Autor Wątek: Jak zostać strażakiem  (Przeczytany 9923 razy)

Offline michas1188

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Jak zostać strażakiem
« dnia: Marzec 27, 2012, 20:27:05 »
-----
« Ostatnia zmiana: Marzec 24, 2019, 14:16:11 wysłana przez michas1188 »

Offline malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...
Odp: Jak zostać strażakiem
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 27, 2012, 20:33:13 »
Po pierwsze musisz być wytrwałym i być w miarę bystrym. W celu poćwiczenia proponuje przeglądnąć forum, gwarantuje, że znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania;)

Offline hasici99

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 519
Odp: Jak zostać strażakiem
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 28, 2012, 12:45:46 »
Witam , ostatnio bardzo dużo myślałem i postanowiłem że postaram sie zostać strażakiem.Jestem po szkole zawodowej zapisałem sie juz zaocznie do szkoły średniej, konczę kurs na pilarki mam zamiar ukonczy jeszcze jakies inne kursy zeby tylko spełnic jak najwiecej warunków ale mam duźo pytań odnośnie bycia strażakiem jeśli ktoś by był uprzejmy i mi odpowiedział bede wdzieczny.:
1.Czy w wieku 26 lat mogę zostać strażakiem?(wiadomo przejde pozytwnie wszystkie testy i kursy)
2.Jaki czas jest sie stazysta zanim zostanie sie prawdziwym strażakiem.
3.Czy jesli w wieku 13 lat policja złapała mnie na kradziezy batonikow w sklepie czy mnie to dyskfalifikuje?
4. Jak czesto organizowane są nabory .
5.Czy czesto przyjmuje sie ludzi z ulicy czy raczej samych po szkole strażackiej.
6.Czy pradwą jest że strażak nie może mieć ,brody, długich włosów, tatuaży czy kolczyków?
7.Jeśli można to prosze o podanie przydatnych kurs ów , przeczytałem na tym forum ze jest nawet kurs usuwania gniazd owadów ale gdzie takie cos mozna zrobic?( wiem ze ważne sa płetwonurek, ratownik medyczny, prawo jazdy, pilarki spalinowe)
8.Jak pracuje strażacy 24 h i 3 dni wolnego?
9.Czy komendant sam decyduje kogo weżmie do swojej jednostki czy zawsze idą ci z najlepszymi wynikami
10.Mam kategorie wojskową A ale juz do wojska sie nie idzie wiec moj stosunek nie jest uregolowany bo wojsko jest tylko zawodowe czy wtedy mam szanse.
11.Czy jest cos na zasadzie ze przechodze egzaminy na cała polske i patrze gdzie są wolne miejsca czy egzaminy przechodzi sie w wybranej jednostce do ktorej chcemy wstapic.
12.Niestety mieszkam wielkim miescie(kraków) wiec osp jest chyba niemozliwe bo musiał bym jezdzic pewnie z 20 km do najblizszej jednostki, czy sa jakies innde motody brania udziału w zawodach badz szkoleniach nie bedac nawet w osp.
13.Czy udział w jakichs cwiczeniach- programach ktore leciały w tv dobre kilka lat temu typu kawaleria powietrzna (jak dobrze pamietam) gdzie biegało sie po błotach z ciezkimi plecakami itp może byc jakos dodatkowo punktowany, wiem ze wtedy mowiono ze jesli ktos ukonczy taki program ma łatwiej dostac sie do gromu ,strazy itp.
14, Czy honorowe krwiodastwo to plus czy lepiej sie tym nie chwalic .
15, Czy jest potrzebne swoje cv z wczesniejszych prac czy niema znaczenia ze ktoś wczesniej był np murarzem?
16.Czy  zostanie stra zakiem wiąze sie z jakimis kosztami typu szkolenia, zakup sprzetu czy cokolwiek na własną kieszen?

Jesli ktos ma jakas cenna rade od siebie o która tu niepytam też bede wdzieczny za pomoc

Z góry dziekuje  za wszystkie odpowiedzi, poprostu chciałbym wiedziec czy mam szanse i czy warrto sie starac zeby spelnic jedno z marzen czy moze cos mnie dyskfalifikuje i niemam zadnych szans.


