Autor Wątek: 1 procent znacie takie przypadki??  (Przeczytany 7097 razy)

Offline łun

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 103
1 procent znacie takie przypadki??
« dnia: Marzec 08, 2012, 15:50:23 »
Witam nie będę się tu pytał kto ile zbierze pieniędzy z 1% bo zaczną się igrzyska i przechwałki kto ma więcej. Mam pytanie, czy spotkaliście się z przypadkami w których osoby rozliczające ludzi na szerszą skalę tzw. księgowe wpisują inne organizacje pożytku publicznego. U mnie była taka akcja jeden klient z Osp  zaczął akcję zbierania deklaracji ludzi, którzy przekażą ten 1 procent. Zdziwienie go ogarnęło, gdy te pieniążki przywędrowały i suma była mniejsza od tej deklarowanej przez ludzi o kilka tysięcy. Zaczął dochodzić w kilku przypadkach uzyskał pity od kolegów, którzy deklarowali że oddali i nie krępują się mu ich pokazać (wiadomo jak w naszym pięknym kraju jest z ujawnianiem dochodu) okazało się, że zamiast na osp tzw. księgowa przekazywała na jakieś dziecko w rodzinie i tak nakrył 3 przypadki, na które miał niezbite dowody. Mam pytanie, czy spotkaliście się z takimi przypadki???   

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: 1 procent znacie takie przypadki??
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 08, 2012, 15:54:57 »
Nic nowego, nie pierwszy i nie ostatni raz... Zdarza się to notorycznie.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: 1 procent znacie takie przypadki??
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 08, 2012, 18:29:27 »
Przecież to jest wolna wola podatnika na kogo przekaże 1%. Jak uważa, że dobro jakiejś fundacji jest ważniejsze niż OSP to wpłaci kasę i nic nikomu do tego. Obiecywać i deklarować można wiele (patrz politycy, którym mówienie kłamstw idzie tak sprawnie, że nawet się nie zająkną i powieka im nie drgnie). Sama deklaracja nic nie zobowiązuje, jak dopiero kasa jest na koncie, to jest sukces.
Obawiam się, że akcja kontrolowania deklaracji z płatnościami, może mieć skutek odwrotny i negatywny niż autorom tego pomysłu chodziło. Ja bym się wk....ł, że ktoś mnie rozlicza jeszcze z mojej kasy (prócz ustawowych urzędów uprawnionych do tych czynności) i ma do mnie pretensje o sposób rozliczania.
Tylko zachęcanie i prośby oraz podziękowanie po akcji z 1% może dać jeszcze lepsze rezultaty w przyszłych latach.
EGO = 1 / wiedza

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: 1 procent znacie takie przypadki??
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 08, 2012, 19:07:09 »
Tzn. tutaj chyba generalnie chodzi o to, że ktoś dał info księgowej, gdzie ma przekazać pieniążki, a ona przekazała na kogoś innego. Chyba, że mieszam tutaj...
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline łun

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 103
Odp: 1 procent znacie takie przypadki??
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 09, 2012, 22:02:25 »
Tzn. tutaj chyba generalnie chodzi o to, że ktoś dał info księgowej, gdzie ma przekazać pieniążki, a ona przekazała na kogoś innego. Chyba, że mieszam tutaj...

chodzi właśnie o to

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: 1 procent znacie takie przypadki??
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 09, 2012, 22:59:57 »
Sposób na to jest stosunkowo prosty, ale nie każdy na to zwraca uwagę .
Jesli zlecamy wypelnienie PITa , to powinniśmy dostąc kopię ( wypełniony ręcznie drugi druk, ksero, wydruk). A na tej kopii powinno byc wyraźnie zaznaczone  dla kogo został przekazany ów 1% naszych podatków.  Jesli więc na kopii jest cos innego niż na oryginale który poszedł do US to jest to ewidentne fałszowanie rozliczenia - a każda księgowa wie czym to pachnie. Pofatygowałbym sie więc do tej księgowej i porozmawiał szczerze jak ona widzi rozwiązanie tej sprawy.
Warto pamiętac że kopię rozliczenia trzeba posiadac i trzymac co najmniej przez 5 kolejnych lat, więc z ewentualnym sprawdzeniem nie powinno byc problemu.


Offline superfire

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 365
Odp: 1 procent znacie takie przypadki??
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 10, 2012, 07:32:45 »
Ja troszeczkę z innej beczki a mianowicie : dotychczas moja jednostka korzysta z 1% poprzez  ZOSP co skutkuje jak wiadomo pomniejszeniem kwoty o kwoty o 5 % (reszta się zrzeka tzn. ZW, ZP) w związku z czym mam pytanie czy warto założyć OPP ? Oprócz tego ,że zyskamy 5 % które idzie na ZOSP są jeszcze z tego jakieś inne profity ? Po za tym mam jakoś (może nie słuszne) podejrzenia , że nie wszystkie pieniądze trafiają do nas , jest możliwe , że poprzez pośrednictwo ZG mogą się pieniądze "gubić" ?Zakładając OPP wiadomo miniemy ZOSP ale czy warto powiększać i tak już rozbudowaną biurokracje ? Wiadomo poprzez  ZOSP jest wygodniej.
W związku z czym ponawiam pytanie czy warto założyć OPP jakie są za i przeciw ?
« Ostatnia zmiana: Marzec 10, 2012, 07:52:54 wysłana przez superfire »

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: 1 procent znacie takie przypadki??
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 10, 2012, 10:47:44 »
ZA
- latwiejsze rozliczanie wystarczy sam nr KRS, nie trzeba wpisywac nazwy OSP i adres, przez co czesc kasy moze trafiac do wspolnego wora ZOSP RP
- zwolenienie np. z podatku od nieruchomosci, oplat skarbowych (wiecej info w ustawie  
Dz.U. 2003 nr 96 poz. 873  Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie
)
- samodzielne zbieranie środków, wiesz ile dostajesz i od kogo
- wydajesz na co chcesz zgodnie z celami statutowymi

PRZECIW
- sprawozdawczość (Informacja o obowiązkach sprawozdawczych 2 2012, druk sprawozdania za 2011)
- konieczność prowadzenia pełnej księgowości
- zalezy od wysokości darowizn czy warto się bawić w cała papierologię dla klikuset czy klikudziesięciu złotych
- koszt indywidualnej kampanii reklamowej
- więcej energii w dotarcie do potencjalnych darczyńców

Z informacji MF:
21. ZOSP RP 2 259 325,67
986. OSP w Petrykozach 37 120,40
2115. OSP Częstochowa-Błeszno 12 641,50
2306. OSP w Chechle 11 002,10
2429. OSP JRS Wrocław 10 118,26
2482. OSP w Kozach 9 780,60
2602. OSP Biertułtowy 9 015,00
3001. OSP w Mnichowie 6872,60
3027. OSP w Strzałkowie 6 785,20
3049. OSP w Trutowie 6 669,91
...
6448. OSP w Wierzbnie 102,30
6490. OSP Mogielnica 57,30
6498. OSP w Goraszowicach 49,90
6513. OSP w Krzyżanowicach 25,40
6515. OSP w Dargobądzu 24,40

Offline łun

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 103
Odp: 1 procent znacie takie przypadki??
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 11, 2012, 10:15:50 »
Sposób na to jest stosunkowo prosty, ale nie każdy na to zwraca uwagę .
Jesli zlecamy wypelnienie PITa , to powinniśmy dostąc kopię ( wypełniony ręcznie drugi druk, ksero, wydruk). A na tej kopii powinno byc wyraźnie zaznaczone  dla kogo został przekazany ów 1% naszych podatków.  Jesli więc na kopii jest cos innego niż na oryginale który poszedł do US to jest to ewidentne fałszowanie rozliczenia - a każda księgowa wie czym to pachnie. Pofatygowałbym sie więc do tej księgowej i porozmawiał szczerze jak ona widzi rozwiązanie tej sprawy.
Warto pamiętac że kopię rozliczenia trzeba posiadac i trzymac co najmniej przez 5 kolejnych lat, więc z ewentualnym sprawdzeniem nie powinno byc problemu.

w tej sprawie kij ma 2 końce bo można by zrobić nagonkę na ta kobietę, ale mogło by się to obrócić przeciwko straży, bo ludzie mogli by się wypiąć na przekazywanie jednego procenta. Ta kobieta też ciekawa persona, bo jak już ją uświadomili, że wiedzą o jej wałku to zaproponowała i tu nie uwierzycie "że może na innych pitach które rozlicza zaznaczyć 1 % dla osp o podobnej kwocie" i raczej były by to nieświadome osoby tego faktu

Offline superfire

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 365
Odp: 1 procent znacie takie przypadki??
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 20, 2013, 13:10:18 »
Gdzie w necie można zerknąć na sprawozdania za 2012 rok ,coś na stronach gov nie mogę znaleźć jest tylko stare za 2011 :-(  dajcie linka jak macie

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: 1 procent znacie takie przypadki??
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 20, 2013, 14:07:50 »
BAZA SPRAWOZDAŃ FINANSOWYCH I MERYTORYCZNYCH OPP - http://www.pozytek.gov.pl/BAZA,OPP,3403.html