Autor Wątek: Okres próbny w OSP?  (Przeczytany 1501 razy)

SzymonWRCe

  • Gość
Okres próbny w OSP?
« dnia: Kwiecień 16, 2012, 22:23:41 »
Witam wszystkich!
Na wstępie powiem, że sytuacja u nas w straży jest jaka jest. Stare twarze, którym chyba nie na rękę przyjmować nowych. Postanowiłem jednak przełamać pierwsze lody i zapisać się do OSP. Udałem się na zebranie, wszystko pięknie, ładnie. Aż w końcu usłyszałem, że żeby zostać strażakiem w OSP trzeba pierw mieć DWULETNI OKRES PRÓBNY. Nie chciałem się o nic kłócić, ponieważ nie byłem pewien czy tak nie jest. Wydaję mi się, że niestety nasi drodzy strażacy próbują nas zniechęcić do tego wszystkiego. Jak to z tym jest?
Z góry dziękuję i pozdrawiam ;)

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Okres próbny w OSP?
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 17, 2012, 11:02:07 »
Zachęcam do poczytania w tych watkach:
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,15793.msg163753.html#msg163753
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,1564.msg17828.html#msg17828

Jeśli będzie taka potrzeba wątki zostaną scalone.

Zarejestruj się - to nic nie kosztuje a nie będziesz musiał czekać na zatwierdzanie postów przez moderatorów i będziesz mógł pisać prywatne wiadomości do innych użytkowników forum.

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Okres próbny w OSP?
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 17, 2012, 11:05:46 »
Dla mnie każdy co się zapisuje powinien przed wydaniem legitymacji przejść okres próby tylko jak długi to zależy od Zarządu, Naczelnika oni patrzą na działania strażaka który ma ten okres próby i widzą czy on chce działać czy nie bo martwe ciała nam nie są potrzebne i w ewidencji jak i wogóle w całokształcie.

SzymonWRCe

  • Gość
Odp: Okres próbny w OSP?
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 17, 2012, 14:27:53 »
Ok teraz wiem, że nie jest to tylko ich wymysł :) Dzięki za szybką odpowiedź. Ciekawy jestem jak jest z tym w formie prawnej? Chyba musi być wzmianka w regulaminie o zasadach rekrutacji?

Offline Lacky

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 263
Odp: Okres próbny w OSP?
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 17, 2012, 15:43:18 »
To zalezy jak OSP ma statut ułożony. Jesli ma standardowo-to niby od 18 roku zycia mozesz byc czynnym członkiem,jedzic na szkolenia i akcje itp itd.Okres próbny,tak jak już Ci koledzy wyzej napisali jest po to żeby nie było cyrków w stylu,że wysle się człowieka na szkolenie i on po jego odbyciu zrezygnuje -za czym ida również pieniąde wydane no i oczywiscie po to aby zobaczyc kto jaki jest ,w jaki sposób to odbiera,jak mu zalezy.
"Zgasiliśmy pożar w oborze. Nie spłonęła żadna krowa, utonęło dziesięć."

SzymonWRCe

  • Gość
Odp: Okres próbny w OSP?
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 17, 2012, 16:08:52 »
Hmm przedstawię Wam po któtce o co mi dokładniej chodzi:
Mamy nową strażnicę nie wykończoną do końca, bo nie ma ani pieniędzy ani chętnych do tego żeby to wykończyć. Tak jest teoretycznie.
Praktycznie wygląda to tak, że do straży nie był nikt zapisany przez długi czas (może i nawet 10 lat). Tak, że grono strażaków to bardzo zaciśnięte grono składające się ze starych członków. Nie jest ich dużo i wydaję mi się że wygodnie dla nich jest nie przyjmować nikogo nowego. Odrazu powiem, że strasznie szanuję strażaków, bo sam w przyszłości będę chciał należeć do PSP. Dlatego chciałem zrobić pierwszy krok i obrać trochę obeznania zapisując się do OSP. Nasza prowadzi tak jakby wojnę z klubem sportowym. Klub jest w B klasie i żeby wskoczył do A musi mieć szatnie. Niestety nie ma na to miejsca w strażnicy (jest), a pozatym strażnica jest tylko dla strażaków. Wiem jak jest w jednostkach dookoła. Do strażnicy można iść posiedzieć, w jednej jest klub dla młodzieży w innej po prostu zwykły ping pong itp. My jako młodzież wyszliśmy z propozycją, że pomożemy w wykończeniu jeśli będziemy mogli tam przesiadywać, ale nie wolno. W końcu chcieliśmy wynająć jedno pomieszczenie wykończyć i zrobić siłownie, ale nie wolno.
Doszedłem do wniosku, że jedyną szansą żeby coś zmienić będzie zapisanie się do straży ale ten DWULETNI okres próbny to chyba raczej na odstraszenie niż przetestowanie.
Widocznie nie wszędzie może być dobrze, a przynajmniej nie u nas.

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Okres próbny w OSP?
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 17, 2012, 20:40:16 »
A tak z ciekawości są OSP które mają w statucie wpisany okreś próbny? DUżo ich jest?