Autor Wątek: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym  (Przeczytany 134674 razy)

wujo2010

  • Gość
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #50 dnia: Sierpień 03, 2012, 20:25:47 »
Koledzy a jak u Was z wyrównaniem z trzech ostatnich lat pracy? bo u mnie w kadrach powiedziano że nie ma i nie będzie :fiuu:

Maikiki

  • Gość
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #51 dnia: Sierpień 04, 2012, 13:19:07 »
Witam
Czy jest ktoś na forum komu wyrównano za trzy lata wstecz różnice wynagrodzenia na podstawie art. 92 ustawy o PSP?
prosiłbym o wiecej info w tej sprawie
Pozdrawiam

Offline LaCosta

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 110
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #52 dnia: Sierpień 04, 2012, 22:18:59 »
z tego co wiem to jest "widzi mi sie" komendanta ... moze dac ale nie musi :) powiedzmy z braku srodków :)

Offline adam998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 258
    • http://
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #53 dnia: Sierpień 04, 2012, 23:29:53 »
Witam
"Widzi mi sie" komendanta nie powinno tu mieć nic wspólnego...albo się należy według ustawy albo nie.

Art. 92. 1. Roszczenia z tytułu prawa do uposażenia i innych świadczeń oraz należności pieniężnych ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.
2. Bieg przedawnienia roszczenia z tytułu uposażenia i innych świadczeń oraz należności pieniężnych przerywa każda czynność przed kierownikiem jednostki organizacyjnej podległej ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, właściwym do rozpatrywania roszczeń, podjęta bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia roszczenia.


Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #54 dnia: Sierpień 05, 2012, 11:07:26 »
mi wypłacono zaległy dodatek stażowy wstecz po przedstawieniu nowych świadectw - żadnych problemów mi nie robiono; patologią jest za to donoszenie świadectw w ten sposób, żeby w jednym roku zgarnąć dwie lub nawet trzy "jubileuszówki"; u nas niespotykane, ze względu na zabezpieczenie przed tym w rozporządzeniu, ale w cywilu owszem - pracowałem z gościem, który przyjmując się do pracy doniósł świadectw na 15 lat bez miesiąca (w układzie zbiorowym pierwsza "jublileuszówka" była po 15), gdy po miesiącu ją wziął, to doniósł kolejne pięć lat, wziął 20-sto lecie, i zaraz potem doniósł resztę i za parę miesięcy załapał się na 25 lat; taki niedoskonały układ zbiorowy:)
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline Bialy84

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #55 dnia: Sierpień 14, 2012, 23:23:09 »
Oświadczenia rodziców, że z nimi mieszkałeś nie musiałeś składać, bo na druku zeznań świadków masz to napisane.
Do pracy na gospodarstwie brata potrzebujesz takie same dokumenty jak w poprzednim przypadku.
Nie ma znaczenia czy to było gospodarstwo ojca czy brata, tak czy owak spełniasz definicję domownika:
Domownik  to  osoba bliska rolnikowi, która:
* ukończyła 16 lat,
* pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie,
* stale pracuje w tym gospodarstwie rolnym i nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy, jeżeli nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu lub nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo nie ma ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Nie ma w ustawie ani w rozporządzeniu mowy o zależności pomiędzy domownikiem a opłacaniem składek KRUS. Brat nie musiał opłacać składek KRUS.
Także podstawa prawna zaliczenia Ci tych okresów pracy się nie zmienia.

Tak jak kolego pisałeś, wystarczy spełnić wszystkie wymagania to zaliczają -_-. Co do wyrównania to raczej mogę zapomnieć... :huh:

Offline wiktor

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #56 dnia: Sierpień 16, 2012, 12:58:23 »
Muszę dołożyć jeszcze wyjaśnienie dotyczące określenia domownika. Nie ma problemu od 01-01-1991r. - koledzy wyżej cytowali prawidłowo co to jest domownik. Inaczej trzeba rozpatrywać okres pomiędzy 01-01-1983 a 31-12-1990. Obowiązywało przez ten czas Rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych  Dz. U. nr 2 poz. 10  z 1983r. - określono w nim, m. in. że domownikiem można uznać osobę której praca na roli stanowi jego główne źródło utrzymania. W par. 2 ust. 2 określono, że praca domownika w gospodarstwie rolnym nie stanowi głównego źródła utrzymania jeżeli domownik kształci się w szkole ponadpodstawowej lub wyższej. Dlatego osoby, które niechcący chodziły do szkoły w tym czasie, mogą się spodziewac odmowy zaliczenia tego okresu do stażu pracy.

Offline miras

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #57 dnia: Sierpień 17, 2012, 23:06:25 »
Widzę Wiktor, że uważasz się za mądrzejszego od sądu. Na szczęście chyba nie ty będziesz decydował o tych sprawach ( no może na swoim podwórku). Chyba tak naprawdę nie czytałeś zamieszczanych postów i wyroków sądu. Czas przeczytać a później udawać sędziego lub prawnika.

