Autor Wątek: Czego Brakuje W Naszych Ubraniach  (Przeczytany 19344 razy)

Offline ogniomistrz1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 181
Czego Brakuje W Naszych Ubraniach
« Odpowiedź #25 dnia: Grudzień 16, 2005, 00:23:44 »
oj przepraszam  , mój dziadek żyje i ma się dobrze mimo że przeżył dwie wojny i był bochaterem

Offline pagon

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 188
Czego Brakuje W Naszych Ubraniach
« Odpowiedź #26 dnia: Grudzień 16, 2005, 01:00:00 »
Co do UPS-ów to powiem tyle.
Cieszę się że ma odpinaną i przypinaną podpinkę. To jest plus.

Co do górnej części ubrania to mogłaby ona byc dłuższa, tak do kolan.
Powinno byc na niej więcej elementów odblaskowych.

Co do dolnej części ubrania (spodnie) to... chciałbym ją kiedykolwiek ubrac. Jestem szczupłym facetem. Noszę rozmiar A3, ale niestety producent mojego uprania specjalnego był tak skąpy w materiale na spodnie, że aby się w nie zmieścic musialbym  w pasie zejsc do ok. 70 cm.

Dlatego patrząc na wszystkie posty w tym temacie z przymrużeniem oka (moim marzeniem jest ubranie nomex które automatycznie schnie po wciśnięciu przycisku- jak na filmie "Powrót do przyszłości"), ja chciałbym tylko aby producenci ubrań nie skąpili materiałów na nie.  

Offline PALTO

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 65
Czego Brakuje W Naszych Ubraniach
« Odpowiedź #27 dnia: Grudzień 17, 2005, 10:31:46 »
to moze powinienes probowac nosic nie A3 ale np B3 albo C3 a swoja droga to chyba wina kwatermistrza ze nie potrafi dobrze ubrac swoich ludzi ;/
AUDACES FORTUNA IUVAT

Offline aniolstroz

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
    • http://
Czego Brakuje W Naszych Ubraniach
« Odpowiedź #28 dnia: Grudzień 18, 2005, 11:24:30 »
Cytuj
Co do dolnej części ubrania (spodnie) to... chciałbym ją kiedykolwiek ubrac. Jestem szczupłym facetem. Noszę rozmiar A3, ale niestety producent mojego uprania specjalnego był tak skąpy w materiale na spodnie, że aby się w nie zmieścic musialbym w pasie zejsc do ok. 70 cm.

Hehe - widzę że masz ten sam problem. Ja jednak jakś cudem mieszczę się w tych spodniach ale dopiąc na guzik nie da rady - raz spróbowałem, zapiąłem się, zrobiłem przysiadł i guzik się oderwał :)
Drugą katastrofalną sprawą są nogawki i sposób zszycia tych dwóch warstw - u mnie wszystko tam się poprzepalało i musiałem to wszystko połączyć ze sobą zszywkami.

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Czego Brakuje W Naszych Ubraniach
« Odpowiedź #29 dnia: Grudzień 19, 2005, 10:06:14 »
Cytuj
oj przepraszam  , mój dziadek żyje i ma się dobrze mimo że przeżył dwie wojny i był bochaterem
Chyle czoła przed nim ale ja nie w tym kontekscie.
Pozdrawiam Cięń em.

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Czego Brakuje W Naszych Ubraniach
« Odpowiedź #30 dnia: Styczeń 27, 2006, 17:21:42 »
Prawda jest taka że producenci nie mogą nic zrobić z wzorem ubrania. Niestety nie oni otym decydują. Wszystkie ubrania specjalne są zaprojektowane przez KGPSP w Warszawie i rozporządzenie MSWiA. Uwierzcie że nasi polscy producenci zrobiliby dużo więcej. Najlepiej byłoby dla producentów a przede wszystkim dla użytkowników czyli nas aby każda jednostka (jak ma to miejsce np. u Niemców) kupuje takie ubrania na jakie je stać i w takim "design" jaki chce!!!!

Ale te głupole na górze tego nie rozumieją. Koloru też nie zmienią bo mają komunistyczne nawyki i wszystko musi być czarne lub granatowe. Ten fakt i wzór na pewno się nie zmieni. Ale nie wincie za to producentów. Oni robią to co jest odgórnie wyznaczone - czyli brak możliwości konkurowania - monopol i brak wyboru!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Offline Aga

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Czego Brakuje W Naszych Ubraniach
« Odpowiedź #31 dnia: Styczeń 28, 2006, 11:05:32 »
przeczytałam ze skupieniem wasze posty - wiele rzeczy byloby do zrobienia - tylko nasuwa się pytanie czy ktoś by to nabył - bo jak na razie mentalność naszych kolegów Zamawiaczy niestety się nie zmienia - kupują po prostu tylko to co najtańsze, a wyprodukowanie ubrania o którym marzycie stawia owy wyrób na wy ższym pułapie cenowym.

ale - pochwała - temat potrzebnie podjęty!!!

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Czego Brakuje W Naszych Ubraniach
« Odpowiedź #32 dnia: Luty 22, 2006, 18:17:40 »
Moim zdaniem rzeczywiście przydały by się wzmocnieni na kolanoch i końcach nogawek. Popieram pas do szybkiej ewakuacji ale szelki to raczej już zawiele bo nie da się zrobić wszystkiego w jednym. Kaptur też odpada, ponieważ na hełm go się nie założy. Dobre by były kieszenie na nogawkach i lepsze mocowanie na radiostacje. Przydałaby sie cieńsza kurtka bo w lato to pot wiadrami leci przy niegroźnych pożarch nawet. Jednoczęściowe kombinezony to odpadają. Półrękawiczki też by się przydały bo jak się wchodzi do budynku i nietylko to przy podnoszeniu rąk można sobie poparzyć ręce. Kolory ubrania raczej już się nie zmieni bo dziwnie to by wygldało jak na miejscu zdarzenia pracują kolorowi strażacy(jeden w zmienionym ubraniu a drugi w starym typie) chociaż i tak czasem jest kolorowo. Przydały by się jeszcze ze 2 karabińczyki do tego pasa.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Czego Brakuje W Naszych Ubraniach
« Odpowiedź #33 dnia: Luty 23, 2006, 09:05:35 »
Przydałaby sie cieńsza kurtka bo w lato to pot wiadrami leci przy niegroźnych pożarch nawet.
No właśnie, zastanawiam się, dlaczego u nas nie stosuje się jeszcze specjalnych ubrań do pożarów traw/lasów itp.
Są ubrania które spełniają europejskie normy, np takie:
http://www.deva-fm.cz/anglicky/bushfire_overall_aj.htm
(na zdjęciu wersja jednoczęściowa, z opisu wynika, że mają tez dwuczęściową wersję) ale w Polsce nie spotkałem się, żeby były przez kogoś używane. Z konieczności stosuje się ciężkie ubrania albo niebezpieczne koszarówki (wiem że nie powinno się ale wiele razy widziałem, że tak jest).
Jak tylko będzie nam zostawało trochę kasy (marzenia... piękna rzecz) to postaram sie kupić kilka takich, żeby sprawdzić jak się sprawują. Spełniają europejskie normy więc chyba nikt mi nie zarzuci, że nie można ich używać.
Pozdrawiam, Sylwek

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Czego Brakuje W Naszych Ubraniach
« Odpowiedź #34 dnia: Luty 23, 2006, 11:49:15 »
Co do górnej części ubrania to mogłaby ona byc dłuższa, tak do kolan.

Chyba żadko pracujesz w tych ubraniach bo na zachodzie mają krótsze i myśle że nasze są w sam raz ale dłuższe na pewno nie powinny być bo by to przeszkadzało w pracy. To nie ma być płaszcz przeciw deszczowy!!! Rękawy odpinane raczej odpadają bo był z nimi sam kłopot np. z zapinaniem a to byś gdzieś położył i zgubił, a po za tym to są bezrękawniki. Lepsza by była krótsza kurtka i cieńsza taka na lato bo w tych idzie się ugotować.

