Autor Wątek: Noszenie odznaczeń, medali itp.  (Przeczytany 24342 razy)

freak

  • Gość
Noszenie odznaczeń, medali itp.
« dnia: Marzec 31, 2012, 11:12:36 »
Witam!!
Mam pewne pytanie.....
Mój dziadek jest strażakiem i posiada Złoty medal za zasługi dla pożarnictwa oraz Złoty Krzyż Zasługi, czytałem regulamin ale nie jestem do końca pewny czy przypiąłem  je dobrze... Załączam rysunek


Odznaczenia te powiesiłem na podstawie regulaminu , tj ,, Zasady i sposób noszenia przedmiotów mundurowych'' na podstawie pkt:
-3.1
-3.4 ordery i odznaczenia nosi się na kurtkach munduru rozmieszczone symetrycznie na wysokości 5,5 cm powyżej klapy górnej kieszeni
a) jeden order, odznaczenie lub medal - nad środkiem kieszeni
b) 2-4 orderów, odznaczeń, medali w jednym rzędzie bez przerw między wstążkami z
tym, że przy ilości trzech i więcej wstążek - wstążkę pierwszego orderu, odznaczenia,
medalu, podkłada się na wstążkę następnego odznaczenia, do odpowiedniej
szerokości niezbędnej do zachowania symetrii względem klapy kurtki,

Natomiast w w "Strażaku" jest rubryka gdzie wytyka się błędne noszenie odznaczeń i w jednym z ostatnich numerów było pokazane, że medal za zasługi dla pożarnictwa nosi się tak jak na załączonym obrazku:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/72f281380780c657.html
( ta Pani na środku całego zarządu)
Chciałem się zatem zapytać czy mój dziadek ma dobrze przypięte odznaczenia i  która wersja jest dobra. Bardzo proszę o wyrozumiałość  ponieważ jest to mó peirwszy post na forum -_- Mam nadzieje, że znajdą się Osoby które zechcą pomóc ^_^

Offline Artur Kom.

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 382
    • OSP STARY BRUS
Odp: Noszenie odznaczeń, medali itp.
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 31, 2012, 13:34:11 »
Kolego zobacz sobie ten obrazek, tu jest pokazane jak to wyglądać powinno
Komendant Gminny
Sekretarz Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam do odwiedzenia naszej strony: http://www.stary-brus.osp.org.pl/
oraz bloga http://osp-starybrus.blog.onet.pl/

Offline tayron

  • "Wystarczy odrobina tlenu, by wybuchł w śmiertelnym szale..."
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 224
Odp: Noszenie odznaczeń, medali itp.
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 31, 2012, 14:11:02 »
Witam!
Po oglądnięciu powyższego zdjęcia nasunęło mi się pytanie.... Na jakiej zasadzie zdobywa się odznakę skoczka spadochronowego? Wie ktoś może?
Czarodziejska opcja szukaj.....
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,17007.msg179350.html#msg179350
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,11531.msg113862.html#msg113862
Proszę w tych dwóch wątkach prowadzić dyskusję nt odznak spadochronowych
« Ostatnia zmiana: Marzec 31, 2012, 14:15:39 wysłana przez robn »

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Noszenie odznaczeń, medali itp.
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 31, 2012, 14:14:45 »
Witam!
Po oglądnięciu powyższego zdjęcia nasunęło mi się pytanie.... Na jakiej zasadzie zdobywa się odznakę skoczka spadochronowego? Wie ktoś może?

