Autor Wątek: Apel do Władz „Związku” i "naszych" posłów ws. obiecanych dodatków do emerytur !  (Przeczytany 7726 razy)

Offline daiman998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Kolega, który wypowiedział się powyżej w dużej mierze oddał sedno sprawy. Z tym, że z tą strażą zawodową w miastach powyżej 100 tys bywa różnie. U mnie miasto koło 100 tys (powiatowe) ma 3x JRG i 1x WIELKIE ZSP. Mimo to moja miejscowość ok. 5 tys mieszkańców i koło 200 akcji rocznie jest standardem. W niemczech system jest taki, że ochotnik w OSP takiej  moja nie miałby żadnych problemów z wyjazdami na akcję. Ja chwała Bogu nie mam problemu, bo mój pracodawca jeśli tylko jest to możliwe to zwalnia mnie bez problemu. Moi koledzy mają na całe szczęście podobnie, ale wiem jak jest gdzie indziej i właśnie może czas by ktoś się tym zajął. Ok mówicie emerytury i dodatki to niemożliwe. Ja interesuję się polityką i ekonomią i się z tym zgodzę, ale przynajmniej po tych apelach może przestaną nas wreszcie kłamać. Ja nie jestem jakoś pazerny na kase, mówią mi dziś, że koniec z ekwiwalentem i jeżdżę dalej jak wcześniej bo to jest to co kocham. Staram się tym zarazić młodych i widzę powoli efekty, bo młodzi teraz umieją więcej niż nie jeden strażak z jednostki KSRG. Tylko, że oni naprawdę chcą i poświęcają na to swój czas. Jestem tego zdania, że skoro mamy tyle obowiązków, to może wreszcie szczegółowe unormowania prawne.
Najbardziej jednak denerwuje mnie coś innego, a mianowicie nasz ZOSP, a mianowicie to, że nasz związek już dawno nie jest dla nas, a tylko dla polityków...

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Przykład niemiecki ( 100tys mieszkańców ) był wspomniany tylko po to , aby pokazac że są mozliwości okreslenia pewnego progu od którego MUSI byc straż zawodowa.   Nie oznacza to że poniżej nie może by zawodowej , ani też że  kryteria nie moga byc zupełnie inne niż ilośc mieszkańców w danej miejscowości.
U nas  kryteria raczej musiały by byc zupełnie inne , bo przeciez  mamy zupelnie inne realia - mamy zawodowe jednostki w miastach ok 10 tys , a nawet mniejszych ( np Radziejów -Według danych z 30 czerwca 2004 miasto liczyło 5804 osób) a jednocześnie w  wielu miastach  ok 20 tys , a nawet i większych funkcjonuja wyłącznie jednostki OSP .

Offline Prezes_112

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
A więc coś drgnęło wśród samorzadowców ,

RG i Wójt Iwanowic aktywnie zaagażowali sie w akcje "emerytalną" dla strażaków ochotników

(tak więc - kropla drąży skałę) , druhowie do dzieła .....

mat w zał.

"Szanowny Pan
Wojciech Kozak
Wicemarszałek Województwa Małopolskiego

 

dw. Koleżanki i Koledzy samorządowcy woj. małopolskiego

 

Panie Marszałku,
w załączeniu pozwalam sobie przesłać Stanowisko wspólne Rady Gminy Iwanowice i Wójta Gminy Iwanowice z dnia 18 kwietnia 2012 roku w sprawie dodatku do kapitału emerytalnego, dla czynnych członków OSP, do wiadomości i ewentualnego wykorzystania.

Jestem członkiem OSP od trzydziestu dwóch lat, oraz Prezesem ZG ZOSP w Iwanowicach. Na terenie naszej gminy działa czynnie 15 jednostek OSP.

Mój dziadek w 1926 roku był założycielem OSP Narama w 1926 roku, mój ojciec jest członkiem OSP z 60 letnim stażem, a brat z 25 letnim.

Dlatego też znam działalność strażaków i uważam, że to co proponujemy w naszym stanowisku jest jak najbardziej potrzebne.

Wiem, że Pan Marszałek jest żywo zainteresowany działalnością OSP, pomaga Pan również w rozwoju bazy materialnej OSP, dlatego przesyłam Panu nasze stanowisko

 

Z poważaniem

Zbigniew Grzyb

wojt@iwanowice.pl

www.iwanowice.pl

 

PS. Tę korespondencję pozwalam sobie przesłać do wiadomości również koleżankom i kolegom samorządowcom z terenu Małopolski. Może również na terenie innych gmin i powiatów zostanie przeprowadzona podobna akcja. Kropla drąży skałę ;-)"

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline Prezes_112

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Witam , dh kolegów forowiczów !

wiem, że pastwicie sie nad moim apelem,

 i nie wszyscy mają taki sam pogląd na poszuszana problematykę (szanuje je i dlatego nie komentuje dalej ) , nie wdając sie dłuższą polemikę na ten temat bedąc delegatem na III Zjazd Oddziału Wojewódzkiego w Krakowie (w ostatnią sobotę ), starałem sie przedstawić przynajmniej parę problemów poruszanych na tym Forum ( nie wszystkie mogły być zaprezentowane) , gdyż i tak prowadzący "Zjazd" ograniczyli czasowi wystąpienia i nawet to co mialem przygotowane nie mogłem wszystkiego zaprezentować dlatego pozwócie że zamieszczcze to na tym forum ...

