Autor Wątek: Wezwanie do Komendy PSP po pożarze  (Przeczytany 8299 razy)

karolandrusik

  • Gość
Wezwanie do Komendy PSP po pożarze
« dnia: Marzec 05, 2012, 19:47:05 »
Witam.
Z góry przepraszam że temat nie powinien znaleźć się tu, ale zwracam się do strażaków zawodowych, więc:
nie jestem strażakiem.
Zapaliła mi się sadza w piecu. Przyjechali Wasi koledzy z komendy straży, położyli siatkę na komin, siknęli gaśnicą z proszkiem do otworu rewizyjnego i pożar wygasł. Ich (Wasz) dowódca wygłosił mi mowę o zagrożeniach i jak postępować w razie "W" oraz dał mi druczek wezwania do komendy powiatowej na rozmowę z Kimś.
Termin za tydzień. Ja nie wiem po co to spotkanie ?
Co ten Ktoś od Was mi może zrobić ?
A najważniejsze na jakiej podstawie prawnej zostałem zawezwany?
Miałem właśnie w planach wyjazd do pracy w tym czasie i teraz co? Koniecznie muszę przyjść?
A jak nie ?
« Ostatnia zmiana: Marzec 05, 2012, 21:12:05 wysłana przez robn »

Offline łun

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 103
Odp: Wezwanie do Komendy PSP po pożarze
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 05, 2012, 21:26:46 »
A kwit od kominiarza był za wyczyszczony komin?? Bo zapewne komin dawno nie widział szczoty z kulą w swoim wnętrzu skoro się zapalił i dowódca postanowił zaprosić pana do prewencji. Skoro termin nie odpowiada to radzę zadzwonić i umówić się telefonicznie na szybsze rozpatrzenie sprawy.

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Wezwanie do Komendy PSP po pożarze
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 05, 2012, 21:43:50 »
Wezwania do Komendy jeszcze funkcjonują gdzieś?? Kilka lat temu w Warszawie, ktoś stwierdził, że jest to niezgodne z prawem i nie ma podstaw do wzywania kogokolwiek!

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.380
Odp: Wezwanie do Komendy PSP po pożarze
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 05, 2012, 22:40:28 »
Zaskocze cie ale u mnie w KM działa od kiedy pamietam do teraz....
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Wezwanie do Komendy PSP po pożarze
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 05, 2012, 22:47:03 »
Kolejna sprawa w PSP... niby jest KG, niby są KW a i tak każdy robi jak i co chce...

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.380
Odp: Wezwanie do Komendy PSP po pożarze
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 05, 2012, 22:51:44 »
z ciekawości czemu u was temat wezwan polegl?? bo to ciekawa sytuacja :D
A gdzie jest KG i KW?? Przeciez oni lubia bałagan.... Kto normalny pozawla w jednej słuzbie na prace w róznych sytemach.... jedni pracuja solo 12/24/12/48 inni 24/48 a jeszcze inni po 2, kolejni z zastepstwami ksiegowych od 8 do 15. To jest polska straż, i bedzie sie to krecic jak w PKP :D
« Ostatnia zmiana: Marzec 05, 2012, 22:58:02 wysłana przez Eqinox »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

CaCeK

  • Gość
Odp: Wezwanie do Komendy PSP po pożarze
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 06, 2012, 08:29:59 »
Człowiek zadał pytanie a tu jak to w Pl zaraz pojawiają się narzekania na KG, KW system pracy... i jak mamy do czegoś dojść skoro nie umiemy się skupić na temacie.
Co do wezwania do Komendy to udać się trzeba, można termin potwierdzić/przesunąć tel. Na miejscu zapewne koledzy z pionów kontrolnych udzielą strachliwego pouczenia, być może będą chcieli ukarać - jednak to ostateczność. O kwit od kominiarza oczywiście mogą się pytać aczkolwiek kominiarza nie jest zawodem regulowanym i jeżeli takowego kwitu nie ma należy napisać oświadczenie o czyszczeniu komina samemu i to wystarcza oczywiście w stosunku do budynków jednorodzinnych.

Offline j.o.blush

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 223
Odp: Wezwanie do Komendy PSP po pożarze
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 07, 2012, 21:04:16 »
jak znam życie to na druczku jest wezwanie z podstawą prawną do złożenia wyjaśnień w toczącym się postępowaniu administracyjnym - jako całkowicie bezprawne można sobie odpuścić.
U mnie kilka lat zajęło mi przekonywanie o tym czynników decyzyjnych i dopiero kilku gości cokolwiek zorientowanych w kpa (którzy po prostu to olali i nie było wiadomo co z nimi zrobić) spowodowało, że dowódcy mają stosowne upoważnienia oraz bloczki mandatowe (wykroczenie = postępowanie mandatowe lub sąd grodzki).

