Autor Wątek: Wysokość budynku  (Przeczytany 11838 razy)

Offline stepol1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Wysokość budynku
« dnia: Luty 11, 2012, 19:03:29 »
Witam. Po kilku interpretacjach par.6 warunków technicznych sam już nie wiem jak odczytać wysokość budynku w przypadku pokazanym na rysunku w celu określenia dla par. 8. Dzięki za pomoc.

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline kempes

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: Wysokość budynku
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 11, 2012, 21:25:12 »
Jak wygląda strop nad salami lekcyjnymi?

Offline stepol1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Odp: Wysokość budynku
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 11, 2012, 21:58:35 »
konstrukcja drewniana belkowa i deski, wypełnienie chyba trociny, sufit tynk cementowo-wapienny

Offline mariusz

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 277
Odp: Wysokość budynku
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 11, 2012, 22:48:35 »
3,8 +3,8 to jest wysokość budynku

Offline b_i_b_i_s

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Wysokość budynku
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 16, 2012, 21:49:20 »
dodatkowo jeszcze 0,5m, czyli 8,1m

Offline mariusz

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 277
Odp: Wysokość budynku
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 16, 2012, 22:45:58 »
tak 0,5 też wliczamy

Offline b_i_b_i_s

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Wysokość budynku
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 18, 2012, 22:40:42 »
Natknąłem się na interpretację KG i zgodnie z nią będziemy musieli zweryfikować nasze wyliczenia i do wysokości budynku dodać jeszcze poddasze nieużytkowe, a mianowicie: "W opinii tutejszego Biura z definicji wysokości budynku określonej w § 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. (Dz. U. Nr 75, poz.690 z późn. zm.), w której po wyrazach „do górnej powierzchni najwyżej położonego stropu, łącznie z grubością izolacji cieplnej i warstwy ją osłaniającej”, zapisano wyrazy „bez uwzględnienia wyniesionych ponad tę płaszczyznę maszynowni dźwigów i innych pomieszczeń technicznych”, wynika, że pierwsze wymienione wyrazy odnoszą się do stropodachu. W związku z powyższym, gdy ocieplenie leży na stropie nieużytkowanego poddasza to wysokość budynku powinna być określona do najwyżej położonego punktu konstrukcji przekrycia budynku"

Offline chyba_uczciwy

  • Chyba Uczciwy
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 37
Odp: Wysokość budynku
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 23, 2012, 09:03:36 »
Witam. Ja tą wysokość bym wyliczył jak moi przedmówcy 3,8+3,8+0,5=8,1 m opierając się o wskazówki zawarte w § 6 warunków technicznych o treści "Wysokość budynku, służącą do przyporządkowania temu budynkowi odpowiednich wymagań rozporządzenia, mierzy się od poziomu terenu przy najniżej położonym wejściu do budynku lub jego części, znajdującym się na pierwszej kondygnacji nadziemnej budynku, do górnej powierzchni najwyżej położonego stropu, łącznie z grubością izolacji cieplnej i warstwy ją osłaniającej, bez uwzględniania wyniesionych ponad tę płaszczyznę maszynowni dźwigów i innych pomieszczeń technicznych, bądź do najwyżej położonego punktu stropodachu lub konstrukcji przekrycia budynku znajdującego się bezpośrednio nad pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi"
Dla rozwiania wątpliwości, co to są pomieszczenia przeznaczone na pobyt ludzi przytaczam "§ 4. Pomieszczenia przeznaczone na pobyt ludzi dzielą się na:

1) pomieszczenia przeznaczone na stały pobyt ludzi, w których przebywanie tych samych osób w ciągu doby trwa dłużej niż 4 godziny,

2) pomieszczenia przeznaczone na czasowy pobyt ludzi, w których przebywanie tych samych osób w ciągu doby trwa od 2 do 4 godzin włącznie.

§ 5. 1. Nie uważa się za przeznaczone na pobyt ludzi pomieszczeń, w których:

1) łączny czas przebywania tych samych osób jest krótszy niż 2 godziny w ciągu doby, a wykonywane czynności mają charakter dorywczy bądź też praca polega na krótkotrwałym przebywaniu związanym z dozorem oraz konserwacją maszyn i urządzeń lub utrzymaniem czystości i porządku,

2) mają miejsce procesy technologiczne niepozwalające na zapewnienie warunków przebywania osób stanowiących ich obsługę, bez zastosowania indywidualnych urządzeń ochrony osobistej i zachowania specjalnego reżimu organizacji pracy,

3) jest prowadzona hodowla roślin lub zwierząt, niezależnie od czasu przebywania w nich osób zajmujących się obsługą."

Niemniej wątpliwości zawsze pozostaną.

Offline pietrus

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: Wysokość budynku
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 04, 2012, 23:04:04 »
A jeżeli strop poddasza nieużytkowego lub przeznaczonego na maszynownię jest oddzielenia p.poż to czy można liczyć wysokość techniczno-użytkowa do wierzchu ocieplenia tego stropu - 3,8+3,8 ? A może wcale ten strop nie musi być udzielenia p.poż i wystarczy tylko ze poddasze jest techniczne lub nieużytkowe ?


tak 0,5 też wliczamy

Niby dlaczego 0,5 wliczamy - pierwsze słyszę żeby do wysokości techniczno-użytkowej wliczać strefę poniżej poziomu wejścia do budynku. Zgodnie z WT liczymy od poziomu najniżej położonego wejścia, przy czym nie uznaje się wejść gospodarczych lub pomocniczych.
« Ostatnia zmiana: Marzec 05, 2012, 06:21:59 wysłana przez Butel »

Offline Ren

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 206
Odp: Wysokość budynku
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 05, 2012, 00:38:24 »
@pietrus bo przepis mówi od poziomu terenu przy najniższym wejściu, a nie od najniższego wejścia.

