Autor Wątek: zabezpieczenie euro 2012  (Przeczytany 13861 razy)

Offline Mongo_Psc

  • Skarbnik
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 63
Odp: zabezpieczenie euro 2012
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 24, 2012, 12:55:21 »
Teraz mieliśmy na piśmie podać wykaz wyznaczonych przez nas jako Prezesów i Naczelników kierowców, których czas dojazdu do remizy nie jest dłuższy niż 4 minuty. Musieliśmy napisać kto, w jakich dniach i nr tel. do tej osoby będzie pełnił ten dyżur (nie skoszarowany).
U nas podobnie z tym, że nie sami kierowcy tylko minimalnie 4 osobowy zastęp gotowy do wyjazdu, z dyspozycyjnym dowódcą zastępu z kwalifikacjami włącznie.

W naszym rejonowym JRG ma stacjonować cały skład w układzie 24/24, a już obok w mieście gospodarskim stany zmianowe pozostają bez zmian.
F/StrazPszczolki

Offline r_michal5

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: zabezpieczenie euro 2012
« Odpowiedź #26 dnia: Maj 24, 2012, 14:04:52 »
U mnie jutro będzie spotkanie z 01 KP i a wcześniej z Burmistrzem . Jeżeli władza odmówi środków na zabezpieczanie dyżurów skoszarowanych to będziemy musieli odmówić dla KP . Na pewno mamy zabezpieczać DK 94 i odcinek autostrady A4 . Bo z JRG jest dłuższy dojazd niż 15  min .
Co do skoszarowania to ma być  kierowca / d-ca/ 4 ratowników + kierowca i d-ca na tel .

 

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: zabezpieczenie euro 2012
« Odpowiedź #27 dnia: Maj 24, 2012, 14:44:40 »
No ale co to znaczy?

Że jeśli nie będziecie skoszarowani to nie wyjedziecie?
Przecież każda OSP KSRG musi wyjechać (bodajże w ciągu 5 min) do zdarzenia. Bez dodatkowych kombinacji.
Więc myślę, że nie ma co się przejmować i tak się wyjedzie.

Offline młody prezes

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 300
Odp: zabezpieczenie euro 2012
« Odpowiedź #28 dnia: Maj 24, 2012, 14:54:16 »
Dokładnie Piotr_W masz rację to jak z tym harmonogramem i tak zawsze wiemy na kogo z kierowców możemy liczyć na kogo z obsady.
Lepiej zamiast wymyślać uruchomili by szybko kasę z KSRG, żebyśmy mogli zakupy zrobić. My np. czekamy na deskę...
Idąc tokiem myślenia, że wszystko zepniemy na Euro to jeszcze "zakażą" nam pić piwo przez mistrzostwa, bo może się przecież okazać, że gdzieś w Polsce ktoś nie pojedzie bo nie będzie ludzi i co wtedy wyrzucą OSP z KSRG? No, nie tylko będzie OSP wstyd, że nie pykło. :wall:
Czekać tylko jak NSR uruchomią...  :rofl:

Proponuję, aby ten wątek ciągnąć maksymalnie długo i może już tutaj wpisywać podczas Euro sytuację jakie mieliście (daj Boże mało wypadków)
Strażak to taki człowiek, który jest przygotowany na wszystko to na co inni ludzie nie są przygotowani...

Offline Jaro5034

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: zabezpieczenie euro 2012
« Odpowiedź #29 dnia: Maj 26, 2012, 09:39:55 »
Ta patologia zaczyna ogarniać cały kraj. Z KP PSP dzwonią i karzą sporządzać grafiki dyżurów domowych kierowców . W następny dzień że będą przeprogramowywać  kanały w radiotelefonach i że trzeba za to płacić. My jako jednostka nie jesteśmy tym zainteresowani żeby płacić z własnych środków to samo gmina .A dotacje KSRG na ten rok mniejsze niż w poprzednim i może te środki będą dopiero w październiku. Kto w tym kraju ma takie pomysły ?. Przecież że trzeba będzie zabezpieczać Euro to nie powódź lub inny zdarzenie które przychodzi nagle i nie dało się przewidzieć i zabezpieczyć środków. Można było również przewidzieć które jednostki będą brały w tym udział i je doposażać. ZA OBOWIĄZKAMI  POWINNY IŚĆ FINANSE BO INACZEJ OCHOTNIKÓW SIĘ NIE ZACHĘCI. Na ten cel powinny być przeznaczone środki przeznaczone na zapewnienie gotowości bojowej KSRG :tuba:

Offline Jaro5034

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: zabezpieczenie euro 2012
« Odpowiedź #30 dnia: Maj 27, 2012, 12:07:11 »
Osobiście jako prezes OSP z KSRG zarządałem od KP PSP żeby wytyczne odnośnie Euro dawali na piśmie. I wiecie co koledzy-- :tuba: NIE MA ODWAŻNEGO CO BY COŚ TAKIEGO NAPISAŁ. Tłumaczą się że to są pisma z KW i według tego oni wydają polecenia dla naczelników i jednostek z KSRG ale nawet nie chcą dać mi kserokopii tych pism. Jako jednostka olewamy te wytyczne gdyż jak zawyje syrena i tak będzie trzeba wyjechać bez tego cyrku.
Koledzy teraz jest okazja żeby jednostki z KSRG upomniały się o zwiększenie środków finansowych na funkcjonowanie jednostek. Niech nie traktują nas jako taniej siły roboczej i alternatywy zastępczej za ograniczenie  kumulowania nadgodzin kolegów z PSP. Jeżeli doposażane były sukcesywnie inne służby w związku z Euro przez ostatnie 2 lata to dlaczego wszyscy zapomnieli o strażakach OSP. A tu nagle przypomina się komuś że taka tania siła robocza istnieje i można w nią orać za frii :stop:nie dajmy sobą pomiatać. Przy tych stanach osobowych w jednostkach PSP (szczególnie w małych komendach ) to jednostki OSP są górą. Przykład ze swojego podwórka to zmiana służbowa przybywająca do zdarzenia z JRG 6 osób a OSP 10-14 w tym połowa to byli lub obecni strażacy z PSP. Nie biorę już tu pod uwagę doświadczenia zawodowego gdyż jak wygląda dowódca zmiany z JRG skoro za dowódców zastępów OSP przybywa były komendant powiatowy lub oficer wydziału operacyjnego dużej KM.  :straz: Pozdrawiam i piszcie swoje spostrzeżenia na temat EURO 2012 może ktoś jeszcze usłyszy nasz głos i dorzuci parę groszy.

Offline Mongo_Psc

  • Skarbnik
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 63
Odp: zabezpieczenie euro 2012
« Odpowiedź #31 dnia: Maj 27, 2012, 22:30:43 »
piszcie swoje spostrzeżenia na temat EURO 2012 może ktoś jeszcze usłyszy nasz głos i dorzuci parę groszy.
Teraz to już za późno, trzeba tą wielką sraczkę EURO 2012 przetrzymać.

P.S Ciekawe czy jak były mistrzostwa w Niemczech to też taką spinę wśród ochotników siali.
F/StrazPszczolki

Offline laciok

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 571
Odp: zabezpieczenie euro 2012
« Odpowiedź #32 dnia: Maj 27, 2012, 23:03:52 »

P.S Ciekawe czy jak były mistrzostwa w Niemczech to też taką spinę wśród ochotników siali.

W Niemczech nie musieli siać spiny wśród ochotników ponieważ jak wiadomo tam system działa całkowicie inaczej...
Tam dyspozytorzy CPR-ów nie muszą się obawiać, że któraś jednostka nie wyjedzie niezależnie od godziny w jakiej ich zadysponują.
U nas jeżeli byłby przepis regulujący, że pracodawca ma obowiązek Cię zwolnić kiedy dostajesz alarm pewnie tej spiny by nie było. Dyżurny P/MSK uruchamiając syrenę byłby pewny, że jednostka która jest mu potrzebna wyjedzie w przeciągu załóżmy 5 min. No ale cóż niestety dla pracodawcy zatrudniającego ochotnika nie ma żadnych przywilejów ani ulg to maja to w dupie bo nikt ku chwale ojczyzny nie narazi swojej firmy na straty. Czyli jaki wniosek znowu wszystkiemu są winni ochotnicy   :klol: kopią nas w dupę z każdej strony i próbują orać pole które jest do obrobienia, lecz nie winni Ci którzy nas o to proszą czyli KM/P tylko decydenci zasiadajacy znacznie wyżej...

Ps. odnośnie Euro mój powiat na szczęście poza zwiększeniem stanów osobowych na zmianach w JRG, Ochotników się nie czepiają...
« Ostatnia zmiana: Maj 27, 2012, 23:10:15 wysłana przez laciok »

Offline katopo

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 332
Odp: zabezpieczenie euro 2012
« Odpowiedź #33 dnia: Maj 27, 2012, 23:27:17 »
Jest przepis że pracodawca musi cię zwolnić do akcji. I za czas twojej nieobecności nie wypłaca ci wypłaty. Ale jest to można powiedzieć martwy przepis bo nikt nie pozwoli żeby urywać się z pracy kiedy potrzeba. Takiego pracownika najnormalniej dotyka "redukcja etatów"

Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: zabezpieczenie euro 2012
« Odpowiedź #34 dnia: Maj 28, 2012, 19:51:43 »
U mnie 31ego JRG ma jechać na jakieś duże ćwiczenia przed Euro a moja OSP i druga z KSRG ma w tym czasie od rana zabezpieczać rejon. Wiadomo o tym od paru miesięcy ale jeszcze nikt w PSP nie zna (nie chce podać?) żadnych szczegółów, nawet godzin i jak tu OSP ma się ewentualnie przygotować? Z dnia na dzień podadzą? Albo w dniu "0" wyślą SMS-y "przyjedźcie na cały dzień na zabezpieczenie"? Paranoja.
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."

Offline r_michal5

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: zabezpieczenie euro 2012
« Odpowiedź #35 dnia: Maj 28, 2012, 23:07:08 »
Jeżeli chodzi o moje OSP to dalej nic nie wiadomo po za tym że jutro (29.05) albo w czwartek (31.05) mamy brać udział w dużych ćwiczeniach na A4 na pograniczu woj.Opolskiego i Dolnośląskiego . Chodzi o wypadek masowy . Mają nas przygotować do Euro 2012 . Ale co jak nic nie wiemy bo jest wszystko tajemnicą a daty tylko gdzieś wypłynęły ale nikt nie chce nic więcej powiedzieć ( o której godzinie który km i itd) .

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: zabezpieczenie euro 2012
« Odpowiedź #36 dnia: Maj 28, 2012, 23:37:07 »
Panowie
bedziecie mieli czas to pomożecie, nie bedziecie mieli to nie pomozecie. Niech nie robia z was łosi od brudnej roboty.
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: zabezpieczenie euro 2012
« Odpowiedź #37 dnia: Maj 29, 2012, 06:46:30 »
Oczywiście jestem zdania Bulona jak dacie rade to dacie jak nie to nie jak macie czas to pomożecie nikt wam nic nie zrobi od tego jest PSP oni muszą dać radę, więc nie ma co się przejmować co będzie czy będzie i wogóle.
Pozdro

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: zabezpieczenie euro 2012
« Odpowiedź #38 dnia: Maj 29, 2012, 10:30:16 »
U mnie w powiecie do gmin porozsyłano pisma informujące że wytypowane jednostki KSRG mają być w pełnej (cokolwiek to znaczy) gotowości oraz wyjeżdżać w pełnych obsadach (to jeszcze lepsze stwierdzenie przy stanach osobowych w JRG) dzień przed meczem, w trakcie dniu meczu i dzień po. Pismo wysłane i niby wszystko załatwione na papierze. Pisma, nawet co poniektóre gminy nie wzięły na poważnie bo nikt nie zapewnia jakichkolwiek środków na to żeby OSP miały te pełne obsady, gdyż każdy zdaje sobie sprawę że pracy nikt nie zostawi bo ktoś sobie za bezdurno wymyślił procedury zabezpieczenia EURO.

Więc jest tradycyjnie po polsku ... partyzantka i na papierze wszystko cacy. W mojej OSP nikt nawet nie zamierza się przejmować tym całym EURO, tak jak koledzy piszą, damy rady to wyjedziemy gdzie trzeba tak jak zawsze. Jak ludzie będą w pracy, to z pustego i Salomon nie naleje.
Jesteśmy Ochotnikami którzy poświęcają swój wolny czas dla innych i mógłby to w końcu ktoś zacząć doceniać i zachęcać a nie zmuszać bo forma nacisku działa odwrotnie i chłopaki nie chcą słyszeć że coś muszą.
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: zabezpieczenie euro 2012
« Odpowiedź #39 dnia: Maj 29, 2012, 11:53:59 »
...nie zmuszać bo forma nacisku działa odwrotnie i chłopaki nie chcą słyszeć że coś muszą...

Wybacz że wyciąłem tylko ten fragment zdania ale wiele podobnych głosów słyszałem i na forum i w realu. Ale to nie jest moim zdaniem tak, że ktokolwiek kogoś "zmusza".

Kiedy podpisujemy umowę wstąpienia do KSR-G wyrażamy tym samym zgodę na wyjazd alarmowy po każdorazowym powiadomieniu przez dyspozytora.
Kiedy jakaś OSP stara się o włączenie w struktury KSR-G zapewnia wszystkich na około, że jest silna, dyspozycyjna i mobilna i wyjedzie do każdego zdarzenia.
Kiedy już umowa podpisana i kurz osiada zaczynamy wypisywać na forum, że "nie będzie nas nikt zmuszał".
No sorry ale to nie jest tak.
Nikt nikogo "nie zmusza" - po prostu dysponuje jednostkę, która sama się na to zgodziła.
Poza tym - nikt nigdy nikomu nie obiecywał, że za wyjazdy są jakieś "dodatkowe środki" o których tu też dużo się pisze.

Bardzo proszę, aby takimi wypowiedziami nie szkalować dobrego imienia strażaka ochotnika.

Po prostu podczas euro zachowujcie się tak jak zwykle, jak co dzień. Czyli bądźcie dobrymi, zaangażowanymi członkami Ochotniczych Straży Pożarnych. A wtedy wszystko pójdzie OK.

Offline katopo

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 332
Odp: zabezpieczenie euro 2012
« Odpowiedź #40 dnia: Maj 29, 2012, 12:30:44 »
Kolego mi się wydaje że tu nie chodziło o wyjazdy tylko o pełnienie dyżuru za który nic nikt nie dostanie. Bo wiadomo że każdy prawdziwy strażak jak usłyszy syrenę to przybiegnie do remizy i wyjedzie do akcji. Co innego ma się sprawa z dyżurowaniem.

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: zabezpieczenie euro 2012
« Odpowiedź #41 dnia: Maj 29, 2012, 14:53:41 »
Cytuj
Kolego mi się wydaje że tu nie chodziło o wyjazdy tylko o pełnienie dyżuru za który nic nikt nie dostanie. Bo wiadomo że każdy prawdziwy strażak jak usłyszy syrenę to przybiegnie do remizy i wyjedzie do akcji. Co innego ma się sprawa z dyżurowaniem.

Dokładnie, to po pierwsze, po drugie co jest o wiele ważniejsze po prostu Ochotników się nie dba wcale i tylko dokłada obowiązków i wymagań nie dając nic w zamian.
To że się podpisało kiedyś umowę wstąpienia do KSRG nie znaczy że mogę robić za murzyna od czarnej roboty i być notorycznie "karany" za wszelkie możliwe drobne sprawy i mieć dokładane coraz więcej obowiązków, dokumentów do wypełnienia itd. a nie otrzymywać nic w zamian.

Cytuj
Bardzo proszę, aby takimi wypowiedziami nie szkalować dobrego imienia strażaka ochotnika.

Po prostu podczas euro zachowujcie się tak jak zwykle, jak co dzień. Czyli bądźcie dobrymi, zaangażowanymi członkami Ochotniczych Straży Pożarnych. A wtedy wszystko pójdzie OK.

Dokładnie taki mamy zamiar, po prostu będziemy zachowywać się jak zwykle i jeśli się da to będziemy wyjeżdżać. Jak będę miał ludzi w pracy to nie wyjadę i tyle.

Nie chodzi tu o szkalowanie dobrego imienia Strażaka Ochotnika bo chyba to jedna z niewielu służb która tak wiele robi społecznie. Ale nie może być tak że dokłada się ciągle kolejne obowiązki które wymagają poświęcania coraz większej ilości czasu nie dając nic w zamian. Są pomysły aby wysyłać np. zastępy z JRG na zabezpieczenie meczu a w ich miejsce na 24h wstawić do dyżuru OSP nie dając za to pieniędzy. No przepraszam, ale jako Strażak Zawodowy jestem w pracy i gdzie mnie poślą tam jadę, mam za to wypłatę i to jest moje główne źródło utrzymania. Jako Ochotnik na to się nie zgadzam bo w imię czego mam dyżurować 24h za kogoś kto dostał wypłatę a ja mam sobie siedzieć za frajer i jeszcze mnie ktoś straszy czy wymaga abym podał listę dyżurujących Ochotników itd., no i co najważniejsze zawalam swoją pracę i zaniedbuję rodzinę  :gwiazdki:
To już raczej w porządku  nie jest i nie ma nic wspólnego z tym czy się podpisało umowę o KSRG czy nie.

Ciekawe czy którykolwiek z nas by się cieszył i chwalił firmę jak by nam w pracy dokładali coraz więcej obowiązków zapominając o podwyżce czy urlopie  :fiuu:
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline deriglasoff

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 35
Odp: zabezpieczenie euro 2012
« Odpowiedź #42 dnia: Maj 29, 2012, 20:58:07 »
Cytuj
Kolego mi się wydaje że tu nie chodziło o wyjazdy tylko o pełnienie dyżuru za który nic nikt nie dostanie. Bo wiadomo że każdy prawdziwy strażak jak usłyszy syrenę to przybiegnie do remizy i wyjedzie do akcji. Co innego ma się sprawa z dyżurowaniem.

Dokładnie, to po pierwsze, po drugie co jest o wiele ważniejsze po prostu Ochotników się nie dba wcale i tylko dokłada obowiązków i wymagań nie dając nic w zamian.
To że się podpisało kiedyś umowę wstąpienia do KSRG nie znaczy że mogę robić za murzyna od czarnej roboty i być notorycznie "karany" za wszelkie możliwe drobne sprawy i mieć dokładane coraz więcej obowiązków, dokumentów do wypełnienia itd. a nie otrzymywać nic w zamian.

Cytuj
Bardzo proszę, aby takimi wypowiedziami nie szkalować dobrego imienia strażaka ochotnika.

Po prostu podczas euro zachowujcie się tak jak zwykle, jak co dzień. Czyli bądźcie dobrymi, zaangażowanymi członkami Ochotniczych Straży Pożarnych. A wtedy wszystko pójdzie OK.

Dokładnie taki mamy zamiar, po prostu będziemy zachowywać się jak zwykle i jeśli się da to będziemy wyjeżdżać. Jak będę miał ludzi w pracy to nie wyjadę i tyle.

Nie chodzi tu o szkalowanie dobrego imienia Strażaka Ochotnika bo chyba to jedna z niewielu służb która tak wiele robi społecznie. Ale nie może być tak że dokłada się ciągle kolejne obowiązki które wymagają poświęcania coraz większej ilości czasu nie dając nic w zamian. Są pomysły aby wysyłać np. zastępy z JRG na zabezpieczenie meczu a w ich miejsce na 24h wstawić do dyżuru OSP nie dając za to pieniędzy. No przepraszam, ale jako Strażak Zawodowy jestem w pracy i gdzie mnie poślą tam jadę, mam za to wypłatę i to jest moje główne źródło utrzymania. Jako Ochotnik na to się nie zgadzam bo w imię czego mam dyżurować 24h za kogoś kto dostał wypłatę a ja mam sobie siedzieć za frajer i jeszcze mnie ktoś straszy czy wymaga abym podał listę dyżurujących Ochotników itd., no i co najważniejsze zawalam swoją pracę i zaniedbuję rodzinę  :gwiazdki:
To już raczej w porządku  nie jest i nie ma nic wspólnego z tym czy się podpisało umowę o KSRG czy nie.

Ciekawe czy którykolwiek z nas by się cieszył i chwalił firmę jak by nam w pracy dokładali coraz więcej obowiązków zapominając o podwyżce czy urlopie  :fiuu:

Jestem operacyjnym z KP PSP ale zgadzam się w 10000 % z takim zdaniem. Panom na tzw. górze chyba sie w d...u...p...a...ch poprzewracało!

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: zabezpieczenie euro 2012
« Odpowiedź #43 dnia: Maj 29, 2012, 21:21:14 »
Cytuj
Projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie wysokości środków finansowych w 2012 r. i ich podziału miedzy jednostki ochrony przeciwpożarowej działające w ramach krajowego systemu ratowniczo - gaśniczego (w wersji skierowanej do zaopiniowania przez KPRM w zakresie Oceny Skutków Regulacji)

http://bip.msw.gov.pl/portal/bip/242/20997/Projekt_rozporzadzenia_Ministra_Spraw_Wewnetrznych_w_sprawie_wysokosci_srodkow_f.html

http://bip.msw.gov.pl/download/4/12801/Projekt__opinia_OSR.pdf
od OSP się wymaga dodatkowego wyposażenia, dyzurów itp w związku z EURO , a 29 maja pojawia sie dopiero projekt rozporządzenia w sprawie środków  dla KSRG .... rewelacja .... o tym że u nas większośc jednostek mimo Euro  ma zapowiedziane mniejsze dotacje niz w latach poprzednich nawet nie wspomne.