Cytuj
Znak Spadochronowy – odznaka bojowa dla żołnierzy, którzy brali udział w bojowej akcji spadochronowej. Prawo do noszenia znaku zwykłego mają żołnierze posiadający wyszkolenie przewidziane dla oddziałów spadochronowych.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Znak_Spadochronowy

http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,17007.0.html
« Ostatnia zmiana: Marzec 31, 2012, 14:21:10 wysłana przez grzela »

Offline młody prezes

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 300
Odp: Noszenie odznaczeń, medali itp.
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 01, 2012, 22:09:18 »
to ja jeszcze spytam
jeśli mam komplet odznak z MDP (brązowa, srebrna, złota), w tym roku dostaję wzorowego strażaka to jak to powinienem nosić?
czy te z MDP jeszcze powinienem nosić?
Strażak to taki człowiek, który jest przygotowany na wszystko to na co inni ludzie nie są przygotowani...

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Noszenie odznaczeń, medali itp.
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 02, 2012, 08:29:28 »
to ja jeszcze spytam
jeśli mam komplet odznak z MDP (brązowa, srebrna, złota), w tym roku dostaję wzorowego strażaka to jak to powinienem nosić?
czy te z MDP jeszcze powinienem nosić?
możesz nosić najwyższą stopniem odznakę MDP (złotą) w miejscu zaznaczonym na obrazku zamieszczonym przez Artur Kom. jako odznaka stowarzyszenia. Dużo osób popełnia ten błąd nosząc wszystkie stopnie (złoto, srebro, brąz) orderów, odznaczeń czy odznak, a nosi się tylko najwyższą
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline młody prezes

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 300
Odp: Noszenie odznaczeń, medali itp.
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 02, 2012, 10:26:45 »
dzięki daro, a jak ktoś ma odznaki z racji honorowego krwiodawcy? bo mam u siebie jednego takiego strażaka i zawsze się zastanawiamy gdzie on powinien to nosić lub nie nosić.
Strażak to taki człowiek, który jest przygotowany na wszystko to na co inni ludzie nie są przygotowani...

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Noszenie odznaczeń, medali itp.
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 02, 2012, 14:58:13 »
dzięki daro, a jak ktoś ma odznaki z racji honorowego krwiodawcy? bo mam u siebie jednego takiego strażaka i zawsze się zastanawiamy gdzie on powinien to nosić lub nie nosić.

Odznakę Honorową, stowarzyszenia lub sportową (PCK, ZHP, LOK itp.) tylko jedną, na klapie prawej górnej kieszeni kurtki, pośrodku prawej połowy klapy (między guzikiem a brzegiem klapy).


Offline Bisiu

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: Noszenie odznaczeń, medali itp.
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 19, 2012, 19:45:16 »
Nam gmina dała takie naszywki na mundur wyjściowy: tylko z herbem i nazwą gminy. W regulaminie odznaczeń nie ma nic napisane o tym, że takie coś można nosić na mundurze galowym czy wyjściowym, ale nie jest to chyba też tam zabronione.
Ktoś z Was nosi takie naszywki? Macie jakieś inne podstawy, które pozwalają, albo zabraniają tego używać przy mundurze wyjściowym?

Offline shpaco

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 66
Odp: Noszenie odznaczeń, medali itp.
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 19, 2012, 20:35:12 »
W naszej gminie nosimy takie naszywki na lewym rękawie, w połowie długości pomiędzy ramieniem a łokciem. Niestety nie wiem co na ten temat mówią rozmaite regulaminy, sam jestem ciekaw.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Noszenie odznaczeń, medali itp.
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 19, 2012, 21:30:46 »
Warto przeczytać regulamin:

http://www.zosprp.pl/?q=content/umundurowanie

Rozdział III
EMBLEMATY,   NASZYWKI,   DYSTYNKCJE   I   INNE   ELEMENTY UMUNDUROWANIA

W naszej gminie nosimy takie naszywki na lewym rękawie, w połowie długości pomiędzy ramieniem a łokciem. Niestety nie wiem co na ten temat mówią rozmaite regulaminy, sam jestem ciekaw.

