Autor Wątek: Nowa ustawa- żart czy fakt?  (Przeczytany 1058 razy)

Offline Mongo_Psc

  • Skarbnik
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 63
Nowa ustawa- żart czy fakt?
« dnia: Marzec 10, 2012, 11:19:39 »
Wczoraj na zebraniu sprawozdawczym naszego zarządu nasza pani wójt wspomniała o piśmie jakie przyszło z KP PSP. Jest tam mowa o nowej ustawie o języku migowym. Zarówno dla nas jak i samorządu nie jest jasne w jaki sposób taka ustawa ma znaleźć zastosowanie w OSP. Sam przedstawiciel KP stwierdził że to wojewódzka wydała poleceniu o przesłaniu informacji niżej. A jak narazie nie ma żadnych wytycznych z góry. Ktoś chyba bezmyślnie chce dorzucić nam do "pieca".

Czy macie jakieś informacje w tym temacie?
F/StrazPszczolki

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nowa ustawa- żart czy fakt?
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 10, 2012, 11:44:12 »
USTAWA z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się

Cytuj
Ustawa określa zasady:
1) korzystania przez osoby uprawnione z pomocy osoby przybranej w kontaktach z organami
administracji publicznej, jednostkami systemu, podmiotami leczniczymi, jednostkami Policji, Państwowej Straży Pożarnej i straży gminnych oraz jednostkami ochotniczymi działającymi w tych obszarach
;

Cytuj
1) osobie przybranej – należy przez to rozumieć osobę, która ukończyła 16 lat i została wybrana przez osobę uprawnioną w celu ułatwienia porozumienia z osobą uprawnioną i udzielenia jej pomocy w załatwieniu spraw w organach administracji publicznej, jednostkach systemu, podmiotach leczniczych, jednostkach Policji, Państwowej Straży Pożarnej i straży gminnych oraz jednostkach ochotniczych działających w tych obszarach;

Cytuj
Art. 29.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 2012 r., z wyjątkiem art. 7 i art. 8, które wchodzą
w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

http://www.pzg.org.pl/rokdownloads/NEWS/ust.pdf

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Nowa ustawa- żart czy fakt?
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 10, 2012, 11:50:44 »
zbliża się EURO wielkimi krokami to zaczynają na nas nakładać dodatkowe obowiązki żeby wszystko było cacy w statystykach i sprawozdaniach końcowych.

Moja koleżanka pracująca w pogotowiu ratunkowym już dawno przeszła kurs języka migowego - im to jest potrzebne do komunikowania się z osobami podczas działań ratowniczych. Kilka razy używała już tego języka więc napewno ma to jakiś sens. Straż widzi co się pali, co się stało na miejscu wypadku więc działa - pogotowie często musi uzyskać informacje od osoby poszkodowanej o stanie zdrowia, lekach itp więc jak najbardziej jest to zasadne

Myślę że u nas też chcieliby żeby wszyscy posiadali takie umiejętności - tyle że tylko i wyłącznie na potrzeby odfajkowania w dokumentacji że coś w tym kierunku się zrobiło
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: Nowa ustawa- żart czy fakt?
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 10, 2012, 12:09:15 »
Przepraszam, ale ja w tych paragrafach nie widzę żadnych nowych obowiązków dla OSP, w samej ustawie też nic nie znalazłem.

Wydaje mi się, że PSP już wcześniej miała obowiązek w przypadku kontaktu osoby posługującej się jezykiem migowym, zapewnić tłumacza języka migowego jak każdy unny urząd.
« Ostatnia zmiana: Marzec 10, 2012, 12:12:42 wysłana przez Łukasz Telus »