Offline orange

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #58 dnia: Sierpień 18, 2012, 12:15:51 »
miras piszesz jakieś uwagi pod adresem wiktora, a to Ty sam przeczytaj sobie przywoływane w niektórych wypowiedziach materiały. Niestety, ale wiktor ma rację, bo obowiązują 2 definicje domownika - do końca 1990 rokim i po; ta po 1990 roku jest po prostu korzystniejsza i tyle w temacie, a pracujący jako domownicy w gospodarstwie rolnym i uczący się (i mają oczywiście skonczone 16 lat) w latach 1983-90 mają pecha.

Offline makon1

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #59 dnia: Sierpień 21, 2012, 10:48:55 »
Czy świadkami mogą być członkowie najbliższej rodziny: ojciec, brat, siostra.

Offline Bialy84

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #60 dnia: Sierpień 21, 2012, 13:50:57 »
Raczej nie, lepiej wziąć sąsiada. 

rasowy

  • Gość
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #61 dnia: Październik 05, 2012, 09:21:39 »
Witam zainteresownych tematem tzw. "łańcuchowego". W województwie podkarpackim wszyscy składający z tego co się orientuję mają zaliczoną pracę w gospodarstwach. Jedynym problemem jest wypłata wyrównania 3 lata wstecz na podstawie art. 92 ustawy o PSP. Z moich informacji dwie komendy na podkarpaciu po zaliczeniu pracy wyrównują 3 lata wstecz a reszta nie.

horror

  • Gość
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #62 dnia: Październik 05, 2012, 18:04:53 »
W wielkopolsce też niestety nie wypłacają wyrównania za trzy lata wstecz Nawet dostałem opinie prawna z KW PSP Poznań że mi się nie należy Ciekawe na jakiej podstwie wypłacają w innych komendach skoro KW PSP Poznań mówi że jest to niezgodne z prawem Kto tu ma racje? Bo jesli Poznań ma rację to wszystkie komendy gdzie wypłacają za trzy lata wstecz łamią prawo  :wall:

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #63 dnia: Październik 05, 2012, 18:59:00 »
w wielkopolskiej KW siedzi Pani Mariola, która prawdę Ci powie, jak się pomyli; literę prawa to ona ma w nosie - najważniejszy jest interes ekonomiczny organu dość opacznie zresztą rozumiany;
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

onx36

  • Gość
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #64 dnia: Październik 08, 2012, 21:19:40 »
Jak to jest z tymi latami 1983-1990 , bo ja się kontaktowałem z radcą prawnym i on orzekł że uczęszczanie w tym okresie do szkoły ponadpodstawowej lub wyższej nie dyskwalifikuje mnie jako domownika i muszą mi ten okres zaliczyć do wysługi,a mój kadrowy twierdzi że  uczęszczanie do szkoły nie uprawnia do zaliczenia tych lat.Jak to w końcu jest??

Offline adam998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 258
    • http://
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #65 dnia: Październik 08, 2012, 22:37:09 »
Witam
Ostatnio też złożyłem raport o spłatę za 3 lata wstecz..... dostałem pismo odmowne, mówiąc krótko że się nie należy. Należałoby się gdybym złożył ten raport przed upływem 3 lat od wstąpienia do służby. Dodatkowo powołano się w tym piśmie, pismem KG z 2008 roku nie pamiętam dokładnie nr tego pisma bo nie mam go przy sobie ale jak będę na służbie to podam na forum. Także woj. wielkopolskie

Offline Liberty

  • advocatus diaboli
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 263
  • dubito ergo cogito
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #66 dnia: Październik 08, 2012, 23:17:42 »
Cytuj
Jeżeli z racji pracy w gospodarstwie rolnym strażak już dawniej spełniał warunki do podwyższenia uposażenia, przysługuje mu wyrównanie uposażenia. Strażak na mocy przepisów ustawowych miał bowiem prawo wcześniej dostać wyższe uposażenie, a przeszkodą w jego otrzymaniu był tylko brak (niezłożenie) dokumentu potwierdzającego okres pracy w gospodarstwie.

Ograniczeniem jest trzyletni okres przedawnienia. Uposażenie nie powinno być wyrównane za więcej niż trzy lata wstecz od dostarczenia przez strażaka zaświadczenia z urzędu gminy, nawet jeżeli zostały wcześniej spełnione warunki do podwyższenia uposażenia.
Gazeta Samorządu i Administracji nr 2/2012
"Demokracja to ustrój, w którym dwóch meneli spod budki z piwem przegłosowuje profesora uniwersytetu"

