Autor Wątek: Wypadki- Pożywką Dla Rządnego Krwi TŁumu  (Przeczytany 6081 razy)

Offline waski336

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 171
Wypadki- Pożywką Dla Rządnego Krwi TŁumu
« dnia: Grudzień 03, 2005, 19:57:46 »
Jestem studentem sgsp, od początku wpajają nam że trzeba ratowac, nawet jeśli już nie ma za bardzo co ratowac. No dobra, To co powiedziec na sytuacje w ktorej jest kogo ratowac a nie ma ratownika? Teatr?

-Dzisiaj miał miejsce wypadek, zginęła 21 letnia dziewczyna. Tragedia. A najwiekszą tragedią był fakt ze nikt z dosłownie przeszło pół tuzina ludzi nie zechciał nawet jej pomoc, ratowac. Wszyscy się patrzyli i wydziwiali ile to krwi może wypłynąc z czlowieka. Kiedy docierałem do miejsca wypadku, dotarla rowniez karetka, wyskoczyli medycy, zgon.
- Chcialbym sie tu raczej skupic na tlumie. Zeby zobaczyc nieszczęśliwą ofiarę wypadku, ludzie przychdzili z małymi dziecmi, doslownie calymi rodzinami. Pelno glow zwisalo z okien lampiąc się na zwłoki. Niektorzy wrecz podniecali sie faktem ze widzieli martwą osobę. Nasuwają sie następujące pytanie: Czemu wsrod tłumu nikt nie pomogl? Czy nasze spoleczenstwo naprawde jest tak ubogie w wiedzę o pierwszej pomocy? Czy nikt nie potrafi przeprowadzic resuscytacji krążenioowo oddechowej? A jeśli ktoś umie i nie pomaga? Znieczulica?
Wg. mojej skromnej opini, powinny byc puszczane w telewizji publicznej jakies programy o pierwszej pomocy, jak zachowac sie w sytuacji traumatycznej itd. Bo postawa naszego społeczeństwa jest wręcz oburzająca... Obojętnośc na czyjaś krzywdę, i robienie z tego sesnacji po to zeby sie pochwalic kolegą wg. mnie zasługuje na potępienie.  

Offline zbyszekkostrzyn

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 130
Wypadki- Pożywką Dla Rządnego Krwi TŁumu
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 03, 2005, 20:17:20 »
Witam
Tak potepienie masz racje
powód-zamało nam wpajaja w szkole o pierwszej pomocy(SP) a potem to juz nic
wiec ........????????
pozdrawiam brac strazacka

Offline maldrin

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 697
  • Strach ma wielkie oczy ;)
Wypadki- Pożywką Dla Rządnego Krwi TŁumu
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 03, 2005, 20:30:33 »
O pierwszej pomocy to jest tylko na lekcjach PO w szkołach średnich i to pobieżnie... nie ma co się dziwić, że nikt nie pomógł... to niestety norma...
« Ostatnia zmiana: Grudzień 11, 2005, 21:10:45 wysłana przez maldrin »
Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania bliźnich. - Kardynał Stefan Wyszyński

Nie znać Historii to być zawsze dzieckiem - Cyceron

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Wypadki- Pożywką Dla Rządnego Krwi TŁumu
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 03, 2005, 21:34:43 »
Tak niestety :(  właśnie jest w większości przypadków. Dlaczego ja - może, on jest napewno lepszy, lepiej wie, dlaczego akurat ja - przecież z nim np. nie piłem itd...
Znieczulica! :(  Powodowane jest to wg. mnie tym, że mimo, iż od lat wpaja Nam się jakieś procedury rat. to na lekcjach w szkole, różnych kursach, szkoleniach itd... sama decyzja "żyj lub umieraj"  zależy tylko i wyłącznie w dużej mierze nie raz - od nas samych i takich słusznych po prostu decyzji wszystkim  życzę :)
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline Mróz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Wypadki- Pożywką Dla Rządnego Krwi TŁumu
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 04, 2005, 13:47:29 »
Za nie udzielenie pomocy grozi kara pozbawienia wolności. No ale co ? Wsadzą pół tuzina za to , że nie pomogli ? W więzieniach i tak nie ma miejsca <_<

Cytuj
Czemu wsrod tłumu nikt nie pomogl?
A bo i po co ? Lepiej stać i patrzeć. W końcu można zobaczyć trochę krwi na żywo , a nie ciągle w TV. Potem jest temat do poplotkowania z sąsiadem. Niekiedy jest tak że, osoba która widziała szczyci się tym przed osobami których "niestety" ten spektakl z jakichś powodów ominął. Ktoś zginął - i co z tego , każdy kiedyś umrze. Spora znieczulica - podobnie jak i w przypadku np. gdy dochodzi do pobicia na chodniku pełnym ludzi. Nie pomoże nikt.


Cytuj
Czy nasze spoleczenstwo naprawde jest tak ubogie w wiedzę o pierwszej pomocy? Czy nikt nie potrafi przeprowadzic resuscytacji krążenioowo oddechowej?
Społeczeństwo jest ubogie w wiedzę na temat PP , a pozatym już w kilku tematach na tym forum przewinął się wątek w którym była mowa o podobnych przypadkach. Większość ma wpojone - "Nie ruszaj - od tego jest pogotowie" Powiadomią PR ale sami nie zrobią nic.
Może być jeszcze tak , że człowiek się po prostu boi. Potrafi udzielić PP ale boi się odpowiedzialności. Ma powiedzmy jakiś kurs/kursy ale nie jest to nic specjalnego. Nie jest ratownikiem medycznym/lekarzem. Nie spotyka się z takimi sytuacjami na codzień. Boi się , że gdy przyjdzie co do czego i zdecyduje się na udzielenie pomocy , a coś pójdzie nie tak to jego obarczą winą za śmierć poszkodowanej osoby. No i paka. Dlatego niektórzy ludzie mimo że , potrafią udzielić pomocy - rezygnują z jej udzielenia. Tak przynajmniej się mi wydaje , mogę się mylić.

Pozdrawiam.
....

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
Wypadki- Pożywką Dla Rządnego Krwi TŁumu
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 04, 2005, 20:51:50 »
Jestem strażakiem.. mam kurs pomocy przedmedycznej i co? Boje się ratować, nie zawacham się gdy widzę coś co opisujcie powyżej, bo pare razy byłem w takiej sytuacji, ale wewnątrz odczuwam strach.. wiem, ze muszę pomagac, ale strach jest, denerwuje się, ale panuje nad emocjami, nie sieje paniki.. Więc nie dziwie się ludzią, bo na pewno część z tych, ktrórzy stoją i patrzą na tragedie chciałaby pomagać.. ale się boi, panikuje..! Większość jednak przychodzi popatrzeć, czasem tak bezczelnie.. chamsko, aż się w człowieku gotuje i powstrzymuje się, aby jednemu czy drugiemu nie przydzwoniić..

Ostatnio byłem na śmiertelnym wypadku, zwłoki leżały przykryte folią, na ulicy i samochodzie było jednak widać krew.. szła matka ok 40-50 lat z ok 5 letnim może młodszym synem... mówie do niej niech pani tam lepiej nie idzie z małym.. a ona "pss" i poszła dalej! Muszę dodać, że przyjechała autem specjalnie by popatrzeć i nie musiała tam iść!!! Gotowało się we mnie, żeby coś jej powiedzieć, ale dałem sobie spokój.. mi przez 3 dni się to śniło, a co dopiero małemu chłopakowi, któremu psychika się dopiero kształtuje!.. ludzie mają w sobie taką znieczulice, aż szkoda słów..

Innym razem byłem chyba 2 czy 3 przy wypadku.. osoba w środku była nie przytomna i nie oddychała.. postanowiłem ją wyciągnąć.. zawołałem jedną ze stojących osób do pomocy, a ona na to, ze nie rusza tego i żebym zostawił to... krzycze, ze jestem strażakiem i niech tu przyjdzie.. ale dupa.. nic!! Na męczyłem się nie mało, aby otworzyć drzwi.. w końcu wydostałem z pomocą innego kierowcy tę osobę.. całe szczęscie na miejsce dojechała straz i oni się zajęli to osobą.. przeżyła.. ale nerwów na tego barana miałem, który nie przyszedł pomagać!!

Offline berta

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
Wypadki- Pożywką Dla Rządnego Krwi TŁumu
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 05, 2005, 09:13:22 »
Witam. fakt, dla którego nikt z tłumu nie pomaga może wynikać z tego, że ludzie nie wiedzą jak pomóc lub ze zjawiska rozmytej odpowiedzialności - polega ono na tym, ze im wiecej ludzi wokól, tym mniej z nich czuje się odpowiedzialnymi za działanie w myśl zasady, że może zrobi coś ta druga osoba... Dlatego lepiej miec wypadek przy małej ilości ludzi - gorzka ironia. Pozdrawiam

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Wypadki- Pożywką Dla Rządnego Krwi TŁumu
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 05, 2005, 10:03:14 »
Problem polega też na tym że ludzie oceniają stan obserwując zdarzenie z daleko - wyciągają daleko idące wnioski. I tak w przypadku tej młodej dziewczyny, gapie sami stwierdzili zgon, dla nich pozostała już tylko formalność aż przyjedzie lekarz i wypełni druczek.
Ludzie również boją się udzielać pierwszą pomoc, nam strażakom trudno jest to zrozumieć. Ale osoba która zachowa się właściwie bierze na siebie odpowiedzialność, pozostali gapie będą mu non stop patrzeć w ręce i jeszcze będą wydawać mu polecenia, szczerze mówiąc w takiej atmosferze to nawet strażakowi by było trudniej działać. Jeśli coś nie wyjdzie, albo będzie on dobrze udzielał pierwszej pomocy, ale poszkodowany nie przeżyje, to ludzie potrafią zwalić winę na ratownika, zepsuć mu opinię, wmówić mu że to on jest winny, że nie powinien ruszać tylko czekać na lekarza. Ludzie potrafią być podli i ewentualny ratownik kilka razy się zastanowi, czy da radę, jeśli się wystraszy to nie zrobi nic, a w takiej atmosferze gdzie są gapie łatwo się wystraszyć.

Troszkę teraz zjadę z tematu. Miałem taki przypadek jadąc do zwykłego pożaru stodoły. Wysiadając z samochodu zanim zamkłem za sobą drzwi to już dostałem od chłopów wiele poleceń. Po prostu stwierdzili oni że przyjechali ludzie od roboty i oni będą robić trzeba im tylko powiedzieć co. Jak im powiedziałem co myślę, to zaczęli mi robić awanturę - po co przyjechaliśmy. Pokazywali mi oni gdzie mam ustawić prądowników i gdzie oni mają lać wodę. Jak ja się ich zapytałem czy wyłączony jest prąd w tym budynku i czy nie ma tam żadnych karnistrów, butli gazowych itp. to oni powiedzieli mi (słowo - powiedzieli - należałoby ująć w cudzymsłowie)  "to idź k__wa i sprawdź, przeciez ty do ch_ja jesteś strażakiem".

Ja do takiego zachowania ludzi się trochę przyzwyczaiłem, po prostu wiem że muszę być twardy, ale taki gap to nawet jak ma on dobre intencje to będzie się bał, strach go zatrzyma. Bo ciężko jest cokolwiek robić jeśli ktoś patrzy na ręce.

Offline sasza

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 125
Wypadki- Pożywką Dla Rządnego Krwi TŁumu
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 09, 2005, 14:09:11 »
SenseY to co napisałeś o ratownictwie medycznym to szczera prawda ludzie po prostu się tego boją z resztą strażacy też wmawia się im z jednej strony ze mają przeszkolenie i mogą pomóć a z drugiej że jak spieprzą sprawę to prokurator.

Inna kwestia że przy takich działaniach moim zdaniem trzeba się przemóc sam miałem obawy i można powiedzieć że dygałem przed pomocą przedmedyczną do czasu aż sam musiałem przeprowadzić resuscytację(zresztą udaną) od tego czasu wszystko ok.
 :)  

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Wypadki- Pożywką Dla Rządnego Krwi TŁumu
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 09, 2005, 14:16:50 »
za niewprawne udzielenie pierwszej pomocy medycznej  nie masz prokuratora.
tylko bardzo nachalny jegomosc bedzie cie ciagal po sadach.

jesli ktokolwiek z was kiedykolwiek zostanie skazany lub chociaz postawiony w stan oskarzenia- prosze o kontakt !

jest calkiem spore srodowisko ktore zrobi w polsce ostry dym za cos takiego.


