie różne prędkości rozwoju i działania, i może coś by w tym temacie trzeba było pomyśleć, jednak ja akurat żadnej specjalnej szansy nie widzę.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Rozszerzą kompetencje OSP ??
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 30, 2012, 13:08:01 »
ja już dawno temu o tym pisałem że całe KSRG to najcwańszy pomysł jaki ktokolwiek mógł wymyśleć. Zadania państwa w zakresie bezpieczeństwa realizują podmioty w formie stowarzyszenia finansowane z budżetu gminy - a więc gmina niech was ubierze, natankuje paliwa, ubezpieczy, przebada, oraz wyszkoli (ekwiwalent) - a Państwo znajdzie dla Nas zajęcie. Najpierw gasiliśmy pożary, następnie dołożono wypadki, potem skonstruuje się grupy poszukiwawcze, grupy wysokościowe, grupy wodne za których wyposażenie i tak znowu zapłaci urząd gminy. AAAAnie do końca - dostaniemy dotację z KSRG - 5000 zł z góry ustalonym sprzętem jaki masz za to kupić.

Ale za to gmina może zadecydować jak wysoki wypłacić Nam ekwiwalent (oczywiście ze swoich) - bo jeżeli Rząd by to uchwalił to gminy by się mogły zwrócić po rekompensatę poniesionych kosztów (bo każdy wójt, burmistrz mógłby wykazać że nie ma na to kasy), a tak jak gmina obetnie wysokość ekwiwalentu to możesz mieć pretensje do Rady gminy czy wójta, burmistrza czy prezydenta. Rząd wtedy śpi spokojnie bo to nie oni.


odnośnie całego pomysłu to założę się że nawet choćby OSP stanowiły Narodowe Siły Rezerwowe to i tak nie dostaniemy tych uprawnień w nich zapisanych (m.in. gwarancja zatrudnienia, zurlopowanie na ćwiczenia ). Dodatkowo jak ma to niby wyglądać - my z OSP wyjezdzamy do powodzi, a tu listonosz przynosi nam rozkaz stawienia się na miejscu powodzi jako żołnierz? Przecież NSR miały stanowić dodatkwe wsparcie, a nie konkurencję dla OSP.
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz