Autor Wątek: Patrole OSP na polach i nieużytkach  (Przeczytany 2704 razy)

Offline dudi1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 108
    • OSP OSINY

Offline barthez315

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 226
  • RYCERZE FLORIANA
Odp: Patrole OSP na polach i nieużytkach
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 22, 2012, 11:05:52 »
No jak dla mnie bardzo ciekawe rozwiązanie. Sam wiem jak jest bo też jedździmy do pożarów traw w naszej gminie. Czasem żeby tylko dogasić. Ludzie w czasie ognia nie dzwonią bo po co według ich myślenia. Ale te patrole pociągane pod godziny akcji?
"Na dzwięk syreny zostawiają swoje rodziny, przyjaciół aby ratować życie i dobytek innych, czasami niepowracając..."

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Patrole OSP na polach i nieużytkach
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 22, 2012, 11:22:39 »
Nijak tego zrozumieć nie mogę, a co ma do roboty Policja bądź jeśli jest Straż Miejska  :pyt:

To jest wg. mnie coś nie tak, to chyba nie my jako Strażacy mamy jeszcze jeździć i pilnować pola czy ktoś nie podpala, od tego są odpowiednie służby.
Kolejna sprawa że można np. poukrywać w takich najbardziej znanych miejscach kamery. U mnie w gminie tak zrobiono gdy ludzie nagminnie wyrzucali śmieci po rowach i lasach, udało się złapać kilka sprawców i temat się uspokoił. Chcemy teraz namówić władze gminy do tego aby tak zrobić i z tymi nieszczęsnymi podpaleniami traw.

Przecież normalne że jak będą po takich polach kręciły się wozy SP to nikt nie wyjdzie tego podpalić, a tylko zjadą do remizy to zaraz jakiś matoł podpali więc to zabawa w kotka i myszkę ...

Pomysł jakiś jest ale raczej nie najlepszy i problemu na pewno nie rozwiąże.
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline dudi1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 108
    • OSP OSINY
Odp: Patrole OSP na polach i nieużytkach
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 22, 2012, 12:31:15 »
Według mnie ten pomysł ma kilka wad:
1. Duża część z nas pracuje, wszyscy mamy domy, obejścia przy których ciągle jest co robić. Jak mielibyśmy prowadzić takie patrole? A przecież w dwie osoby nie da się patrolować, nieraz dosyć rozległych terenów wokół danej wsi.
2. Myślę, że nawet takie patrole niewiele dadzą. Będziemy akurat w jednym miejscu, to podpalą na drugim końcu wsi...i tak w kółko
3. Zaraz zaczną się narzekania gminy że to za dużo kosztuje

Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: Patrole OSP na polach i nieużytkach
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 22, 2012, 12:41:59 »
Następnym krokiem będą kontrole kierowców na drogach. Strażacy będą sprawdzać trzeźwość kierujących, stan techniczny pojazdów oraz umiejętności szoferów. Ma to służyć zmniejszeniu liczby wypadków drogowych. "We need to go deeper", jeśli ktoś oglądał "Incepcję".
« Ostatnia zmiana: Marzec 22, 2012, 20:46:06 wysłana przez Siedemsetter »
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."

Offline krzysiekosp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 101
Odp: Patrole OSP na polach i nieużytkach
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 22, 2012, 15:00:59 »
Szkoda rozpisywać się jak na każdym kroku wykorzystują ochotników. Zaczynając od zabezpieczania imprez kończąc na odśnieżaniu chodników.

Offline młody prezes

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 300
Odp: Patrole OSP na polach i nieużytkach
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 23, 2012, 09:52:54 »
Ręce opadają..., zdanie podobne mam do Siedemsetter, a za rok będą sprawdzać czy w autach są gaśnice i apteczki i czy ktoś zna podstawy KPP...
Strażak to taki człowiek, który jest przygotowany na wszystko to na co inni ludzie nie są przygotowani...

Offline łun

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 103
Odp: Patrole OSP na polach i nieużytkach
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 23, 2012, 19:51:36 »
a w szkołach będą sprawdzać czystość nóg i rąk i czy dzieci nie mają wszawicy. Co raz bardziej się odechciewa tej zabawy w ochotnika jak się tak patrzy z boku na to wszystko. Od nas nie ma umiaru w wymogach i oczekiwaniach, a w drugą stronę środkowy palec jak się coś chce. A na koniec i tak powiedzą, że ochotnik to pijak.

rafal_osp

  • Gość
Odp: Patrole OSP na polach i nieużytkach
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 24, 2012, 08:41:11 »
Spokojnie, pan radny na razie tylko głośno wyraża swoje zdanie by zaistnieć. Lepszym efektem było by zaprzestanie wypłacania ludziom pieniędzy-dopłat unijnych za pola i może troszkę uspokoiło by się.
No tak, macie racje. Ochotników i PSP zagania się do coraz szerszych obowiązków ale nie ma odważnego włodarza w Polsce, by stawiał swoje warunki OSP. Jeżeli tak by się stało, to zauważylibyśmy znaczne braki osobowe do zdarzeń.

Patrząc  w drugą stronę w przypadku uruchomienia takowych patroli to nie wiem, czy koszty np w gminie spadną. Za paliwo i tak nadal trzeba zapłacić, chłopakom też bo za free nikt nie pojedzie.
Jeżeli jesteśmy formacją ratowniczą to nie możemy przekształcić się w strażacką policję porządkową.
PSP ma ustawę pod siebie i nikt ich nie zatrudni do sprzątania ulic w czasie służby. OSP takowej lini obrony nie posiada, ale jest jedna furtka - to ochotnicza dobrowolna działalność, którą zawsze można zaprzestać i kto będzie zajmował się ratowaniem. 

Teraz (nie ukrywając) na alarm zjawia się znaczna ilość ludzików zwłaszcza młodych. A dzieje się to z dwóch powodów: przerwana monotonia życiowa i kasa.
Niech tylko przestaną płacić za ustawowy udział w zdarzeniach to przekonacie się ilu jest społeczników.

Offline newaudi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: Patrole OSP na polach i nieużytkach
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 25, 2012, 14:07:32 »
Teraz (nie ukrywając) na alarm zjawia się znaczna ilość ludzików zwłaszcza młodych. A dzieje się to z dwóch powodów: przerwana monotonia życiowa i kasa.
Niech tylko przestaną płacić za ustawowy udział w zdarzeniach to przekonacie się ilu jest społeczników.
Nie wiem jak jest w innych jednostkach ale u mnie cała kasa z akcji i ćwiczeń przekazywana jest na konto naszej jednostki. Wczoraj mieliśmy dwa wyjazdy do pożaru traw i za każdym razem  było więcej ludzi niż się do auta zmieści. Tak że widać u nas sami społecznicy.  :straz:
Alarm na wóz, na wóz, na wóz...

Offline saravi

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Patrole OSP na polach i nieużytkach
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 26, 2012, 12:13:04 »
Następnym krokiem będą kontrole kierowców na drogach. Strażacy będą sprawdzać trzeźwość kierujących, stan techniczny pojazdów oraz umiejętności szoferów. Ma to służyć zmniejszeniu liczby wypadków drogowych. "We need to go deeper", jeśli ktoś oglądał "Incepcję".

W pełni się z tym zgadzam. Edukacją i profilaktyką powinny zajmować się szkoły, patrolami itp. służby ku temu powołane. Zaczyna się powoli robić tak, że OSP zatraci się w działaniach i jak to w powiedzeniu będzie organizacją od wszystkiego czyli od niczego ech....
Może i zamysł dobry, ale nie tędy droga, żeby to robiło OSP.
Odważni nie żyją wiecznie, za to ostrożni nie żyją wcale!

Offline daiman998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Patrole OSP na polach i nieużytkach
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 26, 2012, 13:25:16 »
Odnośnie tych patroli pól i łąk to zgadzam się z kolegą powyżej. Jeśli chodzi o ilość społeczników to nie mierz kolego wszystkich swoją miarą. Był jakoś czas, że mieli w ogóle nie płacić za akcję! A ludzi u mnie ciągle było tyle samo. Teraz kasa idzie na jednostkę, więc jednak nie wszystko wokół kasy się kręci. Jeśli chodzi o kursy to zawsze były u nas za free i jeszcze dojazd własny.

Offline off

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: Patrole OSP na polach i nieużytkach
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 26, 2012, 19:02:38 »
U nas i szkolenia, kursy jak i akcje oczywiście, są płatne 100%. Co do patroli na tychże polach - jeśli gmina zapłaci to czemu nie? Jeśli mam wykonywać jako strażak pracę którą wykonać powinien ktoś inny- to nie dam się w ciemię bić - nie mam 17stu lat. Co do społeczników - świetnie, że są ludzie którzy potrafią zrobić coś za nic. Gdyby nam nie płacili również bym jeździł. Ale cieszę się dostając raz na kwartał parę stówek; mogę to przeznaczyc na naprawy w aucie (którym dojeżdżam), czy też do kupić sobie jakiś drobny sprzęt osobisty itp.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.470
Odp: Patrole OSP na polach i nieużytkach
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 26, 2012, 19:26:19 »
Cytuj
nie dam się w ciemię bić - nie mam 17stu lat
idę o zakład że dwudziestu siedem też  nie. Może najpierw zanim ktoś będzie pisał o patrolach niech się zastanowi nad kilkoma sprawami. Forma patroli piesza, czy samochodem, realny obszar jaki da się patrolować i znikomy procent w porównaniu z terenem chronionym, koszty jakie gmina poniosła by z tego tytułu, etc, etc. Nawet jak złapiesz kogoś za rękę to co mu zrobicie? Aresztujecie? Chyba wypada przypomnieć że OSP było i jest do gaszenia, a do patrolowania i umacniania władzy ludowej był ORMO, na szczęście było. To i to ochotnicze...