Offline daiman998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: zabezpieczenie euro 2012
« Odpowiedź #44 dnia: Maj 30, 2012, 11:20:22 »
Słuchajcie kwestia zabezpieczenia euro na zasadzie dyżurowania w JRG ma jeszcze jedną wadę. Otóż tak załóżmy, że OSP w gminie A ma 10 km do dużego miasta z JRG w gminie B. JRG wyjeżdża na zabezpieczenie euro. Jednostka w gminie A posiada SLRT i GBA. Zakładamy, że GBA zostało ściągnięte na zabezpieczenie rejonu do danej JRG. W gminie A, z której GBA wyjechało na zabezpieczenie dochodzi do pożaru domu. Oczywiście wyjeżdża SLRT, ale GBA dojedzie później bo kawałek trzeba przejechać.
Reasumując OSP utrzymuje gmina, czyli de facto mieszkańcy gminy. I moje pytanie brzmi, z jakiego powodu mieszkańcy danej wioski mają być mniej bezpieczni? Bo, PSP jest odpowiedzialne za zabezpieczenie rejonu i mieszkańcy dużego miasta są ważniejsi? Dla mnie kwestia jest oczywista skoro płacą na OSP mieszkańcy mojej gminy to ja mam dbać w pierwszej kolejności o ich bezpieczeństwo. Oczywiście dyżurny może powiedzieć, że jak się zapali w Twojej miejscowości to dojedziesz z JRG, ale z drugiej strony to jak się zapali koło JRG to przecież dana jednostka może dojechać od siebie.
Pożar to inna kwestia oczywista, ale wydaje mi się, że obniżanie gotowości bojowej w danej gminie dla widzimisie tych na górze jest bez sensu.

Co do umowy dot. KSRG. Ja troszeczkę odbiegnę od tematu. Jest masa OSP, które nie stawiają się na alarmy i bardzo często nie wyjeżdżają. Nie tylko do południa, ale i po południu i w nocy. I jeśli ktoś z takiej OSP twierdzi, że to nie jest ich obowiązek (to nie jest aluzja do kolegów, którzy wypowiadali się wcześniej, po prostu sam znam taką OSP) bo są społecznikami. Są w KSRG i na 10 razy, 6 nie wyjeżdżają bo przecież nie muszą. To po co takie jednostki wstępują do systemu. Należy zrobić w końcu porządek raz, a porządnie w systemie. Wtedy możnaby zasilić system jednostkami, które od lat starają się o wejście do systemu i oni naprawdę na to zasługują.

Co do arogancji góry to jest to patologia...

Offline Mongo_Psc

  • Skarbnik
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 63
Odp: zabezpieczenie euro 2012
« Odpowiedź #45 dnia: Maj 30, 2012, 12:02:45 »
Są w KSRG i na 10 razy, 6 nie wyjeżdżają bo przecież nie muszą. To po co takie jednostki wstępują do systemu. Należy zrobić w końcu porządek raz, a porządnie w systemie. Wtedy możnaby zasilić system jednostkami, które od lat starają się o wejście do systemu i oni naprawdę na to zasługują.
To już jest sprawa dla wyższych organów. Potrzebne są analizy planów ratowniczych i to nie tylko biorąc pod uwagę gęstość rozmieszczenia jednostek KSRG ale także ich mobilności i gotowości bojowej. Takich przykładów jakie przytoczył daiman998 jest dużo więcej. Na "zdychających" jednostkach nikt wpływu nie wywrze bo wkońcu są stowarzyszeniami. Ale PSP nadzorując działalność ratowniczą powinna mieć większe możliwości/chęci aby w systemie były jednostki, z których jest pożytek. Długoletnie tradycje OSP we wsi czy też miejsce w życiu lokalnej społeczności jakoś już nie przemawiają za utrzymywaniem wszystkich OSP jako tako" działających. Rachunek ekonomiczny liczy się bardzo. Brutalne ale prawdziwe.

