Autor Wątek: Kamera Termowizyjna A Katastrofa Budowlana  (Przeczytany 11047 razy)

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Kamera Termowizyjna A Katastrofa Budowlana
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 09, 2006, 20:15:17 »
Cytuj
Albo mi się zdaje albo komuś się kamery powaliły lanca czarnobiały monitor to Wziernikowa :D bo nie wyobrażam sobie kamery wielkości dużej kamery VHS na lancy jak ktoś ją wciśka w gęsto zawalone gruzowisko  i próbuje nią wyszukać poszkodowanego paranoja! Po drugie po czort ci światło w termowizyjnej ??? :D ten sprzęt jest stwożony głównie do LOKALIZACJI ŻRÓDŁA (JĄDRA POŻARU ) W POMIESZCZENIACH BARDZO ZADYMIANYCH! GDZIE TAM ŚWIATŁO :D???????? dobrze ze odezwało się paru ludków co coś wiedzą na ten temat bo czerwony pies &sase chcieli mnie zjeść z zatwierdzenie iż KAMERA TERMOWIZYJNA NIEJEST STWOŻONA NIE NADAJE SIĘ I NIEWOLNO NIĄ PRZESZUKIWAĆ GRUZOWISK mówię to ostatni raz paną zawodowcą dzięki sawo73 oraz Cień za poparcie i uświadomienie kolegów w niewiedzy podr. :D DD
Nie powiedziałem nic o świetle lecz  o tym że  przy 20 paru stopniach otoczenia oraz nie o słoncu lecz o  promieniach cieplnych wynikłych  przez padające świalło słoneczne  poza tym masz racje z lancą  lecz bardziej zaufał bym psom bo je znam  i całą tą grupę  poszukiwawczą . A zwłoki nie znajdziesz żadną kamerą.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 09, 2006, 20:18:08 wysłana przez Cień »
Pozdrawiam Cięń em.

Offline zibi.gpr

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 127
    • http://www.strazgpr.mix
Kamera Termowizyjna A Katastrofa Budowlana
« Odpowiedź #26 dnia: Styczeń 09, 2006, 20:17:17 »
ale którą grupę bo ja znam prawie wszystkie :) ehhh ten żagań :)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 09, 2006, 20:17:51 wysłana przez zibi.gpr »

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Kamera Termowizyjna A Katastrofa Budowlana
« Odpowiedź #27 dnia: Styczeń 09, 2006, 20:19:17 »
Łódzką.
Pozdrawiam Cięń em.

Offline zibi.gpr

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 127
    • http://www.strazgpr.mix
Kamera Termowizyjna A Katastrofa Budowlana
« Odpowiedź #28 dnia: Styczeń 09, 2006, 20:20:58 »
działasz z chłopakami z łodzi jeżdzisz do żagania może ?:)

sase

  • Gość
Kamera Termowizyjna A Katastrofa Budowlana
« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 10, 2006, 11:51:31 »
A co powiecie na temat tej kamery (pewnie zadna z w/w  grup jej nie ma :lol:  )

Z instrukcji obslugi:

Wyposażenie:
1. Wysięgnik teleskopowy z kamerą i iluminator IR
2. Urządzenie kontrolne
3. Monitor o wysokiej rozdzielczości, 4"
4. Bateria 12V
5. Ładowarka
6. Pokrowiec z paskiem
7. Walizka sztywna


Specyfikacja:
KAMERA:
wymiary: 216x40x25mm, mono, rozdzielczość 380x420 linii
czułośc: 0,2 lux przy f1,2
oświetlenie: fala podczerwieni o długości 950 nm

WYSIĘGNIK:
lekki teleskopowy
długość 1530mm (rozlożony)-435mm (zlożony
waga: 500g

URZĄDZENIA KONTROLNE:
wymiary: 36x55x216mm

MONITOR:
typ: monochromatyczny
wymiar: 4", 120x230x60mm
« Ostatnia zmiana: Styczeń 10, 2006, 13:44:17 wysłana przez sase »

