Autor Wątek: Studnie  (Przeczytany 178765 razy)

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Studnie
« Odpowiedź #100 dnia: Wrzesień 14, 2012, 08:51:43 »
http://epoznan.pl/news-news-35097-Os._Czecha_dziewczynka_wpadla_do_studzienki_kanalizacyjnej
Wstrząs mózgu ...

Te kradzieże powinny być surowo karane... ale złapać kogoś na gorącym uczynku to jak wygranie w lotto.

Offline kuba.

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 208
    • OSP Mosina
Odp: Studnie
« Odpowiedź #101 dnia: Wrzesień 14, 2012, 09:09:25 »
złapać to jedno...ale przepraszam bardzo - gdzieś to przecież sprzedają, a z tego co mi wiadomo, skup złomu ma obowiązek o tego typu rzeczach oferowanych do skupienia powiadomić odpowiednie służby (przynajmniej w teorii)  :gwiazdki:
Brotherhood - work together, survive together...

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Studnie
« Odpowiedź #102 dnia: Wrzesień 14, 2012, 09:12:19 »
złapać to jedno...ale przepraszam bardzo - gdzieś to przecież sprzedają, a z tego co mi wiadomo, skup złomu ma obowiązek o tego typu rzeczach oferowanych do skupienia powiadomić odpowiednie służby (przynajmniej w teorii)  :gwiazdki:
Zaraz w sądzie powiedzą, że to że przyniósł nie oznacza, że ukradł...

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Studnie
« Odpowiedź #103 dnia: Wrzesień 14, 2012, 13:30:26 »
http://epoznan.pl/news-news-34593-Tragedia_pod_Kepnem_utoneli_w_szambie

Cytuj
Do tragicznego zdarzenia doszło w poniedziałek wieczorem w miejscowości Łęka Opatowska pod Kępnem. 70-letni mężczyzna oraz 13-letni chłopiec utonęli w zbiorniku z szambem.

Tragedia rozegrała się przed godziną 20.00 na terenie jednego z dużych gospodarstw rolnych w miejscowości Łęka Opatowska. Do zbiornika z szambem zlokalizowanego w oborze wpadł 70-letni mężczyzna. Chciał mu pomóc 13-letni chłopiec, który również utknął w zbiorniku. Na zewnątrz wyciągnął ich młody mężczyzna.

- Strażacy po przybyciu na miejsce wypadku zastali dwie osoby wyciągnięte ze zbiornika z gnojowicą, wewnątrz obory - informuje st.kpt. Zbigniew Domal ze straży pożarnej w Kępnie. - Działania ratownicze polegały na wyniesieniu na zewnątrz osób poszkodowanych, które były nieprzytomne i nie dawały znaków życia i natychmiastowej reanimacji, czyli udrożnienia dróg oddechowych i masażu serca. Niestety po blisko 40 minutach reanimacji nie udało się ratownikom przywrócić czynności życiowych u tych osób.

Mężczyzna, który wyciągnął dwie osoby ze zbiornika podtruł się gazami wytwarzanymi przez szambo. Żona mężczyzny, która znajdowała się na miejscu zdarzenia, w tym samym czasie zasłabła i zemdlała. Małżeństwo przetransportowano do szpitala. Byli w szoku.

Trwa śledztwo, które ma wyjaśnić przyczyny tragedii.




http://epoznan.pl/news-news-35097-Os._Czecha_dziewczynka_wpadla_do_studzienki_kanalizacyjnej
dziec
Cytuj
8-latce pomogły wyjść inne dzieci

MIKO - co te dwa zdarzenia maja wspólnego z taktyką prowadzenia działań ratowniczych w studniach? czy może nie dostrzegłeś, że straż pożarna nie miała czego szukać przy tych zdarzeniach? ale ja to się pewnie nie znam jako wiejski strażak... nie wątpię za to, że ty masz olbrzymie doświadczenie w tym zakresie:)
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Studnie
« Odpowiedź #104 dnia: Wrzesień 14, 2012, 15:03:00 »
http://epoznan.pl/news-news-35097-Os._Czecha_dziewczynka_wpadla_do_studzienki_kanalizacyjnej
dziec
Cytuj
8-latce pomogły wyjść inne dzieci

MIKO - co te dwa zdarzenia maja wspólnego z taktyką prowadzenia działań ratowniczych w studniach? czy może nie dostrzegłeś, że straż pożarna nie miała czego szukać przy tych zdarzeniach? ale ja to się pewnie nie znam jako wiejski strażak... nie wątpię za to, że ty masz olbrzymie doświadczenie w tym zakresie:)

@lang: w drugim przypadku procedura postępowania straży pożarnej byłaby mniej więcej taka jak u nas na ćwiczeniach na szczęście nie było takiej potrzeby. Co do zbiornika z szambem to ja myślałem, że był to zbiornik w postaci studni...

Offline kamil237

  • Brotherhood. Teamwork. Unity.
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 245
Odp: Studnie
« Odpowiedź #105 dnia: Wrzesień 14, 2012, 19:20:45 »
No i mamy ciąg dalszy historii z "mojego" podwórka dotyczącej upadku do studni...
http://nidzica.wm.pl/122559,Zmarl-mezczyzna-ktory-wpadl-do-studni.html

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Studnie
« Odpowiedź #106 dnia: Wrzesień 14, 2012, 19:36:11 »
MIKO - co te dwa zdarzenia maja wspólnego z taktyką prowadzenia działań ratowniczych w studniach? czy może nie dostrzegłeś, że straż pożarna nie miała czego szukać przy tych zdarzeniach? ale ja to się pewnie nie znam jako wiejski strażak... nie wątpię za to, że ty masz olbrzymie doświadczenie w tym zakresie:)

@lang jak słusznie zauważyłeś nie dam się sprowokować wiejskiemu strażakowi – jestem ponad i na szczęście daleko od twojej JRG czując się przez to bezpieczniej  ^_^.

Ja z kolegami z mojej JRG ćwiczyłem  wczoraj od 17:00 do 22:00  stabilizację pojazdów  i nie było im ciężko i widzieli potrzebę . A więc żyjemy w dwóch światach ratowniczych i niech tak pozostanie . :straz: zdaje sobie sprawę że poza zasięgiem


 


[załącznik usunięty przez administratora]

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Studnie
« Odpowiedź #107 dnia: Wrzesień 14, 2012, 20:25:13 »
i niech tak pozostanie:) ku zadowoleniu mojego rozleniwionego jestestwa i połechceniu Twojego przerośniętego ego; chociaż dalej nie rozumiem co wrzutka w temacie stabilizacji ma wspólnego z taktyką działań ratowniczych przy zdarzeniach w szeroko rozumianych "studniach"; jeśli miała to być tylko taka zaczepka, to informuję Cię, że właściwy adres jest Tobie doskonale znany (jako persona odpowiedzialna za moje wyszkolenie); ja jestem tylko prostym wiejskim strażakiem na czwartej grupie zaszeregowania, którego wpływ na program szkolenia zawodowego jest praktycznie żaden (to tak gdybyś nie orientował się w specyfice PSP, chociaż mam pełną świadomość, że orientujesz się znacznie lepiej ode mnie); tak na marginesie, to jestem przekonany, że pożarnicze abecadło Twoi akolici maja opanowane; chyba nie jest z nimi tak jak ze studentami, którzy ogarniają (teoretycznie) transformatę Laplace'a nie mając opanowanej algebry euklidesowej; byłby wstyd... poza tym sam sobie odpowiedz na pytanie - jak często skorzystają z tej wiedzy tajemnej, która przyszło im posiąść na tajnych kompletach PZPR? a teraz wyślij do boju swoje wojsko...
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 15, 2012, 04:30:59 wysłana przez lang »
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Studnie
« Odpowiedź #108 dnia: Październik 03, 2012, 17:56:46 »
Kolejny wypadek:

http://www.tvn24.pl/wpadla-do-studzienki-zginela-na-miejscu,280447,s.html

Niestety kobiety nie udało się uratować.

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Studnie
« Odpowiedź #109 dnia: Styczeń 13, 2013, 20:33:24 »
Podbijam temat ze względu na dzisiejszą akcję:

http://www.tvn24.pl/kobieta-wpadla-do-studni-ma-zlamana-reke,299876,s.html

Studnia o głębokości 37 metrów (tak podają media).

Jest ktoś z forum z tamtego rejonu?

