Autor Wątek: Urlop  (Przeczytany 3867 razy)

Offline pieron

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Urlop
« dnia: Kwiecień 22, 2012, 22:40:14 »
Witam
Powiedzcie mi w jaki sposob u Was rozliczacie dni urlopowe? (wasze kadry...)
Mianowicie..
(dotyczy systemu zmianowego)
Wypisujac na karcie urlopowej  urlop np od 1 do 3 danego miesiaca macie urlop pierwszego drugiego i trzeciego dnia
czy moze zgodnie z godzinami zaplanowanymi  w harmonogramie macie dwa dni pierwszego i jeden dzien drugiego... a trzeciego dnia miesiaca jestescie poprostu na wolnym ale nie na urlopie?


herman

  • Gość
Odp: Urlop
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 23, 2012, 08:30:05 »
strazakowi udziela sie urlopu w dniu pelnienia przez niego sluzbe wg harmonogramu (rozporzadzenie mswia- wystarcvzy poczytac)
aczkolwiek jesli masz urlop to godziny urlopu nie powinney przekraczac 40 godz tyg. reszta wpisujesz wolna sluzba

Mam nadzieje ze kolego jak bedziesz pracowac DO 55 LAT TO BEDZIESZ MIAL CZAS NA OGARNIECIE PRZEPISOW DOT SŁUZBY

Offline pieron

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Urlop
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 23, 2012, 16:48:23 »
...udziela sie zgodnie z harmonogramem sluzby... (tyle rozporzadzenie)
ale wytlumacz mi teraz co z trzecim dniem urlopu, jezeli mialem planowana sluzbe 24-godzinna np 1maja (a dokladnie 1 maja 16godz i 2 maja 8godz) 2dni urlopu wybralem 1 i i 8godz 2 maja, a trzeciego maja co?? mam wolne??
wg harmonogramu nie mam planowanej sluzby,  rozumiem
ale sa zawody na ktore trzeba sedziow i nie jestem na urlopie wiec KP wydaje polecenie prosze przyjsc na zawody, a ja co???
Mialem sobie wolne...
Dawniej mialem wolne od 1do 3 (maja) i nikt mnie na zawody nie wezwal ale wedlog nowych zapisow na urlopie jestem tylko w czasie zaplanowanych godzin pracy.
Jeszcze bardziej drastyczny przypadek stan podwyzszonej gotowosci i prosze wezwac wszystkich oprocz urlopowanych i co przychodzisz... a urlopu nikt ci nie przerwal bo go nie miales...
Wytlumaczcie mi w jaki sposob wypisac sobie urlop zebym byl na urlopie tego 3maja ;)

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Urlop
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 23, 2012, 21:35:57 »
piszesz wniosek o udzielenie urlopu w terminie 1-3 maja obejmującego 1 służbę wg harmonogramu i po temacie; od 1 do 3 maja jesteś na urlopie, 4 maja możesz być wyznaczony do służby; jeżeli 4 maja miałeś w harmonogramie półrocznym zaplanowane wolne, to nic nie stoi na przeszkodzie (oprócz mentalnego tkwienia w rozliczaniu 10 WS), żeby wniosek o urlop obejmował okres 1-6 maj; jesteś wtedy w tym okresie na urlopie, a z karty urlopowej "schodzą" tylko trzy dni; tak ciężko to ogarnąć? analogicznie strażak systemu codziennego bierze urlop w terminie 1-6 maj (obecnie nie ma obowiązku rozpoczynania urlopu od dnia będącego dniem służby!), a z karty urlopowej "znikają" mu tylko dwa dni; ale kol. tego nie ogarnie:(
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Online Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: Urlop
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 23, 2012, 22:10:31 »
Cytuj
tak ciężko to ogarnąć? ...ale kol. tego nie ogarnie:(

Masz rację, zgłoszę się o pisemne uzasadnienie wraz z wykładnią ;)
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Urlop
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 23, 2012, 22:14:01 »
proponuję wszystkim zainteresowanym tematem zapoznanie się z rozporządzeniem w sprawie pełnienia służby, a później będziemy sobie mogli pokpić:D
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Urlop
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 23, 2012, 22:45:45 »
Wytłumaczcie mi w jaki sposób wypisać sobie urlop żebym był na urlopie tego 3maja ;)
A jak zaznaczacie dni urlopu w liście obecności?

Wypisujesz wniosek urlopowy na dzień od 01.05.2012 do 03.05.2012 i niczym się nie przejmujesz. Art 71e Ustawy o PSP
Przejmuje się Twój przełożony, który Cię ściąga do służby 3 maja. Ma do tego prawo. Art 72.