Offline zibi.gpr

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 127
    • http://www.strazgpr.mix
Kamera Termowizyjna A Katastrofa Budowlana
« Odpowiedź #30 dnia: Styczeń 10, 2006, 15:46:41 »
można znać firmę oraz model :)?
 

sase

  • Gość
Kamera Termowizyjna A Katastrofa Budowlana
« Odpowiedź #31 dnia: Styczeń 10, 2006, 16:27:31 »
Cytuj
można znać firmę oraz model :)?
Olimpus, ale oznaczenia niestety nie znam :(  

Offline sawo73

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
Kamera Termowizyjna A Katastrofa Budowlana
« Odpowiedź #32 dnia: Styczeń 10, 2006, 19:59:24 »
Sase podałeś wspaniały przykład poparty odpowiednimi parametrami:
Cytuj
Wysięgnik teleskopowy z kamerą i iluminator IR
Iluminator IR mówi nam że urządzenie ma własne źródło promieniowania podczerownego(IR), które to promienie po odbiciu od materiałów wracają do obiektywu i przetworzone eletronicznie dają nam obraz na monitorze.

potwierdzeniem tego jest dodatkowo:
Cytuj
czułośc: 0,2 lux przy f1,2
oświetlenie: fala podczerwieni o długości 950 nm
Czyli jest to fala podczerwieni o stałej długości emitowanej przez iluminator, na którą reaguje przetwornik w obiektywie kamery - dzięki czemu widzimy.

Jest to kamera wziernikowa pracująca w stałym paśmie podczerwieni. A to jest właśnie główna różnica z kamerami termowizyjnymi.
Podczerwień daje nam lepszy efekt widzialności w ciemnych miejscach - kamery te mają lepszą czułość świetlną od kamer pracujących w paśmie światła widzialnego. Poza tym dają inny efekt widzenia nie normalne kamery - ale do końca nie byłbym pewien czy lepszy??

Będę może nudny (ale jest to główny wątek) termowizja nie nadaje sie do lokalizacji osób zasypanych. Jak zostało zauważone mamy inne skuteczniejsze i pewniejsze metody lokalizacji.

Poza tym kamerę tę posiada od bodajże trzech lat GPR Gdańsk. :P

Pozdrawiam

sase

  • Gość
Kamera Termowizyjna A Katastrofa Budowlana
« Odpowiedź #33 dnia: Styczeń 10, 2006, 21:23:19 »
Cytuj
Poza tym kamerę tę posiada od bodajże trzech lat GPR Gdańsk. 


Wiem ;) , bo w tej grupie jestem :P , a posiadamy ją chyba troche więcej niż 3 .

Jedno mnie tylko dziwi: zanegowałeś moje posty, a teraz żadnego wyjaśnienia nie widzę ;)  

Offline sawo73

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
Kamera Termowizyjna A Katastrofa Budowlana
« Odpowiedź #34 dnia: Styczeń 10, 2006, 22:03:31 »
Cytuj
Jedno mnie tylko dziwi: zanegowałeś moje posty, a teraz żadnego wyjaśnienia nie widzę

Cały czas staram się Tobie wyjaśnic że termowizja i kamara wziernikowa na podczerwień to dwie różne rzeczy. A skoro jesteś w grupie gdańskiej to takie rzeczy powinieneś wiedzieć, i na twoim miejscu bym sie do tego teraz oficjalnie nieprzyznawał.

 

sase

  • Gość
Kamera Termowizyjna A Katastrofa Budowlana
« Odpowiedź #35 dnia: Styczeń 10, 2006, 22:34:04 »
Cytuj
Jest to kamera wziernikowa pracująca w stałym paśmie podczerwieni. A to jest właśnie główna różnica z kamerami termowizyjnymi.

Teraz to się chyba sam zakręciłeś, bo ja nie kumam :lol:  

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Kamera Termowizyjna A Katastrofa Budowlana
« Odpowiedź #36 dnia: Styczeń 10, 2006, 22:48:38 »
Ekspertem nie jestem, ale zgodnie z prawem Plancka, można wyliczyć spektralny rozkład promieniowania ciała doskonale czarnego i uzyska się odpowiedź na pytanie jaki zakres i rozkład długości fali emituje ciało o danej temperaturze. O ile pamiętam ciała dosyć ciepłe (rzędu 500 st. C) wchodzą już w zakres podczerwieni - czyli zakresu pracy kamery wziernikowej. Wniosek z tego taki, że oświetlając scenę światłem podczerwonym kamera termowizyjna powinna chyba wykazać, temperaturę odpowiadającą energii tego światła podczerwonego (w uproszczeniu)?
Jeśli się mylę, to dajce znać, bo praktycznie się takimi kamerami nie bawiłem (i się nie zanosi :) )
« Ostatnia zmiana: Styczeń 10, 2006, 22:49:12 wysłana przez Witold »

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline sawo73

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
Kamera Termowizyjna A Katastrofa Budowlana
« Odpowiedź #37 dnia: Styczeń 10, 2006, 23:07:03 »
I to jest twój główny problem że od poczatku nie kumasz.
Pisałeś wcześniej że masz wszystkie uprawnienia na sprzęt lokalizacyjny - to o takie rzeczy nie powinieneś sie pytać ani o nich wspominać.

Sam podałeś parametry kamery - którą niby znasz i pewnie umiesz sie nią posługiwać.

Podałeś w nich
Cytuj
oświetlenie: fala podczerwieni o długości 950 nm

Oznacza to, że iluminator podczerwieni wysyła fale podczerwieni o długości 950 nm, i jest to stała, niezmmienialna długośc fali. Kamera widzi tylko przy tej długości fali.

Kamery termowizyjne odbierają zaś promieniowanie podczerowne emitowane przez materiały i ciała. Długość fali jest zależna od temperatury - a więc w środowisku materiałów o różnych temperaturach każdy "promieniuje" inną długościa IR. Czyli kamera odbiera i rozróżnia różne długości fal promieniowania  podczerownego i przetwarza to na obraz, gdzie jaśniejsze pola odzwierciedlają wyższe poziomy temperatury.

Ty do tej pory pisałeś o kamerze na podczerwień, która pracuje w wąskim stałym paśmie podczerwieni (jest jedna i stała długość fali) i błędnie ją nazywałeś kamerą termowizyjną. Pozostałe rzeczy odnośnie taktyki są poprawne i nie staram sie ich podważać.

Naprawę, przemyśl to dobrze, zajrzyj do notatek ze szkoleń i już nie wspominaj o temowizji do lokalizacji osób zasypanych.

I to właśnie cały czas staram sie wytłumaczyć.

pozdarwiam

 

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Kamera Termowizyjna A Katastrofa Budowlana
« Odpowiedź #38 dnia: Styczeń 11, 2006, 12:47:22 »
Cytuj
działasz z chłopakami z łodzi jeżdzisz do żagania może ?:)
nie ja nie jestem w tej grupie  ale znam ich dość dobrze nawet sie kumplujemy.
Pozdrawiam Cięń em.

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Kamera Termowizyjna A Katastrofa Budowlana
« Odpowiedź #39 dnia: Styczeń 13, 2006, 11:44:18 »
witam, czy może mi ktoś udostępnic materialy szkoleniowe nt. kamer?