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Studnie
« Odpowiedź #110 dnia: Styczeń 13, 2013, 20:44:25 »
Jak na upadek z 37 metrów, to obrażenia miała niewielkie. Czekamy na więcej informacji.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Studnie
« Odpowiedź #111 dnia: Styczeń 14, 2013, 12:53:21 »
„Małopolska – powiat tarnowski” Szybka interwencja strażaków – uratowane życie ludzkie.

http://www.straz.gov.pl/page/index.php?str=19&id=43208

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Studnie
« Odpowiedź #112 dnia: Styczeń 14, 2013, 13:17:19 »
Z tego co podlinkował @grzela:

„Małopolska – powiat tarnowski” Szybka interwencja strażaków – uratowane życie ludzkie.

http://www.straz.gov.pl/page/index.php?str=19&id=43208

Cytuj
Strażacy nawiązali kontakt słowny z poszkodowaną która była przytomna. Po dokonaniu pomiarów na obecność gazów niebezpiecznych w studni wykluczono ich obecność.

Zawartości tlenu już jednak nie sprawdzano?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 14, 2013, 14:03:40 wysłana przez Fistach »

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Studnie
« Odpowiedź #113 dnia: Styczeń 22, 2013, 21:35:36 »

Offline ochotnikosp998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Studnie
« Odpowiedź #114 dnia: Marzec 18, 2013, 17:16:57 »
W mojej OSP raz spotkaliśmy się z wyjazdem do kobiety która wpadła do studni. Nie było tam zbyt wiele wody. Teraz mamy sprzęt do ratownictwa wysokościowego tj. liny, szelki , uprzęże , trójnóg ratowniczy etc. etc. Wtedy pamiętaliśmy o możliwości zastosowania drabiny D10W, spuszczony był ratownik zabezpieczony w Aparacie ODO. Kobieta została w ten sposób błyskawicznie wyciągnięta.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Studnie
« Odpowiedź #115 dnia: Marzec 18, 2013, 17:59:20 »
Cytuj
Zawartości tlenu już jednak nie sprawdzano?
Skąd pewność ze nie sprawdzono? Mierniki wielogazowe używane w straży mają wbudowany detektor tlenu. Poza tym, jeśli poszkodowana się do nas odzywała i mówiła logicznie to atmosfera w studni nie jest zabójcza.

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Studnie
« Odpowiedź #116 dnia: Marzec 18, 2013, 18:08:24 »
Cytuj
Zawartości tlenu już jednak nie sprawdzano?
Skąd pewność ze nie sprawdzono? Mierniki wielogazowe używane w straży mają wbudowany detektor tlenu. Poza tym, jeśli poszkodowana się do nas odzywała i mówiła logicznie to atmosfera w studni nie jest zabójcza.
? oznaczał brak pewności bo o tym nie napisano (z tego co pamiętam).

Dla 1 osoby tlenu może być wystarczająco a dla dwóch już niekoniecznie.

BiednaOSP

  • Gość
Odp: Studnie
« Odpowiedź #117 dnia: Maj 08, 2013, 21:38:58 »
@Miko...proponuje odwiedzić kilka jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, oddalonych kilkanaście, kilkadziesiąt km od najbliższej JRG. Często ze względu znacznej odległości, przybycie JRG  czy też specjalistycznej  jednostki rat. wysokościowego jest opóźnione. Dysponowane są więc OSP ( to takie jednostki ,,trochę gorzej wyposażone)
Idąc Twoim tokiem myślenia...większość OSP nie mogłaby wyjechać z koszar...wszak wozy bojowe nie spełniają  podstawowych NORM!!!!  niektóre z nich dosłownie..nie są przystosowane do wyjazdów ratowniczo-gaśniczych..ale są eksploatowane. Tak więc zwracasz uwagę na niezasadność wykorzystywania ,,tych" a nie ,, tamtych" szelek? ..OSP borykają się z większymi problemami...
Zdecydowanie POPIERAM!!! wypowiedzi @Kaspra. W czasie zdarzenia, gdy liczy się każda minuta - należy podjąć niezwłoczną ewakuację wykorzystując sprzęt, który jest w posiadaniu ratowników..bo jak to ujął @Kasper - Ratownictwo ma być skuteczne!
@Miko...wolałbyś wydać 300 zł?większość gmin nie stać na rękawice specjalne, nie wspominając o ubraniach typu NOMEX. W Wozach są poważne braki PODSTAWOWEGO WYPOSAŻENIA!!!!.
Wiesz...gdybym w trakcie takiego zdarzenia miał wybrać...szelki zgodne TYLKO z normą PN-EN 361 lub...obserwować biernie ludzkie cierpienie z powodu oczywistego! braku szelek zgodnych z normą XXXXXXXXX!!! Ratowałbym życie!
Widocznie...nie masz pojęcia o realiach takich jednostek...Twoja merytoryczna ,,wiedza" ...nie ma zastosowania w praktyce.