Cytuj
Jestem strażakiem.. mam kurs pomocy przedmedycznej i co? Boje się ratować

po takim przeszkoleniu tez bym sie bal udzielac PIERWSZEJ POMOCY MEDYCZNEJ !
panie karny i posluszy strazaku   ;)
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
Wypadki- Pożywką Dla Rządnego Krwi TŁumu
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 09, 2005, 14:26:19 »
Zawsze to o 30 godzin więcej spędzone nad RM niż zwykły cywil więc do czegoś zobowiązuje ;)

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Wypadki- Pożywką Dla Rządnego Krwi TŁumu
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 09, 2005, 16:09:08 »
Tłum nie myśli, tłum lubi sensacje ... Nie wiecie o Tym ?  
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline czerwonypies

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 133
Wypadki- Pożywką Dla Rządnego Krwi TŁumu
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 11, 2005, 10:30:19 »
Opisane zachowania są jak najbardziej normalne (czyt. powszechne) biorą się z właściwości ludzkiej zwanej  skopofilią - jt. potrzebą nadmiernych doznań wzrokowych, na którą to przypadłość "choruje" 80% ludzi (czyli prawie wszyscy z nas) inną sprawą jest niezdawanie sobie sprawy ze skutków dot np. opisanego 5-cioletniego chłopca. Nie mamy na to wpływu, gdyż walczyć musielibyśmy z brakiem świadomości ludzkiej. Jeżeli chodzi o zachowania tłumu, polecam książkę Gustaw'a Le Bon "Psychologia tłumu" autor już w XIX w wyjaśnił dlaczego ludzie zachowują się tak jak koledzy powyżej opisywali i nic od tamtych czasów się nie zmieniło. Po przeczytaniu nie będziecie mieli wątpliwości dlaczego????
pzdro

Offline Sajmonowski

  • World Citizen. Son of Man. A Moving form of dust.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 679
  • Strażaku - ratuj się sam!
    • Grupa Szybkiego Reagowania
Wypadki- Pożywką Dla Rządnego Krwi TŁumu
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 11, 2005, 20:44:36 »
bylem dwa razy w takiej sytuacji, gdzie doswiadczylem totalnej znieczulicy. powiem o jednym przypadku: siedze na przystanku i delikatnie bylem zawieszony bo mialem kaca, ale niedaleko stoja trzy nastolatki i chichotaja pewnie jechaly do szkoly. nagle jedna zaczyna slaniac sie na nogach, pada na ziemie i zero reakcij, jej kolezanki spojrzaly po sobie i troche jeszcze nerwowo pochichotaly, reszta ekipy (z 8-10 osob na przystanku, dorosl w roznym wieku) stoi i patrzy. zanim zdazylem wstac kilka osob sie ruszylo, ale generalnie raczej ocenilem, ze chcieli popatrzec z bliska niz pomoc, wiec podszedlem i mowie do goscia niech pan dzowni po pogotowie, ul wilczynskirego kolo poczty zaslabniecie a on stoi... no to mowie trzy dziewiatki i dopiero skumal. podchodze do dziewczyny sprawdzam czy zakuma, zakumala jak ja poklepalem po policzku lekko (widocznie zwykle zwykle zaslabniecie) ale zeby sie rozlaczyc przed zgloszeniem zdarzenia to gosc skumal od razu. moim zdaniem zbyt duza znieczulica .. ale tez lydzie nie wiedza jak pomagac, moze  boja sie ze zaszkodza .... no i tez amietajmy, ze to natura czlowieka czyni z niego gapia. szczegolnie  wobecnych czasach zobaczyc tragedie = ciekawa opwiesc przy piwie w barze (pod warunkiem ze zdarzenie wywarlo na gapiu wrazenie) bo innaczej olewka na sytuacje i puszczenie w niepamiec .. tylko ze nikt tez ine wie ze kazedego moze spotkac taka akcja (w roi poszkodowanego) i chcialo by sie zeby "gapie"  umieli pomoc. a pamietacie jak kobita zmarla w samochodzie w warszawie i lezala tak trzy dni?? tu moze nie tylko znieczulica ale obojetnosc i pospiech ... pewnie (bo nie wiem) cala akcje odkryl ktos, kto przez te trzy dni wygladal przez okno i widzial spiaca kobiete w tym samym miejscu - np. wozny w pobliskim bloku .... wsoja droga bedac w warszawie kilka dni po tym zdarze niu i widzac lezacego czlowieka na chodniku od razu do niego podszedlem, okazalo sie ze za duzo wypil ..... ale bylem JEDYNYM czlowiekeim, ktory zaiteresowal sie pacjentem, a byla to godzina szczytu ....
pozdrawiam
szymon  
Zawsze ćwicz tak, jakby od tego zależało Twoje życie. Bo zależy!

www.cfbt.pl

Offline sasza

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 125
Wypadki- Pożywką Dla Rządnego Krwi TŁumu
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 12, 2005, 15:33:02 »
Szymek tak trzymać :)  

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Wypadki- Pożywką Dla Rządnego Krwi TŁumu
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 12, 2005, 16:37:26 »
moim zdaniem, glówna przyczyną "znieczulicy" jest poprostu strach spowodowany brakiem podstawowych umiejetności u  tzw "cywilów", łączy się to również z poczuciem wstydu przed innymi gapiami, bo zauważcie, ze w naszym kraju każdy zna sie na wszystkim dopóki stoi za czyimis plecami, a jak juz zostanie sam to zapomina jak sie nazywa!! i to jest jedna z przyczyn!! to, ze kiedy juz ktoś próbuje udzielic pomocy (w mniejszym czy w wiekszym stopniu znajacy sie na tym) zaraz usłyszy: to nie tak, co pan robi, niech pan go nie rusza itd itp!  ale jeslu uz powiesz zeby ci ktos pomógł wtedy jeast cisza......

I jestem przekonany, że taka sytuacja bęzie miala miejsce dotąd, dokąd kazdemu z tych gapiów nie przytrafi sie osobista tragedia i wtedy sie zastanowi jeden z drugim!!

pozdrawiam

Offline dago

  • Lubię Cię
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.026
    • Ratowniczy Bank Wiedzy
Odp: Wypadki- Pożywką Dla Rządnego Krwi TŁumu
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 26, 2006, 02:54:31 »
Właśnie uzupełniałem artykuły i wpadłem na interesujący tekst z Ratownictwa Polskiego, w nawiązaniu do tego tematu.
adres artykułu
« Ostatnia zmiana: Lipiec 26, 2006, 02:57:44 wysłana przez dago »
Lepiej robić i żałować, niż nie robić i żałować.

Offline BW

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
    • OSP Lusina
Odp: Wypadki- Pożywką Dla Rządnego Krwi TŁumu
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 28, 2006, 09:45:11 »
Strach to ludzka rzecz ale zawsze w głowie mam mam słowa lekarzy ze szkoleń: " Osoba poszkodowana której nie udzielono żadnej pomocy napewno ma mniejsze szanse na przeżycie niż osoba której udzielono tej pomocy nawet w sposób mniej profesionalny".
Przykład jakich napewne wiele. Wypadek samochodowy w dalszej odległości od większych miejscowości, pasażer nieprzytomny "wisiał" na pasach. Po dojeździe jednostek i pogotowia mimo reanimacji został stwierdzony zgon prawdopodobnie w skótek uduszenia przez zapadnięty język. Z głosów świadków zdarzenia i przejerzdzających kierowców dowiedziałem się, że była jedna osoba która chciała pomóc ale mu to wypersfadowano mówiąc żeby go lepiej nie ruszał bo może ma złamany kręgosłup i jesze mu coś zrobi.
Smutna konkluzja.
Kręgosłup został uratowany ale pacjęt zmarł. :huh:

P.S.
Jestem zwolennikiem aby BLS było w programie nauczania.

Offline omc

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 64
Odp: Wypadki- Pożywką Dla Rządnego Krwi TŁumu
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 30, 2006, 19:38:35 »
witam kolege. pytanie skierowane raczej do kpt Dobrodzieja z SGSP..... myslę ze udzieli wyczerpującej odpowiedzi!!!
Potęzna wiedza tworzy PROFESORA...ogromna praktyka czyni MISTRZA...aby stworzyć coś wyjatkowego potrzeba WIELKIEGO SERCA...błędy popełniaja wszyscy.

Offline pasadr

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
Odp: Wypadki- Pożywką Dla Rządnego Krwi TŁumu
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 31, 2006, 23:18:53 »
kilka dni temu, byłem przy wypadku. w samochodzie trzeba było odgiąc drzwi. gdy poprosiłem o pomoc przy tym stojących ludzi usłyszałem:
"zostaw to", "po ch*j to ruszasz, zaraz tu będzie policja i straż", "i tak nie dasz rady"
zaczęłem się z nimi szarpać sam(rozcięłem przy tym dłoń- 4 szwy). gdy zobaczyli, że jednak da się je odgiąć, dwóch podeszło i pomogło.
u pasażerki po kilku minutach przestałem czuć tętno, trzeba było wyciągnąć.znów to samo:
"ja jej nie dotknę", "prokurator mie będzie ścigał", "złamiesz jej kręgosłup", "karetka już jedzie"
sam nie dałbym rady jej wyciągnąć
karetka przyjechała ok. 1-1.5 minuty od momentu zatrzymania krążenia. wyciągnęłem dziewczynę już z ratownikiem. niestety skończyła w czarnym worku

idąc później przez tłum usłyszałem od gościa: "chciało ci się brudzić? przecież mogła mieć HIV, albo coś"
aż mi ręce opadły....... :angry: :angry: :angry:

what doesn't kill me, makes me stronger (anyway OSP does)