Offline pietrus

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: Wysokość budynku
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 05, 2012, 08:56:45 »
@pietrus bo przepis mówi od poziomu terenu przy najniższym wejściu, a nie od najniższego wejścia.

Rozległy spocznik h=50 cm przy najniżej położonym wejściu należny interpretować jako przedmiotowy teren. Czytanie wprost, że teren to ziemia nie jest najrozsądniejsze ! Wystarczy, że zrobię nasyp terenowy przy wejściu i tym zabiegiem można zrobić z budynku SW - N a wykopując dołek można zrobić odwrotnie z N - SW a chyba nie o to chodziło ustawodawcy ! Liczy się poziom utwardzonego spocznika przed głównym wyjściem ewakuacyjnym !

Offline b_i_b_i_s

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Wysokość budynku
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 07, 2012, 23:12:28 »
Ustawodawcy chyba bardziej chodziło o dostęp samochodami pożarniczymi, ale jeżeli na rozległym spoczniku rozłożysz się drabiną, to ok, niech Ci będzie  :o

Offline pietrus

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: Wysokość budynku
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 07, 2012, 23:59:22 »
Poddam Waszym rozważaniom takie przypadki:

http://content.screencast.com/users/pietrek/folders/Jing/media/a50eebe7-603e-4bbd-8029-ff8a8d7e6593/00000604.png
Dodam że wysięg nasypu nie będzie kolidował z drogą pożarową.
Czy zatem w obu przypadkach uznacie jednakowy sposób oceny wysokości techniczno-użytkowej budynku ?
Myślę, że ustawodawcy na pewno nie chodziło o możliwość rozłożenia drabiny przed wejściem (bo to traci znaczenie przy tarasowych nasypach) a jedynie o poziom wyjścia ewakuacyjnego na zewnątrz budynku. Dlatego moim zdaniem zawsze będzie H2.

Abstrahując już zupełnie to czytając wprost WT § 6 można by balansować pomiędzy N a SW co zobrazowałem poniżej w wariancie C. Jak wiadomo różnica pomiędzy N a SW jest znacząca !

http://content.screencast.com/users/pietrek/folders/Jing/media/021801d7-37e3-47f4-b75d-4f61fd4c85d0/00000605.png

A może ktoś posiada oficjalną interpretacje tego zagadnienia?
« Ostatnia zmiana: Marzec 08, 2012, 00:20:32 wysłana przez pietrus »

Offline Ren

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 206
Odp: Wysokość budynku
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 08, 2012, 14:35:26 »
Kolego odwrócę teraz Twoje zapytanie i ciekaw jestem jak tutaj zinterpretujesz wysokość:

http://www.screencast.com/t/vKCF9mlm7vA

Offline pietrus

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: Wysokość budynku
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 08, 2012, 14:43:07 »
Kolego odwrócę teraz Twoje zapytanie i ciekaw jestem jak tutaj zinterpretujesz wysokość:

http://www.screencast.com/t/vKCF9mlm7vA

Bardzo proste - w tym przypadku H1 pod warunkiem, że to wejście jest jako główne, nie gospodarcze lub pomocnicze co podkreślił Władysław Korzeniewski w swoim poradniku.

Offline Ren

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 206
Odp: Wysokość budynku
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 08, 2012, 21:11:47 »
A jeżeli jest to tylko wykopany spocznik o wymiarach 1,5 x 1,5 metra? Albo inna sytuacja. Budynek z mojego podwórka. Wyjście główne na wysokości ok. 2m nad poziomem terenu pierwotnie były schody stalowe na poziom terenu. Teraz komuś się spodobało i zrobili nasyp ze schodami terenowymi. Czy zmieniła się przez to wysokość budynku? Myślę że nie.

A teraz opiszę sytuację jaką przeszedłem gdy budowałem swój domek. W grę wchodziła wysokość budynku, w której przez durny przepis musiałem się zmieścić. Architekt wyciągnął jakąś interpretację na którą się zgodzili urzędnicy. Sytuacja wygląda niemal identycznie z tą, którą przedstawiłem na rysunku powyżej. Wszyscy uznali, że jest wysokość H2. Nie powtórzę teraz jak ona dokładnie brzmiała, jednak mowa była, że poziom terenu jest to średnia wysokość n.p.m liczona przy głównym wejściu do budynku z pominięciem lokalnych nasypów i podkopów. Generalnie musiałem zrobić nasyp wzdłuż całej ściany budynku, aby zaliczyli mi to jako poziom terenu, ponieważ nasyp punktowy wyleciał przez tamtą interpretację. Wszystko fajnie tylko koszty olbrzymie.

Offline pietrus

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: Wysokość budynku
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 08, 2012, 21:38:30 »
Ren, pamiętaj że dla urzędników liczy się tzw. wysokość gabarytowa wg. ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym czyli zgodność z decyzją o warunkach zabudowy. Warunki techniczne precyzują wysokość techniczno-użytkową.


http://content.screencast.com/users/pietrek/folders/Jing/media/019959a4-6cf3-499a-becb-de0799dc1c7f/2012-03-08_2134.png


http://content.screencast.com/users/pietrek/folders/Jing/media/2812a402-b1b4-42d3-91ea-412e7a88c43c/2012-03-08_2135.png

Offline Ren

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 206
Odp: Wysokość budynku
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 09, 2012, 21:28:01 »
Spoko. Wiem co masz na myśli, u mnie jednak chodziło o wysokość z myśl WT.