A teraz innowacyjny pomysł. Może by tak na lato zamiast koszarówek pod spodniami UPS zrobili by jakieś podkolanówki lub takie spodnie aby od kolan w dół jedna część szła do buta(jak koszarówka), a druga na zewnątrz (tak jak UPS) i wtedy po bazie latem śmigało by się w któtkich spodenkach a cała reszta by była w garażu :mellow:

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Czego Brakuje W Naszych Ubraniach
« Odpowiedź #35 dnia: Luty 23, 2006, 13:48:01 »
Co do górnej części ubrania to mogłaby ona byc dłuższa, tak do kolan.
Chyba żadko pracujesz w tych ubraniach bo na zachodzie mają krótsze i myśle że nasze są w sam raz ale dłuższe na pewno nie powinny być bo by to przeszkadzało w pracy. To nie ma być płaszcz przeciw deszczowy!!! Rękawy odpinane raczej odpadają bo był z nimi sam kłopot np. z zapinaniem a to byś gdzieś położył i zgubił, a po za tym to są bezrękawniki. Lepsza by była krótsza kurtka i cieńsza taka na lato bo w tych idzie się ugotować.

Wydaje mi się, że pagon jest zawodowcem więc raczej często ma do czynienia z ubraniami... można się z nim zgadzać lub nie ale zarzucać mu (tak jak i każdemu innemu) że się na czymś zna to bym się nie odważył. Co najwyżej mogę napisać, że sie z nim nie zgadzam - wolę krótsze ubrania bo mniej utrudniają ruchy i pozwalają na łatwe zabezpieczenie się szelkami.

Co do długości ubrań to są różne - mi się wydaje, że dłuższe są tam gdzie stosuje się pasy, krótsze tam gdzie szelki bezpieczeństwa (krótkie ubranie przy pasie ciągle by sie z niego wyślizgiwało, natomiast długie praktycznie uniemożliwia albo znacznie utrudnia założenie szelek). Nasze ubrania albo konkretnie takie jak my mamy określiłbym jako pośrednie - da radę pracować w pasie ale utrudnione jest założenie szelek.
Przy krótszym ubraniu spodnie powinny moim zdaniem sięgać wyżej.

Co do odpinanych rękawów w ochronnym ubraniu to zgadzam się z przedmówcą - zbędny gadżet.

Podkolanówki... jeśli o mnie chodzi to raczej odpada - przy pożarach wewnętrznych nie ma różnicy czy zdarzają się latem, czy zimą - zawsze jest gorąco i im szczelniejsza nie przepuszczająca ciepła warstwa ubrania tym lepiej (oczywiście także nie krepująca ruchów). Przy pożarach zewnętrznych moje zdanie jest takie jak napisałem wyżej - powinny być inne, lżejsze ubrania.

Wydaje mi się, że nie da się tu wypracować dobrego kompromisu - to powinny być dwa oddzielne komplety ubrań. Tylko, że trochę znam realia i wiem że "pierwszy" raz jedzie do trawy by za chwilę jechać do mieszkania i przebieranie się nie wchodzi w grę... ale to już temat na inną dyskusję.

Sylwek

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Czego Brakuje W Naszych Ubraniach
« Odpowiedź #36 dnia: Luty 23, 2006, 14:11:15 »
1. Mnie najbardziej brakowało przymocowania/kieszeni na krótkofalówkę. Mniej więcej na lewym obojczyku, tak, żebym mógł mieć wolne ręce a głośnik cały czas przy uchu.
Powoli zabieram się za samodzielne uszycie takiej kieszeni w moim UPSie.

2. szelki i pas wszyte w mundur to rewelacyjne pomysł

3. Spodnie powinny być faktycznie wzmocnione na kolanach i na końcu nogawek,ale dobrze by było, żeby od kolan w dół były z jakiegoś materiału łatwo się czyszczącego. Przecież nie raz nogawek nawet po głupim wyjeździe do palącej się trawy nie można cały dzień doczyścić.

4. Ja też uważam że kurtki powinny być krótsze a spodnie trochę dłuższe. Moje sięgają mi do połowy cholewek i wyglądam nieco śmiesznie.

5. Pierwsze co zrobiłem w nowym UPSie to uciąłem szelki i założyłem zwykły pasek.

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Czego Brakuje W Naszych Ubraniach
« Odpowiedź #37 dnia: Luty 23, 2006, 17:36:11 »
Rzeczywiście brak dobrego miejsca na krótkofalówke przeszkadza itrzeba by zrobić odpowiednią kieszeń lub drugie wyjście to zestaw hełmowy tylko to troche kłopotliwe mi się wydaje chyba że się hełmu długo nie ściąga albo jest jakieś szybkozłącze. Co do kurtek to by mogła być na samochodzie krótka kurtka i większa na sobie najwyżej można by się przebrać tylko to troche kłopotliwe jak piszecie szczególnie jak jedzie samochód szerszych ludzi ^_^

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Odp: Czego Brakuje W Naszych Ubraniach
« Odpowiedź #38 dnia: Luty 23, 2006, 17:38:44 »
jakimś wyjściem i udogodnieniem jest  mikrofonogłośnik, i wtedy radio chowasz w kieszeni wewnętrznej czy zewnetrznej, ale na mało których jrg takie są w zestawach.

A co do kieszeni jeśli ktos ma jakiś patent to może zdjęcie...:)

Offline PALTO

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 65
Odp: Czego Brakuje W Naszych Ubraniach
« Odpowiedź #39 dnia: Marzec 15, 2006, 09:39:59 »
zrobilem kilka fotek amerykanskiego nomexu; pare z nich umieszcze na forum - mysle ze warto zobaczyc kilka detali, ktorych nie widac na amerykanskich filmach :D jesli macie jakies pytania sluze pomoca

1. kurtka (widac dwie duze podluzne kieszenie - na radiostacje; nad prawa kieszenia jest wszyty pasek, do ktorego mozna przyczepic mikrofon radiostacji; na barkach dodatkowo naszyty material - jest to miejsce najbardziej narazone na dzialanie promieniowania cieplnego w warunkach pozarowych (zakladajac ze poruszamy sie na czworaka); po bokach dwie duze kieszenie; wiecej detali zobaczycie na innych zdjeciach)



2. spodnie (dwie duze kieszenie na nogawkach, trzecia z tylu kieszenie wzmocnione twarda skora podobnie jak nogawki i kolana; w zaleznosci od modelu ubrania kieszenie moga byc dzielone jedna lub dwoma przegrodami - ulatwia to ulozenie roznego sprzetu) spodnie sa dopasowane do ciala - maja kroj podobny do kroju zwyklych jeansow. W tym wypadku z szelkami ale mozliwe jest noszenie spodni bez szelek. Co wazne spodnie posiadaja podpinke (na zdjeciach ponizej) co sprawia ze sa bezpieczniejsze ale przez to rowniez ciezsze, mimo to nie krepuja ruchow tak jak te stosowane w Polsce - maja krok wyzej (nie wspomne ze szyte sa w kilkunastu rozmiarach tak jak typowe jeansy)
« Ostatnia zmiana: Luty 20, 2007, 22:29:09 wysłana przez PALTO »
AUDACES FORTUNA IUVAT

Offline PALTO

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 65
Odp: Czego Brakuje W Naszych Ubraniach
« Odpowiedź #40 dnia: Marzec 15, 2006, 09:55:56 »
podpinka do spodni - grubosc zblizona do podpinki stosowanej w naszych kurtkach jednak wykonana z innego materialu i calkowicie inaczej szyta i mocowana do spodni


wzmocnienia nogawek i kolan; na dolnej nogawce widac gore kieszeni, projektanci zadbali nawet o to zeby na wypadek zalania kieszeni woda miala ona ktoredy wyciekac - metalowe oczko


« Ostatnia zmiana: Luty 20, 2007, 22:21:10 wysłana przez PALTO »
AUDACES FORTUNA IUVAT

Offline PALTO

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 65
Odp: Czego Brakuje W Naszych Ubraniach
« Odpowiedź #41 dnia: Marzec 15, 2006, 10:06:19 »
wykonczenie rekawa kurtki - wszyte cos na miare rekawiczki nomexowej



specjalne wstawki na plecach zapobiegaja ograniczaniu ruchow przez kurtke ubrania

« Ostatnia zmiana: Luty 20, 2007, 22:22:57 wysłana przez PALTO »
AUDACES FORTUNA IUVAT

Offline PALTO

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 65
Odp: Czego Brakuje W Naszych Ubraniach
« Odpowiedź #42 dnia: Marzec 15, 2006, 10:15:45 »
widoczna kieszen na radiostacje i sposob zapinania kurtki (klamry, napy i rzep)



szybki i praktyczny sposob na zapinanie kurtki (nic nigdzie sie nie wcina:D)

« Ostatnia zmiana: Luty 20, 2007, 22:25:39 wysłana przez PALTO »
AUDACES FORTUNA IUVAT

Offline stefan_jakmarek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 28
  • STRAŻ NIE MYŚLI, STRAŻ GASI!!!
Odp: Czego Brakuje W Naszych Ubraniach
« Odpowiedź #43 dnia: Marzec 16, 2006, 07:40:46 »
Wszystko to co pisze PALTO to pieknie ale u mnie nie wiem dlaczego nie pokazują się obrazki i nie mogę obejrzeć tego "palta" o którym pisze PALTO.   ^_^ ^_^ ^_^

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Czego Brakuje W Naszych Ubraniach
« Odpowiedź #44 dnia: Marzec 16, 2006, 21:29:30 »
W artykule tym jest opisany nowy typ ubrań jakie mają być stosowane w polsce. W skrócie są to ulepszone dzisiejsze.

http://www.strazak.pl/index.php?option=com_docman&task=docclick&Itemid=28&bid=289&limitstart=20&limit=10

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Czego Brakuje W Naszych Ubraniach
« Odpowiedź #45 dnia: Marzec 20, 2006, 15:25:53 »
W artykule tym jest opisany nowy typ ubrań jakie mają być stosowane w polsce. W skrócie są to ulepszone dzisiejsze....

Witam,
przeczytałem no i w drugim akapicie napisano "W świetle planowanego wejścia Polski do Unii Europejskiej i ustanowienia normy..." ponadto publikacja pochodzi z Przeglądu Pożarniczego z 2000 r więc znaleziony przez Ciebie artykuł jest trochę stary.
Wydaje mi się, że te nowinki o których tam napisano to właśnie te ubrania, które już są używane no i nie najlepiej się sprawują.
W każdym razie na stronie Moratex-u trudno doszukać się innych rozwiązań niże te, które widziałem kilka lat temu na folderach reklamowych (zdjęcia wyglądają tak samo). Może to strona nieaktualna?

Sylwek
« Ostatnia zmiana: Marzec 22, 2006, 08:52:01 wysłana przez Sylwek »

Offline pepsi jan

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: Czego Brakuje W Naszych Ubraniach
« Odpowiedź #46 dnia: Marzec 28, 2006, 18:19:55 »
i ja sie na walczyłem u siebie w sprawie ubrań oto kilka konkluzji,
Ci co zamawiają nie mają pojęcia o ubraniach ani o tym ja się w nich chodzi.
Robiąc przetargi nie wiedzą czego my potrzebujemy.
nie konsultują tego z nami (użytkownikami) okazując kompletne dyletanctwo i brak dobrej woli.
Może macie wobec tego jakieś pomysły jak poprawić stan tych ubrań które mamy. Błagam tylko niech to nie będą pomysły typu odpinany rękaw w ubraniu bojowym(sorry).A może ktoś chce się zamienić mam nomex  prawie nowe z podpinką na stałe zamienię na

Offline delete

  • A B C ...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 323
  • Alpha against omega
Odp: Czego Brakuje W Naszych Ubraniach
« Odpowiedź #47 dnia: Kwiecień 06, 2006, 10:43:05 »
w końcu jakieś rozsądne ergonomicze rozwiązania i przyjazne dla strażaka. Ciekawe jak po kilkunastu cyklach prania się zprawdzą?
"Jeden dobry argument więcej jest wart niż kilka lepszych"  (Tristan Bernard)

Offline WOLDEK

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Czego Brakuje W Naszych Ubraniach
« Odpowiedź #48 dnia: Maj 07, 2006, 13:57:19 »
ha? Ubrania? no i właśnie. Kto to szyje iza jakie pieniądze, przecież spodnie przy nomexach to jest całkowita porażka, Kórtka na 180 a spodnie chyba na 160 przecież to smiesznie wygląda, co do kieszeni to się zgadzam - toche ich mało, To samo ze spodniami od ubrań koszaroych tych czarnych no wiecie, przecież w tym wygląda się jak klałn. a materiał godny pożałowania Pozdro Woldek:)

Offline luk@s

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: Czego Brakuje W Naszych Ubraniach
« Odpowiedź #49 dnia: Sierpień 25, 2006, 18:42:29 »
Mam takie pytanie odnośnie ups-a WUS-4 a mianowicie tego niebieskiego , on nie jest przypadkiem z nomexu ? i czy ma odpinaną podpinke ? bo niestety nie miałem okazji sprawdzic :(

Wracając do tematu - za długa kurtka , brak kieszeni w spodniach
« Ostatnia zmiana: Sierpień 25, 2006, 18:49:27 wysłana przez luk@s »