Wybaczcie za mały offtop
F/StrazPszczolki

Offline Pumba

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: zabezpieczenie euro 2012
« Odpowiedź #46 dnia: Czerwiec 01, 2012, 22:27:06 »
Dziś rozmawiałem z lekarzem medycyny katastrof po ćwiczeniach w krakowie, i generalnie straż jest przygotowana, lecz z innymi służbami to lepiej żeby się nic nie stało...
Xyz

Offline orzelosp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: zabezpieczenie euro 2012
« Odpowiedź #47 dnia: Czerwiec 07, 2012, 10:28:53 »
Witam kolegów forumowiczów .
Mam małe pytanie czy wasze jednostki będą pełniły dyżury na czas rozgrywek Euro 2012 ????
Moja jednostka jako że jest KSRG ma wyznaczyć w KPPSP 6 osób do pełnienia dyżuru który będzie trwał 3 dni po 12 godzin w czasie meczów we Wrocławiu( mamy być ""skoszarowni"" w swojej OSP . Tylko jest mały problem związany z finansowaniem tego bo KP nie da funduszy i Burmistrz też nie da bo nie są to ani ćwiczenia ani pożary więc nie musi dać . A KP zależy żebyśmy mieli ten dyżur bo mamy ok 5 min do Autostrady gdzie JRG ma ok 20-25 min .
Chciałbym się zapytać jak wygląda to w waszych jednostkach czy też gminach . Jak to będzie finansowane czy będziecie pełnili dyżury za darmo . Jeżeli chodzi o naszą jednostkę to jest ok 4000zł koszt tego dyżuru .

Dzięki za odp .

U mnie jest dokładnie tak samo, w naszym rejonie jest DK 5 i gdy będa mecze w Poznaniu (ok 35km od nas) to mamy zapewnić jak najszybszy wyjazd pełną obsadą.

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: zabezpieczenie euro 2012
« Odpowiedź #48 dnia: Czerwiec 07, 2012, 11:13:12 »
Heh nam też takie pismo przysłali i na tym się skończyło - mają być pełne obsady na te 3 dni gdy będzie mecz.
Pismo przysłali, odnotowali, my przyjęliśmy do wiadomości po czym przekazaliśmy że to nierealne bo ludzie pracują a środków finansowych ani prawnych nie ma żeby takich ludzi zwolnic z pracy na jakikolwiek dyżur. KP chyba to przyjęła do wiadomości bo jakoś odpowiedzi w jakiejkolwiek formie nie oczekiwali i na tym się skończyło ...
Będą ludzie to jak coś się stanie to wyjedziemy jak zawsze ... będą w pracy to nie wyjedziemy i tyle w kwestii organizacji zabezpieczenia Euro na moim podwórku ...
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: zabezpieczenie euro 2012
« Odpowiedź #49 dnia: Czerwiec 07, 2012, 11:48:12 »
Myślę, że pisma wysyłane z Komend Wojewódzkich i Powiatowych/Miejskich o zwiększeniu gotowości bojowej nie mają na celu namawiania kogokolwiek do zrezygnowania w tych dniach z pójścia do pracy.
Jeszcze raz napiszę, że każda OSP kiedy wstępowała do KSRG sama zobowiązała się do zapewnienia takiej właśnie gotowości bojowej.

Ale pismo - moim zdaniem - ma jeszcze drugie dno.
Chodzi mi o to, że wszyscy wiemy jak wygląda oglądanie meczy. Przy kiełbasce i obowiązkowym piwku czy innym alkoholu. Może to doprowadzić do tego, że np. podczas meczu otwarcia nie będzie komu jechać do akcji.

I tutaj jest rola naczelnika - żeby zrobić zebranie z członkami JOTu, poinformować o piśmie z komendy, zastanowić się wspólnie w jaki sposób można zwiększyć gotowość bojową w tych dniach. A jak do tego podejdą strażacy to już zależy od poziomu dyscypliny w danej OSP.
Osobiście znam takie OSP w których gotowość będzie na pewno utrzymywana ale znam też takie, których lepiej w tych dniach nie dysponować bo niestety nie traktują oni swojego powołania poważnie.
A jak będzie to czas pokaże i po EURO będziemy mądrzejsi o nowe doświadczenia.