Offline pol102

  • Software Developer
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 428
  • Cichy spec od czarnej roboty.
Odp: Studnie
« Odpowiedź #118 dnia: Maj 08, 2013, 23:46:36 »
Z kolegą @Miko wcześniej się nie znałem i dość jawnie podważałem każdą jego wypowiedź... do czasu pierwszej rozmowy, w której wyszła na jaw jego wiedza daleko większa niż teoria. Ja wiem, że ciężko jest zrozumieć czasami te wypowiedzi, ale odnosząc się bezpośrednio do szelek - czy zastanowiłeś się kolego, co by się stało, gdyby te szelki mniej lub bardziej zaszkodziły osobie ewakuowanej? Proponuję rozważyć odpowiedź 10 razy wobec wypadku w Powidzu.
Jeśli robisz coś za darmo i czujesz, że daje Ci to radość, to wiedz iż muisz robić to na 200% swoich umiejętności.

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Studnie
« Odpowiedź #119 dnia: Maj 09, 2013, 06:37:40 »
Panowie, jeśli chodzi o uratowanie życia ludzkiego lub jego nieuratowanie to nie ma co tu dywagować. Większość OSP nie ma takiego sprzętu, który jest niezbędny w danych sytuacjach i który do tego ma wszelkie dopuszczenia. Jeśli MUSIMY to działamy tym co mamy, od tego jest zasada stanu wyższej konieczności, tylko pamiętać - jeśli musimy. W sytuacji nadzwyczajnej te szelki to można nawet z linek sobie porobić jeśli inaczej się nie da.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Studnie
« Odpowiedź #120 dnia: Maj 09, 2013, 09:10:45 »
A ile strażaków w swoich jednostkach spróbowało poradzić sobie z takim zdarzeniem na ćwiczeniach, wykorzystując jedynie sprzęt jaki ma na aucie i próbując wykorzystać go niestandardowo z braku wyposażenia specjalistycznego??

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Studnie
« Odpowiedź #121 dnia: Maj 31, 2013, 19:04:50 »
« Ostatnia zmiana: Maj 31, 2013, 19:44:38 wysłana przez grzela »

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Studnie
« Odpowiedź #122 dnia: Maj 31, 2013, 22:59:48 »
To ja w takim razie złoże zamiast kondolencji gratulacje. Gratulacje komendzie powiatowej która jest odpowiedzialna za stopnień wyszkolenia ochotników.
Pewnie, że nie czas jeszcze na rzucanie oskarżeń, ale pierwsze co się nasuwa na myśl. Dyspozytor (też pracownik tej komendy, który powinien doskonale orientować się jaka OSP ma jakie umiejętności, zwłaszcza po wprowadzeniu specjalizacji) dysponuje OSP do dość trudnego zdarzenia. Dlaczego wybrał akurat tą OSP? Kierował się czasem dojazdu czy może umiejętnościami danej OSP?

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: Studnie
« Odpowiedź #123 dnia: Maj 31, 2013, 23:04:19 »
Bo jakby nie zadysponował to na tym samym forum podniósł by się lament, że "czemu nie wysłał nas do zdarzenia, bo przecież jesteśmy w KSRG to powinniśmy tam jechać... itd"

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Studnie
« Odpowiedź #124 dnia: Maj 31, 2013, 23:04:49 »
Nieprawda - @Piotr_W nie masz akurat w tym przypadku racji

Niema specjalizacji i nigdy nie będzie - tak jak TurboSzkoleń i TurboRatowników - co nie znaczy że niemożna choć częściowo rozwiązać problemu za 0 zł