                                                                                                            Dzieki za pomoc Michał

1. Możesz zostać. Z ulicy preferowany wiek to poniżej 30, ale znam sporo przypadków ludzi przyjmowanych nawet w wieku 34 lat.
2. Stażystą jesteś przez 3 lata od mianowania. Nie wiem co to znaczy dla Ciebie prawdziwy strażak, ale stażysta wykonuje wszystkie obowiązki, jakie wykonują jego starsi koledzy. Stażysta ma troszkę mniej przywilejów, choćby mniejsza mundurówka.
3. Popełniłeś wykroczenie. Nie przestępstwo. Nawet w przypadku przestępstwa, po określonym czasie ustaje karalność przestępstwa.
4. Zależy od konkretnej komendy.
5. Komendy robią nabory tylko z ulicy, strażacy po szkołach, czyli po Aspirantce i Głównej przenoszeni są do Jednostek poza konkursem.
6. Broda nie może uniemożliwiać Ci pracy w aparacie ODO. Długie włosy? Tzn. jak długie? Do ramion? Do pasa? Jeszcze nie widziałem strażaka z włosami choćby do ramion, a nie powiem Ci, czy w jakimś rozporządzeniu jest wzmianka na ten temat. Najwygodniej w tym zawodzie mieć łysą głowę:) Tatuaż... Zależy jaki i gdzie. Jak napiszesz sobie na czole HWDP, to będziesz miał mniejsze szanse. Ogólnie tatuaż jest dozwolony, jak przykryjesz go mundurem i przejdziesz przez badania lekarskie. Kolczyki? Nieee.\
7. Przede wszystkim C, potem w zależności jakiej specjalizacji jest Jednostka, do której prowadzą nabór. Ratownik medyczny, płetwonurek, podesty ruchome, napełnianie zbiorników ciśnieniowych, stermotorzysta i wiele wiele innych z uwagi na charakter zdarzeń występujących w PSP.
8. Obecnie system to 24/48
9. Ważne jest ile zdobędziesz punktów. Ale to już kwestia komendy i komisji. Oczywistą jest rzeczą, że jak będziesz miał szereg uprawnień a pójdzie Ci trochę gorzej na sprawnościowych, to wybiorą uprawnienia.
10. Jesteś przeniesiony do rezerwy - masz uregulowany stosunek - spełniasz wymaganie.
11. Przechodzisz egzaminy tylko w jednej konkretnej komendzie, która prowadzi aktualnie nabór, do innych będziesz przechodził od nowa.
12. Raczej nie ma, poza tym nie masz już za wiele na to czasu. W OSP musiałbyś być i tak minimum 3 lata.
13. Możesz to uwzględnić, ale punktów bym się nie spodziewał...
14. To nic wielkiego, ale możesz uwzględnić.
15. CV jak najbardziej. A w niektórych komendach murarz jest bardzo porządany :wall: Im więcej tego w CV tym lepiej.
16. Szkolenie podstawowe, umundurowanie, wyposażenie, jest finansowane przez komendę. Nawet nakarmią Cię przez okres szkolenia, czyli 3 miesiące.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Jak zostać strażakiem
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 28, 2012, 12:58:07 »
Cytuj
6. Broda nie może uniemożliwiać Ci pracy w aparacie ODO. Długie włosy? Tzn. jak długie? Do ramion? Do pasa? Jeszcze nie widziałem strażaka z włosami choćby do ramion, a nie powiem Ci, czy w jakimś rozporządzeniu jest wzmianka na ten temat.
i tu się mylisz, może i nie uniemożliwi, ale przepis mówiący o tym ze osoby nieogolone i nieostrzyżone ( nie chce mi się go szukać, żeby zacytować słowo w słowo) nie mogą być dopuszczone do pracy w sprzęcie ODO nie mówiąc już o wygodzie.

Online Petro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 714
Odp: Jak zostać strażakiem
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 28, 2012, 14:26:52 »
Odpowiedź na pytanie nr. 6 można znaleźć w tym wideo http://woli-i-tysio.tvn.pl/odcinki-online/dawid-marcin-i-straz-pozarna,11309,0.html :szalony: :szalony:

Offline michas1188

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Jak zostać strażakiem
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 28, 2012, 18:47:20 »
WIELKIE DZIEKI hasici99, naprawde bardzo mi to pomogło i podejrzewam ze wielu innym szukajacym też , bo  z reguły ktos pyta o jedna czy  dwie rzeczy i wszystko jest porozrzucane po calym forum, Petro masz racje własnie na podsstawie tego filmu wysnułem pytanie bo myslałem ze moze tylko im tak mówili. Znalazłem nowy cel w zyciu do ktorego będe powoli dążył. 