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Wypadki- Pożywką Dla Rządnego Krwi TŁumu
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 01, 2006, 10:42:27 »
Jak ludzie mogą być tak durni w tym kraju to nie wiem sam. Miałem nadzieje że jedna są bardziej inteligentni ale nadzieja matką głupich. Te docinki gapiów są nie do wytrzymania. Ostatnio to prawie przy podobnej akcji to omało co nie wybuchłem ale jakś udało mi się powstrzymać. Dosyć że wielki stres to te głupie uwagi i podpowiedzi.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Wypadki- Pożywką Dla Rządnego Krwi TŁumu
« Odpowiedź #21 dnia: Sierpień 10, 2006, 23:02:39 »
Co do stresu i gapiów , czas się przyzwyczaić – wszyscy zawsze wiedzą lepiej , ale to również nasza wina że nie poświęcamy czasu na usunięcie gapiów . W Holandii mają np. parawany trzymane przez ratowników super sprawa tylko zależy w jakim dużym zestawie się jedzie .
A co do uduszonego pasami i wyciągania z samochodu , to jest różnie . Z mojego doświadczenia to niestety w ostatnim okresie ludzie postronni za często bezcelowo wyciągają poszkodowanych z pojazdów i skutki są opłakane . Tak niestety długo uczono , i uczy się nadal w różnych programach również telewizyjnych . Należy chyba zacząć od określenia i przedstawienia kiedy należy to robić .
A co do strachu zgadzam się ! Mają go ludzie ale również młodzi ratownicy  ! A na razie w myśl prawa odpowiada tylko lekarz . 


PS. Zabił bym natomiast tych którzy konsultują filmy i programy pod względem medycznym np. "Na dobre i na złe" to jest zbrodnia !!!
« Ostatnia zmiana: Sierpień 10, 2006, 23:06:06 wysłana przez MIKO »

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Wypadki- Pożywką Dla Rządnego Krwi TŁumu
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 10, 2006, 21:47:11 »
dlaczego tylko na amerykańskich filmach gapie klaszczą  ratownikom po udanej akcji... u nas jest strasznie. sam przerabiałem rodziców z dzieckiem, którzy przyszli popatrzec, cywila który mówił o osobie bez tętna i oddechu "nie wyciągajcie go zaraz będzie pogotowie" mi ,ratownikowi w mundurze, który przyjechał pomóc. czasami mam ochotę chwycić sagan... wiedza na temat pierwszej pomocy jest również żenująca i to nie tylko wśród szrych ludzi ale nawet pielęgniarek, o nauczycielach Po nie wspominając. ale coś drgneło chwała owsiakowi za jego program. powinien byc rozszerzony na całe szkolnictwo, to chyba ważniejsze od lekcji plastyki, czy muzyki na których i tak niewiele się robiło.szkolić szkolić jezscze raz szkolić.

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Wypadki- Pożywką Dla Rządnego Krwi TŁumu
« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 11, 2006, 09:39:43 »
To jest problem. Myślę że nie da się go załatwić w przeciągu roku czy dwóch. Moim zdaniem faktycznie, na wzór skandynawski powinno się wprowadzić Pierwszą Pomoc do programu szkolenia i to od szkoły podstawowej. Pomocne byłyby cykliczne programy TV ( na wzór porad rolniczych, czy ćwiczeń gimnastycznych) o udzielaniu PP. Niestety obecnie szybciej niż pomocy w opisywanych  przypadkach można się spodziewać cwaniaczka z telefonem z kamerką, który swoje nagranie odsprzeda TVN lub innej spragnionej sensacji stacji.

Offline maldrin

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 697
  • Strach ma wielkie oczy ;)
Odp: Wypadki- Pożywką Dla Rządnego Krwi TŁumu
« Odpowiedź #24 dnia: Grudzień 11, 2006, 11:48:48 »
Niestety to prawda...
Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania bliźnich. - Kardynał Stefan Wyszyński

Nie znać Historii to być zawsze dzieckiem - Cyceron