Offline Sajmonowski

  • World Citizen. Son of Man. A Moving form of dust.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 679
  • Strażaku - ratuj się sam!
    • Grupa Szybkiego Reagowania
Kamera Termowizyjna A Katastrofa Budowlana
« Odpowiedź #40 dnia: Styczeń 13, 2006, 17:23:08 »
Emer: co konkretnie, metody prowadzenia działań z kamerami, budowa, zasada działania? (nie mówie że wszystko mam ;) ) ale coś nt. prowadzenia przeszukania (nie gruzowisk a raczej przestrzeni zadymionych, o ograniczonej widoczności) moge znaleźć
pozdrawiam
Szymon
« Ostatnia zmiana: Styczeń 13, 2006, 17:23:32 wysłana przez Sajmonowski »
Zawsze ćwicz tak, jakby od tego zależało Twoje życie. Bo zależy!

www.cfbt.pl

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Kamera Termowizyjna A Katastrofa Budowlana
« Odpowiedź #41 dnia: Luty 12, 2006, 20:01:36 »
Witam, mam pytanie nieco innego typu niz dot gruzowisk, a mianowicie: czy można uzyć, a jeśli tak to jaka jest skutecznośc kamery termowizyjnej w przypadku zwłok w studni? tzn powiedzmy głębokość ok 10 metrów i zimna woda, czy kamera termowizyjna wskaże nam cialo??

Pytam z czystej ciekawości...

Offline zibi.gpr

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 127
    • http://www.strazgpr.mix
Kamera Termowizyjna A Katastrofa Budowlana
« Odpowiedź #42 dnia: Luty 13, 2006, 09:38:28 »
emer niema takiej możliwości chociaż zależy jaki czas zwłoki leżą w zimnej wodzie jeżeli zgon nastąpił dosłownie przed chwilą jest taka możliwość iż kamera wskaże nam różnicę temperatury otoczenia czyli wody a ciała jeżeli jednak zwłoki leżą parę godzin czyli przyjeły temp. wody nic nie zobaczysz kamerą  ;)

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Kamera Termowizyjna A Katastrofa Budowlana
« Odpowiedź #43 dnia: Luty 13, 2006, 09:52:45 »
witaj,
własnie, moje pytanie generalnie dotyczyło  zaczhowania się kamery termowizyjnej w momencie styku z wodą, oraz na tym czy ciało emitujące jakieś ciepło lecz będące pod lustrem wody może być zlokalizowane?
« Ostatnia zmiana: Luty 13, 2006, 09:55:56 wysłana przez emer »

Offline nowy998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 230
Odp: Kamera Termowizyjna A Katastrofa Budowlana
« Odpowiedź #44 dnia: Kwiecień 01, 2007, 18:11:38 »
wątek poruszany dosyć dawno ale pozwoliłem sobie napisać ponieważ u nas w komendzie jest kamera firmy bullard i jedno jest pewne kamera nie widzi przez powierzchnie, więc gruzowiska odpadają o co do pytania użytkownika powyżej to lustro wody i szyba jest barierą nie do przejścia dla kamery co gorsze szyba a woda może w mniejszym stopniu powoduje że widzimy własne (termowizyjne) odbicie i przy poszukiwaniu osób w zadymionym pomieszczeniu możemy się "naciąć"
Mam płytkę z tłumaczeniem mat. szkoleniowych  firmy bullard (trochę wydaje mi się nieudolnym) ale oddającym sedno sprawy więc powiedzcie jak mogę się tym z wami podzielić
 

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Kamera Termowizyjna A Katastrofa Budowlana
« Odpowiedź #45 dnia: Kwiecień 03, 2007, 16:31:50 »
Zgadza się kamera termowizyjna nie widzi nawet przez cienkie szkło bo to co dla nas jest przeźroczyste (światło białe) nie musi być przeźroczyste dla kamery termowizyjnej (promienie podczerwone). Filmy jakie obecnie pokazuje telewizja kłamią gdy ktoś używa kamery termowizyjnej aby sprawdzić czy ktoś jest za ścianą. Jak ktoś był na dniach otwartych na SGSP to może coś o tym powiedzieć bo była tam pokazana najnowsza kamera termowizyjna za 300 tyś zł i ona widziała przez reklamówke i to słabo, a dalszego otoczenia to nie widziała wcale.