Strażak, który nie zna swoich praw (i ustawy o PSP) powinien mieć dodatek na wysokości 10 zł. Art z mojej ustawy  :wacko: :wacko: :wacko:
EGO = 1 / wiedza

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Urlop
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 24, 2012, 13:02:23 »
lang po raz kolejny nie zgadzam się z Tobą!!! Nie może biurowy mieć w liście wpisane tak jak to przedstawiłeś. Zgadza się tylko to, że biorąc 2 dni urlopu będzie miał pewne (a raczej możliwość) 6 dni laby. Prawidłowe wypisanie wniosku urlopowego w tym okresie winno być- urlop od 2.05 do 4.05.- pobrane wówczas rzeczywiście 2 dni urlopu a laby od 1 do 6 maja. I dla wyjaśnienia bez żadnych konsekwencji w dniu 5 maja można ściągnąc do pracy. Druga pomyłka lang (wg mnie) to też, że "piszesz wniosek o udzielenie urlopu w terminie 1-3 maja obejmującego 1 służbę wg harmonogramu i po temacie; od 1 do 3 maja jesteś na urlopie, 4 maja możesz być wyznaczony do służby; jeżeli 4 maja miałeś w harmonogramie półrocznym zaplanowane wolne, to nic nie stoi na przeszkodzie (oprócz mentalnego tkwienia w rozliczaniu 10 WS), żeby wniosek o urlop obejmował okres 1-6 maj; jesteś wtedy w tym okresie na urlopie, a z karty urlopowej "schodzą" tylko trzy dni; Niestety jest to właśnie przeszkoda. Dzień wolny po twoim okresie urlopowym nie może być przedłużony jako okres urlopowy. Ma to zastosowanie tylko i wyłącznie jeśli w grafiku służb w środku planowanego okresu urlopowego wypada nam służba wolna. Mam nadzieję, że kadry u mnie to rozumieją :rofl:

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Urlop
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 24, 2012, 13:52:39 »
Sprawdzę wnikliwie jak siądę do kompa;)

oto i jestem:)

faktem jest, że rozporządzenie z 1997 roku określało, że urlop strażaka służącego w systemie codziennym nie mógł się rozpoczynać i kończyć w dzień świąteczny (czyli również w niedzielę), a strażak służącego w systemie zmianowym rozpoczynał się w dzień będący dniem służby grafikowej i kończył się w dzień poprzedzający służbę grafikową; ale tez faktem jest, że rozporządzenie to zostało uchylone nowym przepisem, który takich regulacji nie zawiera - rozporządzenie z 2006 roku w porównaniu z tym poprzednim jest wręcz lakoniczne; wszystko jest w zasadzie uregulowane w art. 71e oraz poprzez odesłanie do KP; duzo tego nie ma, to wklejam w całości:
Cytuj
art. 71e
1. Urlopów, o których mowa w art. 71, 71a, 71c i 71d, udziela się w dni, które są dla strażaka dniami służby lub dyżuru, z wyjątkiem dyżuru domowego, o którym mowa w art. 35 ust. 8, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu służby, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi jego czasu służby lub dyżuru w danym dniu. Dzień urlopu odpowiada 8 godzinom służby lub dyżuru.

2. Do urlopów, o których mowa w art. 71 i 71a, w zakresie nieuregulowanym niniejszą ustawą, stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy.

tyle nasza ustawa; więc może coś w KP jest o tym, że urlop musi kończyć się w dzień będący dla pracownika dniem pracy wg obowiązującego go harmonogramu? niestety officerze również; generalnie strażak nie musi się martwić o takie detale i wpisywanie we wniosku ilości dni oraz ilości obejmowanych urlopem służb jest moim zdaniem zbędne; powinno wystarczyć wskazanie we wniosku okresu i finito; cała reszta należy do przełożonego uprawnionego do mianowania; chcę urlop od 1 maja do 6 maja, to taki wniosek składam, a że obejmuje ten okres jedną służbę, to schodzą mi z karty trzy dni urlopu (72h),  ale na urlopie jestem sześć dni; czyż takie podejście nie jest prostsze? analogicznie ze strażakiem systemu codziennego - chce pojechać na majówkę, to pisze wniosek o urlop od 1 maja do 6 maja i tak ma go udzielonego - nie grozi mu "nagła" służba 5 czy 6 maja; ale faktem jest, że wielu "oficerów" dalej ma w pamięci rozporządzenie z 1997 roku i jego § 4, który brzmiał:
Cytuj
1.Za dni ustawowo wolne od pracy, o których mowa w art. 71 ust. 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej, należy rozumieć niedziele i święta określone w odrębnych przepisach.
2.Urlop wypoczynkowy strażaka pełniącego służbę w systemie codziennym nie może rozpoczynać się ani kończyć w niedzielę oraz w dniu określonym w odrębnych przepisach jako dniu świątecznym.
3.Urlop wypoczynkowy strażaka pełniącego służbę w systemie zmianowym zaczyna się w dniu planowanej służby oraz kończy w dniu poprzedzającym kolejną służbę.

i jakoś nie dostrzegli, że przepis ten utracił moc obowiązująca:)

podsumowują muszę więc stwierdzić, że to jednak ja mam rację, a jeżeli mój drogi adwersarzu masz przeciwny pogląd, to bardzo proszę o podparcie go jakimś konkretnym przepisem (stanowisko waszych kadr mnie nie interesuje:)
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 24, 2012, 21:42:29 wysłana przez lang »
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie