Autor Wątek: Wytyczne KGPSP w sprawie inspekcji jednostek OSP z KSRG  (Przeczytany 3298 razy)

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Wytyczne KGPSP w sprawie inspekcji jednostek OSP z KSRG
« dnia: Marzec 17, 2012, 18:05:13 »
Co myślicie o tym dokumencie, co należało by w nim zmienić, itd

Zapraszam do dyskusji


http://straz.ostrog.net/images/stories/dopobrania/wytyczne%20inspekcji%20osp%20czarno-biae.pdf

widzę że dużo osób przegląda ale nikt ani słowa - czyżby wszyscy gasili trawy?
« Ostatnia zmiana: Marzec 18, 2012, 09:37:41 wysłana przez daro »
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Wytyczne KGPSP w sprawie inspekcji jednostek OSP z KSRG
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 18, 2012, 10:44:16 »
Ja zawsze jestem "ZA" takimi inspekcjami.
Są oczywiście OSP które działają na tyle dobrze,  że inspekcja nie jest im w zasadzie potrzebna. Mają po kilkadziesiąt/kilkaset wyjazdów w roku i opinia o ich działaniach jest dobra.
Ale inspekcje robi się po to aby wyłonić te słabsze jednostki.
A jest ich bardzo dużo. Ktoś kiedyś został włączony do KSR-G i teraz nie może sprostać wymaganiom. Znam miejscowości w których syrena wyje ponad 15 min... a wyjazd jest w dżinsach i kamizelkach od koszarówki.
Z drugiej strony - jak w danej gminie nie ma nic lepszego to i tak nic nie zrobisz.

Z uwag dotyczących samego druku zastanawia mnie fakt otrzymania punktów za ubranie koszarowe.
Przecież OSP to nie PSP i nikt tam po remizie w koszarówkach nie chodzi. Przybiega się do remizy w "cywilkach" i zakłada ubranie specjalne. Więc gdzie tu miejsce na koszarówkę?

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Wytyczne KGPSP w sprawie inspekcji jednostek OSP z KSRG
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 18, 2012, 12:42:06 »
ja również jestem za takimi inspekcjami ale trochę martwi mnie brak konsekwencji (kar) dla jednostek które nie spełniają minimalnego standardu. Trochę to śmieszne bo w rozporządzeniu o KSRG mówi sie że jest to integralna część systemu bezpieczeństwa wewnęrznego państwa, a często KSRG to zwykła kpina - jednostki z jednym samochodem, brak wyszkolenia w jednostkach, wyjazdy po 20 minutach lub wogóle brak wyjazdu, niesprawny sprzęt, brak ludzi do zadań ratowniczych, nieznajomość podstawowych procedur czy podstaw taktyki, pomijając już fakt ubioru do działań i stosowania uzbrojenia osobistego!
A można by wprowadzić jakieś niedogodności które trochę by dyscyplinowały jednostki - np kary finansowe (zmniejszenie wysokości dotacji) czy przewidzieć jakieś czasookresy na poprawę stanu rzeczy a jak nie to wypad z KSRG. Dużo jednostkom zaczeło by znowu zależeć - ewentualnie można by wprowadzić nowe jednostki w zamian za już włączone do systemu
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Wytyczne KGPSP w sprawie inspekcji jednostek OSP z KSRG
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 18, 2012, 15:28:52 »
Rozwiązaniem poprawy wyposażenia strażaków miały być dotacje z KSR-G gdzie jasno określono kolejność kupowanego sprzętu.
Czyli najpierw dążenie do pełnej ilości (zazwyczaj jest to min. 12 sztuk) ubrań specjalnych wraz z wyposażeniem, 4 aparaty ODO, itd.
Jeśli np. OSP miało tylko 2 aparaty to w pierwszej kolejności usieli zakupić pozostałe dwa.

Sęk w tym, że te OSP zazwyczaj mają w garażach wszystko czego dusza zapragnie tylko nie jest to używane do akcji.
Znam OSP  z KSRG która nie woziła przez długi czas w ogóle aparatów ODO na GCBA (jedyny samochód bojowy tej jednostki). Aparaty leżały w folijkach na półce w garażu a strażacy się cieszyli, że nie muszą wchodzić do środka zabudowań. Bo nie mają aparatów.

Offline cinek998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 56
Odp: Wytyczne KGPSP w sprawie inspekcji jednostek OSP z KSRG
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 18, 2012, 18:54:25 »
Napomknęliście o wymaganych ODO. Grzebałem trochę po necie ale konkretnego dokumentu co do wytycznych wyposażenia OSP KSRG nie znalazłem a taki bym chciał zdobyć żeby udowodnić w OSP że musimy zakupić aparaty. Chodzi mi konkretne pismo z KG tyczące się OSP z KSRG a nie o te wymagania ze strony ZG ZOSP RP. Może być nawet jakiś inny dokument ale mówiący o wprowadzeniu do wymaganego wyposażenia ODO.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Wytyczne KGPSP w sprawie inspekcji jednostek OSP z KSRG
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 18, 2012, 19:06:50 »
Napomknęliście o wymaganych ODO. Grzebałem trochę po necie ale konkretnego dokumentu co do wytycznych wyposażenia OSP KSRG nie znalazłem a taki bym chciał zdobyć żeby udowodnić w OSP że musimy zakupić aparaty. Chodzi mi konkretne pismo z KG tyczące się OSP z KSRG a nie o te wymagania ze strony ZG ZOSP RP. Może być nawet jakiś inny dokument ale mówiący o wprowadzeniu do wymaganego wyposażenia ODO.

Stan wyposażenia jednostki w sprzęt specjalistyczny ustala się przed podpisaniem porozumienia włączenia jednostki OSP do KSRG.

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19981210798

Procedura P 23

www.straz.tarman.pl/upload/file/P-23.PDF

Plany na przyszłość:

http://www.straz.gov.pl/data/other/rozwoj_ksrg_w_ukladzie_jakosciowo-ilo.pdf

U nas w woj. jest prowadzony program bezpieczny ratownik. Do 2010 r. każda jednostka z KRSG otrzymała 2 aparaty ODO, teraz do 2014 każda będzie mieć po 4 szt.
« Ostatnia zmiana: Marzec 18, 2012, 19:54:19 wysłana przez grzela »

Offline młody prezes

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 300
Odp: Wytyczne KGPSP w sprawie inspekcji jednostek OSP z KSRG
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 20, 2012, 13:55:26 »
..., a często KSRG to zwykła kpina - jednostki z jednym samochodem, brak wyszkolenia w jednostkach, ...
A można by wprowadzić jakieś niedogodności które trochę by dyscyplinowały jednostki - np kary finansowe (zmniejszenie wysokości dotacji) czy przewidzieć jakieś czasookresy na poprawę stanu rzeczy a jak nie to wypad z KSRG. Dużo jednostkom zaczeło by znowu zależeć - ewentualnie można by wprowadzić nowe jednostki w zamian za już włączone do systemu

Niby ok daro, ale u mnie w OSP w KSRG mamy jedno auto GBA 2,5/16 na podwoziu Mercedesa Atego z 2009 roku i nie potrzeba u mnie drugiego na tą chwile normy dla jednostek KSRG mamy spełnione w 80% pod kątem wyszkolenia i sprzętu. Brakuje nam tylko hydrauliki, co na naszym terenie jest wydatkiem niezasadnym (o tym czy hydraulikę powinny mieć dane OSP powinien decydować Komendant Powiatowy jako odpowiedzialny za powiat, a nie ślepe rozporządzenie... niestety będziemy musieli kupić sprzęt hydrauliczny w przyszłym roku jeśli nic się nie zmieni)
Wytyczne dla KSRG mówią o dwóch autach lub o jednym z modułem ratownictwa technicznego.
W zeszłym roku mieliśmy kompleksowy remont strażnicy i przygotowywaliśmy się do zawodów fakt z porządkiem i czystością auta zaliczyliśmy podpadziochę, ale na następny dzień poprosiłem o ponowne skontrolowanie porządku i już było ok.
W ambitnej jednostce OSP zły wynik kontroli może być tylko jednorazową wpadką. Teraz na każdy element zwracamy uwagę i wychodzi nam to na dobre.

Jestem zwolennikiem konstruktywnej krytyki, a nie łajania od najgorszych i ucinania pieniędzy.
Strażak to taki człowiek, który jest przygotowany na wszystko to na co inni ludzie nie są przygotowani...