Cytuj
1.Członkowie OSP i zarządów ZOSP RR pełniący funkcje kierowców, mechaników motopomp, łącznościowców, a także członkowie orkiestr i drużyn sanitarnych noszą przy mundurach wyjściowych i galowych na ich lewym rękawie, naszywki-oznaki specjalności, haftowane srebrną nitką na ciemnogranatowym tle wg wzorów zawartych w załączniku nr 12 do regulaminu. Naszywki umieszcza się 15 cm od dolnej krawędzi rękawa.

Nam gmina dała takie naszywki na mundur wyjściowy: tylko z herbem i nazwą gminy. W regulaminie odznaczeń nie ma nic napisane o tym, że takie coś można nosić na mundurze galowym czy wyjściowym, ale nie jest to chyba też tam zabronione.
Ktoś z Was nosi takie naszywki? Macie jakieś inne podstawy, które pozwalają, albo zabraniają tego używać przy mundurze wyjściowym?

Cytuj
4. Dopuszcza się noszenie emblematu z napisem „Ochotnicza Straż Pożarna” na mundurach wyjściowych i galowych, na ich prawym rękawie haftowanego czerwoną nitką na ciemnogranatowym tle wg wzoru zamieszczonego w załączniku nr 13 do regulaminu.

Takie naszywki nosi się na mundurze koszarowym lub specjalnym.

Ale każdy **** na swój strój.

[załącznik usunięty przez administratora]
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 19, 2012, 21:41:30 wysłana przez grzela »

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Noszenie odznaczeń, medali itp.
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 20, 2012, 16:03:30 »
Jestem więcej jak pewien że temat już był poruszany, ba nawet chyba sam opisywałem takie emblematy - umieszczone na lewym rękawie. W mojej okolicy jest poseł na sejm, który też niby działa w OSP też na mundurze nosi taki emblemat, no i jedna jednostka z gminy takowy ma, oraz jeszcze jedna z poza niej.

Poza tym wydaje mi się że grzela nie do końca ma rację, coś mi świta że naszywki są dozwolone, tyle że po złożeniu wniosku i przyjęciu przez oddział ZOSP... Ale głowy za to nie dam, bo kolega rzadko się myli jednak :P
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Noszenie odznaczeń, medali itp.
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 20, 2012, 16:17:10 »
Poza tym wydaje mi się że grzela nie do końca ma rację, coś mi świta że naszywki są dozwolone, tyle że po złożeniu wniosku i przyjęciu przez oddział ZOSP... Ale głowy za to nie dam, bo kolega rzadko się myli jednak :P
Regulamin umundurowania:

Cytuj
§ 3
1.Wymienione w regulaminie rodzaje ubiorów nie ograniczają możliwości stosowania elementów strojów regionalnych.
2.Stosowanie w ubiorach elementów strojów regionalnych wprowadza się w drodze uchwały zarządu wojewódzkiego ZOSP RP na wniosek zainteresowanej OSP lub OSP z terenu regionu.

Emblemat, naszywka z herbem gminy raczej nie jest elementem stroju regionalnego :fiuu:

Offline shpaco

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 66
Odp: Noszenie odznaczeń, medali itp.
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 21, 2012, 20:38:49 »
a mi właśnie wydaje się, że jest. na galowych mamy naramienniki z herbem gminy, natomiast na koszarówkach i nomexach naszywki takie jak Bisiu ale dodatkowo z napisem OSP Lipienek.

Offline leolen

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Noszenie odznaczeń, medali itp.
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 08, 2012, 12:46:10 »
Gdzie można pobrać regulamin dotyczący odznaczeń,odznak i medali i ich rozmieszczenie na mundurze.

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline tayron

  • "Wystarczy odrobina tlenu, by wybuchł w śmiertelnym szale..."
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 224
Odp: Noszenie odznaczeń, medali itp.
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 08, 2012, 15:46:25 »
Gdzie można pobrać regulamin dotyczący odznaczeń,odznak i medali i ich rozmieszczenie na mundurze.

Tutaj znajdziesz wszystko na ten temat:
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,18786.msg204581.html#msg204581