Zbycho123

  • Gość
Odp: Wezwanie do Komendy PSP po pożarze
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 08, 2012, 00:42:10 »
Oczywiście, można wezwanie zignorować. Tyle, że wtedy  prewentysta wysyła zawiadomienie o kontroli i sprawdza nie czyszczenie komina, bo może to zrobić Pan Józek czy Franek, lecz:
Wyciąg z Prawa Budowlanego:
Art 62.
1. Obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli:
a) okresowej, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego:
elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu,
b) nstalacji i urządzeń służących ochronie środowiska,
c) instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych);

Wtedy sprawdzamy badania od kominiarza lub inspektora nadzoru budowlanego z uprawnieniami.

Najważniejsze jest to czy komin PO POŻARZE jest sprawny, a taką opinię może wydać TYLKO osoba uprawniona.

jaro123

  • Gość
Odp: Wezwanie do Komendy PSP po pożarze
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 08, 2012, 09:18:31 »
A ja nie wpuścił bym strażaka do domu. :) Ostatnio nie wpuściłem straży miejskiej do kontroli czym palę w piecu. Mieli się pojawić z nakazem ale jakoś ślad po nich zaginął. :) Poza tym jestem ciekawy co zrobią jak nie zastaną mnie w domu. Możemy się tak bawić w kotka i myszkę bo jestem osobiście przeciwny tego typu praktykom.  Nie mam nic na sumieniu, bo mam piec z podajnikiem i tylko ekogroszkiem palę.

Co do czyszczenia komina.
U mnie kominiarz chodzi dwa razy w roku. Zawszę wpuszczam go na dach i czyści komin. Zawsze dostaję rachunek na tą usługę a i tak mi się raz komin zapalił. Jeszcze jak miałem stary piec.
Z jakiego tytułu miałbym dostać mandat gdyby Straż Pożarna do mnie wtedy przyjechała??

Offline none111

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Wezwanie do Komendy PSP po pożarze
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 08, 2012, 09:56:48 »
Odpowiedź dla jaro123: Straż Pożarna nie jest od tego żeby Ci bez potrzeby na kwadrat wchodzić, administracja daje zakazy, nakazy (np. zakaz palenia w piecu CO, nakaz wygaszenia) my jako PSP możemy lokatorowi jedynie dać zalecenie na druku przekazania. Przynajmniej u nas w KM.

Co do Tematu, też chciał bym się dowiedzieć, czy wezwany ma obowiązek się stawić czy nie?
Gdzieś słyszałem że nie mamy prawa wogóle wezwać, możemy jedynie zaprosić w celu złożenia wyjaśnień.
Jeżeli masz pilny wyjazd zadzwoń i przełóż spotkanie nie powinno z tym być problemów.

Offline kg877

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
Odp: Wezwanie do Komendy PSP po pożarze
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 08, 2012, 12:57:55 »
Moim zdaniem dowódca (KAR) nie ma prawa do wezwania kogoś do stawiennictwa w Komendzie (brak podstaw prawnych). Jedynym dokumentem jaki powinien pozostawić tej osobie to potwierdzenie przekazania miejsca, terenu, obiektu objętego działaniem ratowniczym. W tym przekazaniu mógł zamieścić zalecenia dotyczące użytkowania przewodu kominowego po dokonaniu przeglądu przez osoby uprawnione (kominiarz) oraz zalecenia dotyczące utrzymania (czyszczenia komina wg obowiązujących przepisów) – pouczenie. I sprawa zamknięta. Bo jakie będzie dalsze postępowanie jeżeli:
- osoba się nie stawi,
- na jakiej podstawie osoba wezwana usprawiedliwi nieobecność w pracy,
- co jeśli np. zażąda  zwrotu kosztów dojazdu 
Co do stawiennictwa, skoro zostało już wystawione, to ja osobiście jestem zwolennikiem rozmowy więc stawiłbym się. Termin jak pisali poprzednicy można ustalić na inny.   