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #67 dnia: Październik 09, 2012, 09:45:33 »
Witam
Ostatnio też złożyłem raport o spłatę za 3 lata wstecz..... dostałem pismo odmowne, mówiąc krótko że się nie należy. Należałoby się gdybym złożył ten raport przed upływem 3 lat od wstąpienia do służby. Dodatkowo powołano się w tym piśmie, pismem KG z 2008 roku nie pamiętam dokładnie nr tego pisma bo nie mam go przy sobie ale jak będę na służbie to podam na forum. Także woj. wielkopolskie

bzdury twierdzą; dodatek z tytułu wysługi jest świadczeniem okresowym, w związku z czym za każdy miesiąc roszczenie przedawnia się oddzielnie, a jako roszczenie wynikające ze stosunku służby przedawnia się po trzech latach; jeżeli prawo do świadczenia zależy od podjęcia określonej czynności przez uprawnionego, bieg terminu rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stałoby się wymagalne, gdyby uprawniony podjął czynność w najwcześniej możliwym terminie; trzeba być mocno ograniczonym intelektualnie, żeby tego nie ogarnąć, a jeśli temat dotyczy pracownika administracji, to już jest dla mnie niezrozumiałe; na temat prawnika, który z art. 120 KC wyciąga przeciwne wnioski to nawet nie warto klawiatury zużywać;
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline adam998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 258
    • http://
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #68 dnia: Październik 09, 2012, 10:15:57 »
Kolego Lang, widzę że jesteś dobrze zorientowany w temacie jak w takim razie podważyć odmowną decyzję którą otrzymałem ? Czy może jakiś pozew zbiorowy bo myślę że trochę osób by się znalazło którym powiedziano ze się nie należy ?

rasowy

  • Gość
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #69 dnia: Październik 09, 2012, 10:17:11 »
strona 27. wyrównanie 3 lata wstecz.
http://gamma.infor.pl/zalaczniki/i41/2012/002/i41.2012.002.0100.0001.pdf

Pozew zbiorowy nie wiele wniesie będą sie migać. Trzeba by KG ruszyć żeby wyregulowali to w całej polsce a nie każdy sobie...
« Ostatnia zmiana: Październik 09, 2012, 10:41:27 wysłana przez Butel »

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #70 dnia: Październik 09, 2012, 11:11:10 »
Kolego Lang, widzę że jesteś dobrze zorientowany w temacie jak w takim razie podważyć odmowną decyzję którą otrzymałem ? Czy może jakiś pozew zbiorowy bo myślę że trochę osób by się znalazło którym powiedziano ze się nie należy ?

strona 27. wyrównanie 3 lata wstecz.
http://gamma.infor.pl/zalaczniki/i41/2012/002/i41.2012.002.0100.0001.pdf

Pozew zbiorowy nie wiele wniesie będą sie migać. Trzeba by KG ruszyć żeby wyregulowali to w całej polsce a nie każdy sobie...

Cytuj
Każdy przypadek wskazywania na pracę w gospodarstwie rolnym powinien być oceniany indywidualnie, tzn. z uwzględnieniem wszelkich towarzyszących okoliczności, m.in. wieku osoby powołującej się na taką pracę, wykonywane czynności, charakter i rozmiar gospodarstwa, liczbę domowników oraz inne, nawet obiektywne, istniejące po stronie danej osoby np. uczęszczanie do szkoły w miejscowości znacznie oddalonej od miejsca zamieszkania - położenie gospodarstwa rolnego (wyrok SA w Rzeszowie z dnia 21.02.1995 r., III Aur 3/95).

http://solidarnosc-pektowin.pl/viewpage.php?page_id=3
« Ostatnia zmiana: Październik 09, 2012, 11:14:12 wysłana przez grzela »

Offline strazakusX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 464
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #71 dnia: Październik 09, 2012, 11:52:19 »
Jaki pozew zbiorowy? Boicie się stanąć twarzą w twarz z radcą prawnym na sali sądowej?
Na każdą decyzję administracyjną można się poskarżeć.- pierwsza instancja organ nadrzędny - druga WSA.

rasowy

  • Gość
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #72 dnia: Październik 09, 2012, 11:58:08 »
Zawsze od decyzji KP można odwołać się do KW i oni muszą zająć stanowisko.

sstrazakk998

  • Gość
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #73 dnia: Październik 25, 2012, 11:43:50 »
Czy może ktoś jeszcze raz, krok po kroku (szczegółowo) napisać  co należy zrobić, aby doliczyć te lata do wysługi. Do tego dołączyć jakieś wzory dokumentów?
Z góry dziękuję za pomoc.

Offline fenixowo

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 141
  • Z każdym dniem bliżej do emki :)
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #74 dnia: Październik 26, 2012, 08:58:39 »
Należy napisać raport o zaliczenie pracy w gospodarstwie rolnym od ukończenia 16 lat do podjęcia pracy lub pójścia do szkoły aspirantów oraz złożyć następujące dokumenty:
-   oświadczenie wnioskodawcy – (oświadczenie że pracowałeś u rodziców (wujek, dziadek, ciotka) złożone w obecności urzędnika z gminy na specjalnym druku)
-   zeznanie świadków szt.2 – (złożone w obecności urzędnika z gminy, świadkowie w twoim wieku lub starsi na specjalnym druku)
-   poświadczenie zameldowania szt. 1 – (urząd gminy, zaświadczenie o zameldowaniu w okresie który chcesz zaliczyć)
-   zaświadczenie o posiadaniu gospodarstwa rolnego przez moich rodziców szt.1 – (rejestr gruntów rolnych w urzędzie)
-   zaświadczenie o braku dokumentów w urzędzie gminy uzasadniających wydanie zaświadczenia o pracy szt. 1 (tam gdzie zeznania świadków)