Autor Wątek: BHP w OSP czy potrzebne uregulowanie  (Przeczytany 6537 razy)

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
BHP w OSP czy potrzebne uregulowanie
« dnia: Marzec 21, 2012, 20:18:50 »
Szanowni, w ciągu roku zginęło w wyniku prowadzonych działań ratowniczy 4 Strażaków w tym 3 z OSP . To poważny sygnał do zastanowienia i przeanalizowania sytuacji , tym bardziej że ŚOI ( Środki Ochrony Indywidualnej  ) są coraz bardziej powszechne i dostępne również w OSP.

Nie rozwodząc się dalej nad różnymi aspektami tej sytuacji skupiliśmy się z Kolegami na obowiązujących przepisach w poszukiwaniu treści zobowiązujących członka OSP do stosowania zasad BHP i ŚOI adekwatnych do zagrożeń .

Jedyny zapis ustawowy który udało nam się zaadaptować do sytuacji znajduje się w Ustawie o PSP

Art.29 a
2. Minister właściwy do spraw wewnętrznych określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe warunki bezpieczeństwa i higieny służby strażaków, z uwzględnieniem wymagań:
1) bezpieczeństwa i higieny służ by w obiektach przeznaczonych dla jednostek ratowniczo-gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej;
2) w zakresie wyposażenia strażaków w środki ochrony indywidualnej;
3) w zakresie zabezpieczenia medycznego strażaków podczas akcji ratowniczych, ćwiczeń i szkolenia;
4) bezpieczeństwa i higieny służby podczas akcji ratowniczych, ćwiczeń i szkolenia.
Rozporządzenie powinno ponadto uwzględniać optymalne warunki bezpieczeństwa i higieny sł uż by w stosunku do zadań wykonywanych przez strażaków.
3. W sprawach związanych z bezpieczeństwem i higieną służby, w zakresie nieuregulowanym ustawą i rozporządzeniem, o którym mowa w ust. 2, stosuje się odpowiednio przepisy działu dziesiątego ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.
4. Wymagania, o których mowa w rozporządzeniu wydanym na podstawie ust. 2, mają odpowiednie zastosowanie do innych osób biorących udział w akcjach ratowniczych, ćwiczeniach lub szkoleniu.


I teoretycznie pkt. 4 można by uznać  za delegację prawną by wymagać od członka OSP biorącego udział w akcji ratowniczej zasad BHP zgodnych z obowiązującymi w PSP.

Powstaje jednak pytanie czy strażak OSP ma obowiązek znać ustawę o PSP czy jest ona dla niego delegacją jeśli nie jest funkcjonariuszem PSP , a jedynie czasowo podlega jego rozkazom w czasie akcji i to jedynie z udziałem PSP . Podobnie na bazie tego zapisu dlaczego np. Państwowe Ratownictwo Medyczne przybywając na akcję prowadzoną przez PSP nie przybywa w ŚOI zgodnie z przedmiotowym rozporządzeniem o BHP w PSP . Dalej co jak OSP ( niezależne Stowarzyszenie z osobowością prawną) samo organizuje ćwiczenia lub szkolenie ?

Sprawa była by jasna gdyby Rozporządzenie o BHP tyczyło jednostek Ochrony P.poż zgodnie z ustawą o ochronie przeciwpożarowej na bazie której funkcjonuje OSP .

Idąc dalej tym tropem, w ustawie o ochronie przeciwpożarowej istnieje wzmianka o rozporządzeniu ministra MSW w sprawie KSRG -  może chociaż część jednostek ma jasno sprecyzowane zasady – niestety w tym rozporządzeniu niema słowa o BHP w KSRG .

No to zacząłem szukać w drugą stronę . Stosunek pracy i zobowiązanie do przestrzegania przepisów BHP zgodnie z kodeksem pracy niekoniecznie – bo członek OSP nie jest związany stosunkiem pracy .

Dalej możliwość na bazie programu szkoleniowego OSP . Owszem są tam zawarte treści o BHP , jednak czy treści nauczane są zobowiązaniem do przestrzegania – niekoniecznie . W każdym zakładzie pracy poza instruktarzem BHP ,funkcjonuje regulamin pracy który zobowiązuje pracownika do określonych zachowań w tym przestrzegania BHP . Delegacją jest podpisanie oświadczenia o zapoznaniu się z treścią jako zobowiązanie do przestrzegania .

Również statut OSP nie odnosi się do kwestii BHP .

Mając powyższe na uwadze oraz fakt, że nie mogę znaleźć bezpośredniej relacji prawnej zobowiązującej strażaka OSP do między innymi przestrzegania „jakiś” zasad BHP podczas działalności bojowej i szkoleniowej w OSP , co poza zagrożeniami stwarza również poważny problem prawny odpowiedzialnemu za te sprawy Naczelnikowi oraz Zarządowi OSP  chciałbym zaproponować rozwiązanie .

Może w ramach regulaminu JOT , może odrębnego regulaminu uchwalonego przez Zarząd OSP (Jot nie wszystkim pasuje choć ZOSP zmusi prędzej czy później  -_-)  spisać obowiązki i zobowiązania strażaka OSP w tym np. do przestrzegania zasad BHP zgodnie z przepisami PSP oraz przyjąć od niego stosowne oświadczenie że zapoznał się z regulaminem oraz wskazanymi w nim  dokumentami i zobowiązuje się do ich przestrzegania .

Uważam z prawnego punktu widzenia , przejrzystości prawnej i odpowiedzialności ale również poprawy BHP w OSP temat ważny jak nie bardzo ważny .

Co wy na to ?

Ewentualnie może spróbujemy wspólnie stworzyć taki regulamin .

Pozdrawiam MIKO.
« Ostatnia zmiana: Marzec 21, 2012, 22:32:56 wysłana przez MIKO »

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: BHP w OSP czy potrzebne uregulowanie
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 21, 2012, 20:34:21 »
4. Wymagania, o których mowa w rozporządzeniu wydanym na podstawie ust. 2, mają odpowiednie zastosowanie do innych osób biorących udział w akcjach ratowniczych, ćwiczeniach lub szkoleniu.


I teoretycznie pkt. 4 można by uznać  za delegację prawną by wymagać od członka OSP biorącego udział w akcji ratowniczej zasad BHP zgodnych z obowiązującymi w PSP.
Pozdrawiam MIKO.

Dla potwierdzenia twoich słów.

Stanowisko KG w związku z wejściem w życie rozporządzenia MSWiA w sprawie BHP strażaków PSP  :kwit:

Opinia prawna - szkolenie członków OSP w zakresie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy

http://www.zosprp.pl/files/prawo/opinie/opinia1.pdf

Cytuj
Ewentualnie może spróbujemy wspólnie stworzyć taki regulamin.

Tu dużo dużo powiedzenia może mieć @kwas

[załącznik usunięty przez administratora]
« Ostatnia zmiana: Marzec 21, 2012, 20:41:54 wysłana przez grzela »

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: BHP w OSP czy potrzebne uregulowanie
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 21, 2012, 21:57:16 »
Temat ważny i jak pokazuje życie bardzo na czasie.
Ale oprócz OSP nikt tym tematem nie jest zainteresowany. PSP z powodu dodatkowych obowiązków jakie musiałaby wykonać czyli przeprowadzenie szkolenia. Urzędy Gmin z powodu dodatkowych wydatkó zwiazanych z ekwiwalentem.
Kiedyś drążyłem ten temat i w Państwowej Inspekcji Pracy, i w Ministerstwie Pracy, i w Komendzie Głównej. Efektem mojego drążenia jest otrzymane pismo http://www.bhp-polkowice.pl/images/osp_dokumenty/osp_dokumenty_inne/pismo_bhp_strazakow.pdf. Uważam, że KG powinna takie pismo powinna skierować do Komend.
Przy ostatniej kontroli z KW w jednej z moich jednostek doszło do dyskusji z kontrolującym oficerem z KW. Najpierw twardo obstawał za szkoleniami z zakresu BHP i za tym że ma to robić KP. A potem nie potrafił już do tego znaleźć podstawy prawnej.
Strażakom OSP też nie chce sie poświecać czasu na szkolenie z zakresu bhp. Skoro ma być w czynie społecznym to większość ma to gdzieś. Podchodzą do tego jak większość pracownikó do szkoleń bhp. A co nam powiedzą nowego, my już to wiemy, albo wiemy to lepiej. Polska rzeczywistość.

Co do regulaminu. Nie ma problemu. Kiedyś stworzyłem program szklenia dla strażaków ratownikó z zakresu bhp. Nawet mi go zaopiniowałą pozytywnie KP. Jako specjalista z zakresu BHP zrobiłem chyba raz czy dwa razy szkolenie. I w sumie to tylko chyba mi zależało na tych szkoleniach. I dałem sobie spokój. Ale można to reaktywować.

Ale są i OSP które w sumie poważnie podchodzą do tego tematu. Ja znam jedną niedaleko mnie, o ile 70 km można uznać za niedaleko :).

Naszła mnie teraz myśl, aby znów w takim razie zwrócić sie do KG, aby ta wystąpiła do podległych sobie Komend o uregulowanie tego tematu skoro kiedyś mi tak odpisali. A dodatkowo uważam, że skoro KG w swoim cytowanym wyżej piśmie zapisała, aby OSP zwracała sie do PSP o szkolenia to wystąpmy wszyscy i czekajmy na odzew.
Wiem, że są braki kadrowe. Ale na pewno znajdą się tacy wśród członków OSP którzy mogą sami zrobić szkolenie bhp gdyż mają potrzebne do tego kwalifikacje i uprawnienia.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: BHP w OSP czy potrzebne uregulowanie
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 21, 2012, 22:28:30 »
Odnośnie szkoleń:
Trzeba się cieszyć, że w ogóle cokolwiek odpisali, aczkolwiek odpowiedź jest moim zdaniem co najmniej "byle jaka".
 Po pierwsze: na jakiej podstawie traktuje się członka stowarzyszenia jako osobę świadczącą pracę na rzeczy OSP jako pracodawcy?
 Po drugie: Czy "zarząd OSP jako podmiot realizujący zadania pracodawcy" powinien mieć szkolenie okresowe dla osób na stanowiskach kierowniczych?
Po trzecie: "naczelnicy i dowódcy to osoby kierujące pracownikami" więc szkolenia co 3 a nie co 1 rok. Widocznie KG uważa, że dowódcy dowodzą zza biurka i nie biorą czynnego udziału w działaniach realizując te same zadania co ratownicy.

Ogólnie w temacie:
w mojej OSP nie ma żadnego regulaminu dot. BHP, natomiast ogólnie rzecz biorąc dążymy (w sposób niepisany) do maksymalnej zbieżności w tym zakresie z rozporządzeniem dot. BHP strażaków PSP.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: BHP w OSP czy potrzebne uregulowanie
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 21, 2012, 22:29:31 »
@kawas tylko w moim odczuciu ja jestem trochę w innym miejscu – szkolenie , tematyka itd. ok. To jedna strona medalu i możemy dyskutować – oczywiście muszą być .

Moje pytanie brzmi czy jakakolwiek forma szkolenia jest zobowiązaniem do przestrzegania .

Przykład :
Jedzie OSP na pożar trawy , w trakcie działań strażak zdejmuje samowolnie Nomex – jakie jest dziś umocowanie że nie powinien tego robić . Bo go szkolono ? Bo ustawy o PSP - nie musi znać ?

By stworzyć zależność w stosunku do BHP trzeba się zobowiązać – czyli strażak się zobowiązuje do przestrzegania jakiś przepisów swoim oświadczeniem – Naczelnik/Zarząd OSP do stworzenia właściwych możliwości realizowania tego zobowiązania . Identycznie jak stosunek pracodawca/pracownik

Czyli mam przestrzegać proszę o szkolenie czy właściwe umundurowanie . Dalej można to przełożyć na finansowanie czyli Gminę( zobowiązaliśmy strażaków ale musimy im dostarczyć ………………… )

I w tym momencie jakby prosto można wskazać punkt uchybienia czy zaniechania .

- Strażak się nie stosował do zobowiązania

- Zarząd/Naczelnik nie zabezpieczył wyposażenia/szkoleń

- PSP odmówiło szkoleń na wniosek

- Wójt nie zapewni środków

Itd. itd. .

Realizacja – jakość,  to kolejny element i jakby KG i ich odpowiedzi mało mnie interesują – Jako Naczelnik Stowarzyszenia ja jestem zobowiązany statutowo – nigdzie nie napisano że PSP odpowiada za przestrzeganie BHP w OSP ( niezależnym stowarzyszeniu)  tak naprawdę art. 29a 4. To jedynie zobowiązanie lub dupochron  KDR .

Offline OSP kreda

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
  • Odwaga jest dobra, lecz wytrwałość lepsza.
Odp: BHP w OSP czy potrzebne uregulowanie
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 21, 2012, 23:21:07 »
Czy jest jakieś uregulowanie prawne że gmnina powinna zakupić Środki Ochrony Indywidualnej (NOMEX, kominiarka, rękawice, hełm) Na pismo złożone do gminny o zakup rękawic pani odpowiedziała że przecież nam kupiła 4 lata temu 3 pary i się czepiamy!! Mówiąc o BHP musimy na początek mieć w co się ubrać a pózniej wymagać żeby w tym chodzono!!
Należy zawsze stosować wydatki do dochodów, bo jeżeli człowiek nie urządzi się tak, aby żył uczciwie ze swej pracy, to będzie zmuszony żyć nieuczciwie z pracy drugich.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: BHP w OSP czy potrzebne uregulowanie
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 21, 2012, 23:34:52 »
No to weź Pani zanieś stare rękawice niech dokona oceny czy zapewniają stosowny poziom bezpieczeństwa ( jak się zna !!)  i niech napisze Ci oświadczenie że sprzęt jest właściwy i zgodny z ……………………… ??? I ona zgodnie z ………………………. BHP przejmuje na siebie odpowiedzialność w tym zakresie .

Offline laciok

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 571
Odp: BHP w OSP czy potrzebne uregulowanie
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 21, 2012, 23:47:16 »
heh dokładnie... temat faktycznie bardzo ważny i bardzo interesujący. Fakt faktem najstarsze szkolenie potwierdzone zaświadczeniem BHP przeprowadzonym przez KP dla moich członków mam bodajże z 2009 roku. Czyli czytając wasze posty nie mamy takiej tragedii. Przepisów odnośnie corocznego przeprowadzania szkolenia dla członków chyba? niema także jako tako jakiś tam dupochron jest. Gorzej wygląda sprawa z ŚOI gdy 90% ludzi hasa mi w UPS-ach z 2000 roku hełmach poskręcanych śrubkami, a wystosowując pismo do burmistrza odbił piłeczkę do zarządu miejskiego. Po ustaleniach z komendantem miejskim wywnioskował, że trzeba by coś tam kupić... ale co można kupić dla 3 jednostek za 15tys zł. Ogólnie nie ma co narzekać na finanse w naszej gminie odnośnie łożenia na straże, ale jest na wszystko tylko nie na podstawowy sprzęt. Taki troszkę off top ale obrazujący omawianą sprawę.
aaa i jeszcze jedno kupując mundury wspomniane wcześniej kilka sztuk z pewnością zakupimy te najtańsze z SUBORU gdzie materiał to bawełna impregnowana... więc jakby nie patrzeć z jednego g***a w drugie się pakujemy...
Więc szkolenia jak najbardziej za, stworzenie zapisów w regulaminie JOT jak najbardziej za, podpisanie przestrzegania regulaminu przez druhów jeszcze większe za, jednak wymagając trzeba zapewnić te podstawowe ŚOI na przystępnym poziomie...

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: BHP w OSP czy potrzebne uregulowanie
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 22, 2012, 10:01:46 »
Widzę MIKO, że podałeś tam regulacje prawne i że nie możesz się doszukać gdzie tu jest nakaz. Ja tam na przepisach i tym bełkocie prawniczym się nie znam i chcę mieć z tym jak najmniej wspólnego ale pozwoliłem sobie przytoczyć cytat z "Metodyki oceny gotowości operacyjnej", załącznika nr 2 do Wytycznych Mazowieckiego KW PSP w sprawie przeprowadzania inspekcji gotowości operacyjnej OSP i ZSP z KSRG. Ja co prawda jestem z małopolskiego ale nie o to tutaj chodzi.

Cytuj
Punkt 2: Ocena gotowości ratowników

Na [...] ocenę składają się:
a) ocena stanu wyposażenia ratowników
b) ocena posiadanych uprawnień w zakresie
[... zakres uprawnień ...]
Brak badań lekarskich, kwalifikacji ratowniczych przynajmniej jednego ratownika skutkuje wystawieniem oceny niedostatecznej [...]
Sprawdzeniu podlega wyposażenie w odzież specjalną, środki ochrony indywidualnej i ekwipunek osobist, zgodny z poniższym wykazem:
1) Ubranie specjalne
2) Ubranie koszarowe
3) Rękawice specjalne
4) Kominiarka
5) Buty specjalne
6) Hełm strażacki
7) Uzbrojenie osobiste (pas bojowy lub szelki [...])
8) Latarka
[...]
Za każdy stwierdzony przypadek braku ww. elementów u przynajmniej jednego z ratowników niezależnie od liczby stwierdzonych przypadków należy odjąć 1 punkt.
[...]
Ocenie punktowej podlega wyposażenie strażaków podlegających inspekcji.

Jak widać wymaga się zabrania tego sprzętu na akcję. Dla mnie logicznym jest, że skoro bierzemy go na akcję to go używamy ale z tych przykładów z tego co podał MIKO wcale to nie wynika  :gwiazdki: :wall: Za to ww. pismo określa zasady przeprowadzenia ćwiczenia kontrolnego:

Cytuj
Puntk 5: Ocena ćwiczenia

[...]

W tematyce ćwiczeń nalezy wykorzystać charakterystyczne zagrożenie obszaru chronionego.
W ich ocenie uwzględnić:
a) określenie zamiaru taktycznego
b) rozkazodawstwo i kierowanie działaniami ratowniczymi
c) wykonawstwo [...]; przestrzeganie procedur ratowniczych
d) przestrzeganie zasad bezpieczeństwa
e) znajomość zasad prowadzenia korespondencji radiowej

No więc jak? Podczas ćwiczeń trzeba stosować BHP a podczas akcji już nie bo nie wynika to z przepisów prawa a jedynie ze zdrowego rozsądku?

Napiszę może jak jest u mnie w jednostce. Gmina jest gminą dość bogatą a Naczelnik traktuje bardzo poważnie sprawy BHP i dlatego każdy ma swojego UPSa, rękawice, hełm (ja swój komplet UPS + Hełm + Buty + koszarówkę + Mundur galowy dostałem w dniu przyjęcia do OSP; nie miałem tylko kominiarki bo nie było i trzeba było kupić a to niestety trwa, pozatym i tak szkolenie!!) itd.. Mamy co prawda pasy ale męczę naczelnika, żeby jednak zakupić 2 szt. szelek. Mam nadzieję, że w tym roku się to uda. Jest nieoficjalny nakaz jazdy w pełnym umundurowaniu czy to trawa czy pożar śmietnika i każdy tak ubrany jedzie. Ci co nie chcieli się dostosować już nie są w straży. Niestety

Niestety nie zawsze jest tak różowo, jest mniej kompletów ubrań niż druhów, do tego każdy nosi inny rozmiar itd., dodatkowo sa pilne wydatki bo np. nie ma węży bo to bo tamto.

Niektóre z kwestii już na forum były poruszane ale na potrzeby tematu należałoby się niektórym sprawom przyjrzeć jeszcze raz, być może nasunie to pewne nowe rozwiązania, może inne osoby ze "świeżymi głowami" i nieco innym podejściem włączą się do dyskusji:

1) Bardzo ważnym, przynajmniej w okresie początku wiosny i jesieni jest poruszanie tematu specjalnych ubrań przystosowanych do gaszenia traw.
2) nieprzestrzeganie BHP przez PSP (sam niejednokrotnie najchętniej bym ich wy*****ł z akcji tylko podejrzewam, że moja jednostka nie zostałaby już nigdzie zadysponowana). Niestety chłopaki z PSP muszą świecić przykładem i wiem, że wielu druhów w mojej gminie (w tym 2 w mojej jednostce) myśli: "nie muszę tego a tego robić bo nawet PSP tego nie robi"   :zamknij:ale na szczęście się boją naczelnika (tylko co będzie jak się naczelnik zmieni?;/)
3) sposoby poszerzenia znajomości zagrożeń wśród druhów OSP, z którymi można się spotkać podczas różnego rodzaju akcji.
4) stworzenie coś na podobieństwo CDC : http://www.cdc.gov/niosh/fire/ gdzie opisywane byłyby przypadki. Niestety obawiam się, że ostatnia śmierć druha pójdzie "na marne" bo nigdy się nie dowiemy co tak naprawdę się stało.

Może zamiast zmieniać prawo i/lub w przypadku na trafienie na zbyt twardy "beton" (lub działając równolegle) moglibyśmy zrobić coś we własnym zakresie ? Np. przygotować jakieś prezentacje multimedialne? Coraz więcej jednostek ma przecież komputer, ludzie w domach też coraz częściej takowe mają. Zdecydowanie popierałbym również akcje propagujące bezpieczeństwo na spotkania z MDP bo trafienie do 'starszych" i "wszystko już wiedzących"  jest już raczej niemożliwe.  Rozesłanie emailem do gmin, publikacja na stronach ZOSP itd. może przyniosłoby to jakiś efekt?

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: BHP w OSP czy potrzebne uregulowanie
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 22, 2012, 10:23:59 »
... Np. przygotować jakieś prezentacje multimedialne? ...

Fistach prezentacje istnieją. Sam je stworzyłem, i wiele osób brało już je ode mnie. Może nie są idealne ale są. Masz je tutaj http://www.bhp-polkowice.pl/dokumenty/materialy-szkoleniowe i jak potrzebujesz to korzystaj do woli. Po to je zrobiłem. Sam z nich z chyba dobrym skutkiem czasami korzystam.

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: BHP w OSP czy potrzebne uregulowanie
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 22, 2012, 10:38:34 »
... Np. przygotować jakieś prezentacje multimedialne? ...

Fistach prezentacje istnieją. Sam je stworzyłem, i wiele osób brało już je ode mnie. Może nie są idealne ale są. Masz je tutaj http://www.bhp-polkowice.pl/dokumenty/materialy-szkoleniowe i jak potrzebujesz to korzystaj do woli. Po to je zrobiłem. Sam z nich z chyba dobrym skutkiem czasami korzystam.
A to przepraszam, ja ich nie wiedziałem. Przeglądnę i wykorzystam!

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: BHP w OSP czy potrzebne uregulowanie
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 22, 2012, 12:00:53 »
Fistach @ a mógł byś mi zacytować z twojej umowy o KSRG zapisy gdzie Komendant Wojewódzki przejął od Zarządu OSP odpowiedzialność  za sprawy BHP w Jednostce .
 
01 KW sprawuje nadzór nad KSRG może sobie pisać wytyczne do kontroli -  tylko że w mojej ocenie to nie jest żadna delegacja zobowiązująca OSP , czy zdejmująca z niej odpowiedzialność .

Przyjadą kontrolujący dokonają oceny w sobie zrozumiały sposób i co dalej – co to zmienia prawnie ?
 
Wydaje mi się że trochę nad interpretujecie rolę PSP w odniesieniu do „Stowarzyszenia” oczywiście zalecenia pewnie są słuszne – ale mają jakby małą moc sprawczą ponieważ KW do Prokuratora za Zarząd nie pójdzie .

Zresztą KG PSP i ZOSP RP tyle to interesuje że nawet wzmianki/kondolencji nie zamieścili na swoich stronach o śmierci strażaka  . 

Offline ktk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 135
Odp: BHP w OSP czy potrzebne uregulowanie
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 22, 2012, 12:07:24 »
Zresztą KG PSP i ZOSP RP tyle to interesuje że nawet wzmianki/kondolencji nie zamieścili na swoich stronach o śmierci strażaka  .

I to jest kolejny już sygnał, że góra całkowicie oderwała się od rzeczywistości i jej nie służy (by nie powiedzieć, że przeszkadza).

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: BHP w OSP czy potrzebne uregulowanie
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 22, 2012, 21:42:32 »
Fistach @ a mógł byś mi zacytować z twojej umowy o KSRG zapisy gdzie Komendant Wojewódzki przejął od Zarządu OSP odpowiedzialność  za sprawy BHP w Jednostce .
 
01 KW sprawuje nadzór nad KSRG może sobie pisać wytyczne do kontroli -  tylko że w mojej ocenie to nie jest żadna delegacja zobowiązująca OSP , czy zdejmująca z niej odpowiedzialność .

Ale nie bardzo rozumiem:) Ja przecież nic takiego nie napisałem. Ba! Nawet zgodziłem się z Twoim poglądem z pierwszego posta w tym temacie. Chciałem podkreslić tylko, że u nas o BHP dbamy we własnym zakresie ale nie każdy jest tego świadom a niektórzy celowo mają to w dupie. Dodatkowo byłem trochę zdziwiony tym, że nie jest to uregulowane prawnie a podczas kontroli operacyjnej jest wymagane i to w takim stopniu, że można tej kontroli nie przejść.

Offline Sgt.Jacob

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 182
Odp: BHP w OSP czy potrzebne uregulowanie
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 23, 2012, 06:45:15 »
Ja myślę że należy brać przykład z kolegów ze Stanów...  :szalony:
http://www.youtube.com/watch?v=PEdWdyc7Xow
"Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia" Albert Einstein

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.

Offline szeregowy

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 145
    • OSP Olszanica
Odp: BHP w OSP czy potrzebne uregulowanie
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 25, 2012, 23:51:34 »
Przykład jakich wiele z mojego podwórka, prawie.

Pali garaż i budynki gospodarcze, kilka jednostek straży w tym PSP, 4 OSP, Policja była przez chwile i sie zmyła, wąska droga kilkanasice samochodow gapiów ja zablokowało, ludzie chodzili między wozami, stali przy wężach i rozdzielaczach.
Po tym jak przyjechała moja jednostka chciałem to jakoś ogarnąć mimo że była już PSP ale skierowano nas do innych działań, dowódca nie reagował na uwagi twierdząc że wszystko jest ok. Jeden ze strażaków ochotników stał na strychu spalonej stajni zwalał prądem wody dachówki które spadały pod nogi ludzi stojących na dole (w tym dowódcy z PSP) ale najciekawsze że jedynym elementem ochrony osobistej tegoż ochotnika był stary kaliszak na głowie plus dzinsy, sweter i adidasy. Rozumiem brak środków, biedna jednostka. Ale byli inni wpełni wyposażeni strażacy wiec czemu jemu na to pozwolono ?

Podsumowując to nie tyle kwestia przepisów co podejscia strażaków. Była to akcja w sasiednim powiecie i pod dowództwem JRG z sąsiedniego powiatu u nas Panowie z PSP dawno zrobili z tym porządek i nawet kierowcy muszą mieć pełne umundurowanie. No i szkolenia z BHP KP organizuje co 2 lata.

szeregowy 
"By inni mogli żyć.."

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: BHP w OSP czy potrzebne uregulowanie
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 09, 2012, 18:10:27 »
OTO wypociny z KW  :kwit:


[załącznik usunięty przez administratora]

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: BHP w OSP czy potrzebne uregulowanie
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 09, 2012, 18:47:03 »
Znów się komuś coś jedynie  zdaje – skąd ja to znam

Należy odesłać ponownie do opinii prawnej – funkcjonującej od 3 lat na stronie ZG ZOSP RP

http://www.zosprp.pl/files/prawo/opinie/opinia1.pdf

I nie słyszałem bym coś w konstrukcji przepisów się zmieniło w tym o przekształceniu OSP w straż zawodową , a jej członków w pracowników – jakoś składek ZUS nikt nie chce odprowadzić  za dh .

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: BHP w OSP czy potrzebne uregulowanie
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 09, 2012, 18:48:45 »
Odpowiedź tego typu co na pytanie RatMedów do MZ: Co zrobić gdy w 2 osobowym zespole w karetce zatrzymuje się  poszkodowany...