jbscfjs

  • Gość
Odp: Wezwanie do Komendy PSP po pożarze
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 08, 2012, 15:25:48 »
Moim zdaniem dowódca (KAR) nie ma prawa do wezwania kogoś do stawiennictwa w Komendzie (brak podstaw prawnych). Jedynym dokumentem jaki powinien pozostawić tej osobie to potwierdzenie przekazania miejsca, terenu, obiektu objętego działaniem ratowniczym. W tym przekazaniu mógł zamieścić zalecenia dotyczące użytkowania przewodu kominowego po dokonaniu przeglądu przez osoby uprawnione (kominiarz) oraz zalecenia dotyczące utrzymania (czyszczenia komina wg obowiązujących przepisów) – pouczenie. I sprawa zamknięta. Bo jakie będzie dalsze postępowanie jeżeli:
- osoba się nie stawi,
- na jakiej podstawie osoba wezwana usprawiedliwi nieobecność w pracy,
- co jeśli np. zażąda  zwrotu kosztów dojazdu 
Co do stawiennictwa, skoro zostało już wystawione, to ja osobiście jestem zwolennikiem rozmowy więc stawiłbym się. Termin jak pisali poprzednicy można ustalić na inny.   


żadnych wezwań do PSP być nie może, bo brak jest podstawy. I masz rację co do zwrotu kosztów stawiennictwa. Już widzę minę ksiegowej i komendanta na taki wniosek :-). Albo mandat lub pouczenie na miejscu (gdy odmowa mandatu to sąd). Ewentualnie zawiadomienie nadzoru budowlanego z wnioskiem o wszczęcie postępowania (wszystkie budynki) lub wszczecie postępowania samodzielnie z wyłączeniem wszelkich części ZLIV.

Offline youngfireman

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 264
Odp: Wezwanie do Komendy PSP po pożarze
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 12, 2012, 12:01:28 »
Przyznam się, że też ciekawił mnie temat podstawy prawnej wezwań wystawianych u mnie w KP. Niby na druku jest podany paragraf (przy najbliższej okazji postaram się go przytoczyć), ale NIKT tak naprawdę nie potrafi uzasadnić i odpowiedzieć na pytania o ewentualne konsekwencje w przypadku gdy wzywany nie stawi się.
Druga sprawa funkcjonuje u Nas druk o wykonaniu prac rozbiórkowych w przypadku usunięcie gniazd owadów w obiektach użyteczności publicznej itd. również nie występujący w żadnym z obowiązujących aktów prawnych dotyczących PSP. Podsumowując każda osoba znająca trochę przepisy podważy zasadność takie dokumentu nawet po jego podpisaniu i przyjęciu!!!

Offline kg877

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
Odp: Wezwanie do Komendy PSP po pożarze
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 12, 2012, 12:58:04 »
prace rozbiórkowe - proszę bardzo
§ 1. 1. Kierujący akcją ratowniczą lub innym działaniem ratowniczym prowadzonym przez jednostki ochrony przeciwpożarowej jest uprawniony do zarządzenia:

  4)   prac wyburzeniowych oraz rozbiórkowych, w szczególności w sytuacjach:
a)   zagrożenia ludzi, zwierząt lub mienia,
b)   potrzeby dotarcia do źródeł zagrożenia w celu jego rozpoznania oraz ograniczenia wzrostu,
c)   potrzeby użycia środków gaśniczych i neutralizatorów oraz odprowadzenia substancji toksycznych,
d)   potrzeby zapewnienia dróg dojścia i ewakuacji,
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 4 lipca 1992 r. w sprawie zakresu i trybu korzystania z praw przez kierującego działaniem ratowniczym.
(Dz. U. z dnia 15 lipca 1992 r.)
tylko nie bardzo rozumiem po co dodatkowy druk (chyba że na zasadzie RWD)

pwjp

  • Gość
Odp: Wezwanie do Komendy PSP po pożarze
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 13, 2012, 20:45:43 »
Po pierwsze
widzialem te druki wezwan w innych komendach - mialy podstawy prawne do niczego nie pasujace
po drugie
isnieje mozliwosc wezwania w ramach prowadzonego postępowania zgodnie z kpa
Art. 50.

§ 1. Organ administracji publicznej może wzywać osoby do udziału w podejmowanych czynnościach i do złożenia wyjaśnień lub zeznań osobiście, przez pełnomocnika lub na piśmie, jeżeli jest to niezbędne dla rozstrzygnięcia sprawy lub dla wykonywania czynności urzędowych.
ciekawa sprawa jest następująca ze
§ 1. Do osobistego stawienia się wezwany jest obowiązany tylko w obrębie gminy lub miasta, w którym zamieszkuje albo przebywa.

a obszarem dzialania komendy jest powiat:)

i oczywiscie jesli strona zawnioskuje to trzeba za to zaplacic jesli za to zawnioskuje

Art. 56.

§ 1. Osobie, która stawiła się na wezwanie, przyznaje się koszty podróży i inne należności według przepisów o należnościach świadków i biegłych w postępowaniu sądowym. Dotyczy to również kosztów osobistego stawiennictwa stron, gdy postępowanie zostało wszczęte z urzędu albo gdy strona została bez swojej winy błędnie wezwana do stawienia się. (godzina pracy bieglego ok 30 PLN)
i niech ksiegowa sie nie dziwi tylko wyplaca

Tylko wracajac do poczatku

czy KAR moze takie wezwanie wystawic
moze napewno wystawic je 01 bo jest organem prowadzacym postepowanie

Zarzadzenie KAR scisle okreslne w cytowanym wczessniej rozporzadzeniu maja range decyzji  administracyjnej ale nie ma tam nic mowy o wezwaniach

i tyle - jesli macie jakas podstawe prawna do wezwania do bardzo chetnie poznam

Jesli zas chodzi o kontrole przewodow komionowych to raz w roku musi przeprowadzic ja raz w roku kominiarz niezaleznie czy to dom jednorodzinny czy budynek uzytecznosci publicznej (art. 62 prawa budowlanego) i zawód kominiarza jest jak najbardziej regulowany (kolega wczesniej widze ze obserwuje zmiany w prawie) - przegladu musi dokonac mistrz kominiarski
jesli chodzi o czyszczenie kominow - w domu jednorodzinnym moze wykonac ja kazda osoba (par. 34 cegły)
poza tym PSP podczas czynności kontrolnych nie ma wstepu do cześci mieszkalnej i tak jak ktos powiedziedzal mozna strazaka z mieszkania wyprosic

w takim wypadku kar powinien powiadomic prewencje o podejrzeniach - oczywiscie poprzez 01 - a prewencja powinna wyslac pismo do Nadzoru budowlanego - oni maja prawo do kontroli wszystkich budynkow i prawo budowlane to jest ich ustawa






Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.380
Odp: Wezwanie do Komendy PSP po pożarze
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 13, 2012, 23:30:08 »
Tak a w jaki sposób zgodnie z KPA ma zostac poinfrmowany....
nie chce podpisac wezwania i co mi zrobisz??? i na jakiej podstawie......
To jeden z wielu kwitów które lepiej sie sprawia jako papier toaltowy....
« Ostatnia zmiana: Marzec 13, 2012, 23:41:53 wysłana przez Eqinox »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline kg877

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
Odp: Wezwanie do Komendy PSP po pożarze
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 14, 2012, 13:05:46 »
do Eqinox
Wezwanie pocztą za potwierdzeniem odbioru, dwukrotne awizo i uznanie za skutecznie doręczone, to tak w skrócie, szczegółowo opisuje to rozdział kpa dotyczący doręczeń.
Wracając  do tematu wzywanie do komendy po pożarze sadzy w kominie to trochę śmieszne, bo co wzywający chce osiągnąć. Takie postępowanie generuje tylko koszty ekonomiczne i rozwija i tak wszechobecną biurokrację, na którą wszyscy narzekają.  Całe działanie powinno się zakończyć w sposób jak opisałem we wcześniejszym poście.  Prowadzenie dyskusji na temat przedmiotowego wezwania uważam za mijające się z celem (sam autor wątku milczy więc chyba wszystko skończyło się bez większych komplikacji). Oczywiście pewnie w życiu i prowadzonych działaniach zdarzają się przypadki gdzie wezwanie do stawiennictwa ze wszelkimi jego konsekwencjami jest zasadne. I dlatego konieczne jest ujednolicenie tego zagadnienia w PSP. Ale jak to bywa pewnie to tylko życzenia.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.380
Odp: Wezwanie do Komendy PSP po pożarze
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 14, 2012, 14:55:26 »
do Eqinox
Wezwanie pocztą za potwierdzeniem odbioru, dwukrotne awizo i uznanie za skutecznie doręczone, to tak w skrócie, szczegółowo opisuje to rozdział kpa dotyczący doręczeń.

Wszystko oki ale zobacz jak autor tematu to dostał :P:P do łapki.. i jak by nie przyjąl :P to dopiero słanie druczków w formie postanowień :)
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.