"Wystapienie na
III Zajazd Oddziału Wojewódzkiego
 Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Krakowie 
Wnioski do przyjęcia przez III Zjazd
/Komisja uchwał i wniosków/

Szanowne druhny i druhowie delegaci, drodzy zaproszeni goście, władze rządowe, samorządowe i  związkowe, jako delegat powiatu nowotarskiego mający zaszczyt reprezentować przed tak szanownym forum zjazdowym, środowiska strażackie
i samorządowe, chcę odnieść się do złożonych sprawozdań, ale i też poruszyć parę spraw,  kwestii oraz bolączek z jakimi zmagają się na co dzień druhowie ochotnicy i samorządowcy, które wypłynęły z przeprowadzonej kampanii sprawozdawcze szczebla gminnego
i powiatowego.
Na samym początku, chciałbym zaznaczyć, iż moje uwagi będą natury ad rem, a nie ad persona.
Mianowicie,  środowiska strażackie, które mam zaszczyt reprezentować zgodnie podkreślają, iż nadal będą preferować przede wszystkim aktywną i skuteczną pomoc
w wypełnianiu przez OSP odpowiedzialnej służby publicznej i spełnianiu przez nią społecznej roli - zgodnie z przesłaniem Bolesława Chomicza - pierwszego Prezesa Odrodzonego Związku, która brzmi:
"Ochotnicza Straż Ogniowa z wielu względów jest doniosłym posterunkiem służby publicznej, pod której sztandarami obywatel zaprawia się do dyscypliny, uczy się posłuchu
i karności dla swej władzy przez niego samego wybranej, pogłębia w swym sercu poczucie obowiązku i poświęcenia, a w sztandarze swym widzi symbol jedności, bez której nie masz
w społeczeństwie i państwie ładu, harmonii i poszanowania dla siły moralnej."
Jednak, aby to wypełnianie, misji i odpowiedzialności  w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku przez druhów ochotników mogło opierać się na wzajemnym poszanowaniu
i zrozumieniu przez władzę publiczną,  zarządzającą – dysponującą tymi siłami ratowniczymi, powinno nastąpić większe zrozumienie i pochylenie się nad bieżącymi sprawami z jakimi zderzają się codziennie dh ochotnicy, ale i też samorządy gminne w zapewnieniu poczucia bezpieczeństwa i stabilności, a nie nakładaniem dodatkowych obciążeń finansowych, czy nieprzemyślanych uregulowań prawnych powodujących zwiększone wydatki z budżetów gmin , czy samych OSP.
......cd. w załączniku

PS. Obecnie na Zjeździe parlamentarzyści z Poselskiego Zepołu Strazaków i "działacze Związkowi" trochę wywołani do tablicy byli bardzo zniesmaczeni moją wypowiedzią , no cóż , "Oni" uważają że wszystko jest w porządku i nie mają sobie nic do zarzucenia...... Tak więc sami ocencie czy stanowine przepisy nie biją w nas i nasze finanse !

z poważaniem

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Pięknie.
Po za tym zapewne stanie na tym, że tylko odczytałeś ten tekst. No może nie do końca. Przybędzie ci paru wrogów. Przybędzie i paru zwolenników. Część powie nie czas i miejsce aby się wychylać. Część powie że wreszcie się ktoś odważył powiedzieć to co i tak wiele osób uważa. Tak było i w moim wypadku na ostatnim zjeździe wojewódzkim przed pięciu laty.
Ale to nie znaczy że nie mamy o tym mówić i to szczególnie na takich uroczystościach. Źle napisałem uroczystościach. Uroczystość to jest jak spotkamy się na Dniu Strażaka. Zjazd wojewódzki jest spotkaniem roboczym. Możemy się tu spierać i popierać. Zgadzać i nie zgadzać. Ale najważniejsze aby głośno mówić o naszych problemach i wyrażać sprzeciw w ten czy inny sposób.
Z mojej strony gratulacje za sam fakt powiedzenia o takich problemach na zjeździe.

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Prezes_112 szykuj się na cietą ripostę i dodatkowe argumenty bo specjaliści od piaru ZG i ZW, już pewnie nad nią pracują . Chyba, że spłynie to po nich jak po kaczce.


Offline Prezes_112

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Spoko, koledzy druhowie ! :mellow:

kolego max[], ja już przeżyłem "polowanie" na niepokornych po wspomnianej akcji z 2003 roku, więc trochę poznałem metody i sposoby  jak "góra" Związku potrafi się "odwzajemnić" za takie wytykanie im błędów , ale nie po to przyjmowałem funkcje w strukturach "Związku" aby być tylko do klaskania jak to robią  :poklon:"klakierzy" :brawo: którzy nie chcą sie narazić "Prezesowi" i jego dworowi.

PS. kolego kwas - dzięki za ciepłe słowa ...... :mellow: 

ale uważam , że tak trzeba - na każdym możliwym forum, gdzie omawia się i decyduje o naszych sprawach  mówić głośno :tuba: i bez  "ogródek " o naszych oddolnych bolaczkach!
« Ostatnia zmiana: Maj 22, 2012, 22:04:53 wysłana przez Prezes_112 »

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.

Offline Darek3xP

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 131
Kolego "Prezes_112" jestem pod wrażeniem zgłoszonych w imieniu braci strażackiej oraz swoim postulatów i wniosków na III Zjeździe Woj. Je też próbuję walczyć na swoim terenie - ale jest ciężko, to jest walka z wiatrakami ! Uważam że Związek OSP RP na wyższych szczeblach zamiast nam pomagać i reprezentować interesy naszych jednostek - po prostu ma to w p....
A najgorsze, że tylko nieliczni nasi koledzy tak uważają ! reszta podnosi tylko grzecznie rączkę żeby czasami się nie narazić i nie stracić swojego stołka albo innych rzeczy ...
Tak więc wielki szacun dla Ciebie - Prezesie_112