                                                                                                                             Dzieki

Offline hasici99

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 519
Odp: Jak zostać strażakiem
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 28, 2012, 21:07:07 »
Cytuj
6. Broda nie może uniemożliwiać Ci pracy w aparacie ODO. Długie włosy? Tzn. jak długie? Do ramion? Do pasa? Jeszcze nie widziałem strażaka z włosami choćby do ramion, a nie powiem Ci, czy w jakimś rozporządzeniu jest wzmianka na ten temat.
i tu się mylisz, może i nie uniemożliwi, ale przepis mówiący o tym ze osoby nieogolone i nieostrzyżone ( nie chce mi się go szukać, żeby zacytować słowo w słowo) nie mogą być dopuszczone do pracy w sprzęcie ODO nie mówiąc już o wygodzie.

Źle mnie zrozumiałeś. Chodziło mi właśnie o to, że zarost nie może przeszkadzać w używaniu AODO. A co za tym idzie, musimy być ogoleni:) Poza tym czy to na szkole, czy na podziale z brodą za długo nie pochodzisz, dowódcy już tego dopilnują...

maciekm90

  • Gość
Odp: Jak zostać strażakiem
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 29, 2012, 02:02:52 »
na testach do SA w ubiegłym roku był kadet z przepiękną brodą, która napewno miała więcej niż kilka dni :P więc da się :P

Offline hasici99

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 519
Odp: Jak zostać strażakiem
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 29, 2012, 06:51:06 »
To świadczy tylko o powadze szkoły, kadeta i jego dowódcy.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Jak zostać strażakiem
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 29, 2012, 13:52:34 »
Może miał jakieś uczulenie i nie mógł się golić :P

Offline michas1188

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Jak zostać strażakiem
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 29, 2012, 21:39:45 »
---
« Ostatnia zmiana: Marzec 24, 2019, 14:15:02 wysłana przez michas1188 »

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Jak zostać strażakiem
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 29, 2012, 22:07:05 »
No ale tutaj zadajać pytanie niechodzi lo mi o kilku dniowy zarost z lenistwa tylko o normalna brodę taka  może  2 centymetrowa  , i mysłe ze to nie jest brak szacunku, mam też włosy do ramion no ale jesli bedzie trzseba to trudno obetnę:)
Też miałem kiedyś długie włosy (jeszcze za czasów MDP). Raz mieliśmy na zbiórce AODO. Każdy mógł maskę ubrać, aparat na plecy itp. Uwierz mi na słowo, że szarpanie włosów przez gumowe paski z maski należy raczej do bolesnych wspomnień. Do tygodnia byłem obcięty. Mundurowi należy się szacunek i trzeba w nim wyglądać schludnie.
Tu masz faceta z długimi włosami:http://img2.timeinc.net/ew/dynamic/imgs/040805/162615__desperado_l.jpg
I tutaj też to jest podobno facet: http://i.pinger.pl/pgr295/d99630dc000ff57b4dbe29cd/Michal_Szpak_budzi_fot_5220153.jpg
Wyobraź sobie teraz jednego i drugiego w mundurze. Resztę dopowiedz sobie sam.
P.S. Krótkie włosy to przede wszystkim praktyczność  -_-
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli

Offline pina159

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Jak zostać strażakiem
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 10, 2015, 23:48:27 »
Witam, mam dotatkowe pytanie do punktu 6.
Czy ktoś mógłby mi podać jakieś konkretne, sensowne powody, dla których nie mogę mieć kolczyków? Niestety mam dwa kolczyki poza uszami i wiem, że raczej nie przejdą, ale może mogłabym je zakryć lub po prostu wyciągnąć? :rolleyes:

Offline Michał:)

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 398
  • SAPSP
Odp: Jak zostać strażakiem
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 11, 2015, 14:05:06 »
A co się stanie z miejscem gdzie jest kolczyk w chwili gdy o coś zaczepisz? Konsekwencje mogę boleć.
Jeśli jesteś kobietą, to kolczyki poza uszami jestem jeszcze w stanie zrozumieć, ale u facetów zrobienie ich gdziekolwiek to dla mnie czysty debilizm.

Offline szekspir

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
    • ile zarabia strażak ochotnik
Odp: Jak zostać strażakiem
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 26, 2015, 19:33:36 »
Czy zaświadczenie o niekaralności jest wymagane?
Pozdrawiam

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Jak zostać strażakiem
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 26, 2015, 19:42:32 »
Tak.
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.